Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.716 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Marcin Kruk - Człowiek zajęty niesłychanie

Złota myśl Racjonalisty:
"Autorytety umacniają władzę. Ich zniewalająca siła zmniejsza krytycyzm na tyle, że niektórzy uznają czyjś autorytet wbrew racjom swojego rozumu, przystosowując się do opinii otaczających ludzi. Są to autorytety - nazwałabym urzędowe."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Genetyczne modyfikacje roślin dla medycyny, cz. 1. Bioreaktory szczepionek (08-02-2013)
Autor: Z. Stęplewski, Z. Stęplewski, K. Stęplewska
Źrodło: Problemy Higieny i Epidemiologii Zgłosił/a: liliac
"...rośliny transgeniczne są doskonałym, tanim, bardzo bezpiecznym bioreaktorem do produkcji biologicznie czynnych białek i szczepionek. Mimo insynuacji prasy i słabo uświadomionych działaczy, że takie rośliny niosą jakieś niebezpieczeństwa dla ekosystemu lub społeczeństwa - nikt do dziś nie przedstawił naukowych dowodów w poważnych naukowych czasopismach, że taka sytuacja powstała. A sytuacja jest zupełnie odwrotna i dobrodziejstwa niesione przez transgeny są oczywiste."
Do tekstu..
Sąd złamał konkordat, bo kazał zapłacić księdu podatek (08-02-2013)
Autor: Izabela Żbikowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Były proboszcz skazany na zapłacenie niemal 2 mln zł podatku za nieujawniony dochód wystąpił o kasację wyroku. Przekonuje, że sąd narusza konkordat, zmuszając go do wyjawienia, skąd ma pieniądze."
Do tekstu..
Klasztor i bite kobiety. "To było gorsze niż więzienie" (08-02-2013)
Autor: twis
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
Irlandzkie państwo przeprasza i publikuje raport, z którego wynika, że siostry magdalenki z Cork przez lata zmuszały do niewolniczej pracy tysiące dziewczynek i młodych kobiet. Historie podopiecznych przerażają: były bite lub w najlepszym razie traktowane przedmiotowo. Przez lata milczały ze wstydu, strachu albo żalu. Teraz - gdy sprawa wyszła na jaw - liczą na rehabilitację. Materiał "Polski i Świata".
Do tekstu..
Wojny kulturowe „zużywają Boga” (07-02-2013)
Autor: Tadeusz Bartoś, Cezary Michalski
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: ras
"Prawica instrumentalizująca religię do „walki z gejami” jest nieodrodnym dzieckiem nowożytnej sekularyzacji."
Do tekstu..
Milczące ofiary księży pedofilów (07-02-2013)
Autor: Maja Kaim, Violetta Ozminkowski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: slik
Milczeli, bo bali się ośmieszenia, reakcji najbliższych, kościelnej hierarchii. Ale w końcu ofiary księży pedofilów zaczynają mówić.[] Gdy w 2011 r. Ekke Overbeeka, korespondenta mediów holenderskich i belgijskich mieszkającego na stałe w Polsce, poproszono, by przyjrzał się pedofilii w polskim Kościele, w pierwszej chwili pomyślał, że nie będzie miał dużo roboty.
Do tekstu..
I Ty możesz zostać mikrobiologiem! – cz.1 (07-02-2013)
Autor: sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem Zgłosił/a: liliac
W mikrobiologii żywności można zajmować się jasną lub ciemną stroną mocy. Ciemna strona mocy to patogeny, jasna - mikroflora techniczna, czyli wszystkie te mikroby, które sprawiają, że jedzenie jest dobre. Z ciemną stroną mocy lepiej nie zadzierać poza laboratorium (a i tam trzeba uważać), ale z jasną można się zaprzyjaźnić. Polecam to wszystkim! Z tej też okazji chciałbym przedstawić pierwszą część cyklu "I Ty możesz zostać mikrobiologiem!"
