Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.144 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
Słowo Bóg nie jest dla mnie niczym więcej, niż wytworem ludzkiej słabości, a Biblia - zbiorem wspaniałych, pierwotnych legend, które są jednak dość dziecinne.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kiedy kupa jest sztuką, a kiedy sztuka kupą? (27-02-2012)
Autor: Anna Zielińska, Maria Anna Potocka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Symbole religijne przynależą świątyniom lub miejscom prywatnym wiernych. Tymczasem symbole chrześcijańskie wchodzą - z sukcesami - również w miejsca świeckie. Coś za coś. Symbol w miejscu świeckim staje się własnością kulturową i może być użyty w innych, mniej czy bardziej kontrowersyjnych kontekstach."
Do tekstu..
Borowanie Wostoka (27-02-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Kiedy w 1957 r. Rosjanie wybierali miejsce na kolejną stację antarktyczną zakładaną w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego, nie wiedzieli, że to miejsce okaże się kiedyś biegunem zimna. Kiedy zaś w latach 70. ubiegłego wieku zaczęli odwiert lądolodu, nie wiedzieli, że dowiercą się do podlodowego jeziora. Można więc przyznać, że mieli nieco niespodziewanego szczęścia."
Do tekstu..
Piractwo na roli (27-02-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"W Polsce od 26 czerwca roku 2003 obowiązuje ustawa o ochronie prawnej odmian. Wprowadza ona regulacje prawne mówiące o tym, iż jedynie hodowca ma prawo do zarobkowego korzystania z odmian zbóż. Firmy hodowlane ponoszą duże nakłady finansowe oraz intelektualne w celu tworzenia nowych odmian. Aby mogły prowadzić swoją działalność wprowadzono system opłat licencyjnych za udostępniany materiał."
Do tekstu..
Prezerwatywa na marchewce oburzyła rodziców (27-02-2012)
Autor: TOK FM, wp.pl
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: greg
"Całą sytuacją jest zaskoczony również Dariusz Wołodźko z biura prasowego urzędu miasta. - Dziwi nas nieco histeryczna reakcja rodziców. Co prawda wcześniej prezerwatywy były nakładane na banana, a nie na marchewkę, ale nie jest to chyba aż tak wielka różnica"
Do tekstu..
Taka tradycja (27-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Pan premier Pawlak pozwolił sobie zredukować kobiety do ich biologicznych, rozrodczych funkcji i "nagradzać je" biedą, gdy będą pokornie je spełniały: dużo rodzisz, mało pracujesz i masz tak niewielką emeryturę (lub żadnej), że liczysz wyłącznie na zarobki, wierność i zdrowie własnego męża. Dla Pawlaka to "tradycja", choć sam cieszy się swobodą i sporą niezależnością finansową.
Do tekstu..
Polityczna krucjata (26-02-2012)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Trochę przez przypadek, a trochę na własne życzenie, Kościół znalazł się na pierwszej linii frontu walki politycznej. Jarosław Kaczyński zarzuca premierowi, że jest antychrześcijański, że atakuje Kościół i ściga się na antyklerykalizm z Palikotem i SLD. Sam prezes PiS musi ścigać się z dawnymi kolegami z Solidarnej Polski o to, kto bardziej będzie bronił Kościoła. To wygląda na odpowiedź na list arcybiskupa Józefa Michalika i słowa, że "Kościół jest dziś planowo atakowany".
Do tekstu..
"Nie wierzę w Boga". Coraz więcej osób chce wystąpić z Kościoła (26-02-2012)
Autor: Roman Laudański
Źrodło: www.pomorska.pl Zgłosił/a: slik
Nie wierzę w Boga - to była najważniejsza motywacja mojej decyzji - mówi Olgierd Rynkiewicz z Torunia. - Nie wierząc w Boga, nie zgadzam się z fundamentalnymi założeniami Kościoła, dlatego nie chciałem w nim tkwić. Przemek pochodzi z małej miejscowości. Wieloletni ministrant i lektor. Jeszcze trzy lata temu służył do mszy. W październiku codziennie odmawiał różaniec. Studiuje w Toruniu. Chce wystąpić z Kościoła.
