Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.700.414 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I

Złota myśl Racjonalisty:
(..) żadna z metod poznawczych stosowanych w celu uzasadnienia wiary w tezy supernaturalistyczne nie jest adekwatna do tego celu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Geny to nie wszystko (24-04-2010)
Autor: Olga Walendziak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Czy zdolny uczeń zaprzepaści swoje szanse, jeśli trafi na złego nauczyciela? - pytają naukowcy w dzisiejszym "Science". Kolejne badania na bliźniakach przypominają, że same "dobre" geny mogą nie wystarczyć w starciu ze złym systemem edukacyjnym.
Do tekstu..
Udana skomplikowana operacja całkowitego przeszczepu twarzy (23-04-2010)
Autor: Reuters/gazeta.pl
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
30-osobowy zespół hiszpańskich lekarzy przeprowadził skomplikowaną operację plastyczną. Mężczyźnie przeszczepiono niemal całą twarz od dawcy. Mężczyzna po wypadku nie miał całej twarzy i mięśni, kości policzkowych, nosa, ust, szczęki, podniebienie ani zębów.
Do tekstu..
Jednomyślność po katastrofie (23-04-2010)
Autor: Bronisław Łagowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Kto mówi, że podtrzymywanie pseudoreligijnego kultu Katynia warte było tej ofiary, myśli jak wyznawca archaicznej religii nakazującej składanie bóstwom ofiar z ludzi.
Do tekstu..
Wolność słowa ponad wszystko (23-04-2010)
Autor: Marcin Bosacki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nie można zakazywać i karać twórców filmów oraz zdjęć pokazujących okrucieństwo wobec zwierząt, np. walki psów, bo ogranicza to wolność słowa - uznał Sąd Najwyższy USA."
Do tekstu..
Ofiary pedofilii pozywają kościelnych hierarchów (23-04-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Tu nie ma mowy o immunitecie dyplomatycznym, tu chodzi o łamanie praw człowieka - przekonują adwokaci ofiar pedofilii duchownych w USA. I chcą postawić przed sądem biskupów oraz Watykan, którym zarzucają tuszowanie przestępstw."
Do tekstu..
Enigma: Biotechnologia (23-04-2010)
Autor: Enigma/wp.tv
Źrodło: wp.tv Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
Biologia syntetyczna może zaprowadzić ludzkość do momentu, w którym będzie można zbudować od zera dowolny organizm.
Do tekstu..
Islamista dziękuje Allahowi za zabicie prezydenta Polski (22-04-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
I wzywa nasz kraj do wycofania wojsk z Afganistanu. Zachary Chesser, przywódca jednej z radykalnych grup muzułmańskich, stał się ostatnio głośną postacią na Zachodzie. Używający wynalazków zachodniego szatana islamista zasłynął zamieszczonymi w internecie groźbami pod adresem twórców serialu "South Park", którzy ośmielili się w jednym z odcinków wyśmiać proroka Mahometa. Ale pan ów zajmuje się też poważniejszymi niż seriale sprawami. Takimi jak katastrofa w Smoleńsku, w której zginęli Polacy.
Do tekstu..
Skalpelem w otyłość (22-04-2010)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Coraz więcej osób zmagających się z otyłością szuka pomocy u chirurga. W 1991r. amerykańskie narodowe instytuty zdrowia wydały rekomendacje mówiące, że w przypadku osób z dużą otyłością metody chirurgiczne należy uznać za jedyne dające korzystny i długotrwały efekt.
Do tekstu..
Krakowskie Przedmieście zalane jest woskiem (22-04-2010)
Autor: Dariusz Bartoszewicz
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nawierzchnia deptaka w rejonie pałacu wygląda tak, jakby pokryły ją pyły i sadze z islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull. Granit w piaskowym kolorze zszarzał. Pokryty jest siwymi i czarnymi plackami wosku z tysięcy lampek, które warszawiacy i przybysze z całego kraju zapalali, by uczcić ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem."
Do tekstu..
Zero tolerancji dla pedofilów w Kościele? (22-04-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Benedykt XVI publicznie zapewnił, że Kościół "podejmie działania" w sprawie kryzysu pedofilskiego(...)Na czym mogą polegać "działania"? Watykan szykuje się ponoć do zaostrzenia procedur kościelnych wobec księży i upowszechnienia w całym Kościele zasad podobnych do reguł wprowadzonych przez biskupów z USA w 2002 r. "
Do tekstu..
Daleko od szosy. Kobiety w Tanzanii (21-04-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W Tanzanii podczas porodu umiera 13 tys. kobiet rocznie. Większość z nich w wioskach, gdzie do szpitala trzeba iść kilka godzin. To efekt biedy i tradycji, według której dziewczyna warta jest 20 sztuk bydła, a jej społeczny prestiż wyznacza liczba urodzonych dzieci."
Do tekstu..
