Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.698.959 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Prawda w kwestiach religijnych to po postu pogląd, który przetrwał.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Tszeba otwożyć naośćeż wszystkie dżwi i okna. 75lat temu rozstrzelano Brunona Ja (17-09-2013)
Autor: PAP, yes
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Tszeba otwożyć naośćeż wszystkie dżwi i okna, nieh wywieje ten swąd piwnic i kośćelnego kadźidła, kturym od dźecka uczyli was oddyhać. Zaopatszeńi w gigantyczne respiratory idźemy wam na spotkańe. Ogłaszamy za St. Bżozowskim wielką wypszedaż staryh rupieći. Spszedaje śę za puł darmo stare tradycje, kategorje, pszyzwyczajenia, malowanki i fetysze. (...) Będziemy zwoźić taczkami z placuw, skweruw i ulic mumie mickiwiczuw i słowackih. (...) Odżucamy parasole, kapelusze, meloniki, będźiemy hodzić z otwartą głową. Tszeba, żeby każdy jaknajbardziej się opalił. Gdyby Sejm polski obradował na powietszu, napewno mielibyśmy o wiele słoneczniejszą konstytucję"
Do tekstu..
Armia u władzy (17-09-2013)
Autor: Immanuel Wallerstein
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Egipska prawica wygrała, a lewica przegrała (nawet jeśli na razie nie jest w stanie się do tego przyznać), Bractwo Muzułmańskie zaś zejdzie do podziemia, skąd jednak, wzmocnione, może jeszcze któregoś dnia ponownie się wyłonić."
Do tekstu..
63 dni chwały i 75 minut rozczarowania. Recenzja filmu "Sierpniowe niebo. 6 (17-09-2013)
Autor: Michał Fal
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
"Na tym filmie płakali mężczyźni" - pisał Piotr Skwieciński w portalu braci Karnowskich o "Sierpniowym niebie. 63 dniach chwały". I choć oglądając fabularny debiut Ireneusza Dobrowolskiego nie płakałem, to przyznam, że było mi przykro. Przykro, że dałem się nabrać.
Do tekstu..
Facebook powoduje depresje. (17-09-2013)
Autor: Jakub Qba Niegowski
Źrodło: projektinfinitus.pl Zgłosił/a: Artur@R
Dające do myślenia wyniki badań opublikowali naukowcy z Uniwersytetu w Mitchigan. Przez dwa tygodnie monitorowali oni samopoczucie 82 aktywnych użytkowników Facebooka. Okazuje się, że Facebook może znacznie pogarszać samopoczucie, przyczynić się do psucia relacji międzyludzkich a nawet powodować depresję.
Do tekstu..
ESA bada ziemskie albedo (17-09-2013)
Autor: ew/PAP/ESA
Źrodło: www.polskieradio.pl Zgłosił/a: Artur@R
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zbadała dokładnie zdolności do odbijania światła przez naszą planetę.
Do tekstu..
Nanowrażliwy ludzki palec (17-09-2013)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Artur@R
Ludzki palec jest tak wrażliwy, że wykrywa nanometrowe wypukłości.
Do tekstu..
Gen, który mógł napędzać ewolucję ludzkiego mózgu (17-09-2013)
Autor: eksplorer.eu/Interia
Źrodło: www.eksplorer.eu Zgłosił/a: Artur@R
Zidentyfikowano gen, który mógł napędzać ewolucję ludzkiego mózgu, a przez to - po części odpowiada za naszą wyjątkowość w świecie zwierząt. Jednym z najszybciej ewoluujących fragmentów DNA w genomie człowieka jest gen związany z rozwojem mózgu u naszych przodków - stwierdził międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Davida Hausslera z Uniwersytetu Kalifornii w Santa Cruz.
Do tekstu..
In vitro jak układ z diabłem. Ekspert Episkopatu jeździ po Polsce i straszy (17-09-2013)
Autor: Dorota Steinhagen
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Dzieciom narodzonym dzięki in vitro grożą upośledzenie umysłowe i autyzm - przekonuje prof. Andrzej Kochański. Straszy "przypadkowym kazirodztwem" i "szkołami specjalnymi". - To manipulacja! - oceniają specjaliści"
Do tekstu..