Do tekstu..
Astronomowie mierzą temperaturę młodszego Wszechświata (07-02-2013)
Autor: Maciej Mickiewicz
Źrodło: kosmonauta.net Zgłosił/a: liliac
"Wykorzystując radioteleskop CSIRO badacze dokonali pomiaru temperatury Wszechświata, odkrywając, iż jego ochłodzenie następuje zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu."
Do tekstu..
Natural born GMO (07-02-2013)
Autor: Pochodne kofeiny
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Niezależnie od szczegółów tych zjawisk jasnym jest, że wrotki to całkowicie samowystarczalne laboratoria biotechnologiczne produkujące naturalne GMO."
Do tekstu..
Tłum spalił "czarownicę" w Papui Nowej Gwinei (07-02-2013)
Autor: PAP
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Gardomir
20-letnią matkę, oskarżoną o posłużenie się czarami do zabicia małego chłopca, spalono żywcem w Papui-Nowej Gwinei. Linczu dokonała rodzina dziecka, na oczach setek ludzi, którzy uniemożliwili interwencję straży pożarnej i policji.
Do tekstu..
Kwitnie ignorancja, a ignorancja rodzi strach (06-02-2013)
Autor: Agnieszka Holland
Źrodło: kulturaliberalna.pl Zgłosił/a: ramichael
Żyjemy w państwie niemalże wyznaniowym, a polski Kościół katolicki (w przeciwieństwie do wielu innych chrześcijańskich kościołów) jest skrajnie nietolerancyjny. W ostatnich latach ma on twarz ojca Rydzka i pana Terlikowskiego i już od dawna nie odwołuje się do Soboru Watykańskiego II, Karola Wojtyły (cokolwiek by sądzić o konserwatyzmie Papieża język, jakim dziś bezkarnie posługują się świeccy działacze katoliccy, księża i biskupi byłby za Jego czasów niedopuszczalny), Jerzego Turowicza czy księdza Tischnera.
Do tekstu..
CZY MAGNEZ POPRAWIA NASZĄ PAMIĘĆ? (06-02-2013)
Autor: Katarzyna Kulma
Źrodło: Nauka, rzecz ludzka Zgłosił/a: czarny_kot
Trochę onieśmielają mnie reklamy w polskim radiu. Co druga dotyczy suplementów diety, a połowa z nich zachwala zbawienny wpływ magnezu na wszelkiego rodzaju procesy myślowe, włączając w to uczenie się i zapamiętywanie. Ale czy prawdą jest to, co tyle polskich reklam bierze za pewnik?
Do tekstu..
Dlaczego kobiety nie lubią owłosionych mężczyzn? (06-02-2013)
Autor: Konrad Bocian
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: czarny_kot
Myśląc o owłosieniu ludzi, łatwo dojść do wniosku, że w porównaniu do naszych przodków, mamy go zdecydowanie mniej. Trudniej jednak wytłumaczyć, dlaczego na przestrzeni setek tysięcy lat liczba włosów pokrywających nasze ciała, sukcesywnie malała. Do dziś jest to zagadką, której biolodzy ewolucyjni nie potrafią rozwiązać
Do tekstu..
Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? (06-02-2013)
Autor: Natalia Frankowska
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: czarny_kot
Przez dziesięciolecia dziennikarze zapewniali czytelnikom rozrywkę sugerując, że kobiety i mężczyźni są tak różni psychicznie, że mogliby pochodzić z zupełnie innych planet. Tymczasem psychologowie z amerykańskiego University of Rochester oraz Washington University - profesor Harry Reis i doktor Bobbi Carothers w najnowszych badaniach pokazują, że już czas, aby teoria płci Mars/Wenus zeszła na... Ziemię.
Do tekstu..
