Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.606.593 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Humanizm - to wiara we własne siły, to wiara w skuteczność opartego na nauce zbiorowego działania ludzkiego".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nie bój się islamu (06-06-2005)
Autor: Małgorzata Fugiel, Michał
Źrodło: Tygodnik Powszechnu Zgłosił/a: wuesjot
Znany dziś z mediów wizerunek muzułmanów jest krzywdzący.
Do tekstu..
Kariera Zamoyskiego (06-06-2005)
Autor: JERZY BESALA
Źrodło: Tygodnik POLITYKA Zgłosił/a: wuesjot
Jan Zamoyski zmarł 400 lat temu, 3 czerwca 1605 r. Karierę zrobił oszałamiającą: pochodzący ze średniej szlachty syn kasztelana chełmskiego wyrósł na wielkiego magnata, kanclerza i hetmana, prowadzącego wielką politykę i równie wielkie wojny. Gdyby mu się do końca udało, Polska byłaby innym krajem.
Do tekstu..
GŁOS SCEPTYKA. Zakręć mnie, truposzu (03-06-2005)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: AS
Co Beatlesi, Matka Boska, Jezus Chrystus, Patricia Arquette i Michael Keaton mają ze sobą wspólnego?
Do tekstu..
Czy twoje dziecko jest twoje? (01-06-2005)
Autor: EDYTA GIETKA
Źrodło: onet/Przegląd Zgłosił/a: AS
Polaków ogarnia nowa obsesja – łóżkowa... lustracja
Do tekstu..
Prątki prą na salony (01-06-2005)
Autor: JACEK KUBIAK
Źrodło: onet/Polityka Zgłosił/a: AS
Gruźlica uchodzi za chorobę biednych. Pokrewny zarazek potrafił jednak przedostać się do najbardziej ekskluzywnej kliniki Paryża, dowodząc, że nowe, skuteczniejsze leki potrzebne są wszystkim.
Do tekstu..
Straszne skutki podwajania (01-06-2005)
Autor: MARCIN ROTKIEWICZ
Źrodło: onet/Polityka Zgłosił/a: AS
W tym stuleciu powstaną komputery znacznie przewyższające swoimi możliwościami ludzki mózg, a Homo sapiens w znanej nam postaci być może w ogóle zniknie. Taka wizja wynika ze sformułowanego 40 lat temu prawa Moore’a, które, jak dotąd, sprawdza się bez zarzutu.
Do tekstu..
Jezus jest pochowany w Kaszmirze (31-05-2005)
Autor: Małgorzata Woźniacka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Wyznawcy Ahmadiyya jako jedyni w świecie islamskim wierzą, że Mahomet nie był ostatnim prorokiem Allaha. Prof. Hassnain, emerytowany dyrektor urzędu archeologii nie należy do Ahmadiyya i twierdzi, że swoje wywody opiera wyłącznie na dowodach naukowych. Jego główna teza jest taka: Chrystus nie umarł na krzyżu, lecz kiedy doszedł do zdrowia, wyjechał z Palestyny i udał się na Wschód. Poprzez Afganistan i Pakistan dotarł do Indii, gdzie przez lata nauczał i uważany był za wcielenie Buddy. W Indiach Jezus miał żonę, syna i córkę. Na stare lata Jezus osiedlił się zaś w Kaszmirze i tutaj umarł
Do tekstu..
Wielki Brat na orbicie. Geodezja satelitarna (25-05-2005)
Autor: MIROSŁAW RUTKOWSKI
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: [AS]
W filmach sensacyjnych satelity widzą wszystko - potrafią policzyć gwiazdki na pagonie generała. Co naprawdę da się zauważyć z orbity? Rzeczywiście dużo. Można na przykład zarejestrować osiadanie gruntu z milimetrową dokładnością!
Do tekstu..
Leki zdalnie sterowane. Biomedycyna (25-05-2005)
Autor: PAWEŁ WALEWSKI
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: [AS]
Czy w medycynie czeka nas przełom podobny do tego, jaki spowodowały antybiotyki? Wielkie nadzieje budzą teraz tzw. przeciwciała monoklonalne. W czym są lepsze od tradycyjnych medykamentów?
Do tekstu..
Demon o małych ustach. Psychologia chciwości (25-05-2005)
Autor: KRZYSZTOF SZYMBORSKI
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: [AS]
Ludzie są chciwi. To ułomność na tyle powszechna, że naukowcy usilnie próbują zrozumieć jej naturę, by znaleźć sposoby okiełznania nieposkromionej chęci bogacenia się.
Do tekstu..
