Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.219 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Rafałek będzie miał dom. Caritas zapłaci całą sumę (18-12-2011)
Autor: Leszek Wójtowicz
Źrodło: dziennikwschodni.pl Zgłosił/a: slik
Caritas Polska zapłaci całą sumę za nowy dom dla niepełnosprawnego Rafałka. Pieniędzy nie zabraknie też na leczenie i rehabilitację chłopca. Ludzie dobrej woli przekazali na ten cel prawie 270 tys. zł! Cieszę się, że wszystko idzie ku dobremu - mówi mama Rafała, Wiesława Ciężczak z Lisek w powiecie hrubieszowskim. - Nie miałam pojęcia, że aż tyle pieniędzy wpłynęło na konto synka. Ksiądz dyrektor Banaś z Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, że jest tylko 70 tys. zł. Nie chciał też, aby Rafał był właścicielem nowego domu.
Do tekstu..
PIERWSZA KRZYŻOWA (18-12-2011)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem katoprawica czuje się znowu przedmurzem chrześcijaństwa, czyli dobrze. Z braku krzyża smoleńskiego, teraz z równym zacietrzewieniem broni sejmowego krucyfiksu. Zapewne żałuje, że nikt go fizycznie nie zdejmuje. Byłoby bardziej widowiskowo zaciągnąć warty i z Bogurodzicą dziewicą na ustach walczyć z barbarzyńskim zakonem antykrzyżowców. A tak można co najwyżej pogardłować. Oczywiście z błogosławieństwem Konferencji Episkopatu Polski.
Do tekstu..
Britain must return to biblical values, says Prime Minister David Cameron (18-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
IN a speech to mark the 400th anniversary of the King James Bible, PM David Cameron said that a return to Christian values could counter the country's "moral collapse" - and he blamed a "passive tolerance" of immoral behaviour for this summer's riots, Islamic extremism, City excess and Westminster scandals.
Do tekstu..
Ks. Boniecki nie milczał o krzyżu, Kościele i Nergalu jasełkowym (17-12-2011)
Autor: PAP, krzem
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Zakazu wystąpień medialnych nie postrzegam w kategoriach tragedii, poniżenia czy zakneblowania - powiedział w sobotę ks. Adam Boniecki podczas rozmowy z Moniką Olejnik w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Do tekstu..
Skandalista (17-12-2011)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Portret zmarłego pisarza politycznego i publicysty-harcownika, zaciekłego wroga religii i demaskatora, który zmarł w czwartek po dwuletnich zmaganiach z rakiem."
Do tekstu..
Christopher Hitchens: 'the consummate writer, the brilliant friend' (17-12-2011)
Autor: Ian McEwan
Źrodło: www.guardian.co.uk Zgłosił/a: JK
"Ian McEwan writes of his close friend's last weeks, and how his love of journalism and literature sustained him to the end"
Do tekstu..
Christopher Hitchens: the best of his writing online (17-12-2011)
Autor: Richard Lea
Źrodło: www.guardian.co.uk Zgłosił/a: JK
"From the Atlantic to Vanity Fair and - of course - the Guardian, the journalism of Christopher Hitchens"
Do tekstu..
Walenrodyzm teutoński (17-12-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Dwa życiorysy. Jakże odmienne. Chociaż są też zadziwiające zbieżności. Rok urodzenia: 1905, miejsce urodzenia: Münster w Nadrenii Pn. Westfalii. Zwolennicy prostolinijności przekazu mogą mieć z tymi biografiami pewne trudności. Niemniej jednak, a może właśnie dlatego, zasługują one na przypomnienie."
Do tekstu..
Fiszer i jego anegdoty. Franciszek Fiszer - o królu cyganerii warszawskiej. (17-12-2011)
Autor: Zaruba J., Słonimski A., Śliwiński A.
Źrodło: http://niniwa2.cba.pl Zgłosił/a: liliac
Opowieści i anegdoty o Franciszku Fiszerze, legendzie międzywojennej Warszawy.
Do tekstu..
Holandia: tysiące dzieci molestowano w instytucjach kościelnych (17-12-2011)
Autor: ps, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kościół katolicki w Holandii zignorował wiele tysięcy przypadków molestowania seksualnego dzieci w podlegających mu instytucjach"
Do tekstu..
