Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.922.485 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 272 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Po reportażu w "Dużym Formacie"... (27-06-2013)
Autor: js
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Informacja o tym, że jedna z ekspertek Ministerstwa Edukacji Narodowej i równocześnie nauczycielka, w 1982 roku zamordowała dziecko, wstrząsnęła resortem edukacji. - Jestem głęboko poruszona tą sytuacją - zapewnia w specjalnym komunikacie minister Krystyna Szumilas. I apeluje o zmianę prawa."
Do tekstu..
Cykl emigracyjny. Dlaczego wybrałyśmy Anglię? (27-06-2013)
Autor: Kamila Mańkowska i Beata Lipska
Źrodło: nesweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Wyjechałyśmy z Polski ze względu na...Polskę. Do decyzji przyczynił się brak jakichkolwiek rozwiązań prawnych dla rodzin LGBT, czyli nie tylko względem naszych dzieci (w naszym przypadku chodzi o adopcję biologicznego dziecka jednej z partnerek przez drugą partnerkę - co chyba jest logiczne i zrozumiałe nawet dla konserwatystów), ale głównie o brak zwyczajnej ustawy o związkach partnerskich, o którą błagamy, żądamy, walczymy i...nic.
Do tekstu..
Wielka Brytania zmieni Europę? (27-06-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Ignorując najnowsze osiągnięcia biotechnologii Europa sama siebie skazuje na utratę konkurencyjności w globalnym wyścigu. Coraz większej liczbie krajów zaczyna to przeszkadzać. Nie chcą brnąć w ślepy zaułek wraz z państwami, które całkowicie ignorują ekspertów i naukę. Wielka Brytania chce iść w kierunku nowoczesnych technologii i głośno domaga się by jej tego nie utrudniano. Podejrzewam, że tak jak w przypadku zmian polityki finansowej, dojdzie do wykształcenia się "Europy dwóch prędkości". W jednym obozie znajdą się kraje, które na szeroką skalę zaczną uprawiać i promować uprawy GMO, korzystając z możliwości jakie daje ta technologia. W drugim obozie będą państwa, które zechcą być "wolne od GMO". Polska oczywiście znajdzie się w tym drugim, poszerzając grupk
Do tekstu..
"Biskupi chcą odciąć przeszłość grubą kreską. My chcemy niezależnej komisji (27-06-2013)
Autor: Karolina Głowacka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Biskupi ewidentnie chcą odciąć przeszłość gruba kreską. Ale my nie damy się zmarginalizować - mówi w rozmowie z TOK FM pan Marek, przedstawiciel Fundacji "Nie lękajcie się", zrzeszającej osoby molestowane przez księży. - Cel Fundacji się nie zmienił. Domagamy się odszkodowań, powołania niezależnej komisji badającej sprawy pedofilii w Kościele - podkreśla.
Do tekstu..
Śliczny i posłuszny (27-06-2013)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ewa T. dawno temu zakatowała 6-letniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia. Wyrok uległ już zatarciu. Dziś Ewa T. jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej i nauczycielką
Do tekstu..
Seks-taśmy, chłopcy i zemsta Poggiego. Pedofilskie kręgi nierządu w Watykanie (26-06-2013)
Autor: James Bone
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: ramichael
Kolejny skandal pedofilski w Watykanie. Ksiądz Patrizio Poggi, skazany za molestowanie dzieci, z zemsty postanowił wydać księży, którzy korzystali z seksualnych usług młodych chłopców. Jednym z podejrzanych jest sekretarz biskupa ze Stolicy Apostolskiej. Jednak na horyzoncie widać jeszcze większą aferę, w którą może być zaangażowanych dwóch kardynałów.
Do tekstu..
Genetically modified cotton helps farmers escape malnutrition (26-06-2013)
Autor: Karen Kaplan
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: liliac
"The study, published this week in the journal PLOS ONE, tracked the fortunes of 533 cotton farms in India over eight years. These farming families were poor -- on average, family members consumed no more than $500 worth of goods each year. The typical farm was about 12 acres, with about half the area used to grow cotton. (Wheat, millet, sorghum, rice and other crops were grown on the rest of the land.)(...) Previous studies have found that farms using Bt crops earned more money -- they get higher yields while spending less money on chemical pesticides. The authors of the new study found the same thing in India -- farming families that planted Bt cotton were able to grow or buy more food, and they were less likely to be classified as "food insecure""
Do tekstu..
