Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.631.722 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Bezmyślny dzień, to stracony dzień."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
GMO Box Office – Listopad (02-12-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Kolejne nowości z pola GMO. Tym razem m.in.: "...transgeniczne kozy, których mleko zawiera laktoferynę, substancję antybakteryjną znajdującą się w mleku matki. Jeden litr mleka od genetycznie modyfikowanej kozy zawiera 5 g laktoferyny. Na rynku 1 gram tej substancji kosztuje 5000 dolarów. Jak do tej pory uzyskano już 150 takich kóz."
Do tekstu..
Superhydrofobowe pokrycia wkraczają na kościelne salony (02-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Zastosowania substancji hydrofobowych jako pokryć to temat-rzeka; nic dziwnego zatem, że po raz kolejny powraca na łamy nic prostszego. Tym razem chciałbym dwa słowa powiedzieć o badaniach grupy brytyjsko-amerykańskiej, która swoje wyniki opublikowała zaledwie kilka dni temu na łamach pisma Scientific Reports. Grupa pod kierunkiem dr Karen Wilson przyjrzała się bardzo poważnemu problemowi niszczenia budynków zabytkowych, ze szczególnym naciskiem na gotycką katedrę York Minster w Yorku."
Do tekstu..
Abstinence Only Sex Education Curriculum (01-12-2012)
Autor: ucsusa.org
Źrodło: ucsusa.org Zgłosił/a: ramichael
Federally funded abstinence-only programs use curricula that contain "false, misleading or distorted information about reproductive health," according to a 2004 congressional study prepared for Representative Henry A. Waxman (D-CA).1 Abstinence-only (or abstinence-only-until-marriage) classes teach teenagers only about abstinence and not about any other ways of protecting themselves against sexually transmitted diseases and pregnancy.
Do tekstu..
Zachowania moralne u zwierząt (01-12-2012)
Autor: Frans de Waal
Źrodło: TED Zgłosił/a: hemk602
"Skąd się wzięło dobro i zło" - zabawne i przekonujące
Do tekstu..
Janusz Palikot do kobiet: jesteście w tym kraju niewolnicami (01-12-2012)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Janusz Palikot zaapelował w Olsztynie do kobiet, by "zerwały kajdany" i zaczęły działać na rzecz zmiany swojego statusu w Polsce. - Na razie jesteście jak niewolnice, mężczyźni decydują ile zarobicie, czy, jak i kiedy urodzicie - argumentował.
Do tekstu..
Radzimy posłowi, jak zorganizować marsz z przytupem (01-12-2012)
Autor: amd, usz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Poseł Kłosowski zapowiedział, że uczestnicy marszu będą nieśli gałązki oliwne. Hmm... powodów tego może być kilka. W starożytnym Egipcie, a potem w Grecji była symbolem zwycięstwa. Czyżby Kłosowski myślał już o fotelu prezydenta? (...) Taka gałązka jest też symbolem pojednania. Ale że co? Że PiS i chłopcy z ONRu jednać się będą? To takie niemęskie... Ale nie możemy wykluczyć, że wśród narodowców są hipsterzy i może jakoś uznali, ze gałązka i brunatne koszule będą się po prostu ładnie komponować."
Do tekstu..
Dyskryminowany gej wygrał proces z Netto. Dostanie 18 tysięcy za obelgi (01-12-2012)
Autor: Łukasz Woźnicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Kierownik nazywał mnie mnie przy ludziach męską dziwką i pedałem - wspomina Ireneusz Muzalski ze Słubic. Był kasjerem w Netto. I wygrał proces o dyskryminację. Sieć wypłaci mu 18 tys. zł. - Wyrok przyjmujemy z pokorą - odpowiada Netto"
Do tekstu..
