Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.597.492 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Polska jeszcze nie zginęła, potem niemal zginęła, wreszcie po słynnych osiemnastu dniach, zginęła: jak i dzisiaj, na przekór śląskim i wschodniopruskim ziomkostwom, Polska jeszcze nie zginęła."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
O kiczu w religii i miłości (29-08-2005)
Autor: o. Jan Andrzej Kłoczowski
Źrodło: Metta.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jaszczur
Kicz jest kłamstwem bardzo silnie powiązanym z lenistwem duchowym, daje nam "gotowce" zawierające fałszywe poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do religii czy miłości. Ale są to tylko pozory bezpieczeństwa. Najlepszą postawą przełamującą kicz jest przekraczanie lenistwa - życie twórcze...
Do tekstu..
Ateiści w Ameryce (28-08-2005)
Autor: Dorota Walencik
Źrodło: ekumenizm.pl Zgłosił/a: AS
Ameryka nie jest łatwym miejscem do życia dla ateistów. Tak przynajmniej uważają oni sami, w sytuacji, kiedy – ich zdaniem – religia nie trzyma się na bezpieczną odległość od państwa. Nie tylko państwo ulega i wprowadza zasady wiary do swoich instytucji (prezydent Bush składa deklarację, że będzie podtrzymywał wiarę w Białym Domu. Departament Sprawiedliwości przywraca tekst 10 przykazań do wystawiania w rządowych placówkach), ale nawet takie ostoje liberalizmu i obojętności religijnej jak Hollywood w swoich filmach i TV zaczęły zabiegać o bardziej uduchowioną publiczność.
Do tekstu..
Co się dzieje z Ameryką? (25-08-2005)
Autor: Janina Karpińska
Źrodło: Przekrój/wp.pl Zgłosił/a: waldmarc
Artykuł na temat niskiego poziomu intelektualnego amerykańskiego społeczeństwa.
Do tekstu..
Wirusy schodzą z drzew (25-08-2005)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Wilhelm
Grożą nam nowe epidemie Afrykańskie goryle i szympansy dziesiątkowane są przez ludzkie wirusy. Małpie wirusy z kolei zarażają ludzi. Stąd się wziął problem AIDS i wybuchających kilka razy do roku w Afryce epidemii Eboli. Grożą nam nowe.
Do tekstu..
Pasożyty – mistrzowie manipulacji (24-08-2005)
Autor: Małgorzata T. Załoga, Ale
Źrodło: Ozon Zgłosił/a: TomaszT
Mikroorganizmy sprawiają, że człowiek wystawia się na ugryzienia komarów. Inne zmieniają ostrożnych w ryzykantów...
Do tekstu..
Jestem z natury poganinem (24-08-2005)
Autor: W. Jabłoński, D. Brykalsk
Źrodło: Esencja Zgłosił/a: MA
Chciałbyś zapewne wiedzieć, po pierwsze, dlaczego napisałem powieść uznaną przez wielu za antyklerykalną? Cóż, rzeczywiście chyba niezbyt odpowiada mi życie w kraju katolickim, takim jak nasz. Na pewno lepiej czułbym się jako rzymski patrycjusz albo ateński filozof. Jestem z natury poganinem.
Do tekstu..
Męska przyjaźń jest jak kaktus (22-08-2005)
Autor: Karolina Monkiewicz-Święc
Źrodło: Onet/Przegląd Zgłosił/a: Roman
Kobiety i mężczyźni przyjaźnią się zupełnie inaczej One przez gadanie, oni przez działanie.
Do tekstu..
Oral ze śledziem (21-08-2005)
Autor: A.S.
Źrodło: NIE Zgłosił/a: MA
Wcieliłam się w rolę katechetki i zapisałam się na kurs dla nauczycieli prowadzących wychowanie seksualne w szkole. Właśnie katechetki przeważały wśród kształconych adeptek, bo zdaniem minister Łybackiej seks to misterium religijne.
Do tekstu..
Lewicowi milionerzy dominują w parlamencie (20-08-2005)
Autor: Łukasz Guza
Źrodło: Gazeta Finansowa/ Bankier Zgłosił/a: MA
W sejmie IV kadencji zasiada 78 milionerów. Lewica może pochwalić się 48 milionerami. Wyniki wskazują, jak skutecznie w trakcie kadencji lewica walczyła z ubóstwem. Nic dziwnego, że na swoją kolej czeka prawica. Determinacją w pomnażaniu majątku w trakcie pełnienia mandatu wyróżnili się politycy zasiadający po lewej stronie sali sejmowej. Wśród 100 posłów, których majątek w trakcie kadencji wzrósł najbardziej, znalazło się 42 przedstawicieli SLD, 9 Samoobrony, 7 SdPl, 7 UP oraz 4 PSL (łącznie 69 posłów).
Do tekstu..
