Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.182.764 wizyty
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7282 tekstów. Zajęłyby one 28737 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3404 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zakazy mogą tylko opóźnić postępy badań naukowych, nie mogą im zapobiec. Byłoby to odwlekanie nie tylko zagrożeń, lecz także pożytków ze wzrostu wiedzy, w tym takich, których z góry nie potrafimy dostrzec i docenić. Larum wobec klonowania jest reakcją irracjonalną, choć nietrudną do wyjaśnienia. Jednym z jej źródeł są zaburzenia w wyobraźni człowieka nękanego obrazami filmowymi, które łączą gatunek..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kindles makes up for lack of books in Ghana's reading revolution. (15-12-2013)
Autor: Afua Hirsch
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
School turns to technology to tackle poor literacy among students - and achieves remarkable results.
Do tekstu..
Większość muzułmanów w Europie to fundamentaliści (15-12-2013)
Autor: Jan Wójcik
Źrodło: euroislam.pl Zgłosił/a: jarekland
To nie jest tak odosobnione stwierdzenie, jak próbowano potem przekonywać. Badanie przeprowadzone przez WZB, Berliński Ośrodek Nauk Społecznych, stwierdza, że fundamentalizm jest szeroko rozpowszechniony wśród europejskich muzułmanów. Dwie trzecie z nich uważa, że prawa religijne są ważniejsze od prawa krajowego.
Do tekstu..
Co naprawdę niszczy naukę (15-12-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Pytanie zatem jest następujące: co jest z tą wiadomością nie tak? Odpowiedź krótka jest następująca: tak wiele, że nie bardzo wiadomo od czego zacząć. Począwszy na wydumanej metaforyce przyrównującej trzy wymienione periodyki do bankierów nabijających sobie kabzy kosztem światowego kryzysu finansowego, poprzez hipokryzję człowieka, który dorobiwszy się na pewnym zjawisku, zaleca aby wszyscy ci, którzy swoją pozycję w środowisku dopiero wyrabiają, wraz z nim rzucili się pod koła pociągu, a skończywszy na niewybrednym promowaniu własnego pisma."
Do tekstu..
Czy Googlenet nas wszystkich zabije? (15-12-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Czemu w ogóle poświęcam notkę jakiemuś korpo-zakupowi Google? Bo Boston Dynamics robi(ła) roboty naprawdę niezwykłe. Zacznijmy od pierwszego, który zdobył niejaką internetową popularność - Wielkiego Psa. Poniżej widzicie schemat jego budowy zaczerpnięty z dokumentu będącego technicznym podsumowaniem projektu. Ze schematu wyziera na was brzydki, nieestetyczny prototyp. Daleko mu do takich ślicznych, dizajnerskich robotów, jakie na przykład prezentowała Honda. Ale zerknijcie na film pokazujący co potrafi Big Dog"
Do tekstu..
Smutny koniec Amflory (15-12-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Amflora jest odmianą ziemniaka zawierającą modyfikację, w wyniku której zmieniono nieco charakterystykę skrobii. W bulwach transgenicznego ziemniaka nie jest produkowana amyloza, a jedynie amylopektyna. Amyloza jest zazwyczaj usuwana podczas procesów przetwarzania skrobi. Jest to jednak czasochłonne, kosztowne i nieprzyjazne środowisku. Amflora miała być rozwiązaniem tego problemu, takie przynajmniej było założenie producenta - niemieckiej firmy BASF."
Do tekstu..
Czy księża katoliccy nie są pracownikami? (15-12-2013)
Autor: Jarosław Klebaniuk
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Opisywane wydarzenia jest konsekwencją zamiatania pod dywan przestępstw popełnianych przez księży. Gdyby podobne rzeczy robili nie z pozycji władzy i świętości, ale jako szeregowi obywatele, dawno temu trafiliby do więzienia, a być może - na przymusową terapię. Pedofilia niemal we wszystkich państwach (Watykan ma bardziej liberalne podejście) jest przestępstwem, a pedofilia w wykonaniu księży budzi wzmożoną odrazę. W końcu dopuszczają się jej moralizatorzy, którzy z ambon potępiają homoseksualizm, seks przedmałżeński, antykoncepcję i areprodukcyjną seksualność jako taką."