GMO – celebryci w natarciu (01-12-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Senat przegłosował dziś ustawę o nasiennictwie (teraz czeka już tylko na podpis prezydenta), która w ostatnim czasie wywołuje tyle emocji i dyskusji. Czy to dobrze czy źle? Nie mam wątpliwości, że dobrze. Ustawa dostosowuje bowiem polskie prawo do europejskiego, również pod tym względem, że umożliwia wpisanie do rejestru roślin uprawnych odmian genetycznie zmodyfikowanych (za brak tych przepisów groziły Polsce wysokie kary finansowe). Ale tylko takich roślin GMO, które zostały dopuszczone do upraw na terenie Unii Europejskiej."
Do tekstu..
Kuria chce od państwa 12 mln zł za korzystanie z nieruchomości (30-11-2012)
Autor: (TK)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Pozew o zapłacenie ponad 12 milionów złotych za korzystanie od 1998 r. z nieruchomości należącej do Kościoła oraz wydania budynku domaga się Kuria Metropolitalna w Poznaniu od Skarbu Państwa. W piątek w tej sprawie trafił pozew do sądu. W budynku działa Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, której organem założycielskim jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według resortu roszczenia są bezzasadne.
Do tekstu..
Co się wydarzyło w gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku? (30-11-2012)
Autor: (pp, bart)
Źrodło: trojmiasto.pl; wp.pl Zgłosił/a: slik
Dyrektor niepublicznego gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku, zakonnik ze Wspólnoty Braci Szkół Chrześcijańskich w Polsce, został zawieszony w pełnieniu funkcji. Sprawa ma związek z niewyemitowanym jeszcze programem telewizyjnym, zawierającym nagrania, które dowodzić mają, że na terenie szkoły odbywają się libacje alkoholowe zakonników, a także fragmenty sugerujące, że bracia używają podtekstów seksualnych w rozmowach z uczennicami.
Do tekstu..
Pediatricians: Prescribe morning-after pills in advance (30-11-2012)
Autor: Reuters
Źrodło: foxnews.com Zgłosił/a: ramichael
Wading into the incendiary subject of birth control for young teenagers, the American Academy of Pediatrics (AAP) on Monday called on the nation's pediatricians to counsel all of their adolescent patients about emergency contraception and make advance prescriptions for it available to girls under 17.Wading into the incendiary subject of birth control for young teenagers, the American Academy of Pediatrics (AAP) on Monday called on the nation's pediatricians to counsel all of their adolescent patients about emergency contraception and make advance prescriptions for it available to girls under 17.
Do tekstu..
50 reasons to boycott the Church (30-11-2012)
Autor: Adam Lee, Alternet
Źrodło: salon.com Zgłosił/a: ramichael
The Catholic Church has long opposed social progressivism across the world. It's time to take a stand
Do tekstu..
Psychologia rusałki (30-11-2012)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdy jeden z sympatyków Feminoteki napisał do nas, informując o kuriozalnym programie konferencji naukowej, chciałam wierzyć, że doszło do nieporozumienia. To niemożliwe, by uznana uczelnia w XXI wieku organizowała konferencję, która ma niewiele wspólnego z nauką, za to wiele z XIX-wiecznymi stereotypami. A jednak. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z pełną powagą promuje swoją konferencję o eterycznych rusałkach i prywatnych Westalkach.
Do tekstu..
Mars jest świnią! (30-11-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Pogłoski i spekulacje, że łazik Curiosity dokonał na Marsie ważnego nowego odkrycia na tym wczesnym etapie są błędne". Tym komunikatem dzisiaj NASA przekłuła rozdęty balon oczekiwań."
Do tekstu..
Królestwo za hel (30-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Magazyn Slate kilka dni temu opisywał - na fali dziękczynieniowych parad - problem, z jakim mierzyć się wkrótce będziemy wszyscy, chociaż dzisiaj większość z nas do tematu podchodzi dość frywolnie. Wspomniał mianowicie o zagrożeniu wyczerpania złóż helu."
Do tekstu..