Jak eksperci Macierewicza skompromitowali się w prokuraturze (17-09-2013)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Sklejałem modele samolotów". "Widziałem wybuch w szopie". "Latając samolotami, oglądam skrzydła". Eksperci Macierewicza przedstawili w prokuraturze swe kompetencje, nie przedstawili dowodów na wybuch tupolewa".
Do tekstu..
Nie strzelajmy do bobrów! (16-09-2013)
Autor: WWF Polska
Źrodło: WWF Polska, gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"WWF Polska przypomina, że dzięki bobrom podnosi się poziom wód gruntowych w borykającej się z suszami Polsce, zwiększa się retencja i bioróżnorodność, a według danych z 2002 roku bobry uchroniły aż 10 tysięcy hektarów lasów przed pożarami. Z kolei z badań prowadzonych przez Instytut Nauk o Środowisku UJ wynika, że jedynie 3 proc. stanowisk bobrów w Polsce powoduje szkody. Na Litwie i Łotwie, które zajmują mniejsze terytorium niż Polska, żyje trzy razy więcej bobrów."
Do tekstu..
Graphene makes light work of optical signals (16-09-2013)
Autor: Mark Peplow
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Graphene is already revered for its remarkable strength and electrical conductivity - properties that have sent researchers scrambling to use it in applications from tennis rackets to flexible electronics. Now the one-atom-thick lattice of carbon has added another string to its bow. Three research groups have independently shown that graphene can efficiently convert infrared light into electrical signals, as part of devices known as photodetectors. As fast and accurate translators of optical data, graphene photodetectors could speed up computers and significantly cut their power consumption. The devices, each with a slightly different architecture, are reported in Nature Photonics"
Do tekstu..
Large study supports safety of Gardasil HPV vaccine (16-09-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"A study published in Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine affirms the safety of the HPV quadrivalent vaccine, also known as Gardasil (or Silgard in Europe). The vaccine prevents infection by human papillomavirus, a sexually transmitted disease, its subtypes 16 and 18 not only cause approximately 70% of cervical cancers, but they cause most HPV-induced anal (95% linked to HPV), vulvar (50% linked), vaginal (65% linked), oropharyngeal (60% linked) and penile (35% linked) cancers. The viruses are generally passed through genital contact, almost always as a result of vaginal, oral and anal sex."
Do tekstu..
Hello Kitty i kucyki Pony zakazane w szkole, promują okultyzm (16-09-2013)
Autor: (mkw)
Źrodło: onet.pl, MM Poznań Zgłosił/a: JK
W jed­nej z po­znań­skich szkół za­ka­za­no dzie­ciom przy­no­sze­nia ple­ca­ków czy piór­ni­ków z baj­ko­wy­mi po­sta­cia­mi, które ponoć pro­mu­ją prak­ty­ki okul­ty­stycz­ne - do­no­si MM Po­znań.
Do tekstu..
Władza potężna jak narkotyk (16-09-2013)
Autor: Cordula Meyer
Źrodło: Der Spiegel, onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Śledzili go prywatni detektywi, nachodzili adwokaci, w swoim domu musiał założyć skomplikowany system alarmowy. Amerykański pisarz Lawrence Wright, zdobywca nagrody Pulitzera, napisał książkę o scjentologach - ich wyrafinowanych sposobach manipulowania ludźmi oraz o tych, którzy wierząc ślepo w tę religię, dobrowolnie wegetowali przez lata w czymś w rodzaju obozów karnych. Autor pokazuje, do jakiego stopnia można zmienić umysł i osobowość nawet mądrych, sceptycznych ludzi i kierować ich myśleniem oraz zachowaniem.
Do tekstu..
An arch atheist reveals his poetic soul (16-09-2013)
Autor: Jane Wheatley
Źrodło: smh.com.au Zgłosił/a: JK
In his new book, the arch-rationalist Richard Dawkins recalls himself as a young man, turned by poetry into ''byways of romantic fantasy'', in love with the idea of being in love. He quotes at length some of the verses that moved him: ''They were an important part of making me what I am,'' he writes, ''and they were all (in some cases still are) word perfect in my memory.''