Godless in Tumourville: Christopher Hitchens interview (17-12-2011)
Autor: Mick Brown
Źrodło: www.telegraph.co.uk Zgłosił/a: JK
"The writer, polemicist and devout atheist Christopher Hitchens, who has died at the age of 62, talked to The Telegraph earlier this year about his memoirs, Hitch-22, and his fight against cancer."
Do tekstu..
Najbardziej i najmniej prestiżowe zawody w Polsce (16-12-2011)
Autor: Dominika Reszke
Źrodło: hotmoney.pl Zgłosił/a: slik
Badanie OBOP z 2008 roku dało odpowiedź na pytanie, które zawody cieszą się w Polsce największym, a które najmniejszym prestiżem. W rankingu zwyciężyli profesor uniwersytetu oraz strażak (po 84 proc. ankietowanych darzyło te profesje dużym lub bardzo dużym poważaniem)[] Co ciekawe, w ogonie zestawienia figuruje także ksiądz, poważany mniej (42 proc.) niż np. referent w biurze (44 proc.)[] W dodatku ksiądz uzyskał dość dużo (18 proc.) głosów świadczących o małym poważaniu.
Do tekstu..
Statek szaleńców (16-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Mam coraz większe wrażenie, że polska radykalna prawica (zwąca się solidarną, prawą i sprawiedliwą) spakowała się właśnie na jakiś statek szaleńców, który nie wiadomo dokąd płynie.
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – recepta na raka (16-12-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"No ale o co w ogóle chodzi z tą receptą na raka? Żeby to wyjaśnić, musimy rzucić okiem na kilka innych, niezwykle ważnych związków. A są nimi białka odpowiedzialne za supresję (wyciszanie) procesów nowotworowych w komórkach. Pierwsze z nich, to sławne dzisiaj białko p53 odkryte już ponad trzy dekady temu, w 1979 roku."
Do tekstu..
Prawo do chłosty… prawem człowieka (16-12-2011)
Autor: Daniel Greenfield
Źrodło: euroislam.pl Zgłosił/a: Jan Wójcik
Oficjalnie Republika Malediwów jest demokracją konstytucyjną, gdzie w wolnych wyborach może głosować każdy muzułmanin - jako że bycie niemuzułmaninem jest tam niezgodne z prawem. Nieoficjalnie, panuje tam teokracja oparta na szariacie.
Do tekstu..
Tysiące dzieci padło ofiarą molestowania. Kościół nie zrobił nic! (16-12-2011)
Autor: (jks)
Źrodło: nasygnale.pl Zgłosił/a: slik
Szok! Kościół katolicki w Holandii zignorował tysiące przypadków molestowania seksualnego dzieci w podlegających mu instytucjach! Właśnie ukazał się raport w tej sprawie. Stworzyła go specjalna niezależna komisja. Według raportu, obejmującego lata 1945-2010, tysiące dzieci narażone były na molestowanie seksualne w katolickich instytucjach, m.in. szkołach, a Kościół "nie podjął adekwatnych kroków" by zaradzić tej sytuacji.
Do tekstu..
4 lata dla księdza za molestowanie dzieci? (16-12-2011)
Autor: NZ
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Czterech lat więzienia zażądała prokurator dla ks. Romana J. oskarżonego o molestowanie seksualne czterech małoletnich dziewczynek oraz doprowadzenie jednej z nich do obcowania płciowego. W piątek przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie zakończył się proces w tej sprawie. Ze względu na charakter zarzucanych duchownemu czynów, proces od początku odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Ogłoszenie wyroku wyznaczono na 23 grudnia.
Do tekstu..
Koniec "walki o krzyż" (16-12-2011)
Autor: RZ/PAP
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: klamar
Eskperci uznali, że "nie ma podstaw prawnych" do usunięcia krzyża z Sejmu.
Do tekstu..
Zmarł Christopher Hitchens (16-12-2011)
Autor: Christopher Hitchens
Źrodło: www.vanityfair.com Zgłosił/a: JK

Do tekstu..
Ksiądz skazany za gwałt nie siedzi w więzieniu (16-12-2011)
Autor: Marek Mamoń
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
To były proboszcz jednej z częstochowskich parafii. Ponad pół roku temu został prawomocnie skazany. Nie trafił jednak za kratki. Jego nazwisko wciąż figuruje na liście kapłanów archidiecezji. Odprawiał nabożeństwa, spowiadał, odpuszczał grzechy... Kilka dni temu ks. Krzysztof J. został rozpoznany na ulicy przez jedną z byłych parafianek. - Co to za sprawiedliwość: ma siedzieć w więzieniu, a chodzi po mieście, jakby nigdy nic - dziwi się kobieta.
