Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.590.645 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Żyjemy w świecie rozbitych więzi; więzi rodzinnych, sąsiedzkich, lokalnych; zostały cwaniackie związki, które niektórzy czasem nazywają partiami. Pięcioprzymiotnikowy patriotyzm: romantyczny, religijny, wodzowski, nieudolny, nieuczciwy."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
The truth about mind control (03-07-2012)
Autor: Richard Wiseman
Źrodło: New Statesman Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Zachowania mają głęboki i długotrwały wpływ na myśli i przekonania. Uśmiechając się, czujemy się szczęśliwsi, zmuszanie do odmawiania porannej modlitwy, np. przed lekcjami, zwiększa prawdopodobieństwo przyjęcia wierzeń religijnych.
Do tekstu..
„Polski cham” vs. „polski nuworysz” (03-07-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: makowski.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"...może Wojewódzki&Figurski popełnili głupstwo, ale przecież należą do naszego plemienia. Są po właściwej stronie mocy. Odwalcie się od nich, polityczno-poprawni nudziarze. Wara od fajnych chłopaków, zawistne miernoty. Chłopakom należy się wsparcie, bo prawica w nich wali jak w bęben"
Do tekstu..
Wiesław Dębski: kościół katolicki Spółka Zoo (03-07-2012)
Autor: Wiesław Dębski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Na mapie Polski od dawna istnieje wielka firma gospodarcza, żerująca na majątku Skarbu Państwa. Ta firma to Kościół kat. Spółka Zoo
Do tekstu..
Kolejny spór o Smoleńsk. Z National Geographic w tle (03-07-2012)
Autor: Anna Dąbrowska, Mariusz Janicki
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W przyszłym roku w 137 krajach, w 37 wersjach językowych, będzie można zobaczyć film o katastrofie smoleńskiej, produkowany na zlecenie National Geographic Channel. Choć jeszcze nie ma scenariusza, już został oprotestowany"
Do tekstu..
Boska cząstka odkryta? (03-07-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jutro fizycy mają ogłosić przełomowe odkrycie. Na środę rano zwołali konferencję prasową w ośrodku badań jądrowych w CERN. Może wreszcie znaleźli poszukiwaną od lat cząstkę Higgsa - zwaną boską cząstką, gdyż na niej opiera się teoria budowy materii. A może to coś zupełnie innego i niespodziewanego?
Do tekstu..
Salt and Ice Challenge: 12-Year-Old Pittsburgh Boy Burns Cross Into Back, Posts (03-07-2012)
Autor: Zach Lisabeth
Źrodło: Opposing Views Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
12-latek z Pittsburgha stosując się do internetowych instrukcji wypalił sobie na plecach krzyż przy użyciu soli i lodu.
Do tekstu..
Car zabrał po powstaniu styczniowym, skarb państwa zapłaci? (03-07-2012)
Autor: Iwona Szpala, Michał Wojtczuk, PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Zakonnicy domagają się od skarbu państwa prawie ćwierć miliarda złotych za grunt w centrum Warszawy. Ziemię stracili po powstaniu styczniowym, na mocy decyzji rosyjskiego cara Aleksandra II"
Do tekstu..
Niszczarka sejmowa. Jak marszałek Kopacz steruje demokracją (03-07-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Już nie 460, ale 30 posłów decyduje, nad którym projektem będzie pracował Sejm. Sejmowa niszczarka wycina wszystkie niewygodne ustawy "obyczajowe"."
Do tekstu..
Kobiety w nauce — te wzory nie przejdą (02-07-2012)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni Zgłosił/a: Rowan
O kim myślisz, gdy jest mowa o kobietach w nauce? O Skłodowskiej-Curie? O Kopernik? Choć teraz zmienia się to szybciej niż kiedykolwiek w historii, kobiet w nauce jest ciągle niewiele. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Na pewno jedną z nich jest patriarchalność społeczeństw, która sprawia, że niższość kobiet wydaje się być oczywista dla większości, zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Do tekstu..