Do tekstu..
Kazimierz Kutz: Kościół mąci w głowach Polaków, bo żyje z kłamstwa (26-02-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Kościół zamiast szerzyć miłość, szerzy nienawiść, wspierając jedną z partii politycznych. Kościół jest oderwany od społeczeństwa. A hierarchowie są zamknięci w swoich pałacach i już zupełnie nie wiedzą, co się dzieje wśród zwyczajnych ludzi. Raz w tygodniu odprawią mszę i na tym koniec. Kościół musi się zmienić, bo inaczej będzie tylko tracić. Najpierw powinien zbiednieć i wrócić do nauczania nauki chrystusowej. I pójść miedzy ludzi. Po co Kościołowi tyle bogactwa? Według doktryny, księża powinni być wśród ludzi i żyć w ubóstwie.
Do tekstu..
Ci okropni ekolodzy (26-02-2012)
Autor: Z. Karaczun, A. Kassenberg, M. Stoczkiewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...najgroźniejsza dla NGO-sów propozycja: zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska przedstawia projekt zmiany ustawy, który ma ograniczyć organizacjom ekologicznym możliwość występowania do sądu."
Do tekstu..
Kto zapłaci? (26-02-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"W tym roku mija już 7 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nasze prawo dotyczące Genetycznie Modyfikowanych Organizmów nadal nie spełnia jej wymogów, a wręcz rażąco je narusza. Obecnie nie toczą się żadne prace dotyczące całościowego rozstrzygnięcia kwestii GMO w naszym kraju. W związku z tym przeciw Polsce toczą się trzy procesy w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości."
Do tekstu..
Banki i bańki. Historia banków i bankierów (26-02-2012)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Kryzysy gospodarcze, obecnie jak i niegdyś, mają jednak wspólny mianownik: jest to bankowa polityka ekspansji kredytowej, zaciągania publicznych długów przez rządy, na czym banki chcą się wzbogacić, po czym po owej koniunkturze kredytowej bańka kredytowa pęka i następuje recesja."
Do tekstu..
Kto się wstydzi krzyża (26-02-2012)
Autor: Paweł Piotr Reszka, Karol Adamaszek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pewnej nocy ktoś wywiercił dziury i przykręcił krzyże katolickie. A kolejnej ktoś ukradł krzyż prawosławny"
Do tekstu..
Premier: działania rządu to nie jest atak na Kościół (25-02-2012)
Autor: -
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Kwestia likwidacji funduszu kościelnego jest związana z reformą systemu emerytalnego, to nie jest atak na Kościół; nie możemy jednak udawać, że nie ma problemu z finansowaniem z kieszeni podatnika Kościoła w taki sposób, w jaki nie powinno się tego robić - uważa premier Donald Tusk. Tusk powiedział, że w sytuacji kiedy pewne ciężary i niedogodności znoszą wszyscy bez wyjątku obywatele, nie może być "świętych krów". Podkreślił, że kwestie likwidacji funduszu kościelnego oraz "poważnej rozmowy i decyzji czy państwo powinno finansować składkę i emerytury księży" poruszono w związku z potrzebą przeprowadzenia zmian w systemach emerytalnym i ubezpieczeń społecznych.
Do tekstu..
Nawet nie-nastoletni naukowcy (25-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Czyli podsumowując: nie tylko nie ma powodu, dla którego dzieci nie mogłyby publikować prac naukowych - nie ma powodów, dla których nie mogłyby publikować prac przez siebie wymyślonych, przygotowanych i przeprowadzonych. I chociaż zwłaszcza uczniom szkół polskich (czy też innych nieanglojęzycznych) może nie być tak łatwo opublikować pracę w pismach pokroju Biology Letters, nie widzę powodu, dla którego nie możnaby spróbować publikacji we Wszechświecie, Kosmosie lub innym tego typu piśmie. Jestem pewien, że żaden redaktor nie odesłałby z kwitkiem dzieci żądnych wiedzy i doświadczenia."
