Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.610.358 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie sądźcie!" mówią oni, lecz posyłają do piekła wszystko, co im w drodze stoi.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Fetysz dziecioróbstwa (14-01-2011)
Autor: prof. Andrzej Jajszczyk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Państwo nie powinno przesadnie zachęcać do nadmiernej liczby dzieci. Polska jest przeludniona
Do tekstu..
Czarownice na stos (14-01-2011)
Autor: red.Na podstawie: J. Tazbir, Spotkania z historią
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
W procesach o czary zdecydowaną większość oskarżonych stanowiły kobiety (czarownic spalono 7 razy więcej, niż mężczyzn-czarowników). Powodem było przeświadczenie o podatności kobiet na władzę i siłę szatana - wejście w posiadanie duszy odbywało się poprzez posiadanie ciała, akt płciowy szatana i kobiety był najczęstszym zarzutem wysuwanym wobec oskarżonej. Uważano też kobiety za stojące niżej w hierarchii społecznej, skłonne do histerii i halucynacji, obsesji seksualnych.
Do tekstu..
Konkubentom trudno o ulge (14-01-2011)
Autor: Przemysław Wojtasik
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: barte
"Ingerencja w sprawy domowe Jak więc widać, nowe przepisy dają urzędnikom spore pole do popisu. Czy będą chodzić po mieszkaniach i sprawdzać, kto z kim przestaje? - Wydaje się, że byłaby to zbyt duża ingerencja w życie osobiste podatników - twierdzi Marek Kolibski. - Powinni przede wszystkim oprzeć się na ich wyjaśnieniach. Mogą jednak zapytać, jakie relacje łączą osoby, które podały w zeznaniach ten sam adres zamieszkania. - Wbrew pozorom urzędy mają dostęp do wielu informacji. Mogą się dowiedzieć, z kim mieszkamy, gdzie jesteśmy zameldowani, jaki mamy adres do korespondencji"
Do tekstu..
Armia radzi żołnierzom: "trenujcie duchową kondycję" (14-01-2011)
Autor: deser.pl
Źrodło: deser.pl Zgłosił/a: zet
Amerykańska armia zauważyła, że niektórzy żołnierze biorący udział w misjach w Iraku i Afganistanie radzą sobie ze stresem i psychicznymi zaburzeniami lepiej od innych. Postanowiła sprawdzić dlaczego, a że niekoniecznie zgodnie z konstytucją...
Do tekstu..
Julian bez ziemi. Rozmowa o epoce po Wikileaks... (14-01-2011)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: rysiek
"Assange to fenomen czy reprezentant jakiejś nowej zbiorowej tożsamości? To jest nowa zbiorowa tożsamość. W alternatywnym wirtualnym świecie, w którym żył Assange, przez lata wyostrzały się więzi łączące generację hakerską, której normy przyznają różne prawa ludziom, ale nie przyznają ich instytucjom. Bo instytucje są złe. Tylko że za trafną krytyką nie idzie żaden pozytywny projekt polityczny. (...)"
Do tekstu..
Na półsucho. Historia prohibicji (14-01-2011)
Autor: Marek Ostrowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Amerykańska prohibicja wprowadzona 90 lat temu była chybionym eksperymentem społecznym. Ale dzięki niej świat ma dziś jazz i Las Vegas."
Do tekstu..
Czarne skutki Białej Góry (14-01-2011)
Autor: Andrzej Krawczyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W bitwie pod Białą Górą, 8 listopada 1620 r., wyginęła czeska szlachta; zwyciężyli Habsburgowie, którzy zaczęli niemczyć Czechy. Ta swoista utrata niepodległości została - wedle czeskiej tradycji narodowej - wynagrodzona dopiero 28 października 1918 r., kiedy ogłoszono powstanie Czechosłowacji."
Do tekstu..
Nie wrócą, chyba że na starość (13-01-2011)
Autor: rozmawiała Aleksandra Klich
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: barte
"Gdy obserwuję obecnych polskich emigrantów, przypomina mi się sytuacja po wojnie we Włoszech. Biedni mieszkańcy Południa wyjeżdżali za pracą do Francji albo Belgii. Pierwsze pokolenie tych emigrantów wracało na starość do swojej Kalabrii, do domków zbudowanych wczasach życiowej prosperity. Z drugiego pokolenia wracał jednak mało kto. Podobnie może być z obecną polską emigracją."
Do tekstu..
Krystalografia jądra Ziemi (13-01-2011)
Autor: Teresa Kubacka
Źrodło: Naukowisko - blog Zgłosił/a: liliac
"...grupa japońskich badaczy opublikowała wyniki pierwszych doświadczalnych badań struktury kryształów żelaza, poddanych warunkom, jakie panują we wnętrzu planety. Dzięki temu można z dużą pewnością potwierdzić: w samym centrum Ziemi znajduje się kryształ żelaza o strukturze heksagonalnej."