Do tekstu..
86 proc. wody święconej zawiera bakterie kałowe! (16-09-2013)
Autor: (żg)
Źrodło: onet.pl; CNN Zgłosił/a: slik
Wiadomości : Świat : CNN CNN wczoraj 12:57 86 proc. wody święconej zawiera bakterie kałowe! In­sty­tut Hi­gie­ny i Im­mu­no­lo­gii Sto­so­wa­nej w Wied­niu opu­bli­ko­wał wy­ni­ki badań wy­ka­zu­ją­cych, że jed­nym z naj­groź­niej­szych źró­deł ska­żo­nej wody na świe­cie są ko­ścio­ły. 86 proc. wody świę­co­nej za­wie­ra bak­te­rie ka­ło­we. Każdy litr wody świę­co­nej to około 62 mi­lio­nów bak­te­rii.
Do tekstu..
Co KRRiTV rozumie z telewizji (15-09-2013)
Autor: naimaonline
Źrodło: naimaonline.wordpress.com Zgłosił/a: ramichael
Nagana dla TVN jest w jakimś sensie naganą dla ludzi niespełniających tego właśnie normatywnego wzorca idealnego Polaka. Naganą dla tych, co mówią, że jest inaczej, niż w naszym imieniu mówią upiększacze rzeczywistości - że są w Polsce również ludzie, którzy ignorują katolicką naukę w zakresie erotyki, seksu i prokreacji. Że są ludzie, którzy nie wstydzą się odbiegania od tego wydumanego ideału, który usiłuje się na mocy dekretu wprowadzić.
Do tekstu..
Salomonowy wyrok w Niemczech. Muzułmanka musi pływać z chłopcami (15-09-2013)
Autor: Elżbieta Stasik, Deutsche Welle
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie ma powodu, żeby muzułmańskie uczennice nie brały udziału w zajęciach sportowych na basenie - orzekł Federalny Trybunał Administracyjny w Lipsku. Ze względów religijnych mogą pływać w burkini."
Do tekstu..
Od zawsze z nami morderca geniuszów (15-09-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Jednym z wielu mitów pokutujących w świadomości społecznej jest ten, że wywoływana przez prątka gruźlicy choroba, która dobiła Balzaka, Czechowa, Kafkę, Orwella, Gauguina, Szopena, a nawet (o ironio) kardynała Richelieu, jest chorobą na świecie wytępioną. Nic bardziej jednak mylnego - gruźlica jest jednym z najgorszych zabójców na świecie, drugim po HIV/AIDS, gdy mówimy o chorobach wywołanych przez pojedynczego bakcyla. I chociaż 95% zgonów ma miejsce w krajach biednych i rozwijających się, nie oznacza to, że gruźlicy nie trzeba obawiać się, żyjąc na bogatym Zachodzie."
Do tekstu..
Norymberga, Jedwabne, Jasienica (15-09-2013)
Autor: Wojciech Lemanski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Koraszewski
Wojciech Lemański opowiada o źródłach swojej inspiracji.
Do tekstu..
USA i Rosja zawarły porozumienie ws. Syrii. Jakie są główne założenia? (15-09-2013)
Autor: PAP, AP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Wolna Armia Syryjska (WAS), która uznała, że podpisanie tego porozumienia to zdrada Zachodu wobec syryjskich powstańców, oświadczyła w sobotę, że nie zgodzi się na zawieszenie broni, które miałoby ułatwić pracę międzynarodowych inspektorów.
Do tekstu..
Wąchał spirytus i nosił dziurawą czapkę. 119. rocznica urodzin Tuwima (15-09-2013)
Autor: Igor Rakowski-Kłos
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Kogo całował po rękach, a komu życzył jak najgorzej? Co pijał i jak się ubierał? Co sądził o Stalinie, a co o Hitlerze? Kto rzucał w niego zgniłymi jajkami, a kto chciał z nim kręcić film? Dziś mija 119. rocznica urodzin Juliana Tuwima (red. tekst ilustrowany jak zwykle ocenzurowaną piosenką Tuwima)
Do tekstu..
