Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.463 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kosmogonie, jakimi zabawiają się ludzie wykształceni, są niezmiernie złożone. Zrozumienie nawet ich zarysu wymaga ogromnej wiedzy oraz określonych nawyków myślowych. (..) Kosmogonia zawartia w Księdze Rodzaju jest wszakże tak prosta, że pojmie ją każdy kmiot. (..) Ignorantowi oferuje nieodpartą sensowność nonsensu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Teraz garnki i różowa obecność (07-08-2010)
Autor: Grzegorz Szymanik
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu byli już: Elvis Presley, szturmowcy z "Gwiezdnych wojen" oraz wyznawcy Niewidzialnego Różowego Jednorożca"
Do tekstu..
Król chińskich blogerów (07-08-2010)
Autor: Maria Kruczkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Han Han prowadzi ostry blog polityczny, w którym na oczach swoich fanów wyśmiewa rządzących. I włos mu za to z głowy nie spada. Otworzył go w 2006 roku na największym chińskim portalu Sina.com. Niektóre wpisy chińska cenzura mu usuwa, czyli "harmonizuje", bo oficjalnym hasłem rządu nie jest dziś socjalizm, lecz harmonia. Ale internauci je wcześniej kopiują i zaraz pojawiają się rozmnożone w tysiącach innych miejsc. Są nawet fałszywe wpisy Han Hana. Bo Chiny to królestwo podróbek, gdzie kopiuje się wszystko, co odnosi sukces."
Do tekstu..
Festyn sierpniowy (07-08-2010)
Autor: Bożena Keff
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Radio - w wiadomościach - doniosło mi, że w Muzeum Powstania można posłuchać bajek dla dzieci. Na przykład jest bajka o brzydkiej dziewczynce, której wszyscy dokuczali i nie lubiła jej nawet rodzina, ale poszła do Powstania, walczyła dzielnie i zginęła. Pięknie, że brzydka dziewczynka nie musiała się długo męczyć ze swoim życiem, i że tak wspaniała patriotyczna okazja uwolniła ją od istnienia. Na śmietnik humanistyczne bajania Andersena o brzydkim kaczątku. Jest tez bajka o tym, że smok - czołg zabijał same ładne dziewczyny, aż pewien dzielny chłopiec zorientował się, że tu trzeba rycerza i zabił złego czołga.
Do tekstu..
Co w mleku piszczy? (06-08-2010)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
Hasło "Pij mleko, będziesz wielki" niestety nie sprawdza się u każdego.
Do tekstu..
Klinika setnika. Lekarz Aleksandra Jagiellończyka (06-08-2010)
Autor: Jerzy Kulikowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Tajemnicze przypadki doktora Aleksandra Balińskiego, który nieskutecznie leczył jednego z Jagiellonów."
Do tekstu..
Nie broń się i tak cię dostanę (06-08-2010)
Autor: Bożena Aksamit
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Po 23 latach Maciej Cuske, 38-letni reżyser z Bydgoszczy, zdecydował się opowiedzieć o tym, jak został skrzywdzony przez ks. Jerzego Ubermana
Do tekstu..
Assessing Decisionmaking on the NYC Islamic Center (06-08-2010)
Autor: Melissa Rogers
Źrodło: BROOKINGS Zgłosił/a: coreless
"Władze lokalne, których dotyczą podobne problemy, powinny zwrócić uwagę na przykład Nowego Jorku. W obliczu niespotykanych nacisków decydenci szybko odwołali się do zasady, że państwo musi stosować te same standardy wobec wszystkich wyznań (...)"
Do tekstu..
2010 Arab Public Opinion Poll: Results of Arab Opinion Survey (06-08-2010)
Autor: Shibley Telhami
Źrodło: BROOKINGS Zgłosił/a: coreless
Pro- i antyamerykańskie nastroje w krajach arabskich w 2010 r.
Do tekstu..
Krzyż (05-08-2010)
Autor: morphiusz
Źrodło: Szpitalne życie- blog Zgłosił/a: liliac
"Wydarzenia te były kolejną okazją do przyjrzenia się z bliska nowej religii - roboczo możemy nadać jej nazwę katolizm ;) Bliżej niezidentyfikowane bóstwo katolizmu (podszywające się chyba pod chrześcijańskiego Boga) nakazuje swoim wyznawcom rzucać jajkami i pomidorami w księży i harcerzy (to sługusy największego oponenta katolskiego bóstwa - demona o nazwie UB ZOMO) i bronić krzyża za wszelką cenę (nawet rozszarpania, zabicia na śmierć i innych rzeczy strasznych). Poza tym ów bóstwo przy pomocy piorunów i inszych narzędzi zagłady niszczy wrogów wskazanych przez wyznawców w czasie modlitw."