W co wierzy ateista (24-05-2005)
Autor: Paulina Nowosielska
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: MA
W Polsce, ojczyźnie Jana Pawła II, ateiści znajdują się nieco na uboczu. W przekonaniu mieszkańców innych państw funkcjonujemy jako kraj o silnie zakorzenionym katolicyzmie. Tymczasem ateiści w Polsce to spora grupa społeczna. Obok znanych osób ze świata polityki i mediów tworzą ją też zupełnie zwykli ludzie w różnym wieku, o różnym wykształceniu i korzeniach. Mówią, że nie wierzą w Boga, uznają za to potęgę nauki, natury. I siłę rozumu. Cenny bo rzadki, ale charakterystyka Racjonalisty pozostawia sporo do życzenia, podobnie jak i umieszczenie największego serwisu polskich ateistów dopiero na
Do tekstu..
Zatrzymanie książki niepoprawnej politycznie (18-05-2005)
Autor: Romuald Kmiecik
Źrodło: Prokurator Zgłosił/a: MA
Zapewne bezpowrotnie minęły czasy, jakże nieodległe, kiedy książki niepoprawne politycznie płonęły w niektórych krajach na placach miejskich, w innych zaś usuwane były z bibliotek publicznych a następnie niszczone w sposób mniej spektakularny. To że obywatel Piotr L. złożył "formalne zawiadomienie" o popełnieniu przestępstwa polegającego na kolportażu książki, która według jego oceny zawiera treści sprzeczne z prawem, nie dawało samo przez się żadnych podstaw funkcjonariuszowi Policji Komisariatu Kolejowego do zatrzymania książki w trybie procesowym, dopóki nie stwierdził on sam &quo
Do tekstu..
Ułomni pasterze, ślepe owce (14-05-2005)
Autor: Lech Maziakowski
Źrodło: BIBULA - pismo niezależne Zgłosił/a: MA
Zestawiając wzrastająca liczbę "katolików" w USA ze spadającymi wskaźnikami ich uczestnictwa w życiu katolickim oraz znajomością i praktyką Wiary, można sądzić, że mamy do czynienia z całkowicie Nowym Kościołem, Kościołem bez zasad, bez wymagań, bez konsekwencji, bez życia. Kościołem umierającym, który być może przekroczył już próg stając się jednym z odłamów protestantyzmu. [Polemika z artykułem "Uderzą w pasterza, a rozproszą się owce"]
Do tekstu..
Spojrzenie na dzisiejszy Kościół (14-05-2005)
Autor: Lech Maziakowski
Źrodło: BIBULA - pismo niezależne Zgłosił/a: MA
Gałęzie rodzące złe owoce należy karczować, a my sami musimy przypomnieć sobie, iż w sprawach wiary naczelną naszą zasadą jest boska nietolerancja, tak samo jak nietolerancyjny był Chrystus wzywający: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 15).
Do tekstu..
Nieporozumienia wokół wielkiego wybuchu (09-05-2005)
Autor: Ch.H Lineweaver T.M. Davi
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: [AS]
Któż potrafi wyobrazić sobie ekspandujący Wszechświat? Nawet profesjonalni astronomowie mają z tym kłopoty
Do tekstu..
Sekta Pana Kleksa (08-05-2005)
Autor: Tomasz Zieliński
Źrodło: Omkara Zgłosił/a: August
Niebezpieczeństwa związane z sektami są dziś powszechnie znane. Coraz ważniejszą rzeczą staje się uświadamianie dzieciom i młodzieży, jakie metody sekty stosują, i co wiąże się z różnymi, stosowanymi w nich praktykami. O szkodliwym "duchowo" wpływie lektury "Akademia Pana Kleksa"
Do tekstu..
Mówią wierni (07-05-2005)
Autor: ADAM KRZEMIŃSKI
Źrodło: Polityka / Onet Zgłosił/a: MA
Religie: Niemieccy katolicy spierają się między sobą i ze swymi biskupami. Proszę sobie wyobrazić: Komitet Centralny Polskich Katolików, organizacja wierzących świeckich, co cztery lata urządza Zjazd Kościoła. Zaprasza setki prelegentów z diametralnie przeciwstawnych obozów i środowisk i na kilkuset podiach poddaje dyskusji wszystko z wszystkimi. Wierni mówią, a hierarchowie słuchają. Przedstawiciele rebelianckiej organizacji Kościoła oddolnego urządzają ekumeniczną komunię z udziałem katolików i protestantów. Prymas się boczy, ale bierze udział w Zjeździe, ponieważ jest to jedno z ważniejsz
Do tekstu..
Antyklerykalizm po sarmacku (07-05-2005)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: MA
Krytyka nagannych obyczajów kleru należała do ulubionych tematów staropolskiej satyry i moralistyki. Nie tylko zresztą u nas zarzucano duchowieństwu, zwłaszcza zakonnemu, chciwość na dobra doczesne, niemoralne prowadzenie się czy nadmierną wystawność w strojach i obyczajach.
Do tekstu..