Trzeba uwolnić ojca w Polaku (26-06-2013)
Autor: Agnieszka Graff, Agnieszka Kublik
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"A ja bym chciała odczarować słowo "wybór". To jest taka mantra rządowa, że trzeba rodzinom pozwolić dokonywać wyboru, niech się dzielą urlopem, jak chcą. Otóż ten wybór jest fikcyjny. Po pierwsze, mężczyźni więcej zarabiają, więc jest presja na kobiety, żeby to one brały urlop. Po drugie, jest ogromne ciśnienie społeczne na kobiety, żeby brały wszystko na siebie, bo mężczyzna rzekomo sobie z małym dzieckiem nie poradzi. Po trzecie, istnieje silna presja pracodawców, by ojcowie tych urlopów nie brali. Nawet obecne dwa tygodnie są traktowane przez pracodawców jak fanaberia. Wzrosła bardzo wyraźnie grupa ojców, którzy biorą te urlopy, ale nadal jest ich bardzo mało, ok. 5%"
Do tekstu..
Episkopat znów o in vitro: "Powoduje niepożądane skutki genetyczne" (26-06-2013)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Tymczasem dwójka naukowców zajmujących się in vitro - prof. Sławomir Wołczyński i prof. Rafał Kurzawa - w tekście opublikowanym na portalu Wyborcza.pl rok temu rozprawili się z większością mitów dotyczących tej metody zapłodnienia - także z tym, że urodzone tą drogą dzieci są obciążone genetycznie. "Mitem chyba najbardziej szkodliwym w wymiarze społecznym i bardzo krzywdzącym są opinie, że dzieci z ciąż po leczeniu metodą pozaustrojowego zapłodnienia są chore. Ostatnia największa analiza stanu zdrowia dzieci z ciąż po leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego wskazuje, że w zdecydowanej większości dzieci są zdrowe." - piszą naukowcy. I precyzują: "Ryzyko wad jest jednak większe przede wszystkim ze względu na wiek pacjentek i czas leczenia niepłodności
Do tekstu..
Gej jest nagi (26-06-2013)
Autor: tokfm.pl/blogi
Źrodło: Jan Radomski Zgłosił/a: ramichael
Z wypowiedzi większości osób, które biorą udział w debacie na temat praw mniejszości seksualnych, wynika, że największym problemem homoseksualistów jest ich seksualizm.
Do tekstu..
Robot Walks On Knuckles, Aping Apes. (26-06-2013)
Autor: Jesse Emspak
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
A robot that walks like a gorilla could handle rough terrain, and teach us how to make robots walk upright.
Do tekstu..
Źle się dzieje w miastach (26-06-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie ma lepszego sposobu na wzmocnienie ONR jak jego delegalizacja. "Narodowcy", prócz szalików i okazji do zadymy, potrzebują jakiegoś martyrologicznego mitu.
Do tekstu..
Poll: Young people turn decisively against religion (25-06-2013)
Autor: Ian Dunt
Źrodło: politics.co.uk Zgłosił/a: Jacholek
Najnowsze badania statystyczne w U.K. wykazują że młodzi w wieku 18-24 lat odwracają się zdecydowanie od religii.
Do tekstu..
PiS rusza na przyrodę (25-06-2013)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Politycy PiS i związane z nim media takie jak "Gazeta Polska Codziennie" i Niezależna.pl postanowiły z troską zająć się polską przyrodą.(...) Wystarczy odrobina wiedzy, by się zorientować, że tym razem wcale nie jest lepiej niż w powszechnie znanych tematach związanych z lotnictwem. Wygląda mi na to, że po "smoleńskiej fizyce i chemii" przyszedł czas na "smoleńską ekologię"."
Do tekstu..