To 72-letni staruszek-analfabeta uratował 28 tys. manuskryptów z Timbuktu (06-02-2013)
Autor: mig, AP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Pod koniec stycznia świat obiegła wieść, że islamiści z Mali spalili bezcenne rękopisy z biblioteki w Timbuktu jako niezgodne z islamem. Ale zarówno media, jak i sami ekstremiści pomylili się. Dzień w dzień przez dwa tygodnie, pod nosem uzbrojonych fundamentalistów, niemal wszystkie zbiory wywiózł w bezpieczne miejsce niepozorny starszy pan.
Do tekstu..
Papierowy konkordat (06-02-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Na ile konkordat był przestrzegany i jak bardzo był nadużywany przez stronę kościelną? Gazeta o raporcie Pawła Boreckiego.
Do tekstu..
Ile religijności w szkole? (06-02-2013)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Szkoła zawsze miała tendencję do wychodzenia przed szereg w sprawach ideologicznych, do podkreślania swojego lojalizmu i przestrzegania panujących zasad. Tak jak w PRL wiele placówek komunizowało ponad normę, tak dzisiaj nadmiernie katolicyzuje. Było i jest to wyjątkowo niesmaczne.
Do tekstu..
Adopcja – tak, małżeństwo – nie! (06-02-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Tak, tak, małżeństwo trzeba chronić, małżeństwo dobra rzecz, związki partnerskie przycupną sobie cichutko obok i nikomu nie będą wadziły. Wojna ta wygląda w tej chwili tak, że z jednej strony mamy ciemną ścianę konserwatywnego betonu, z drugiej zaś "światłych obywateli". Co "światli" sobie myślą, tego do końca nie wiadomo. I czy mówią to, co myślą. Ale co mówią - słychać: Nie, nie, żadna adopcja. Nikt z nas nie domaga się adopcji dla partnerów, a jeszcze niedajbóg homo.
Do tekstu..
Proces księdza oskarżonego o znęcanie się nad chłopcem (06-02-2013)
Autor: wp.pl; PAP
Źrodło: (ap) Zgłosił/a: slik
Przed Sądem Rejonowym w Brzozowie (Podkarpackie) zakończył się proces b. proboszcza parafii w Hłudnie, ks. Stanisława K. Odpowiadał on za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem i doprowadzenie go tym do samobójstwa. Wyrok ma być ogłoszony 12 lutego. Ksiądz odpowiadał także za znęcanie się nad trójką innych dzieci w okresie od września 2005 do grudnia 2007 r.
Do tekstu..
Nowy proboszcz - dzieci na bruk (05-02-2013)
Autor: Krzysztof Krawiec
Źrodło: http://terazkmy.pl Zgłosił/a: Reshca
"Jak wiadomo, miłość księży do dzieci? nie zna granic. Niekiedy jest przewrotna, zaskakuje. Tak jest chyba z nowym proboszczem w Bielszowicach (Ruda Śląska), ks. Piotrem Kurzelą, który tak się zatroszczył o swoich młodzianków, że z dnia na dzień wyrzucił ich z budynku parafii. Działało w nim publiczne przedszkole."
Do tekstu..
Nowe ikony prawicy (05-02-2013)
Autor: Kac
Źrodło: Z każdej strony Zgłosił/a: Matt
O związkach partnerskich i nowej ikonie prawicy Krystynie Pawłowicz
Do tekstu..
Basis for Cumulative Cultural Evolution in Chimpanzees (05-02-2013)
Autor: Yamamoto S, Humle T, Tanaka M
Źrodło: PLOS ONE Zgłosił/a: Unulfo
This study presents the first experimental evidence for chimpanzees' social transmission of a more efficient tool-use technique invented by a conspecific group member.
Do tekstu..
Szczepienie efektywne kosztowo (05-02-2013)
Autor: Andrzej Radzikowski, Rynek Zdrowia
Źrodło: Rynek Zdrowia Zgłosił/a: liliac
"W Polsce efekt odporności populacyjnej na pneumokoki od niedawna obserwujemy w Kielcach, gdzie redukcję nosicielstwa oraz zachorowań udało się uzyskać właśnie dzięki akcji szczepień małych dzieci - mówi prof. Andrzej Radzikowski, kierowniki Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM."