W Quebecu chcą laickości w instytucjach publicznych. Żadnych krzyżyków, chust, h (15-09-2013)
Autor: dżek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Kiedy miesiąc temu do mediów przedostały się pierwsze informacje o propozycji rządu premier Pauline Marois, był to - jak podsumowuje kanadyjska prasa - przeciek kontrolowany. Już wówczas komentarze były gorące. Jednak obecnie dyskusja przybrała na sile, bo tekst propozycji stał się oficjalny. W instytucjach rządowych, szpitalach, szkołach, przedszkolach zakazane byłyby turbany, jarmułki, chusty na włosach, pełne zasłony na twarzy (nikab) i duże krzyżyki. Dopuszczalne byłyby tylko niewielkie symbole religijne".
Do tekstu..
11 tysięcy orgazmów. Masters i Johnson, duet, który zmienił podejście do seksu (14-09-2013)
Autor: Katarzyna Wężyk
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: Małyska
"William Masters zapewniał projektowi podbudowę naukową, a Virginia Johnson - umiejętności społeczne, dzięki którym przekonała studentów i pielęgniarki z uniwersyteckiego szpitala do zrzucenia ubrań i wzięcia udziału w największym w historii empirycznym badaniu ludzkiej seksualności".
Do tekstu..
Science votes for human-caused global warming in a landslide (14-09-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"I don't discuss anthropogenic global warming (AGW, or climate change caused by human activities) very often, more just in oft-handed ways, lumping anthropogenic global warming deniers into the whole pseudoscience crowd-antivaccinationists, anti-GMO loudmouths, evolution deniers, HIV/AIDS deniers, and other anti-science fads. To be honest, I was scientifically skeptical about global warming, not because of any political motivation, but because the evidence I reviewed seemed weak at best. But I was guilty of my own confirmation bias, and more than that, I was honestly more interested in other current trends in science than climate change"
Do tekstu..
Skończone nieskończoności (13-09-2013)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: www.kwantowo.pl Zgłosił/a: Kajtek91
O tym jak nauka porzuca rzekome nieskończoności na rzecz konkretnych wartości. Przez stulecia na te wartości naklejano upraszczający wszystko plaster z napisem nieskończoność. Matematyczne narzędzie stało się dla nas tak wygodne, że często go nadużywamy, niemal zakłamując rzeczywistość.
Do tekstu..
W Watykanie seks z 12-latkami już nielegalny (13-09-2013)
Autor: SIA
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
W Watykanie nie można już legalnie uprawiać seksu z 12-latkami. Wprowadzona restrukturyzacja kodeksu karnego obowiązującego na terenie Stolicy Apostolskiej podnosi wiek przyzwolenia na czynności seksualne do 18 lat.
Do tekstu..
The Feynman Lectures on Physics (13-09-2013)
Autor: Feynman, Leighton, Sands
Źrodło: caltech.edu Zgłosił/a: JK
Caltech and The Feynman Lectures Website are pleased to present this online edition of The Feynman Lectures on Physics. Now, anyone with internet access and a web browser can enjoy reading a high-quality up-to-date copy of Feynman's legendary lectures. This edition has been designed for ease of reading on devices of any size or shape; text, figures and equations can all be zoomed without degradation.
Do tekstu..
Nauczycielka etyki: Program MEN to kpina. Napisany kolanie, do gimnazjum nie ma (13-09-2013)
Autor: Karolina Głowacka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Stosunek MEN do etyki? Protekcjonalny. Podstawa programowa jest napisana na kolanie, ministerstwo nie zatwierdziło żadnych podręczników do gimnazjum. Dla szkół ponadgimnazjalnych jest, ale dosyć żenujący - opowiada w rozmowie z TOK FM Ewa Rutkowska, nauczycielka etyki. Rozwiązanie? - Wprowadzić obowiązkową filozofię - radzi."
Do tekstu..
Dlaczego płacze się po cebuli? To jedno z odkryć nagrodzonych IgNoblem (13-09-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Najpierw budzą śmiech, potem skłaniają do myślenia. Tak najkrócej można podsumować badania i odkrycia, których autorzy otrzymali wczoraj nagrody Ig Nobla, czyli parodie prawdziwych nagród Nobla
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365