Mistrzyni renesansowego portretu (25-06-2013)
Autor: Bożena Fabiani
Źrodło: Program 2 Polskiego Radia Zgłosił/a: liliac
"Sofonisba Anguissola jest uważana za jedną z najwybitniejszych portrecistek, wymienia się jej nazwisko razem z nazwiskami Tycjana i Antoona van Dycka. Jej spuścizna artystyczna składa się z ponad 50 obrazów. Jej obrazy znajdują się m.in. w Uffizi we Florencji, w Prado w Madrycie, w Turynie, Neapolu, Berlinie i Budapeszcie, a także w Muzeum Narodowym w Poznaniu."
Do tekstu..
Ewolucja piór (25-06-2013)
Autor: Carl Zimmer/migg
Źrodło: miggawki Zgłosił/a: czarny_kot
Jak ewoluowały pióra?
Do tekstu..
Tiny Genomes May Offer Clues to First Plants and Animals. (25-06-2013)
Autor: Emily Singer
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Symbiotic bacteria that dwell within insect cells are intricately intertwined with their hosts, prompting scientists to question when these bacteria stop being bona fide organisms and become part of the cell.
Do tekstu..
Gdula: O użyteczności reductio ad Hitlerum. (25-06-2013)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
"Nie bójmy się faszystów, bo ich nie ma", twierdzi Legutko. A mnie się wydaje, że są, a prawicowi publicyści coraz szerzej otwierają im drzwi do sfery publicznej.
Do tekstu..
Szkoła, nasz drugi dom (25-06-2013)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Osiem lat temu do Polski przyjechały dwie małe, ciekawe świata dziewczynki. Istniało duże prawdopodobieństwo, że zdołają odnaleźć się i zakorzenić w nowym środowisku, a w przyszłości zostać w pełni zasymilowanymi polskimi obywatelkami. Na przeszkodzie stanął im system edukacyjny. Z nim wygrać nie miały najmniejszych szans."
Do tekstu..
New Titan Map Highlights Moon's Topography (24-06-2013)
Autor: Denise Chow and SPACE.com
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"Scientists have pieced together the first-ever global topographic map of Titan, Saturn's largest moon, using radar observations from veteran NASA spacecraft."
Do tekstu..
Jakimi matkami są feministki? (24-06-2013)
Autor: Instytut Psychologii Zdrowia/Science Daily
Źrodło: psychologia.edu.pl Zgłosił/a: liliac
"Jakimi matkami są feministki? Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Miriam Liss oraz Mindy Erchull z Uniwersytetu Mary Washington w Stanach Zjednoczonych, dla matek-feministek bardzo ważne są pracochłonne i czasochłonne zachowania związane z przywiązaniem rodzicielskim - zespoły technik rodzicielskich skoncentrowanych na dziecku, w których potrzeby dziecka są zaspokajane tak, jak pragnie tego dziecko, a nie tak, jak pragnie tego rodzic. Raport z badania został opublikowany w piśmie "Sex Roles"."
Do tekstu..
Analogie i mitologie (24-06-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Przy okazji sporów ideologicznych pojawia się ogromna pokusa metafor i analogii. Te skróty myślowe bywają niebezpieczne, bo nie wszystko, co apeluje do naszej estetyki czy wstrząsa sumieniem intensywnością narracji da się przełożyć na dyskutowane na bieżąco konkrety. Nie wszystkie piękne historie, jakie znamy z książek można wykorzystać jako argumenty w sporze ideologicznym - to, że lektury ukształtowały nie tylko naszą wrażliwość i sumienia, że zbudowały nam jakiś aparat moralny i poznawczy, którym rozpoznajemy i oceniamy rzeczywistość - to wszystko nie wystarcza, by powoływać się na piękną fikcję literacką, gdy roztrząsa się dramaty realnych ludzi"
Do tekstu..
Tylko wierzący może być pacyfistą? (24-06-2013)
Źrodło: gazeta.pl/Huffington Post Zgłosił/a: TyDraniu
Brytyjce, która od 30 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, odmówiono przyznania obywatelstwa, chyba że przedstawi zaświadczenie o przynależności do związku religijnego. Zdaniem amerykańskich urzędników, tylko religia może uzasadniać pacyfistyczne przekonania i zdejmować z obywatela obowiązek walki z bronią w ręku. A Margaret Doughty jest ateistką.