Do tekstu..
Zachodniopomorskie: ksiądz jechał po pijanemu (05-02-2013)
Zgłosił/a: eli
Zachodniopomorskie: ksiądz jechał po pijanemu, już wcześniej spowodował śmiertelny wypadek. "Głos Koszaliński": Do zdarzenia doszło w podkoszalińskich Osiekach w poniedziałek. Proboszcz tutejszej parafii prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu.
Do tekstu..
GMO Box Office – Styczeń (05-02-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Styczniowe newsy na temat GMO, m.in.: "Ukazała się publikacja wyników z polskich badań, w których testowano wpływ żywienia paszami GMO na zdrowie zwierząt gospodarskich. Nie odnotowano różnic pomiędzy zwierzętami karmionymi konwencjonalną paszą a zwierzętami karmionymi GMO"
Do tekstu..
Last Neanderthals of Southern Iberia May Not Have Coexisted With Modern Humans (05-02-2013)
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
"The theory that the last Neanderthals -- Homo neanderthalensis -- persisted in southern Iberia at the same time that modern humans -Homo sapiens- advanced in the northern part of the peninsula, has been widely accepted by the scientific community during the last twenty years. An international study, in which researchers of the Spanish National Distance Education University (UNED) participate, questions this hypothesis."
Do tekstu..
Magdalene laundries report to be published (05-02-2013)
Autor: Shane Harrison
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: JK
"A report published later is expected to detail Irish government knowledge of what went on in Magdalene laundries. The laundries were Catholic-run workhouses that operated in Ireland from the 1920s to the mid-1990s. Girls considered "troubled" or what were then called "fallen women" were sent there by families or the courts. In 2011, the UN Committee Against Torture called on the Irish government to set up an inquiry into the treatment of thousands of women and girls."
Do tekstu..
W odpowiedzi redaktorowi Machale (05-02-2013)
Autor: Janusz Palikot
Źrodło: http://januszpalikot.natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Redaktor Machała zarzucił mi, że piszę nieprawdę wiedząc, że księża pedofile są na specjalnych prawach w Polskim wymiarze sprawiedliwości i oczywiście w Kościele! Oto kilka przykładów. Przez następne dni będę publikował takie historie!"
Do tekstu..
Poród jak wojna - kobiety mogą mieć objawy stresu pourazowego! (05-02-2013)
Autor: Karolina Stępniewska
Źrodło: edziecko.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Naukowcy z Izraela ogłosili, że trudny poród może wywołać u kobiety objawy PTSD. Chociaż wszyscy są zgodni, że rodzenie dziecka jest przeżyciem wyzwalającym duże emocje, wiele osób uważa, iż teza izraelskich uczonych jest mocno kontrowersyjna.
Do tekstu..
Modlitwa przed myciem rąk - w szkole podstawowej (05-02-2013)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka, TOK FM
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: eli
Na stołówce w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie, największej szkole w mieście, wiszą "Zasady kulturalnego spożywania posiłków". Punkt pierwszy, większą czcionką niż pozostałe, to "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu". Dopiero dalej jest np. mycie rąk. Dyrektorka szkoły mówi nam, że tablica wisi od dawna i nikt się nie sprzeciwiał. - Do głowy by nam to nie przyszło - mówią dyrektorzy innych szkół.
Do tekstu..
Awantura o pigułkę „dzień po” w Niemczech (04-02-2013)
Autor: Anna Tyszecka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Konserwatywny kardynał Joachim Meisner dopuszcza stosowanie pigułki "dzień po". To dość zaskakująca decyzja kolońskiego purpurata znanego z niezłomnych, tradycjonalistycznych poglądów.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365