Dokąd zmierza polski islam? (18-08-2005)
Autor: Dariusz Koźlenko
Źrodło: Onet/Ozon Zgłosił/a: Roman
Przez 600 lat islam w naszym kraju miał twarz polskich Tatarów Dziś Tatarzy stracili religijny monopol, a islam w Polsce powoli zmienia oblicze. Czy pozostanie równie łagodny, czy też przybierze bardziej drapieżne rysy muzułmańskich fundamentalistów?
Do tekstu..
Komsomolcy Putina (11-08-2005)
Autor: Andrzej Łomanowski
Źrodło: ozon Zgłosił/a: Boska
Bieg przełajowy, wykłady o prowadzeniu masowych akcji, ćwiczenia na siłowni i dyskusja o upadku kultury zachodniej. Nad pięknym jeziorem Seliger młodzieżówka prezydenta Putina ćwiczy scenariusz przejęcia władzy w Rosji.
Do tekstu..
Ideologia społeczeństwa informacyjnego (11-08-2005)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Calculemus Zgłosił/a: MA
Skutkiem rozwoju społeczeństwa sieciowego i cyfrowej gospodarki będzie bezwzględny hiperkapitalizm, ale nie cybersocjalizm. Rolą państw, dopóki jeszcze mają znaczenie, nie jest stwarzanie nierealnych iluzji, lecz stymulacja rozwoju infrastruktury, która umożliwi obywatelom tych państw podjęcie globalnych wyzwań.
Do tekstu..
Internet - śmietnik czy sezam kultury? (11-08-2005)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: CSW Zgłosił/a: MA
Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy głównie od osobistych doświadczeń i przekonań. Postaram się pokazać, że Internet może być co najmniej sezamem, że jest zupełnie nowym jakościowo medium, nie mającym analogii wśród znanych dotychczas technik komunikowania się. Wielki potencjał Internetu może uruchomić każdy, pod warunkiem, że wie, jak to uczynić. Kto zainwestuje nieco wysiłku, znajdzie klucz do wrót sezamu. Kto oczekuje, że Sieć będzie automatem do czynienia cudów, utonie w śmietniku zbędnych informacji.
Do tekstu..
Wiemy, ze nie wiemy (10-08-2005)
Autor: Krzysztof Szymborski
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: [AS]
Z okazji 125-lecia swego istnienia prestiżowy tygodnik "Science" przedstawił listę 25 pytań, na które nauka ciągle nie potrafi dać satysfakcjonującej odpowiedzi. Przeczy to często głoszonej tezie, że wszystko, co najważniejsze, już zostało odkryte.
Do tekstu..
Sprawa Barbary Ubryk (08-08-2005)
Źrodło: Wikipedia Zgłosił/a: AK
Sprawa Barbary Ubryk była wydarzeniem, które poruszało opinię publiczną Europy w II połowie XIX w. Historia la monaca di Cracovia - mniszki z Krakowa, jak ją nazywano, wzbudzała wiele namiętności, stając się pożywką dla fantastycznych mitów i plotek.
Do tekstu..
Dlaczego konserwatyści kochają wojnę i państwo? (06-08-2005)
Autor: Murray N. Rothbard
Źrodło: Instytut Misesa Zgłosił/a: AK
Zbyt wielu libertarian mylnie wiąże przyszłość wolności z ponoć silniejszym i rzekomo pokrewnym ruchem konserwatywnym; łatwo dzięki temu zrozumieć, dlaczego wielu współczesnych libertarian charakteryzuje pesymizm w odniesieniu do przyszłości. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, że mimo tego, iż przyszłość wolności na świecie nie rysuje się w radosnych barwach, prawidłową postawą libertarian powinien być niegasnący długoterminowy optymizm.
Do tekstu..
Polska bez zasad (01-08-2005)
Autor: prof. Andrzej Romanowski
Źrodło: "GW" Zgłosił/a: outsider
Znakomita analiza aktualnej sytuacji politycznej w Polsce, piórem b. publicysty "Tygodnika Powszechnego".
Do tekstu..
Wiara po śmierci Boga (30-07-2005)
Autor: Sebastian Duda
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Przeciwieństwem wiary nie jest ateizm. To bałwochwalstwo i strach przed przyjęciem miłości prawdziwej zabijają chrześcijaństwo, a tradycyjny spór między ateizmem i wiarą stracił sens. O poglądach filozofa francuskiego Jeana Luca Mariona - pisze Duda
Do tekstu..
Lepkie ręce poborcy (24-07-2005)
Autor: Stanisław Milewski
Źrodło: wiadomosci.onet.pl/ Zgłosił/a: zet
Słyszy się w Polsce opinie, że tak aferogennych czasów jak dzisiejsze nie było nigdy w historii. Nic bardziej błędnego: każda epoka ma takie afery, na jakie zasługuje. Dużo ich było w czasach saskich, nie brakowało w tak dziś życzliwie opisywanym dwudziestoleciu międzywojennym.
Do tekstu..