No Martian organics found (30-11-2012)
Autor: Nancy Atkinson (NASA)
Źrodło: Universe Today Zgłosił/a: Jacholek
NASA dementuje pogłoskę o znalezieniu substancji organicznych na Marsie przez robota Curiosity.
Do tekstu..
Łagodna brunatna fala (30-11-2012)
Autor: Cezary Łazarewicz
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
"Różnica między Brunonem K., który chciał wysadzić parlament, a rosnącymi w siłę polskimi neofaszystami jest głównie taka, że on swoich celów nie ukrywał. Na plakatach rozklejanych w centrum Lublina dyrektor Tomasz Pietrasiewicz ma twarz Lorda Voldemorta z filmu o Harrym Potterze. Ale Pietrasiewicz robi rzeczy znacznie bardziej przerażające niż jego filmowy odpowiednik, bo jako szef Ośrodka Brama od lat upamiętnia pamięć o lubelskich Żydach. To się w mieście bardzo nie podoba. W związku ze swoją działalnością został wciągnięty na internetową listę Żydów zniewalających Polskę (nawiasem mówiąc, sam Żydem nie jest). Zakwalifikowano go jako "aktywistę żydowskiego" i wpisano między byłym ministrem gospodarki Jackiem Piechotą ("dywersantem") i pisarzem Jerzym Pilchem (
Do tekstu..
For Winning The Nobel Prize, Niels Bohr Got A House With Free Beer (30-11-2012)
Autor: Alex Knapp
Źrodło: forbes.com Zgłosił/a: JK
"Niels Bohr is one of the greatest scientists who ever lived and a personal hero of mine. He was also a favorite of his fellow Danes when he lived in Copenhagen. Today, however, I found out just how much they loved him. Apparently, after he won the Nobel Prize in 1922, the Carlsberg brewery gave him a gift - a house located next to the brewery. And the best perk of the house? It had a direct pipeline to the brewery so that Bohr had free beer on tap whenever he wanted."
Do tekstu..
Silnik SABRE przeszedł krytyczny test (29-11-2012)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: http://www.tgdaily.com/ Zgłosił/a: lgtco99
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), po zapoznaniu się z wynikami testów silnika Sabre, potwierdziła przydatność tej technologii w pojeździe Skylon. Przed dwoma laty inżynierowie ESA zapoznali się w projektem Skylona i stwierdzili, że nie ma w nim niczego, co uniemożliwiałoby jego zbudowanie. Podkreślili wówczas, że kluczowym elementem pojazdu będzie silnik Sabre. Teraz pozytywnie przeszedł on jeden z najważniejszych testów.
Do tekstu..
Branża ezoteryczna jest w Polsce warta miliony (29-11-2012)
Autor: Justyna Niedbał
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: eipi
Szacuje się, że Polacy wydają rocznie na usługi ezoteryczne około 2 mld zł. Nie powinno to nikogo dziwić, skoro aż 58 proc. z nas deklaruje, że wierzy we wróżby i horoskopy. Największą popularnością cieszą się wróżby i przepowiednie multimedialne - i to one są najwięcej warte. Na naszej łatwowierności zarabiają głównie giganci z niemieckim kapitałem.
Do tekstu..
Za religię w szkołach niech płacą rodzice lub Kościoły - projekt idzie do Sejmu (29-11-2012)
Autor: prot, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
Do Sejmu trafi projekt noweli ustawy o systemie oświaty autorstwa Ruchu Palikota przewidujący, że koszty lekcji religii pokrywaliby zainteresowani rodzice, pełnoletni uczniowie lub Kościoły i związki wyznaniowe. Projekt z pakietu "Świeckie państwo" przedstawili na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Ruchu - Roman Kotliński oraz Armand Ryfiński.
Do tekstu..