Galaxy clusters caught in motion (02-07-2012)
Autor: Lee Billings
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Astronomers have for the first time detected how the 600-kilometre-per-second motion of galactic clusters affects the cosmic microwave background. The results, which were posted online in March1 and are soon to appear in Physical Review Letters, confirm a 40-year-old prediction and provide a new way to investigate the evolution of large-scale structure in the Universe"
Do tekstu..
"Nasz Dziennik" z Ugandą przeciw gejom (02-07-2012)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W duchu chrześcijańskiego miłosierdzia "Nasz Dziennik" opisuje ugandyjski projekt wprowadzenia surowych kar za zbrodnię homoseksualizmu.
Do tekstu..
Polaki to wieśniaki (01-07-2012)
Autor: Rozmawiała Dorota Wodecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Grodzone osiedla, domy-dworki, kwiatki na telewizorze, czyli ile zostało w nas z chłopów
Do tekstu..
Jerzy Urban broni Wojewódzkiego: tłumacząc się, trzęsie d..nad swoimi chałturami (01-07-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.wiadomości Zgłosił/a: kika
- Żarty Wojewódzkiego i Figurskiego były wyśmianiem poprawności politycznej. Reakcja jest błędną interpretacją ich słów. Nie podoba mi się tłumaczenie Wojewódzkiego w "Polityce". On nie powinien przepraszać. Mógłby ewentualnie wyrazić ubolewanie, jeśli kogoś dotknęły jego słowa. Niepotrzebnie przyznaje się do przekraczania jakiś granic. On trzęsie d... nad swoimi chałturami. Nie wszyscy przyjmują daną konwencję. Niektórych ona razi i odpycha. Innych nie. Mnie się podobał żart Wojewódzkiego i Figurskiego - powiedział w pierwszej części rozmowy z Onetem Jerzy Urban.
Do tekstu..
Niemcy: Prawo państwowe stoi nad Kościołem (01-07-2012)
Autor: Róża Romaniec, Berlin Deutsche Welle
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wyroki niemieckich i europejskich sądów mogą stać się zwiastunem zmian w Kościele katolickim w Niemczech. Trybunał w Strasburgu skasował wyroki niemieckich sądów i uznał wyższość przepisów prawa państwowego nad zasadami stosowanymi w Kościele katolickim. Zasady zatrudniania i prawo kościelne są zdaniem obserwatorów dyskryminujące"
Do tekstu..
Jak Europa traktuje homoseksualistów (01-07-2012)
Autor: Daphne Grathwohl/Iwona D. Metzner, Deutsche Welle
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: mini
"Stowarzyszenie ILGA Europe przedstawiło w dorocznym raporcie sytuację osób o odmiennej orientacji seksualnej w 40 państwach europejskich. Według listy rankingowej tej organizacji żaden kraj nie uzyskał maksymalnej liczby 30 punktów. Polska dostała skromne dwa"
Do tekstu..
Siostra F. w Aparacie (01-07-2012)
Autor: Joanna Tokarska-Bakir
Źrodło: www.dwutygodnik.com Zgłosił/a: Hodża
Nadzieję, że nowa biografia siostry Faustyny to będzie dobra książka, można mieć przez sześć pierwszych akapitów. W siódmym czytamy, że "widziała Pana" i nadzieja pryska
Do tekstu..
Perle kultury Afryki grozi zagłada. Islamscy fanatycy niszczą zabytki Timbuktu (01-07-2012)
Autor: Wojciech Jagielski, PAP, mig
Zgłosił/a: mieczysławski
Sprzymierzeni z Al-Kaidą tuarescy radykałowie islamscy wzięli wzór z afgańskich talibów i zburzyli w sobotę co najmniej 2 mauzolea sufickich świętych uznane przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa. Malijscy talibowie zapowiadają, że zniszczą wszystkie.
Do tekstu..
Zbiorowy gwałt na placu Tahrir. Brytyjska dziennikarka przeżyła horror (01-07-2012)
Autor: mig
Źrodło: CNN Zgłosił/a: mieczysławski
To było pierwsze poważne zlecenie Natashy Smith. 21-letnia studentka dziennikarstwa kręciła reportaż z rozgorączkowanego placu Tahrir w Kairze w noc ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich. Jak relacjonuje, padła ofiarą brutalnej napaści seksualnej. Według jej współpracowników cudem przeżyła napaść tłumu mężczyzn.
