Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.538.616 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5644 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wydaje mi się, że Bóg jest wygodnym wynalazkiem ludzkiego umysłu".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nie bój się islamu (06-06-2005)
Autor: Małgorzata Fugiel, Michał
Źrodło: Tygodnik Powszechnu Zgłosił/a: wuesjot
Znany dziś z mediów wizerunek muzułmanów jest krzywdzący.
Do tekstu..
Kariera Zamoyskiego (06-06-2005)
Autor: JERZY BESALA
Źrodło: Tygodnik POLITYKA Zgłosił/a: wuesjot
Jan Zamoyski zmarł 400 lat temu, 3 czerwca 1605 r. Karierę zrobił oszałamiającą: pochodzący ze średniej szlachty syn kasztelana chełmskiego wyrósł na wielkiego magnata, kanclerza i hetmana, prowadzącego wielką politykę i równie wielkie wojny. Gdyby mu się do końca udało, Polska byłaby innym krajem.
Do tekstu..
GŁOS SCEPTYKA. Zakręć mnie, truposzu (03-06-2005)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: AS
Co Beatlesi, Matka Boska, Jezus Chrystus, Patricia Arquette i Michael Keaton mają ze sobą wspólnego?
Do tekstu..
Czy twoje dziecko jest twoje? (01-06-2005)
Autor: EDYTA GIETKA
Źrodło: onet/Przegląd Zgłosił/a: AS
Polaków ogarnia nowa obsesja – łóżkowa... lustracja
Do tekstu..
Prątki prą na salony (01-06-2005)
Autor: JACEK KUBIAK
Źrodło: onet/Polityka Zgłosił/a: AS
Gruźlica uchodzi za chorobę biednych. Pokrewny zarazek potrafił jednak przedostać się do najbardziej ekskluzywnej kliniki Paryża, dowodząc, że nowe, skuteczniejsze leki potrzebne są wszystkim.
Do tekstu..
Straszne skutki podwajania (01-06-2005)
Autor: MARCIN ROTKIEWICZ
Źrodło: onet/Polityka Zgłosił/a: AS
W tym stuleciu powstaną komputery znacznie przewyższające swoimi możliwościami ludzki mózg, a Homo sapiens w znanej nam postaci być może w ogóle zniknie. Taka wizja wynika ze sformułowanego 40 lat temu prawa Moore’a, które, jak dotąd, sprawdza się bez zarzutu.
Do tekstu..
Jezus jest pochowany w Kaszmirze (31-05-2005)
Autor: Małgorzata Woźniacka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Wyznawcy Ahmadiyya jako jedyni w świecie islamskim wierzą, że Mahomet nie był ostatnim prorokiem Allaha. Prof. Hassnain, emerytowany dyrektor urzędu archeologii nie należy do Ahmadiyya i twierdzi, że swoje wywody opiera wyłącznie na dowodach naukowych. Jego główna teza jest taka: Chrystus nie umarł na krzyżu, lecz kiedy doszedł do zdrowia, wyjechał z Palestyny i udał się na Wschód. Poprzez Afganistan i Pakistan dotarł do Indii, gdzie przez lata nauczał i uważany był za wcielenie Buddy. W Indiach Jezus miał żonę, syna i córkę. Na stare lata Jezus osiedlił się zaś w Kaszmirze i tutaj umarł
Do tekstu..
Wielki Brat na orbicie. Geodezja satelitarna (25-05-2005)
Autor: MIROSŁAW RUTKOWSKI
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: [AS]
W filmach sensacyjnych satelity widzą wszystko - potrafią policzyć gwiazdki na pagonie generała. Co naprawdę da się zauważyć z orbity? Rzeczywiście dużo. Można na przykład zarejestrować osiadanie gruntu z milimetrową dokładnością!
Do tekstu..
Leki zdalnie sterowane. Biomedycyna (25-05-2005)
Autor: PAWEŁ WALEWSKI
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: [AS]
Czy w medycynie czeka nas przełom podobny do tego, jaki spowodowały antybiotyki? Wielkie nadzieje budzą teraz tzw. przeciwciała monoklonalne. W czym są lepsze od tradycyjnych medykamentów?
Do tekstu..
Demon o małych ustach. Psychologia chciwości (25-05-2005)
Autor: KRZYSZTOF SZYMBORSKI
Źrodło: Polityka/onet Zgłosił/a: [AS]
Ludzie są chciwi. To ułomność na tyle powszechna, że naukowcy usilnie próbują zrozumieć jej naturę, by znaleźć sposoby okiełznania nieposkromionej chęci bogacenia się.
Do tekstu..