Do tekstu..
Nie taka znowu zielona (05-08-2010)
Autor: Bartosz T. Wieliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Gdy miała 10 lat, nauczycielka w niemieckiej szkole zapowiedziała, że w życiu nie postawi jej piątki. 14 lat później została pierwszą Polką, która weszła do Bundestagu"
Do tekstu..
Lipowicz: "Prawa LGBT? Nie mogę robić tego, czego nie czuję" (05-08-2010)
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Irena Lipowicz - nowa Rzecznik Praw Obywatelskich, wybrana z rekomendacji Platformy Obywatelskiej w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", z 3 sierpnia br. podobnie jak we wcześniejszym publicznym wysłuchaniu przed wyborem na tę funkcję opowiedziała się przeciwko legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci, jak również przeciwko ratyfikacji pełnej treści Karty Praw Podstawowych (włącznie z zapisami socjalnymi i pracowniczymi)
http://lewica.pl/?id=22136
Kaczyński wznieca rokosz (05-08-2010)
Autor: Janina Paradowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Były premier Tadeusz Mazowiecki, mówi Janinie Paradowskiej o tym, co by doradzał nowemu prezydentowi, o ofensywie smoleńskiej PiS i politycznym uwikłaniu Kościoła
Do tekstu..
Pobożna włoska mafia (05-08-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Święty Jan? To niebezpieczna figura. Lepiej się nie zbliżać! - ostrzega Giuseppe spod Sant'Onofrio w Kalabrii. Nastolatek, więc - jak szybko broni go matka - brak mu rozumu, by milczeć o władzy mafii nad tutejszą Madonną, Apostołem i Chrystusem Zmartwychwstałym
Do tekstu..
Koniec z religią w szkolach (05-08-2010)
Autor: PAP
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Gardomir
SLD pracuje nad dokumentem, w którym chce pokazać obszary, gdzie nie są przestrzegane zasady rozdziału Kościoła od państwa. "Projekt świeckiego państwa" - tak zatytułowany ma być tekst - miałby być punktem wyjścia do debaty o świeckości państwa w Polsce.
Do tekstu..
Równość wymaga pracy (04-08-2010)
Autor: Agata Grabau
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Wdrażanie równości to proces, który nigdy się nie kończy. Wiąże się z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Ludzie muszą znać swoje prawa i wiedzieć, jak z nich korzystać i jak je egzekwować, inaczej mój urząd nie miałby sensu. Mamy budować dialog, wspomagać postawy równościowe.
Do tekstu..
„Niebieskie oczy ma, musi być Polakiem”. Czyli bitwa o krzyż (04-08-2010)
Autor: Dariusz Koźlenko
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
- Widziałaś kiedyś coś takiego? - pyta kobieta kilkunastoletnią dziewczynkę. - Nigdy - odpowiada dziewczynka. - No to będziesz miała piękne wspomnienia z wakacji.
Do tekstu..
Szubienice – zapomniane pamiątki feudalnej sprawiedliwości (04-08-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Około dwieście lat temu przez Europę przeszła wielka fala burzenia. Mieszkańcy setek miast i miasteczek uroczyście rozbierali murowane szubienice, które przez kilka stuleci stanowiły przestrogę, by nie naruszać prawa. Ta wielka fala związana była ze zmianami w prawie karnym, które zaczęły się w końcu XVIII w. Pod wpływem poglądów Monteskiusza, Woltera i innych humanitarystów kolejne państwa odchodziły od brutalnych publicznych egzekucji powiązanych z torturami. Szubienice stały się niemodne.ę
Do tekstu..
Cham czy mecenas kultury (04-08-2010)
Autor: Donata Subbotko
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Krytykuję Kaczyńskiego nie dlatego, że uwielbiam to robić, tylko że trzeba sobie poradzić z tym, co zagraża polskiej kulturze. Komisja "Przyjazne państwo", sponsorowanie kultury, książki, wydawnictwo - to, co robię, niesie pozytywną energię, a z siłami ciemności trzeba walczyć. Rozmowa z Januszem Palikotem"
Do tekstu..
Zdjąć Poniatowskiego z cokołu (04-08-2010)
Autor: Jacek Fedorowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jest rzeczą oczywistą, że w całej sprawie nie chodzi o symbole, o krzyż, o wiarę chrześcijańską, o hołd składany tym, którzy zginęli w katastrofie, czy żałobę."
Do tekstu..
Smutny dzień (04-08-2010)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: En passant- Blog Daniela Passenta Zgłosił/a: liliac
"3 sierpnia 2010 to smutny dzień dla Polski. Tego dnia Polska ugięła się przed mieszaniną religijnego fanatyzmu i politycznego cynizmu, który łączy garstkę nawiedzonych na ulicy z grupą cwanych polityków w ich gabinetach, a wszystkiemu przyglądają się podekscytowane media."