Psy łańcuchowe demokracji (23-07-2005)
Autor: Ayaan Hirsi Ali
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Apeluję o odrzucenie autocenzury. Jest ona w dużej mierze skutkiem wstrzemięźliwości w krytykowaniu islamu. Podobna bojaźń w stosunku do chrześcijaństwa została w Holandii odrzucona już w latach 60. - mówiła deputowana do holenderskiego parlamentu Ayaan Hirsi Ali* na spotkaniu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Holenderskic
Do tekstu..
W zgodzie z naturą (23-07-2005)
Autor: Helena Eilstein
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Postulat nadania związkom par homoseksualnych statusu analogicznego do małżeństwa ma na względzie nie tylko potrzeby czy interesy tych par, ale i ważną potrzebę społeczną. Chodzi tu o niezmiernie pożyteczne społecznie upowszechnienie modelu rodziny
Do tekstu..
XXI wiek należy do Europy (22-07-2005)
Autor: Dominika Pszczółkowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Artykuł porównujący szansę sukcesu w XXI wieku Europy i Stanów Zjednoczonych. Wskazuje plusy europejskiego modelu rozwoju.
Do tekstu..
Witraż z Darwinem (19-07-2005)
Źrodło: Onet/t Zgłosił/a: jeyes
"Ewolucja w sensie wspólnego pochodzenia mogłaby być prawdziwa, ale ewolucja w sensie neodarwinizmu - nieukierunkowanego, niezaplanowanego procesu losowej zmienności i doboru naturalnego - nie jest prawdziwa". To zdanie z artykułu kard. Christopha Schönborna opublikowanego na łamach "New York Timesa" wywołało burzę w środowiskach naukowych. Zapytaliśmy metropolitę Wiednia, co miał na myśli.
Do tekstu..
Białe tango - rozmowa z seksuologiem Andrzejem Jaczewskim (15-07-2005)
Źrodło: wysokie obcasy / gazeta.p Zgłosił/a: MA
W dzisiejszej Polsce chłopcy są wychowywani przez same kobiety. Zdaniem seksuologa, Andrzeja Jaczewskiego, to główna przyczyna, dla której inicjatywa - także w seksie - przechodzi powoli z rąk mężczyzn w ręce kobiet. Skoro chłopcy się wycofali, to dziewczyny przejęły inicjatywę. W Polsce więcej kobiet ma skończone studia.
Do tekstu..
Uczeni w anegdocie – Uczona i nienasycona (08-07-2005)
Autor: Andrzej K. Wróblewski
Źrodło: Wiedza i życie Zgłosił/a: AS
Wybitna sawantka markiza du Châtelet słynęła z nieodpartego pociągu do rozkoszy zmysłowych.
Do tekstu..
Poszarpany świat (07-07-2005)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: AS
Mało kto zdaje sobie sprawę, że żyjemy w świecie fraktali – dziwnych i skomplikowanych figur geometrycznych, które odznaczają się regularnością w nieregularnościach i zadziwiają samopodobieństwem.
Do tekstu..
Wybrańcy genów (07-07-2005)
Autor: Przemysław Pruchniewicz
Źrodło: Przegląd/onet Zgłosił/a: AS
Dzieci z rzadkimi wadami genetycznymi przychodzą na świat coraz częściej
Do tekstu..
Seks jaskiniowca (07-07-2005)
Autor: Matthias Schulz
Źrodło: Forum/onet Zgłosił/a: AS
Liczące 7200 lat pornofigurki z Saksonii i świątynia z glinianymi piersiami na ścianach wzniecają debatę na temat życia erotycznego w epoce kamienia. Czy nasi przodkowie dogadzali sobie bez zahamowań jak szympansy bonobo? A może seks był już ściśle reglamentowany przez czynności kultowe?
Do tekstu..
Strach przed robotem (07-07-2005)
Autor: S. Tisseron, S. Carquain
Źrodło: Forum/onet Zgłosił/a: AS
Mała kanciasta głowa, guziki i niezdarny chód: roboty są wszędzie. Oczywiście w kinie, zwłaszcza w ostatniej części „Gwiezdnych wojen”. Ale zaczynają też pojawiać się w naszym prawdziwym świecie. Czy powinniśmy się ich bać? – zastanawia się psychiatra Serge Tisseron.
Do tekstu..
Państwo a sumienie obywatela. Szkic o polityce światopogląd. (06-07-2005)
Autor: Bogusław Król
Źrodło: Król - Homepage Zgłosił/a: MA
Może w dzisiejszych sporach warto byłoby odwołać się wspólnie do tradycji tworzenia Konfederacji Warszawskiej. Była ona wielkim sukcesem protestanckich przywódców szlacheckich, wspieranych w tym jednakże przez większość szlachty katolickiej. Pokazała też, że katolicy świeccy i hierarchowie Kościoła Katolickiego dla dobra Rzeczypospolitej potrafili wznieść się ponad interes partykularny (i to wbrew stanowisku Kościoła Rzymskiego, którego ewolucję na II Vaticanum wyprzedzili o kilka wieków), współpracując z ludźmi o światopoglądzie uważanym wówczas za dzieło Szatana. Tak to wspólnym wysiłkiem lu
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365