ONZ chce zakazać "Okien życia". "Nie służą najlepszemu interesowi (29-11-2012)
Autor: abs//kdj
Źrodło: tvn24 Zgłosił/a: Nessy
Komitet Praw Dziecka ONZ planuje wymóc na Parlamencie Europejskim wydanie zakazu funkcjonowania tzw. okien życia, w których pozostawiane są niechciane noworodki
Do tekstu..
Kim jest obserwator? (29-11-2012)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: aTezy Zgłosił/a: liliac
"Za każdym razem, gdy dostaję w ręce jakąś książkę zaczepiającą o temat mechaniki kwantowej, czytam ją z zapartym tchem. Nie ważne, że to już dziesiąty opis zasady nieoznaczoności Heisenberga czy dwudzieste przedstawienie kota Schrödingera - zawsze odczuwam fascynację i spędzam kolejne wieczory na rozmyślaniach. Do napisania poniższego artykułu zachęciła mnie praca prof. Paula Daviesa; przypominająca o filozoficznej masakrze, jakiej dokonał problem pomiaru i obserwatora w mechanice kwantowej."
Do tekstu..
Zatruty autorytet (29-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"W swoim dzisiejszym wpisie na naTemat "jedyna polska dziennikarka zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla", Krystyna Kurczab-Redlich, bierze się za bary z tematem ciężkim - i nieco, moim skromnym, nienominowanym do żadnego Nobla zdaniem, przelicza się z własnymi siłami. Pani redaktor próbuje nam wmówić, że za całe zło tego świata odpowiedzialne jest GMO i firma Monsato."
Do tekstu..
Zawód lekarza nie służy do walki ideologicznej (29-11-2012)
Autor: Weronika Chańska, Jaś Kapela
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Celem działań lekarskich powinno być dobro pacjenta. Nie powinien wykorzystywać on swego zawodu jako oręża w walce ideologicznej czy politycznej. Jeśli ktoś odczuwa przemożną potrzebę propagowania własnych poglądów i narzucania ich innym ludziom, niech wybierze zawód kaznodziei lub polityka. Zawód lekarza takim celom nie służy."
Do tekstu..
Garment-Factory Fire Reveals Capitalism at Its Rawest (29-11-2012)
Autor: Nathan T. Washburn
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
Yesterday, more than 100 people died in a garment-factory fire in Dhaka, Bangladesh. The cause, according to the Wall Street Journal, wasn't immediately clear. But this is just the latest of many garment-factory blazes that have killed hundreds of workers not only in Bangladesh, but also in Thailand, China, Pakistan, the United States, and many other locations over the past 100-plus years.
Do tekstu..
Is the Brain a Computer? (29-11-2012)
Autor: Kristian Marlow
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
Is the brain a computer? That is, does neural computation explain cognition? One reason to believe it does is that, much like a computer, the brain functions as an input-output system. Stimuli received as input from sensory systems are processed and a corresponding response is generated. But even among those who do believe the brain computes, there exist various theories about which type of computational system the brain might be.
Do tekstu..
Don't Diss the Demon (29-11-2012)
Autor: Joachim Krueger
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
The only thing that will redeem mankind is cooperation. ~ Bertrand Russell (found here) Two of the most famous problems in strategic decision-making are the Prisoner's Dilemma and Newcomb's Problem. Both demand a choice between a strategy of cooperation and a strategy of defection. In both games, many individuals cooperate.
Do tekstu..
Which Countries Are Most (and Least) Emotional? (29-11-2012)
Autor: Guy Winch
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
A recent poll by Gallup measured positive and negative emotions in 150 countries and created an overall ranking of country 'emotionality'.
Do tekstu..
The “Benefit Corporation” Movement (29-11-2012)
Autor: Leslie Brokaw
Źrodło: MIT Sloan Management Review Zgłosił/a: szuro
There's a young movement underway that takes a new twist on efforts toward corporate social responsibility and sustainability: it's a push to get companies to incorporate as something called "benefit corporations."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365