Do tekstu..
Jarosław-od-nieistniejących (30-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Prezes Kaczyński coraz bardziej interesuje się albo tymi, którzy już nie istnieją, albo tymi, którzy jeszcze nie istnieją, co - per saldo - jest bardzo dobrym pomysłem na politykę, bo redukuje działalność PiS do medialnych deklaracji w sprawie podejrzanych śmierci ("zamachów" i "samobójstw") lub równie podejrzanych "nienarodzin" (zarodków poczętych w sposób niezgodny z nauką Kościoła).
Do tekstu..
Gretkowska o Wojewódzkim (30-06-2012)
Autor: Manuela Gretkowska
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
"Tekst wygłoszony w radiu przez Wojewódzkiego i Figurskiego jest wierzchołkiem góry lodowej przygniatającej polskie elity i Polaczków. Stąd zbiorowe poruszenie. W jednych obudził się lęk przed poniżeniem, w innych wstyd przed samowywyższeniem. To trudna psychologicznie sytuacja. Najłatwiej ją rozwiązać przerzucając ciężar na kogoś innego, niech go poniesie za nas"
Do tekstu..
W imieniu Boga (30-06-2012)
Autor: Sławomir Potapowicz
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
W projektach Prawa i Sprawiedliwości dotyczących zabiegów sztucznego zapłodnienia kluczowa nie jest kwestia penalizacji. Ważniejsze i znacznie bardziej niebezpieczne jest traktowanie przez tę partię samych zabiegów in vitro jako niedopuszczalnych ze względów moralnych. Reguły życia na wzór nauki kościoła katolickiego mają bowiem stanowić o dopuszczalności leczenia niepłodności bądź nie. A to wyklucza jakąkolwiek merytoryczną dyskusję o sztucznym zapłodnieniu. Członkowie Prawa i Sprawiedliwości czerpiący swoją wiedzę o in vitro z niedzielnych kazań niewiele wiedzą o samej procedurze i też w niewielkim stopniu wykazują gotowość do samodzielnego myślenia. Wiara w słowa biskupów wyklucza bowiem jakąkolwiek rozmowę. Wyklucza również potrzebę refleksji nad zrozumieniem czym jest sztuczne zapłodn
Do tekstu..
Palikot o Janie Pawle II: nie kierował się interesem Polski (30-06-2012)
Autor: Piotr Szumlewicz
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy to możliwe, aby w dużym demokratycznym kraju należącym do Unii Europejskiej największym autorytetem, cieszącym się powszechnym szacunkiem, była osoba, która tuszowała skandale pedofilskie, chroniła oszustów, współpracowała z krwawymi reżimami, kwestionowała prawa mniejszości i wspierała dyskryminację kobiet? - pisze Piotr Szumlewicz w przedmowie do zbioru wywiadów poświęconych Janowi Pawłowi II zatytułowanego "Ojciec Nieświęty". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa "Czarna Owca". W serii "Biblioteka Wprost" przedstawiamy jeden z wywiadów, który ukazał się w książce - rozmowę z Januszem Palikotem.
Do tekstu..
Napoleon na Kremlu (30-06-2012)
Autor: Adam Kożuchowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wyprawa Napoleona na Rosję, rozpoczęta dokładnie przed 200 laty, w czerwcu 1812 r., była tak niezwykła, że mało kto zdaje sobie sprawę, o co w niej właściwie chodziło. Jej wynik dla Zachodu jest symbolem klęski zbyt wielkich ambicji, dla Rosjan - mitem narodzin nowoczesnego narodu"
Do tekstu..
Hetmanka ruchu kobiecego (30-06-2012)
Autor: Katarzyna Mróz
Źrodło: Feminoteka Zgłosił/a: liliac
Pisząc lub mówiąc o Kuczalskiej, używano rozmaitych określeń: "hetmanka", która ośmieliła się stoczyć zwycięską walkę o równe prawa dla kobiet i mężczyzn nawet z Bismarckiem i jego szowinistycznymi hasłami. Jota na łamach "Bluszczu" określiła Kuczalską "Polką walczącą niestrudzenie". W obszernym wspomnieniu opublikowanym na łamach "Kuriera Warszawskiego" dzień po śmierci Kuczalskiej określono ją jako "umysł nieprzeciętny i talent organizacyjny pierwszorzędny". Zwrócono uwagę, że "wraz z jej śmiercią ubywa społeczeństwu polskiemu typ kobiety rozumnej, wysoce wykształconej i niezmordowanej pracowniczki społecznej, toteż jej zgon wywołał żal ogólny"
Do tekstu..