Do tekstu..
Krew Jana Pawla II przy oltarzu (13-01-2011)
Autor: Małgorzata Skowrońska
Źrodło: http://wyborcza.pl/0,0.html Zgłosił/a: barte
"Nie wyobrażam sobie, że przed śmiercią papieża ktoś pobrał jego krew z myślą o przyszłej beatyfikacji." Ja sobie wyobrażam. Biznes to biznes. Beatyfikacja to polityka i wiedzieli przecież, że bez względu na wszystko go beatyfikują. "To powrót do średniowiecznych praktyk Kościoła - tak jezuita ks. Krzysztof Mądel komentuje pomysł umieszczenia w kościele w Łagiewnikach ampułki z krwią Jana Pawła II."
Do tekstu..
538 aborcji (13-01-2011)
Autor: Agnieszka Wiśniewska
Źrodło: http://www.krytykapolityczna.pl/ Zgłosił/a: barte
"W 2009 roku dokonano w Polsce 538 legalnych zabiegów przerwania ciąży. W czasie, kiedy u nas dokonano w 2007 – 322 legalnych zabiegów, w Hiszpanii było ich 112 138, w Wielkiej Brytanii 219 336. W 2008 wykonano w Polsce 499 aborcji, w Hiszpanii, 115 tys aborcji, w Wielkiej Brytanii 215 tysięcy. Czy to znaczy, z w Hiszpanami i Wielkiej Brytanii wykonuje się 200 czy 400 razy więcej aborcji niż w Polsce? Nie. Aborcji wykonuje się u nas tyle, ile w Hiszpanii. Tylko polskie statystyki rządowe tego nie odnotowują."
Do tekstu..
Kto szuka szpiega w kościele? (13-01-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Nasz Dziennik" odsłania kulisy listu o. Ludwika Wiśniewskiego do nuncjusza apostolskiego o błędach polskiego Kościoła ("Gazeta" opublikowała go w grudniu). W roli eksperta ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista z UKSW. Demaskuje autora listu i torpeduje jeden z jego zarzutów, że niektórzy duchowni mieszają się do polityki.
Do tekstu..
Red. Terlikowski zagląda sobie przez ramię i płacze (12-01-2011)
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
"Ale grupa "Odebrać dzieci Terlikowskiemu i oddać parze homoseksualnej!!!" nawet nie ma na celu wypomnienia Terlikowskiemu, że wielu homoseksualistów byłoby lepszymi rodzicami niż on(...)Czym więc jest ta grupa? Nie wiem, jakie były pierwotne intencje, ale wiem, czym okazała się dziś - znakomitym probierzem kontaktu Terlikowskiego z rzeczywistością."
Do tekstu..
"Darmowy internet w Przasnyszu? Tak, ale z cenzurą" (12-01-2011)
Autor: http://wyborcza.pl/
Źrodło: Przemysław Poznański, Tomasz Grynkiewicz Zgłosił/a: barte
"UKE zgodziło się, aby Przasnysz dał mieszkańcom darmowy internet. Warunek: zablokowany dostęp do treści erotycznych i nielegalnych."
Do tekstu..
Suma zdarzeń (12-01-2011)
Autor: FAKTY
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Gigantyczne odszkodowanie dla poznańskiej parafii - 75 milionów złotych musi zapłacić skarb państwa za ziemie przejęte od Kościoła w czasach PRL. Sąd załatwił więc to, czego przez 10 lat nie załatwiła rządowo - kościelna Komisja, ale choć nikt nie neguje konieczności wyrównania szkód to kwota dla wielu jest szokująca.
Do tekstu..
A może do Telewizji Trwam? (12-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kiedyś pewien francuski teoretyk od reklamy krytycznie odniósł się do mojej walki z seksistowskimi reklamami w Polsce. "Daj spokój - powiedział - nam, wykładowcom, potrzeba takich reklam, skądś musimy brać złe przykłady. Polska jest pod tym względem rajem". Z tych samych powodów Pospieszalskiego żal.
Do tekstu..
TVP wyrzuca książki hurtowo (12-01-2011)
Autor: Donata Subbotko, Andrzej Grabowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Znika ostatni program o literaturze na głównych antenach TVP.
Do tekstu..
RAPORT O PRZYCZYNACH KATASTOFY SMOLEŃSKIEJ (12-01-2011)
Autor: Redakcja "Polityki"
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Złe przygotowanie lotu i załogi oraz błędne decyzje pilotów - to główne przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem według raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Rosyjscy eksperci odrzucili większość polskich uwag uznając je za niemerytoryczne."
Do tekstu..
2010 w Polsce (12-01-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare - blog Zgłosił/a: liliac
"...ponieważ polskie stacje wysłały depesze CLIMAT za grudzień, można w prosty sposób oszacować średnią dla naszego kraju."
