Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.048.556 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7281 tekstów. Zajęłyby one 28729 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3369 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) żadna z metod poznawczych stosowanych w celu uzasadnienia wiary w tezy supernaturalistyczne nie jest adekwatna do tego celu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Czemu warto się jednak martwić rankingami (04-09-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Czyli, podsumowując, profesor Stempin może uważać, że ranking szanghajski jest nie fair, że nie daje one szans pewnym uczelniom i że w ogóle powinno się go wywalić do kosza. Ale opinia ta nie zmieni faktu, że na świecie polskie uczelnie są wciąż w ogonie, niezależnie od tego, jak ten ogon jest zdefiniowany."
Do tekstu..
Zgwałcił, bo sprowokowała? (04-09-2013)
Autor: Lidia Ostałowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Po gwałcie w Lesie Kabackim internet wypełnił się słowami wsparcia dla napadniętej kobiety. Ale też oskarżeniami, że zachowała się lekkomyślnie, więc się doigrała.
Do tekstu..
Straszny wrzesień (04-09-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Do dziś wrzesień kojarzy mi się z miesiącem, w którym trzeba się wdrażać do dziwnych czynności. Na przykład wstawać bardzo rano, pędzić do szkoły, zdążyć przed dzwonkiem i - do następnego dzwonka - wysłuchiwać ogromnej ilości nikomu niepotrzebnych i nieuporządkowanych względem siebie informacji.
Do tekstu..
Caricature of Atheism (03-09-2013)
Autor: Richard Dawkins
Źrodło: richarddawkins.net Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
This is a good example of what we are up against: religious apologists swallowing whole what other religious apologists have quoted from what yet other religious apologists have lied about what "new atheists" have ever said, or stand for.
Do tekstu..
Pamiątka pewnego spotkania (03-09-2013)
Autor: Paweł Golik
Źrodło: academia.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Nasze komórki są owocem przypadkowego spotkania organizmów z odległych od siebie linii ewolucyjnych - bakterii i archeonów"
Do tekstu..
Laura Bassi: The First Female Professional Scientist That Few People Know Of (03-09-2013)
Autor: Staff
Źrodło: science20.com Zgłosił/a: liliac
"Technology may not seem like more of a woman's world than science, but in some ways it is - Ada Lovelace is revered by computer programmers and is well-known in popular culture, while Laura Bassi, the first women to forge a professional scientific career, is basically unknown outside physics."
Do tekstu..
Our ancestors did not eat a Paleolithic diet (03-09-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"The paleolithic diet itself probably has no more validity than any other diet (lots of anecdotal evidence of success, and no actual scientific clinical studies). The problem is that there is little evidence that ancient humans, hominins and other great apes ate a particular diet. Clearly, their diet probably was in response to a huge seasonal, annual and longer duration environmental variability in food sources. Keep in mind that we haven't even considered the difference in food sources over the planet from Arctic tundra to deserts. But more than anything, is there any evidence that paleolithic humans lived longer or healthier than modern humans?"
Do tekstu..
Dziecko w cukrze (03-09-2013)
Autor: Marek Rabij
Źrodło: onet Zgłosił/a: czarny_kot
Przeciętny tegoroczny pierwszoklasista od urodzenia zjadł już pod różnymi postaciami 84 kg cukru. To, że uzależnił się od słodyczy, jest wspólną zasługą rodziców, dziadków, szkoły i koncernów spożywczych.
Do tekstu..
Seksizm (02-09-2013)
Autor: Eliza Michalik
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Czasami myślę, że prawdziwy seksizm nie jest wtedy, kiedy ktoś mnie nie lubi, bo jestem kobietą. Prawdziwy seksizm jest wtedy, gdy ktoś mnie lubi, mimo, że jestem kobietą. I mimo, że ośmielam się wybrać styl życia, jaki mi odpowiada, nawet jeśli jest to styl, wybierany od dawna przez pokaźną liczbę mężczyzn
Do tekstu..
Katolicki design: kicz czy współczesny look? (02-09-2013)
Autor: Błażej Strzelczyk
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Katolicki design kojarzy się niemal wyłącznie z figurką różowej Maryjki na wodę święconą, pachnącym różańcem, świecidełkami z importu i klasycznym pielgrzymkowym połączeniem skarpet z sandałami. Ale czy kościelne musi zawsze oznaczać ckliwe i kiczowate? - My, katole, choć dla niektórych zabrzmi to niewiarygodnie, jesteśmy zwyczajnymi ludźmi i nie różnimy się od "innych" ubiorem czy modelem telefonu tylko wyznawanymi wartościami i wynikającym z nich stylem życia. Praktyczność i uroda zamiast hedonizm i lansu - mówi Mateusz Ochman autor bloga Bóg, honor & rock'n'roll.
Do tekstu..