Do tekstu..
NASA reveals new results from inside the ozone hole (15-12-2013)
Autor: Kathryn Hansen
Źrodło: phys.org Zgłosił/a: liliac
"NASA scientists have revealed the inner workings of the ozone hole that forms annually over Antarctica and found that declining chlorine in the stratosphere has not yet caused a recovery of the ozone hole."
Do tekstu..
Dziękuję Ci Premierze! (14-12-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Piotr, Włodzimierz, Igor, Tomasz, Michał, Michał, Jarosław, Sławomir, Wojciech, Janusz, Stanisław, Małgorzata, Paweł, Stanisław, Robert, Andrzej. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego działająca w Ministerstwie Sprawiedliwości, złożona z 15 panów i 1 pani, chce by życie kobiet w Polsce stało się jeszcze trudniejsze.Tylnymi drzwiami chcą wprowadzić przepisy zaostrzające ginekologiczne prawo karne dotyczące przerywania ciąży oraz zastąpić "płód" katolicką nowomową "dziecko poczęte". Dziękuję, Panie Premierze!
Do tekstu..
Dryjańska: Pokazałyśmy hipokryzję Kościoła (14-12-2013)
Autor: Agata Szczerbiak, Anna Dryjańska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Podczas konferencji prasowej w Sejmie, która odbyła się 6 grudnia, fundacja Feminoteka zaprezentowała dane, z których wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat instytucje kościelne lub związane z Kościołem katolickim otrzymały z Europejskiego Funduszu Społecznego łącznie prawie 61,5 mln zł na realizację projektów, w których zapisany jest obowiązek wdrażania zasady równości płci.
Do tekstu..
Niemieccy katolicy rozliczają się z Kościołem. "Daleki od realiów świata i (14-12-2013)
Autor: Małgorzata Matzke
Źrodło: onet.pl; Deutsche Welle Zgłosił/a: slik
Katolicy z archidiecezji kolońskiej ostro krytykują swój Kościół. W ankiecie zainicjowanej przez Watykan zarzucają Kościołowi wyobcowanie od świata, brak miłosierdzia i skostnienie.
Do tekstu..
Prof. Płatek o proponowanych zmianach w Kodeksie karnym:To wojna przeciwko kobie (14-12-2013)
Autor: Agnieszka Wądołowska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Komisja Kodyfikacyjna próbuje tylnymi drzwiami wprowadzić coś, czego nie udało się wprowadzić w Sejmie. W którym momencie mamy powiedzieć "stop", nie zgadzamy się? - pytała prowadząca program Agata Kowalska. Profesor Płatek przekonywała, że to już jest ten moment. - To, co zaproponowano, jest nie do przyjęcia. I jeżeli jest tak, jak pisał prof. Lech Gardocki w "Gazecie Prawnej", że proponowane zmiany przesyła się do konsultacji "Opus Dei, to znaczy, że godzimy się na to, by odejść od państwa świeckiego i państwa demokratycznego i pójść w kierunku państwa totalitarnego i teokratycznego - komentowała karnistka."
Do tekstu..
Kontrowersyjny sztuczny słodzik - aspartam - jest bezpieczny (14-12-2013)
Autor: wom, bbc
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W opublikowanym właśnie oświadczeniu EFSA stwierdza jednak, że po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych danych, stosowany w takich ilościach jak obecnie aspartam jest bezpieczny i nie niesie zagrożenia dla zdrowia konsumentów. (...) Catherine Collins, główny dietetyk w Szpitalu Świętego Jerzego w Londynie, komentując raport EFSA, stwierdziła, że wokół żadnego słodziku nie narosło na przestrzeni lat tylu teorii spiskowych, co wokół aspartamu. - Miał powodować zarówno problemy wychowawcze u dzieci, jak i uszkodzenia wątroby u dorosłych. Po raz kolejny badania naukowe dowiodły, że były to wyłącznie mity - podsumowuje Collins"
Do tekstu..