Do tekstu..
Watykan na ławie oskarżonych (04-08-2010)
Autor: Rafał Kostrzyński
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Papieżowi grozi areszt, kardynałom procesy, policja rewiduje arcybiskupów - jeszcze nigdy dotknięty skandalem pedofilskim Kościół katolicki nie byłw takich opałach. Nadciąga apokalipsa?
Do tekstu..
Prawo do adopcji? Tak. Bo logika zobowiązuje (03-08-2010)
Autor: Adam Ostolski
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Sceptycy uważają, że jeśli nie pozwolimy na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe, to unikniemy sytuacji, w której dzieci te będą dręczone przez rówieśników. Innymi słowy, sposobem na zapobieganie dręczeniu dzieci przez rówieśników jest niedawanie pretekstu do dręczenia. Jak nie będzie dzieci par homoseksualnych, to nie będzie wyśmiewania dzieci z powodu seksualności rodziców. Proste?
http://lewica.pl/?id=22091
Witamina w cudzysłowie (03-08-2010)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Historia kolejnego słynnego szlbierstwa tzw. medycyny alternatywnej- tym razem Laetrile, czyli amygdalina zwana przez niektórych oszustów lub nieświadomych witaminą B17. Historia warta uwagi, zwłaszcza w obliczu niedawnego o rzeczony środek sporu na forum portalu.
Do tekstu..
Warcholstwo w Sądzie Najwyższym (03-08-2010)
Autor: Piotr Rogowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bezradność sędziów Sądu Najwyższego to fatalny przykład dla innych, którzy w poczuciu bezkarności powielą takie postawy jak dzisiaj na innej sali sądowej"
Do tekstu..
"Bitwę pod krzyżem" przegrali wszyscy (03-08-2010)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Przegrało państwo, które pokazało, że nie potrafi obronić swego świeckiego charakteru. Że jest słabe i bezbronne - bo wystarczy grupka protestujących, by musiało ze wstydem odstąpić od zaplanowanego od wielu dni przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła."
Do tekstu..
Sprawa, którą rozpętałaś, już nigdy nie przycichnie (02-08-2010)
Autor: Bożena Aksamit, Krzysztof Katka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Papież Benedykt XVI apeluje do duchownych, aby zaopiekowali się ofiarami przestępstw seksualnych księży i ich rodzinami. W Bojanie na razie nie ma o tym mowy - wręcz przeciwnie. Chodzi raczej o to, by 15-letnia Ala odwołała zeznania obciążające proboszcza
Do tekstu..
Za chlebem i zakwasem (02-08-2010)
Autor: Wojciech Mikołuszko
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak twierdzą zgodnie moi rozmówcy, zawód piekarza w Polsce nie jest licencjonowany. Może go wykonywać każdy. Nie mamy też żadnych oficjalnych norm określających, co to jest chleb. Można więc tak nazwać, co tylko się chce. Co gorsza, nie ma konieczności podawania składu pieczywa. Gdy kupujemy wędlinę, zawsze możemy sprawdzić, z czego ją zrobiono. W przypadku chleba wyłącznie od dobrej woli piekarni zależy, czy poda, z jakiej mąki go wypiekła, czy dodała drożdże, zakwas, jaki to był zakwas i czy używała konserwantów oraz polepszaczy."
Do tekstu..
Koklusz znów groźny (02-08-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Krztusiec, zwany dawniej kokluszem, kontratakuje. Uznawany za chorobę dziecięcą, uderza w starszych. To oni najczęściej zarażają dzieci, na przykład pocałunkami."
Do tekstu..
Świątynie pełne. Na razie (02-08-2010)
Autor: Mirosław Czech
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Podstawowym źródłem kłopotów polskiego Kościoła jest on sam. Przez z górą 20 lat nie pogodził się z odzyskaną wolnością, wciąż kontestuje niepodległe państwo i chce od niego brać, niewiele dając w zamian. Uległ skrajnej polityzacji, sprzymierzył się z radykałami, wystawiając im czek in blanco na używanie swej nazwy, symboli i struktur."
Do tekstu..
Brukselo, ratuj Puszczę Białowieską (02-08-2010)
Autor: Mariusz Jałoszewsk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Metro Zgłosił/a: liliac
"Ekolodzy złożą na rząd skargę do Komisji Europejskiej za wyrąb drzew w Puszczy Białowieskiej. - Zamiast powiększenia parku narodowego, trwa wycinka ostatniego naturalnego lasu w Europie - alarmują"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365