Do tekstu..
Kujawskie multi kulti (25-02-2012)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Na cmentarzysku pod Włocławkiem pochowano osoby, które znały Bolesława Chrobrego i władców Rusi oraz utrzymywały kontakty ze Skandynawią, strefą naddunajską i Zachodem. Kim byli? Europejczykami."
Do tekstu..
Szantaż w koloratce (25-02-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Właściciele prywatnej, niszowej telewizji szantażują całą Polskę. Wspiera ich Kościół, broni poważna organizacja zajmująca się prawami człowieka.
Do tekstu..
Powrót Złego Ducha (25-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Obrona kościoła to dla biskupa Michalika obrona telewizji TrwamR
Do tekstu..
Poplamiona dusza (25-02-2012)
Autor: Stanisław Zasada
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: jarekland
W parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie w diecezji kaliskiej proboszczem jest alkoholik. Księża alkoholicy z całej Polski głoszą w tutejszym kościele kazania i spowiadają
Do tekstu..
Sieć to mój świat, będzie robić co chcę. A ja nie chcę niczego złego (25-02-2012)
Autor: Kaja Mikoszewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kaja Mikoszewska opisała swoje życie z siecią, wokół sieci, jej wady i zalety. Wie co pisze - jej tekst jest niezwykle szczerym i istotnym głosem w najważniejszej obecnie dyskusji cywilizacyjnej"
Do tekstu..
Czy Bóg istnieje? Dawkins: "Nie mogę być pewien, że nie" (24-02-2012)
Autor: asz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: E-Day
Anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams vs. biolog prof. Richard Dawkins. Kulturalnie, merytorycznie - ciekawe!
Do tekstu..
Kościół walczy w sądach o pieniądze. Setki milionów złotych (24-02-2012)
Autor: Bogdan Wróblewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Rok temu w atmosferze skandalu rozwiązano Komisję Majątkową. Ale przedstawiciele Kościoła w ponad 120 procesach domagają się wciąż nieruchomości bądź odszkodowań liczonych w setkach milionów"
Do tekstu..
Święty Rydzyk od Miotły (24-02-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Pięknie byłoby napisać katolicki poemat o cierpieniach Świętego Rydzyka Męczennika (Świętego Rydzyka od Miotły). Zawsze marzyłem też, żeby chodzić z kołdrą na głowie i nagle wyskakiwać na ludzi. Ale chyba jednak nie przejdę na katolicyzm. Ksiądz Rydzyk swoim przykładem mnie nawrócił – z powrotem na protestantyzm. Nie chcę skończyć tak jak on, nie chcę być taki biedny"
Do tekstu..
Liczby nie kłamią (24-02-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"W roku poprzednim obchodziliśmy 16 rocznicę wprowadzenia GMO do upraw. Obecnie uprawia się na świecie 160 milionów hektarów, w pierwszym roku było to jedynie 1,7 miliona ha. Od roku 1996 powierzchnia upraw modyfikowanych zbóż wzrosła o 94 razy. Areał upraw GMO stanowi 11% wszystkich gruntów ornych oraz 3% użytków rolnych w skali świata. Jak się okazuje, technologia GMO, jest najszybciej adoptowaną technologią, która kiedykolwiek była stosowana w rolnictwie."
Do tekstu..
Bałtyk jest coraz płytszy (24-02-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"W dobie globalnego ocieplenia, przyzwyczailiśmy się, że poziom morza stale się podnosi. Topią się lądolody Grenlandii, rozmarza wieczna zmarzlina na północy Kanady, topią się górskie lodowce. Cała ta woda spływa do morza (jak wiadomo), więc ogólnym, spodziewanym trendem jest podnoszenie się poziomu morza."
Do tekstu..