Unia postanowiła. Posiadacze depozytów będą ratować banki. (14-12-2013)
Źrodło: bankier.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Władze Unii Europejskiej porozumiały się co do regulacji dotyczących pomocy lub likwidacji banków znajdujących się w kłopotach. Nowe przepisy pozwolą na sięganie po środki zgromadzone na depozytach bankowych klientów.
Do tekstu..
Stokfiszewski: sieci oburzenia i nadziei. (14-12-2013)
Autor: Igor Stokfiszewski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Rewolucje 2011 roku dowodzą, że inna - uczestnicząca, bardziej bezpośrednia - demokracja jest możliwa - twierdzi Manuel Castells.
Do tekstu..
10 naukowczyń, które warto znać, a o których niewiele wiadomo (13-12-2013)
Autor: Mindy Townsend, Paulina Dziedzic
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
W październiku tego roku "New York Times" zadał na swych łamach pytanie, dlaczego wciąż jest tak niewiele kobiet w dziedzinach związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEM = Science Technology Engineering Mathematics). Jest to niesamowicie frustrujące, że w 2013 roku wciąż musimy o to pytać. Wiemy, że i chłopcy, i dziewczynki mają takie same zdolności w zakresie matematyki, a strach przed nią może być wyuczony. Niemniej jednak, kobiety w nauce wciąż spotykają się z niezbyt przyjazną atmosferą. (Choć jest niezaprzeczalnie lepiej, od kiedy Watson i Crick ukradli pracę Rosalind Franklin o DNA).
Do tekstu..
Cejrowski o papieżu Franciszku: jest po prostu kiepski (13-12-2013)
Autor: -
Źrodło: onet.pl; Conowego.pl Zgłosił/a: slik
Nie każdy papież musi być mocny z teologii, natomiast ten [papież - red.] jest po prostu kiepski. Doskonały z teologii był Benedykt, natomiast Franciszek jest lichy - stwierdził w rozmowie z serwisem conowego.pl dziennikarz Wojciech Cejrowski. Jak dodaje, złości go też "brak uszanowania" majestatu sprawowanej funkcji przez papieża.
Do tekstu..
Odejście od kompromisu aborcyjnego (13-12-2013)
Autor: Lech Gardecki
Źrodło: gazetaprawna.pl Zgłosił/a: Jacholek
Kodeks karny i .. Opus Dei (sic!)
Do tekstu..
Rok jubileuszy (13-12-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Rok 2013 ma się ku końcowi i mimo tego, że wokół GMO działo się wiele, to w mej pamięci zapisze się głównie jako rok ważnych jubileuszy. 60, 40 i 30 lat minęło od trzech przełomowych wydarzeń związanych z rozwojem technologii uzyskiwania genetycznie modyfikowanych organizmów. Informacje o tych wydarzeniach co jakiś czas pojawiały się w mediach, więc nie powinno być zaskoczenia, ale nie wydaje mi się by ktoś starał się je wszystkie razem spiąć w jedną całość dostrzegając pewien wspólny mianownik, którym jest właśnie GMO."
Do tekstu..
Gender a historia sztuki (13-12-2013)
Autor: Iza Kowalczyk
Źrodło: strasznasztuka2 Zgłosił/a: liliac
"Zastanawiam się przede wszystkim, co jest dyskusyjnego w teoriach o kulturowej tożsamości płci w kontekście historii sztuki? Nikt nie ma chyba wątpliwości, że przedstawienia kobiet i mężczyzn różnią się od siebie i związane są kulturowymi rolami, które przypisywano płciom. Utrwalone przez europejską sztukę nowożytną obrazy kobiecych aktów miały sprawiać przyjemność widzowi (męskiemu widzowi). Wiązało się z tym stereotypowe przekonanie, że to kobiece ciało jest piękne i estetyczne, ale przecież nie zawsze tak było, bo kultura się zmienia i warunkuje też nasze postrzeganie płci. Wystarczy przyjrzeć się sztuce antycznej, gdzie za ideał uchodziło ciało męskie, zaś kobiece uznawano za niedoskonałe i nieestetyczne. Ot, i ujawnia się tu ten straszny gender!"