Biskup Zawitkowski: Bez modlitwy - zdziczejesz, potem przyjdzie oziębłość, seks (02-09-2013)
Autor: Marek Mamoń
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Cywilizowani barbarzyńcy! Wy chyba nigdy nie łamaliście się opłatkiem, wy chyba nigdy nie byliście u Komunii Świętej i myślicie, że wystarczy nam Unia. Nam trzeba Komunii! - oto fragment kazania biskupa Józefa Zawitkowskiego, który nie szczędził ostrych słów pod adresem świata bez Boga.
Do tekstu..
"Czarny Jezus" wykastrowany przez wściekły tłum (02-09-2013)
Autor: AFP/ML
Źrodło: www.interia.pl Zgłosił/a: oniric
Historia pewnego byłego pastora
Do tekstu..
Zapomniany Post (02-09-2013)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Wiley Post, nieco już dziś zapomniany pionier awiacji, wniósł trudny do przecenienia wkład w rozwój aeronautyki. Poza wspaniałymi osiągnieciami, jakimi z pewnością były dwa loty dookoła świata wyznaczył, mimo braku formalnego wykształcenia, nowe tory rozwoju lotnictwa. Jego największą zasługą okazało się rozpoczęcie badań nad lotami w wysokich warstwach atmosfery i udział w skonstruowaniu pierwszego lotniczego skafandra ciśnieniowego."
Do tekstu..
La Nina tak silna, że opadł ocean albo jak wyprowadzić wodę z morza do…Aus (02-09-2013)
Autor: arctic_haze
Źrodło: Anomalia klimatyczna Zgłosił/a: liliac
"Poziom morza wzrasta obecnie o ponad 3 mm rocznie. Jednak są lata, gdy potrafi się on obniżyć. Jak to możliwe, kiedy to się zdarza i co wtedy dzieje się z "brakującą" wodą z oceanu? O tym właśnie jest ten wpis."
Do tekstu..
Space Laser : Not Just For World Domination Anymore (02-09-2013)
Autor: Staff
Źrodło: science20.com Zgłosił/a: liliac
"The Lunar Laser Communication Demonstration (LLCD) on the Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) is going to show that two-way laser communication beyond Earth is possible, broadening the possibility of transmitting huge amounts of data."
Do tekstu..
Wojciech Orliński o animacji "Parauszek i przyjaciele" (02-09-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Ta najtrudniejsza technika animacji to polska specjalność. Najstarszy film animowany świata to eksperymentalne poklatkowe "Walki żuków" z 1910 r. - właśnie Władysława Starewicza. Pierwsze polskie powojenne poklatkowe filmy oglądali twórcy z innych krajów i na nich uczyli się sztuki poruszania lalkami na ekranie."
Do tekstu..
Przestańcie prosić moją córkę o buziaka (02-09-2013)
Autor: Kasey Edwards
Źrodło: Codziennik Feministyczny Zgłosił/a: liliac
"...buziak nie jest tylko buziakiem, choćby zamiary były nie wiem jak niewinne i nieszkodliwe. Rytuał zmuszania dzieci do okazywania uczuć na zawołanie to jedna z tych drobnych codziennych lekcji, którymi uczymy dzieci - zwłaszcza dziewczynki - że mają dostosowywać swoje emocjonalne reakcje tak, aby zadowolić innych."
Do tekstu..
W prawie będzie "tymczasowa płeć". Rząd przygotował nowe przepisy dla (02-09-2013)
Autor: Szymon Kruś
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
W październiku rząd chce zmienić przepisy dotyczące skomplikowanych procedur dotyczących korekty płci. Dzisiaj transseksualiści muszą przejść przez skomplikowaną batalię prawną, a prócz tego na pozew mogą liczyć także rodzice, którzy według prawa błędnie ustalili płeć swojego dziecka.
Do tekstu..
GMO Box Office – Sierpień (01-09-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Sierpniowe wiadomości ze świata GMO, m.in: "Brak negatywnego oddziaływania kukurydzy Bt na niedocelowe organizmy w południowej Europie: meta-analiza obejmująca 26 taksonów stawonogów"
Do tekstu..
Przed rozpoczęciem roku szkolnego Episkopat straszy edukacją seksualną i etyką (01-09-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Episkopat ma problem: prestiż religii w szkole spada, coraz więcej dzieci idzie na etykę. Zamiast szukać przyczyn, np. w poziomie nauczania religii, przygotowaniu i podejściu katechetów, hierarchowie uciekają się prawie do gróźb.
Do tekstu..
Prymas: Katecheza powinna być obowiązkowa. Jest niezbędna w kształceniu ogólnym (31-08-2013)
Autor: olg, KAI
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk powiedział, że katecheza jest niezbędna w kształceniu ogólnym i dlatego powinna być obowiązkowa. Abp Kowalczyk odprawił dziś w Gnieźnie mszę, która była częścią obchodów dorocznego Dnia Katechetycznego. Uczestniczyli w niej katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej.