PSL chroni tylko rolniczki (24-02-2012)
Autor: Agata Nowakowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Waldemar Pawlak walczy o kobiety. Chce, by państwo doceniło ich wysiłki w wychowywaniu dzieci, zachęciło do rodzenia. PSL proponuje matkom "premię" - możliwość przechodzenia o trzy lata wcześniej na emeryturę za każde dziecko. Brzmi ładnie, ale o co tak naprawdę chodzi ludowcom, gdy dystansują się od pomysłu Donalda Tuska wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat? To śmiesznie proste: jak zwykle w przypadku PSL chodzi o to, by ugrać coś dla rolników."
Do tekstu..
Zabiją go, bo uwierzył w Chrystusa (24-02-2012)
Autor: Piotr Zychowicz
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Mimo protestów świata irański sąd nakazał wykonanie wyroku śmierci na młodym pastorze. Decyzja ta zamyka procedurę sądową i drogę do apelacji. 34-letni Josef Nadarchani może teraz w każdej chwili zostać wyprowadzony z celi śmierci w ściśle strzeżonym więzieniu w Lakan i stracony. Bez wcześniejszego uprzedzenia rodziny i adwokata. Najprawdopodobniej wyrok zostanie wykonany po kryjomu."
Do tekstu..
Powiat kłodzki walczy o odszkodowanie za zamek oddany Kościołowi (24-02-2012)
Autor: Bogdan Wróblewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Pierwszy taki proces. Powiat kłodzki walczy o odszkodowanie za zamek zabrany mu przez Komisję Majątkową. - Jeśli wygramy, rozwiąże się worek z pozwami - mówi Krzysztof Baldy z kłodzkiego starostwa Na wokandzie warszawskiego sądu okręgowego była wczoraj sprawa powiatu kłodzkiego przeciw skarbowi państwa o odszkodowanie - 30 mln 155 tys. zł. Chodzi o XIX-wieczny zamek nad Szczytną w Kotlinie Kłodzkiej. Zamek w PRL zmieniono w dom pomocy społecznej. Leczy się w nim ponad stu niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn, niektórych przyjęto tu jeszcze jako dzieci.
Do tekstu..
Komornik za słaby na ojca Rydzyka (24-02-2012)
Autor: Karol Dolecki,
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
''Ściągnięcie od Tadeusza Rydzyka grzywny za prowadzenie nielegalnej zbiórki pieniędzy może być niemożliwe'' - napisał do toruńskiego sądu komornik prowadzący egzekucję. Sąd zlecił mu to zadanie w drugiej połowie stycznia, gdy jasne stało się, że szef Radia Maryja dobrowolnie nie zapłaci nałożonej na niego kary. Chodzi o 4,5 tys. zł, na co składają się grzywna (3,5 tys. zł) oraz koszty postępowania przeciwko redemptoryście.
Do tekstu..
Przyzwoitość (23-02-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Sztuka dobrego życia polega na umiejętnym wyręczaniu się innymi. Dziś wyręczę się jednym z naszych internetowych komentatorów, Spokojnym. I to będzie jedyny zabawny fragment tego felietonu. W felietonie zawsze powinno być też coś do śmiechu, przynajmniej tak mi się wydaje. Inna sprawa, że nie wszystkich śmieszy to samo, ale mnie wpis Spokojnego pod moim felietonem naprawdę rozbawił. Może dlatego, że feministki nie mają poczucia humoru.
Do tekstu..
Does thimerosal or other mercury exposure increase the risk for autism? A review (23-02-2012)
Autor: Stephen T. Schultz
Źrodło: Acta Neurobiologiae Experimentalis Zgłosił/a: liliac
"This report reviews current literature regarding the association of the pharmaceutical preservative thimerosal and other mercury exposures with the risk for autism. The evidence presented here does not support a causal association between autism and mercury exposure from the preservative thimerosal. The risk for autism from other mercury exposures such as from dental amalgam restorations or environmental mercury release into the atmosphere is ambiguous."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365