Najbardziej prześladowany dzięcioł Europy (21-04-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dzięcioł trójpalczasty nadaje się lepiej na symbol ochrony puszczy niż żubr. On potrzebuje prawdziwego lasu - dynamicznej struktury, w której jest miejsce dla korników, pożaru i innych czynników od tysięcy lat kształtujących nasze lasy. Niestety, dziś zamieniamy nasze lasy w plantacje, bo potrzebujemy drewna. Czy musimy to robić wszędzie?"
Do tekstu..
Abp Paetz w pierwszym rzędzie żałobników w Krakowie (19-04-2010)
Autor: Katarzyna Kamińska
Źrodło: Polska Głos Wielkopolski Zgłosił/a: Grzesiek
Bez komentarza. Po co tu komentarz?
Do tekstu..
Uroczystości pokazały niewiarygodną dominację Kościoła (19-04-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Sobotnie uroczystości żałobne pokazały wielką jedność Polaków, ale zarazem niewiarygodną dominację Kościoła. W sobotę, na placu Piłsudskiego, było pięć procent państwa i jego władz, dziewięćdziesiąt pięć procent Kościoła i jego hierarchów. Premier Tusk z pokorą wygłosił swoją krótka mowę, marszałek Komorowski z wielkim (niestety) trudem - swoją, cała reszta uroczystości należała do kleru. W niedzielę również. Polska jest państwem wyznaniowym, przejętym przez Kościół, co jest może zgodne z wolą Polaków, ale niezgodne z konstytucją. Może pora ją zmienić?"
Do tekstu..
Reaping Profits From Poland’s Tragedy (19-04-2010)
Autor: Dan Bilefsky
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: lontri
Jak Polacy zarabiali na smoleńskiej tragedii, czyli obraz zdrowego kapitalistycznego społeczeństwa w godzinie narodowej żałoby.
Do tekstu..
Ja - zło narodowe (19-04-2010)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: www.przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Wywiad z Adamem Draskim - Nergalem. "W Polsce odsądzany od czci i wiary, a na Zachodzie okrzyknięty gwiazdą. Jedyny Polak, który aż dwukrotnie znalazł się na listach amerykańskiego "Billboardu". Za podarcie Biblii poluje na niego PiS. Nominowany w pięciu kategoriach do Fryderyków.
Do tekstu..
Polish Heroes, Polish Victims (19-04-2010)
Autor: Wiktor Osiatyński
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: lontri
"Nie każdy godzi się z gloryfikacją śmierci Lecha Kaczyńskiego..."
Do tekstu..
Czego lekarze nie wiedzą o żywności, a żywieniowcy o leczeniu (18-04-2010)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem- czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"Obiecałem drugą, nieżywieniową część komentarza do wywiadu z panią profesor Cichosz i obietnicy dotrzymuję (...) W niedawnym wywiadzie pani profesor, jak się zdaje, nieco się rozpędziła i, być może pod wpływem chwilowego wyswobodzenia się ze ścisłych zasad publikacji naukowej, popłynęła nurtem zmąconym spiskowymi teoriami i argumentami popartymi słowem harcerza. Zobaczmy, co z tego wyszło."
Do tekstu..
Masło vs. Margaryna (18-04-2010)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem- czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"Duże zainteresowanie wzbudził ostatnio wywiad z panią prof. Grażyną Cichosz zamieszczony w "Dużym Formacie". W skrócie wywiad poświęcony jest przewadze masła nad margarynami. Przy pierwszej lekturze większość wypowiedzi pani profesor wydała mi się sensowna i zgodna z tym, czego mnie o tłuszczach uczono. Dziś jednak, gdy przeczytałem tekst jeszcze raz, wychwyciłem sporo fragmentów, które nie tyle są niezgodne z prawdą, co nieco zaciemniają prawdziwy obraz rzeczy. Ponadto faktycznie dziwna i podejrzana wydaje się walka ze "środowiskiem lekarzy po praniu mózgu" i odrzucanie pism branżowych z dziedziny technologii żywienia i żywności, ponieważ "za tymi publikacjami stoją producenci"."
Do tekstu..
Mumie pawianów zdradzą nam, gdzie leżał Punt? (18-04-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Być może nazwa Punt byłaby dziś kompletnie nieznana, gdyby nie wielka wyprawa do tej krainy, którą Egipcjanie zorganizowali za panowania królowej Hatszepsut. Wysłani przez królową żeglarze przywieźli cenne gatunki drewna (np. heban), aromatyczne żywice, drewno kadzidlane, kość słoniową, złoto, proszek antymonowy, charty, skóry leopardów oraz małpy. i być może ten ostatni "towar" zdradzi nam miejsce, do którego dotarli egipscy żeglarze."
Do tekstu..