Do tekstu..
Teddy bear falls from space and beats Felix Baumgartner's skydiving record (31-08-2013)
Autor: Lucy Kinder
Źrodło: telegraph.co.uk Zgłosił/a: JK
A teddy bear has beaten Felix Baumgartner's skydiving world record after plummeting to earth from more than 39,000 metres.
Do tekstu..
Haifaa al-Mansour: trzeba wspierać opór (31-08-2013)
Autor: Liz Hoggard, Haifaa al-Mansour
Źrodło: onet, Guardian Zgłosił/a: czarny_kot
Haifaa al-Mansour jest pierwszą kobietą reżyserem w Arabii Saudyjskiej. Jak każdemu pionierowi nie jest jej łatwo przecierać szlaki.
Do tekstu..
De-Extinction Is a Good Idea (31-08-2013)
Autor: George Church
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"Reanimation is not a panacea for ecosystems at risk. Preventing ongoing extinction of elephants, rhinoceroses and other threatened species is critically important. By all means, we must set priorities for allocating finite conservation resources. But it is a mistake to look at this issue as a zero-sum game. Just as a new vaccine can free up medical resources that would otherwise be spent on sick patients, reanimation may be able to help conservationists by giving them powerful new tools. That this is even a possibility is reason enough to explore it seriously"
Do tekstu..
Mózgów kablowe połączenie (31-08-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Panowie swoje doniesienie opublikowali na stronie uczelni, spiesząc się, żeby uprzedzić innych badaczy, którzy prawdopodobnie są o krok od dokonania tego samego - no bo w końcu kto pierwszy to ogłosi, temu palma pierwszeństwa, czyż nie? Panowie jednak zapomnieli, że w nauce to tylko peer-review or it didn't happen. Fajnie się tak wybić przed szereg, ale mam podejrzenie, że na świecie jest pewnie z kilka grup, które mogłyby pochwalić się podobnymi osiągnięciami, a jedyny powód, dla którego o tym nie trąbią, to to, że ich praca wciąż szlaja się gdzieś po czasopismach czekając na swoją zasłużoną publikację"
Do tekstu..
Szufelka, otręby (31-08-2013)
Autor: Magda Heydel
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"W jego poezji chodzi nie tylko o uważny, oparty na doznaniu opis, ale również i o to, żeby nie dać się za bardzo ponieść. 30 sierpnia zmarł Seamus Heaney"
Do tekstu..
Religia na świadectwie: Strasburg krytykuje, MEN nie zauważa (31-08-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Minęły trzy lata, odkąd Trybunał w Strasburgu stwierdził, że świadectwo, z którego wynika, że uczeń nie chodził na religię, narusza wolność sumienia i wyznania. MEN nie zrobił z tym nic."
Do tekstu..
Wygrał proces z policją. "Nie umieją używać radaru" (30-08-2013)
Autor: koko
Źrodło: tvn24.pl, TVN24 Kraków Zgłosił/a: JK
Sławomir Janczewski spod Krakowa wygrał sprawę z policją. Udowodnił, że funkcjonariusze nie potrafią obsługiwać radaru i źle zmierzyli mu prędkość. - Mieli pecha, bo trafili na mnie, a na tych urządzeniach się znam - podkreśla Janczewski. Sąd uniewinnił mężczyznę i przyznał mu rację: policjanci nie potrafią korzystać ze sprzętu jakim się posługują. Pomiar prędkości policjanci wykonali bezpośrednio pod linią wysokiego napięcia. - Jest kilkadziesiąt stron argumentacji za tym, że to urządzenie nie może być używane nawet w pobliżu pola magnetycznego jakie wytwarza włączony telefon komórkowy, a tym bardziej pod główną magistralą zasilającą południową Małopolskę - opowiada Janczewski. - Wyniki jakie pokazuje radar Iskra nie są idealne. W takich warunkach mogą wskazywać pr
Do tekstu..
Kobiety zdominowały Akademię Marynarki Wojennej (30-08-2013)
Autor: uk,ws,dp
Źrodło: TVN24 Zgłosił/a: liliac
"Co roku Akademia Marynarki Wojennej wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska okazały się lepsze od swoich kolegów z marynarki. - Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii naszej uczelni - z uśmiechem mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW."
Do tekstu..
Golden Rice: Lifesaver? (30-08-2013)
Autor: Amy Harmon
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"Not owned by any company, Golden Rice is being developed by a nonprofit group called the International Rice Research Institute with the aim of providing a new source of vitamin A to people both in the Philippines, where most households get most of their calories from rice, and eventually in many other places in a world where rice is eaten every day by half the population. Lack of the vital nutrient causes blindness in a quarter-million to a half-million children each year. It affects millions of people in Asia and Africa and so weakens the immune system that some two million die each year of diseases they would otherwise survive"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365