Do tekstu..
Czym się różni ekolog od ekologisty? (13-12-2013)
Autor: Stanisław Czachorowski
Źrodło: profesorskie gadanie Zgłosił/a: liliac
"Czym się różni ekolog od ekologisty? Tym samym czym ekologia od ekologizmu. Ekologia jest nauką przyrodniczą. Ekologizm (ekozofia, filozofia ekologicza) jest nakierowana na działanie, jest ruchem społeczno-filozoficznym i czasem politycznym (bo sięga po władzę). Ekologia koncentruje się na badaniach naukowych, na poznawaniu i opisywaniu oraz objaśnianiu świata. Ekologizm działa, czasem w oparciu o wiedzę ekologiczną (naukową), czasem zupełnie nie, bo w oparciu o ezoterykę, i inne nie naukowe historie (new age, buddyzm itd.)"
Do tekstu..
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz tłumaczy, czym jest "gender" (13-12-2013)
Autor: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Wiele opinii i interpretacji pojęcia gender, jakie pojawiły się w publicznych komentarzach w ostatnich tygodniach, wymaga zdecydowanej reakcji i wyjaśnień znaczenia tego terminu w kontekście dążeń do równouprawnienia kobiet i mężczyzn, a więc jednego z obszarów działań, którymi zajmuje się biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Jest to o tyle istotne, że pojęciu gender, którym już od dawna zajmuje się polska i światowa nauka, przypisuje się nieprawdziwe znaczenia i próbuje udowadniać, że gender to niszczenie rodziny, seksualizacja dzieci, dowolność wyboru płci czy odrzucanie macierzyństwa. Ponieważ samo określenie brzmi obco, a komentatorzy używający nieprawdziwych argumentów nie posługują się rzetelną wiedzą, a jedynie nieuzasadnionymi wyobrażeniami, wyjaśniam, co następ
Do tekstu..
Hiszpanie analizują, Bt to korzyści ekonomiczne (12-12-2013)
Autor: farmer.pl/GBE
Źrodło: farmer.pl Zgłosił/a: liliac
"Główne korzyści ekonomiczne stojące za wprowadzeniem kukurydzy Bt to niższe koszty produkcji. Wynika to z mniejszej liczby oprysków pestycydami, kosztów zabiegów, częstości występowania fumonizyny (mikotoksyny) w kukurydzy i redukcji strat spowodowanych przez omacnice prosowiankę. Ponadto kukurydza Bt ma mniejszy wpływ na faunę i florę np. na populację pożytecznych gatunków owadów. Średni poziom plonów wynosi pomiędzy 7,38 - 10,53 proc., w zależności od powierzchni i nasilenia zarażenia szkodnikami"
Do tekstu..
Suka z etycznym szpikulcem (12-12-2013)
Autor: Kacper Leśniewicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Pokażę ci torebkę i powiem ci, kim jestem! Ludzie młodzi są mniej odporni na takie zachęty, do tego media bombardują ich celebrytami, którzy mają do pokazania światu najwyżej nowe buty. Tym samym są zdeterminowani, by jak najszybciej i jak najłatwiej osiągnąć wymarzony status społeczny - mówi Katarzyna Gryga, autorka książki "Suka" o pokoleniu 30-latków, których życie z jednej strony polega na nieustającej konsumpcji, z drugiej zaś jest ciągłą rywalizacją. - Tymczasem wystarczy przejściowy brak płynności finansowej i wszystkie dobra na pokaz są niewiele warte. Do młodych musi dotrzeć, że nie można pracować za darmo, bo to psuje rynek pracy. Za darmo mogą poleżeć i poczytać książkę. Doszliśmy do absurdu, że faux pas stało się pytanie: ile będę zarabiać? Czy ludzie są
Do tekstu..