Co Mel Gibson pokręcił w “Apocalypto” (18-04-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"W poniedziałek będzie można obejrzeć po raz pierwszy w polskiej telewizji głośny film "Apocalypto" Mela Gibsona. Przed premierą kinową jego twórcy chętnie podkreślali, jak wielką pracę włożyli w to, by ich dzieło wiernie ukazywało cywilizację Majów(...)Najpoważniejsze zarzuty wobec dzieła Gibsona opisałem ponad trzy lata temu w oparciu o wypowiedzi zachodnich specjalistów. Dzisiaj przypominam ten tekst w wersji trochę wzbogaconej i poprawionej - Co Mel Gibson pokręcił w "Apocalypto"."
Do tekstu..
Are eggs truly bad for the heart? (18-04-2010)
Autor: Joe Graedon, Teresa Graedon
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: lontri
Czy jedzenie jajek jest rzeczywiście szkodliwe dla serca i układu krążenia?
Do tekstu..
Carnivorous plants' diets may be a danger (18-04-2010)
Autor: Amina Khan
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: lontri
Szkodliwa "dieta" owadożernych roślin zagraża ich przetrwaniu w Ameryce Północnej.
Do tekstu..
MWP od Lamba do Manna (17-04-2010)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Średniowieczne optimum klimatyczne (zwane dalej MWP, od "Medieval Warm Period") to temat, który w dyskusjach ze "sceptykami" powraca jak bumerang. Zwykle MWP przywołuje się w formie następującego argumentu: jeśli w nieodległej przeszłości było cieplej niż obecnie, a przyczyną nie mogło być spalanie kopalin, to z tego wynika, że i obecne ocieplenie nie jest spowodowane spalaniem węgla i ropy."
Do tekstu..
Godzic: Media stworzyły atmosferę końca świata (17-04-2010)
Autor: Dominika Wantuch, Wiesław Godzic
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jeśli otoczenie prezydenta i rodzina podjęły decyzję, że Lech Kaczyński powinien spocząć na Wawelu, to muszą się liczyć z konsekwencjami, muszą wziąć pod uwagę sprzeciw części społeczeństwa. Za protesty dotyczące pochówku prezydenta na Wawelu obarczam winą tych, którzy podjęli taką decyzję. Odbieram to jako początek walki politycznej, a nie wpisanie się w piękny obraz."
Do tekstu..
Czy chusta podzieli Hiszpanię (17-04-2010)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Za noszenie muzułmańskiej chusty władze szkoły publicznej pod Madrytem zawiesiły uczennicę. Muzułmanie ostro protestują. "Nie wolno jej chodzić na lekcje, dopóki nie zdejmie hidżabu, który postanowiła nosić dwa miesiące temu. Dyrektor zawiesił ją, bo regulamin szkoły zakazuje siedzenia na zajęciach z nakrytą głową oraz prowokacyjnego ubioru. "Mimo kilkakrotnych upomnień nauczycieli Najwa upierała się przy postawie sprzecznej z regułami współżycia szkolnego" - napisał w uzasadnieniu. "
Do tekstu..
Amerykański rząd przyznaje: dane o stratach z powodu piractwa – zmyślone! (17-04-2010)
Autor: Adam Golański
Źrodło: webhosting.pl Zgłosił/a: zet
Od lat obrońcy tzw. własności intelektualnej utrzymują, że piractwo prowadzi do straszliwych szkód w gospodarce. W samych Stanach Zjednoczonych z winy użytkowników BitTorrenta i innych sieci P2P, rocznie znikać ma 750 tys. miejsc pracy i 250 mld dolarów. Dane te są bez końca powtarzane przez organizacje takie jak znany i w Polsce Business Software Alliance. Teraz grupa, z którą nawet BSA musi się liczyć, opublikowała raport całkowicie podważający te opowieści.
Do tekstu..
Absurd i polityka funeralna (16-04-2010)
Autor: Azrael Kubacki
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Niewielu odważyło się spytać przez uroczystością 10 kwietnia w Katyniu, jaki jest cel tego wyjazdu. Co, oprócz chęci uhonorowania pamięci 22.000 poległych polskich oficerów i policjantów stoi za tym wyjazdem? Wielotygodniowe zamieszanie, wywołane ruchem Rosjan, zapraszających polskiego premiera do spotkania 7. kwietnia, kazało wielu doprowadzić do autocenzury i nie zadawania pytań, które teraz są oczywiste - i które trzeba postawić.
Do tekstu..
Do czego archeologom i antropologom może posłużyć synchrotron (16-04-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Jak pisze PAP, synchrotron jest wykorzystywany do badań w fizyce, chemii, materiałoznawstwie, geologii, mineralogii, biochemii, farmakologii, biologii i medycynie. PAP nie pisze jednak tego, co dla czytelników Archeowieści jest najistotniejsze - synchrotron może się też przydać podczas badań archeologicznych i przy konserwacji zabytków. Na Zachodzie korzysta się z niego do tych celów od dość dawna."
Do tekstu..
Taki EBV straszny, jak go malują (16-04-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Wirus Epsteina-Barr jest naprawdę fascynujący i, choć nie wszystko o nim wiadomo, to jednak coś tam wiadomo."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365