Papieska kołderka (07-05-2005)
Autor: SŁAWOMIR MIZERSKI
Źrodło: Polityka / Onet Zgłosił/a: MA
Suwalszczyzna w rok po wizycie Jana Pawła II: do większego cudu nie doszło. Obraz, który obiegł świat i na zawsze zapadł w pamięć mieszkańcom Suwalszczyzny: Ojciec Święty bielutki jak łabędź na dziobie stateczku przemierzającego majestatycznie Kanał Augustowski. W tle puszcza sklepiona jak katedra. Rok temu widok wzruszonego papieża wzbudzał entuzjazm i nadzieję. Co z tego entuzjazmu pozostało na Suwalszczyźnie dzisiaj?
Do tekstu..
Wirtualny biskup (07-05-2005)
Autor: DARIUSZ CHEŁSTOWSKI
Źrodło: Polityka / Onet Zgłosił/a: MA
Media: Rozmowa z biskupem Jacquesem Gaillotem, duszpasterzem pierwszej internetowej diecezji Partenia. Biskup Jacques Gaillot, bardzo popularny na zachodzie Europy, w 1982 r. w wieku 46 lat objął 550-tysięczną diecezję Evreux we Francji. Za kontrowersyjne poglądy na temat aborcji, środków antykoncepcyjnych i celibatu księży na początku 1995 r. został odwołany z funkcji, stając się jednocześnie biskupem tytularnej diecezji Partenia. Rok po odwołaniu otworzył w Internecie pierwszą wirtualną diecezję. Obecnie mieszka w Paryżu. Dostaje kilkanaście tysięcy listów elektronicznych w roku.
Do tekstu..
Bezpieczne drogi - Polak potrafi (05-05-2005)
Zgłosił/a: Luki
Z cyklu - polskie absurdy...
Do tekstu..
Nararcja medialna 11/09 i wojny z terroryzmem (04-05-2005)
Autor: Marcin Wilkowski
Źrodło: http://narracja.sky4net.o Zgłosił/a: Marcin Wilkowski
Blog jest elementem mojej pracy magisterskiej poświęconej analizie nararcji medialnej wydarzeń 11 września 2001 i wojny z terroryzmem. Ja nazywam się Marcin Wilkowski. Praca broniona będzie w instytucie historii na Uniwersytecie Gdańskim. Wszystkie wpisy dostępne na blogu publikowane są w licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0
http://narracja.sky4net.org
Friendly Feudalism: The Tibet Myth (01-05-2005)
Autor: Michael Parenti
Źrodło: Parenti's Homepage Zgłosił/a: Mamut
"Krwawa" rozprawa z mitem Starego Tybetu (Shangri-La) - buddyjskiego raju na Ziemi. Brutalny Feudalizm w imię Buddy i Prawa Karmy. Wszystko to co buddyści pragnęliby UKRYĆ przed światem!
Do tekstu..
Kompleks Polski (25-04-2005)
Autor: JACEK ŻAKOWSKI
Źrodło: polityka/onet Zgłosił/a: AS
Profesor Norman Davies, brytyjski historyk, ekspert od naszych dziejów, o polskich kompleksach
Do tekstu..
Wyścig się zrobił (15-04-2005)
Autor: Hanka Sowińska
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
Gdyby Bóg pozwolił i Ojciec Święty mógłby teraz do nas przemówić, usłyszelibyśmy: "Bracia i siostry, opamiętajcie się!" Jak powinniśmy uczcić pamięć Jana Pawła II? Budować pomniki czy hospicja? Fundować stypendia dla dzieci czy zmieniać nazwy ulic? O tym rozmawialiśmy z Czytelnikami.
Do tekstu..
Pieronek: Kościołowi w Polsce brakuje wizji (12-04-2005)
Autor: Pieronek i Graczyk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Kościołowi w Polsce brakuje wizji duszpasterskiej, którą Jan Paweł II zarysował. Myślano: nawet jak my tego nie zrobimy, zrobi to za nas Papież. No i rzeczywiście on to za nas robił. O polskim Kościele na rozdrożu opowiada biskup Tadeusz Pieronek
Do tekstu..
Szpital po wiedeńsku (10-04-2005)
Autor: Wysłuch. Adam Lewandowski
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
- O takiej służbie zdrowia w Polsce można tylko pomarzyć. Ale jesteśmy też w Unii Europejskiej, więc może kiedyś doczekam czasów, że będzie u nas tak, jak u nich? - mówi Andrzej Abramczyk.
Do tekstu..
John Paul II (05-04-2005)
Źrodło: About.com Zgłosił/a: webmaster
Kompendium wiedzy o Janie Pawle II.
Do tekstu..
Patent na program, czyli monopol na idee (02-04-2005)
Autor: Józef Halbersztadt
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: Pola
O tym, że wokół patentów toczy się w UE spór polityczny. A stawką jest wolność myślenia, tworzenia. Pisze ekspert Głównego Urzędu Patentowego RP.
Do tekstu..
Kto zmienił klimat? (31-03-2005)
Autor: William F. Ruddiman
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: AS
Nasi przodkowie prawdopodobnie już tysiące lat temu przyczynili się do powstania efektu cieplarnianego i to dzięki nim jeszcze nie nastała kolejna epoka lodowa
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365