Do tekstu..
Pigułki wczesnoporonne bez recepty (12-01-2011)
Autor: PAP
Źrodło: ONET Zgłosił/a: Koraszewski
W Irlandii zaczęto sprzedawać w niektórych aptekach pigułki wczesnoporonne bez recept. Oczywiście sprawa wzbudziła protesty.
Do tekstu..
Dziewczynka mnie bije (11-01-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Ponieważ wlazłam ostatnio na mojego ulubionego konika (well, jednego z ulubionych), czyli na zahaczające o seksizm popularnonaukowe i nie tylko opracowania publikacji naukowych, to polecimy z tym koksem za ciosem i przedstawimy dzisiaj coś jeszcze bardziej zabawnego"
Do tekstu..
Sąd sankcjonuje rasizm (11-01-2011)
Autor: Jacek Harłukowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W hasłach o czystości krwi chodziło tylko o "zachowanie w mozaice ras cech własnego narodu, jego niepowtarzalnego piękna" - tak sędzia uzasadnia uniewinnienie członków Narodowego Odrodzenia Polski od zarzutu nawoływania do nienawiści rasowej"
Do tekstu..
Szkoła na mikroprocesorach (11-01-2011)
Autor: Na podstawie Courrier International
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Podczas sesji z użyciem Smallabu uczniowie trzymają pałeczki i kule przypominające sputniki, których ruchy są rejestrowane przez dwanaście kamer zamontowanych na rusztowaniach i mają bezpośredni wpływ na grę. Pole gry jest wyznaczane na podłodze przez komputer za pośrednictwem projektora zainstalowanego na suficie. Uczniowie mogą więc uczyć się chemii, przesuwając ogromne cząsteczki w wirtualnej przestrzeni. Mogą też zgłębiać tajniki geologii, tworząc lub przekładając cyfrowe warstwy osadowe albo skamieniałości na podłodze w swojej klasie."
Do tekstu..
Znikające pszczoły (11-01-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Jednym z archetypów przewijających się przez różnego rodzaju historie o końcu cywilizacji, Ziemi i Wszechświata, jest znikanie różnego rodzaju zwierzaków. W Autostopem przez Galaktykę są to delfiny. Jednak znacznie bardziej przemawiającym do wyobraźni przykładem - przede wszystkim przez ich olbrzymie ekologiczne znaczenie - są pszczoły"
Do tekstu..
Piekło w domu Dobrego Pasterza (11-01-2011)
Autor: Matthias Drobinski / Süddeutsche Zeitung
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Siostry zakonne ciągnęły tylko za uszy. Facetem od brudnej roboty był dozorca. Wołano go, gdy wychowankowi trzeba było sprawić solidne lanie. Oblicza się, że w niemieckich sierocińcach 50 tys. dzieci i młodzieży padło ofiarą przemocy fizycznej i molestowania seksualnego.
Do tekstu..
Sprostowanie do postu o Cannabis i waporyzatorze… (10-01-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Publikacja w żaden sposób nie rozstrzyga o szkodliwości marihuany, bądź jej braku, jak również w żaden sposób nie komentuje kwestii jej legalizacji. To akurat może wynikać z tego, że chociaż wciąż nielegalna w stanie Nowy Jork, jej posiadanie zostało zdepenalizowane - czyli nie jest karalne. Co w niczym nie zmienia faktu, że artykuł na ten temat nie wspomina ani słowem."
Do tekstu..
2011 Międzynarodowym Rokiem Chemii (10-01-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Czekaliśmy i czekaliśmy i doczekaliśmy się. Rok 2011 został przez Organizację Narodów Zjednoczonych we współpracy z Międzynarodową Unią Chemii Czystej i Stosowanej oficjalnie ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Chemii."
Do tekstu..
Kto ile dał po kolędzie - lista proboszcza i wikarego (10-01-2011)
Autor: Gracjan Piechuta
Źrodło: Stalowka.net Zgłosił/a: KarolG
Kolejny przykład działania krk.
Do tekstu..
Rok Marii rokiem emancypacji? (10-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Maria Skłodowska-Curie podjęła się naukowych wyzwań rzekomo wbrew naturze, a na pewno wbrew opiniom męskiego establishmentu, wbrew patriarchalnemu społeczeństwu.
Do tekstu..
"Dewiza Tuska: po rządach PO - choćby potop" (10-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Donald Tusk wspierając drastyczne obniżenie składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych sformułował dewizę, która brzmi mniej więcej tak: "ludzi, którzy są tu i teraz w Polsce nie można poświęcić dla tych którzy będą pobierali emerytury w przyszłości", co wolnej interpretacji brzmi: "po nas (czyli po rządzie PO) - choćby potop.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365