Do tekstu..
UAM dyskryminuje ojców?Ojciec to nie rodzic, opieka nad dzieckiem to sprawa matk (24-06-2013)
Autor: Natalia Mazur
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Zapis zastosowany na UAM jest charakterystyczny dla naszego myślenia o świecie. Bo przecież jeśli mężczyzna ma dziecko, to na pewno zajmuje się nim jego partnerka. Jeśli natomiast dziecko ma kobieta, to jej mąż na pewno pracuje, w związku z czym, jeśli chce ona wrócić do pracy, musi postarać się o żłobek lub przedszkole - mówi Aleksandra Niżyńska, prawniczka i socjolożka z Obserwatorium Równości Płci w Instytucie Spraw Publicznych. - Zmartwieniem matki, nie ojca, jest zapewnienie dziecku opieki. Uniwersytet nie miał zapewne złych intencji, oferując swoim pracownicom dofinansowanie. Rzeczywiście, nadal to zwykle kobiety pozostają z dzieckiem w domu. Jeśli jednak chcemy zmienić status quo, musimy uznać, że ojciec jest także rodzicem, ma takie same obowiązki, przywileje i radości"
Do tekstu..
Kandydat na świętego budzi kontrowersje. Bo odprawił mszę dla SS (23-06-2013)
Autor: Anna Gorczyca
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Od tygodnia niewielka uliczka w Przemyślu nosi imię biskupa Jozafata Kocyłowskiego. Biskup został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, ale środowiska kresowe przypominają, że greckokatolicki hierarcha odprawił mszę oddziałom SS Galizien.
Do tekstu..
Społeczne konsekwencje norm (23-06-2013)
Autor: Łukasz Wójcicki
Źrodło: antyseksistowsko.wordpress.com Zgłosił/a: ramichael
rodzimy się kobietami i mężczyznami, a nie "kobiece" i To, że różnice biologiczne pomiędzy płciami są, nie trzeba nikomu udowadniać. Rzecz w tym, żerodzimy się kobietami i mężczyznami, a nie "kobiece" i "męscy". To, co nazywamy "kobiecością" i "męskością" jest konstruktem kulturowym nie mającym nic wspólnego z biologią, ani genetyką.
Do tekstu..
2013 Laureates: Dr. M. Van Montagu, Dr. Mary-Dell Chilton, and Dr. R. T. Fraley (23-06-2013)
Autor: www.worldfoodprize.org
Źrodło: www.worldfoodprize.org Zgłosił/a: liliac
"Three distinguished scientists - Marc Van Montagu of Belgium, and Mary-Dell Chilton and Robert T. Fraley of the United States - will share the 2013 World Food Prize for their independent, individual breakthrough achievements in founding, developing, and applying modern agricultural biotechnology. Their research is making it possible for farmers to grow crops with: improved yields; resistance to insects and disease; and the ability to tolerate extreme variations in climate."
Do tekstu..
Brazylia: "Nie" dla mundialu. (23-06-2013)
Autor: Mateusz Roczon.
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Gigantyczny stadion piłkarski górujący nad miastem - w takiej scenerii odbyły się 17 i 18 czerwca masowe demonstracje Brazylijczyków.
Do tekstu..
Whole human brain mapped in 3D (23-06-2013)
Autor: Helene Shen.
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Ten-year 'BigBrain' effort yields 1-trillion-byte atlas of fine-scale cerebral anatomy.
Do tekstu..
Goło i wesoło (22-06-2013)
Autor: migg
Źrodło: miggawki Zgłosił/a: liliac
"Oto fascynujące zwierzątko - golec, czyli Heterocephalus glaber - gryzoń z rodziny kretoszczurów, żyjący w północno-wschodniej Afryce. Jak sama nazwa wskazuje, jest pozbawiony włosów i wygląda ... ciekawie. Ale nie tylko ze względu na wygląd jest niesamowity."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365