Do tekstu..
Christopher Hitchens dies after battle with cancer (16-12-2011)
Autor: bbc.co.uk
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: liliac
"British author, literary critic and journalist Christopher Hitchens has died, aged 62, according to Vanity Fair magazine."
Do tekstu..
20 lat Radia Maryja. Źródło miłości (15-12-2011)
Autor: Agnieszka Sowa
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Po 20 latach istnienia Radio Maryja zgromadziło ponad milion słuchaczy, czy też raczej wyznawców. Wielu spośród nich poczuło się w obowiązku przybyć na toruński jubileusz.
Do tekstu..
How Do You Prove Someone's a Witch in Saudi Arabia? (15-12-2011)
Autor: URI FRIEDMAN
Źrodło: civicegypt.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
The evidence arrayed against witchcraft suspects typically revolves around statements from accusers and suspicious personal belongings that suggest the supernatural, in a country where superstition is still widespread. In 2006, for example, an Eritrean national was imprisoned and lashed hundreds of times for "charlatanry" after prosecutors argued that his leather-bound personal phone booklet with writings in the Tigrinya alphabet was a "talisman."
Do tekstu..
NASA: grozi nam światowa powódź (15-12-2011)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Badania pokazują, że obie czapy lodowe coraz szybciej przeciekają. Z obserwacji wykonanych przez amerykańskiego satelitę GRACE wynika, że szybkość topnienia lodowców na Grenlandii i zachodniej Antarktydzie co 10 lat się podwaja. Według NASA Grenlandia - położona w Arktyce, gdzie ocieplenie jest kilkakrotnie silniejsze od średniej globalnej - traci rocznie 100 mld ton lodu (można by nim wypełnić ponad 100 tys. warszawskich Stadionów Narodowych). - A dodatkowe drugie tyle zrzuciła w zeszłym, najcieplejszym w historii pomiarów roku południowa część wyspy - mówił w San Francisco Michael Bevis z Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Naukowcy zaobserwowali to za pomocą blisko 50 czujników GPS rozmieszczonych na jej wybrzeżach - z powodu pozbycia się lodowego garbu, który wgniatał ją w Ziemię, poł
Do tekstu..
Więcej wyznawców Jedi niż Romów (15-12-2011)
Autor: ktom\mtom\PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Ponad 15 tysięcy obywateli w 10,5 milionowych Czechach oświadczyło, że są wyznawcami "religii" Jedi. Oznacza to, że zwolenników filozofii rycerzy ze słynnej sagi George'a Lucasa "Gwiezdne Wojny" jest więcej niż czeskich Romów. Tak przynajmniej wynika z ogłoszonych w czwartek wstępnych wyników spisu powszechnego."
Do tekstu..
Ptak nielot (15-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl/ Zgłosił/a: ramichael
W miniony weekend odbyło się sporo konferencji poświęconych prawom człowieka.
Do tekstu..
Atlantyda spod chodnika (15-12-2011)
Autor: Marcin Kołodziejczyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"W listopadzie na klatce schodowej bloku Pietrasiewicza leży przeznaczona dla niego bomba. Żeby się bał. Żeby ze strachu przestał poszukiwać w Lublinie żydowskiego miasta."
Do tekstu..
Kobiety a matematyka (15-12-2011)
Autor: P.B.
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Nieprawdą jest, jakoby chłopcy byli bardziej uzdolnieni matematycznie od dziewcząt."
Do tekstu..
Amazing Race to the Bottom of the World (15-12-2011)
Autor: John Noble Wilford
Źrodło: www.nytimes.com Zgłosił/a: JK
"The 100th anniversary of the race to the South Pole has prompted a fresh look back and new research."
Do tekstu..
The "Supernova of a Generation" Shows Its Stuff (15-12-2011)
Autor: Marcus Woo
Źrodło: news.caltech.edu Zgłosił/a: JK
"It was the brightest and closest stellar explosion seen from Earth in 25 years, dazzling professional and backyard astronomers alike. Now, thanks to this rare discovery-which some have called the "supernova of a generation"-astronomers have the most detailed picture yet of how this kind of explosion happens. Known as a Type Ia supernova, this type of blast is an essential tool that allows scientists to measure the expansion of the universe and understand the very nature of the cosmos."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365