Kto zabił? (30-06-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Jeśli Katarzyna W. świadomie zabiła, to pierwotną przyczyną tragicznej śmierci małej Madzi jest obłąkańcza katolicka doktryna, według której prokreacja jest głównym celem seksu, a płodzić i rodzić należy, gdy tylko się da. W takim razie, co to znaczy? To znaczy, że w Polsce, w XXI wieku, sto lat po Boyu-Żeleńskim, katolicyzm wciąż zabija.
Do tekstu..
Kobiety będą mogły pomarzyć o darmowym znieczuleniu na żądanie przy porodzie (30-06-2012)
Autor: Agnieszka Burzyńska
Źrodło: RMF FM Zgłosił/a: liliac
"Kobiety nie będą mogły liczyć na poród bez bólu. Wszystko będzie zależało od lekarza. Ten może zaordynować znieczulenie zewnątrzoponowe, ale tylko, jeśli poród przebiega niefizjologicznie. W innym przypadku kobieta może skorzystać z katalogu metod łagodzenia bólu przygotowanego przez ministra zdrowia. A tam Bartosz Arłukowicz proponuje między innymi spacer, kołysanie się, gumową piłkę, drabinkę, oddychanie przeponą, okłady albo akupunkturę"
Do tekstu..
Katolicy, muzułmanie i żydzi solidarnie. Spór o obrzezanie (30-06-2012)
Autor: Autor: jak\mtom\k / Źródło: PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Solidarny protest żydów, muzułmanów i katolików przeciwko zakazowi obrzezania dzieci z pobudek religijnych. Także niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle skrytykował wyrok sądu w Kolonii, uznający obrzezanie za karalne uszkodzenie ciała."
Do tekstu..
Zespołowo chrześcijańscy (29-06-2012)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: http://dabrowska.blog.polityka.pl Zgłosił/a: rysiek
"W Sejmie zawiązał się parlamentarny Zespół członków i sympatyków Ruchu Światło Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. To piąty zespół w tej kadencji, który regulaminowo będzie bronił wartości katolickich w przestrzeni publicznej. Jego szeregi zasiliło już 56 posłów, w większości z Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski, a także trzech posłów Platformy Obywatelskiej."
Do tekstu..
Response to issues on GM agriculture in Africa: Are transgenic crops safe? (29-06-2012)
Autor: Ademola A Adenle
Źrodło: BMC Research Notes Zgłosił/a: liliac
"A growing body of evidence-based reports continue to document increased crop yields, increased farm income, and health and environment benefits associated with GM crops [1-10]. In 1996, when GM crops were first officially commercialised, six countries planted a total of 1.7 million hectares of these crops [9]. By 2010 this had grown to 148 million hectares in 29 countries, of which 19 are from the developing world. This 87-fold growth makes GM the fastest crop technology to be adopted in the history of modern agriculture"
Do tekstu..
Kosmiczna symfonia cz.5: M-Teoria (29-06-2012)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: cdaction.pl Zgłosił/a: liliac
"Edward Witten w elegancki sposób dowiódł, że 10-wymiarowe Teorie Strun tak naprawdę są przybliżeniem wyższej, bardziej tajemniczej, 11-wymiarowej teorii. Wykazał, że jeżeli weźmiemy teorię 11-wymiarową i zwiniemy jeden z wymiarów, przekształci się ona w jeden z pięciu typów Teorii Strun. Najprościej mówiąc, okazało się, że każdy z typów był niczym innym aniżeli różnym odbiciem tego samego. Witten nadał swojemu projektowi nazwę M-teorii. Zapytacie: Co oznacza "M"? Wersji jest tyle, ilu fizyków zajmujących się strunami"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365