Odkrycie Polaków wśród 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2013 roku! (12-12-2013)
Autor: Tomasz Surdel, pap
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Odkopanie przez zespół polskich archeologów grobowca w Peru znalazło się na liście 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2013 r. opublikowanej w najnowszym numerze amerykańskiego pisma "Archaeology"."
Do tekstu..
Trzeba się wkurzać - Fascynująca opowieść Karola Modzelewskiego o czasach przeło (12-12-2013)
Autor: Wiesław Władyka
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Jest to jedna z najbardziej ważkich i przejmujących książek ostatnich lat. Autobiografia Karola Modzelewskiego to swoisty list do obywateli Polaków, by sobie trochę pomyśleli, o sobie, ale też o wspólnych sprawach.
Do tekstu..
Shock victory for reactionary religious forces in India as Supreme Court ... (11-12-2013)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
The reinstatement of the law banning gay sex, known as section 377, means "carnal intercourse" between consenting adults of the same sex is once more defined as "unnatural" and punishable by up to 10 years in jail.
Do tekstu..
Czy na Antarktydzie zarejestrowano nowy rekord zimna? (11-12-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Nie wątpię, że gdyby ktoś zbudował automatyczną stację meteo w którejś z lokalizacji znalezionych przez grupę Scambosa, zarejestrowałby bardzo szybko temperatury minimalne niższe niż oficjalny rekord pochodzący ze stacji Vostok w 1983 roku. Nie znaczy to jednak, że nagle na Antarktydzie stało się rekordowo zimno, tylko że do tej pory nie prowadziliśmy pomiarów w tych naprawdę zimnych miejscach."
Do tekstu..
Gender (11-12-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Gdybyśmy mieszkali gdzie indziej, kolejne z licznych szaleństw katolickich biskupów nie zwróciłoby prawdopodobnie naszej uwagi. Niestety, żyjemy w Polsce. Tu Kościół jest jedną z nieformalnych władz, której podporządkowane są inne instytucje. Tutaj mogliśmy zobaczyć owo całkowite podporządkowanie policji, która okazała się powolna kaprysom kleru do tego stopnia, że nie zawahała się postępować nieregulaminowo byleby tylko zadowolić udzielnych książąt i umożliwić im nieskrępowane szerzenie pseudonaukowych bzdur."
Do tekstu..
Neuro-seksizm (11-12-2013)
Autor: Neuro Bigos
Źrodło: Neuro Bigos Zgłosił/a: liliac
"Twierdzenie, że stereotypowe różnice międzypłciowe są "wmurowane" w mózg jest nieuzasadnione oraz usiane błędną logiką. Najnowsze badanie, o którym głośno teraz w mediach, wcale nie potwierdza stereotypów, jak chcieliby tego autorzy (i duża część opinii publicznej). Odrzućmy polityczną poprawność i spójrzmy, co tak naprawdę nauka ma do powiedzenia na temat płci- i jakie dla niej te różnice mają znaczenie."
Do tekstu..
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz – katoseksuolog? (11-12-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: greg
"Prof. Zbigniew Lew-Starowicz zarzeka się, że choć na początku kariery próbował łączyć seksuologię z nauką Kościoła, szybko z tym skończył. Jednak czytając jego ostatnie wypowiedzi, gdzie w kontekście homoseksualistów mówi o "sodomie i gomorze" i z nostalgią wspomina czasy, gdy ganiano ich z pałami, można poważnie w to powątpiewać. – W tych swoich myślowych meandrach, które zaczerpnięte są z wiary i przekonań, pan profesor zatoczył koło – twierdzi jeden z jego kolegów z branży."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365