W co wierzy ateista (24-05-2005)
Autor: Paulina Nowosielska
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: MA
W Polsce, ojczyźnie Jana Pawła II, ateiści znajdują się nieco na uboczu. W przekonaniu mieszkańców innych państw funkcjonujemy jako kraj o silnie zakorzenionym katolicyzmie. Tymczasem ateiści w Polsce to spora grupa społeczna. Obok znanych osób ze świata polityki i mediów tworzą ją też zupełnie zwykli ludzie w różnym wieku, o różnym wykształceniu i korzeniach. Mówią, że nie wierzą w Boga, uznają za to potęgę nauki, natury. I siłę rozumu. Cenny bo rzadki, ale charakterystyka Racjonalisty pozostawia sporo do życzenia, podobnie jak i umieszczenie największego serwisu polskich ateistów dopiero na
Do tekstu..
Zatrzymanie książki niepoprawnej politycznie (18-05-2005)
Autor: Romuald Kmiecik
Źrodło: Prokurator Zgłosił/a: MA
Zapewne bezpowrotnie minęły czasy, jakże nieodległe, kiedy książki niepoprawne politycznie płonęły w niektórych krajach na placach miejskich, w innych zaś usuwane były z bibliotek publicznych a następnie niszczone w sposób mniej spektakularny. To że obywatel Piotr L. złożył "formalne zawiadomienie" o popełnieniu przestępstwa polegającego na kolportażu książki, która według jego oceny zawiera treści sprzeczne z prawem, nie dawało samo przez się żadnych podstaw funkcjonariuszowi Policji Komisariatu Kolejowego do zatrzymania książki w trybie procesowym, dopóki nie stwierdził on sam &quo
Do tekstu..
Ułomni pasterze, ślepe owce (14-05-2005)
Autor: Lech Maziakowski
Źrodło: BIBULA - pismo niezależne Zgłosił/a: MA
Zestawiając wzrastająca liczbę "katolików" w USA ze spadającymi wskaźnikami ich uczestnictwa w życiu katolickim oraz znajomością i praktyką Wiary, można sądzić, że mamy do czynienia z całkowicie Nowym Kościołem, Kościołem bez zasad, bez wymagań, bez konsekwencji, bez życia. Kościołem umierającym, który być może przekroczył już próg stając się jednym z odłamów protestantyzmu. [Polemika z artykułem "Uderzą w pasterza, a rozproszą się owce"]
Do tekstu..
Spojrzenie na dzisiejszy Kościół (14-05-2005)
Autor: Lech Maziakowski
Źrodło: BIBULA - pismo niezależne Zgłosił/a: MA
Gałęzie rodzące złe owoce należy karczować, a my sami musimy przypomnieć sobie, iż w sprawach wiary naczelną naszą zasadą jest boska nietolerancja, tak samo jak nietolerancyjny był Chrystus wzywający: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 15).
Do tekstu..
Nieporozumienia wokół wielkiego wybuchu (09-05-2005)
Autor: Ch.H Lineweaver T.M. Davi
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: [AS]
Któż potrafi wyobrazić sobie ekspandujący Wszechświat? Nawet profesjonalni astronomowie mają z tym kłopoty
Do tekstu..
Sekta Pana Kleksa (08-05-2005)
Autor: Tomasz Zieliński
Źrodło: Omkara Zgłosił/a: August
Niebezpieczeństwa związane z sektami są dziś powszechnie znane. Coraz ważniejszą rzeczą staje się uświadamianie dzieciom i młodzieży, jakie metody sekty stosują, i co wiąże się z różnymi, stosowanymi w nich praktykami. O szkodliwym "duchowo" wpływie lektury "Akademia Pana Kleksa"
Do tekstu..
Mówią wierni (07-05-2005)
Autor: ADAM KRZEMIŃSKI
Źrodło: Polityka / Onet Zgłosił/a: MA
Religie: Niemieccy katolicy spierają się między sobą i ze swymi biskupami. Proszę sobie wyobrazić: Komitet Centralny Polskich Katolików, organizacja wierzących świeckich, co cztery lata urządza Zjazd Kościoła. Zaprasza setki prelegentów z diametralnie przeciwstawnych obozów i środowisk i na kilkuset podiach poddaje dyskusji wszystko z wszystkimi. Wierni mówią, a hierarchowie słuchają. Przedstawiciele rebelianckiej organizacji Kościoła oddolnego urządzają ekumeniczną komunię z udziałem katolików i protestantów. Prymas się boczy, ale bierze udział w Zjeździe, ponieważ jest to jedno z ważniejsz
Do tekstu..
Antyklerykalizm po sarmacku (07-05-2005)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: MA
Krytyka nagannych obyczajów kleru należała do ulubionych tematów staropolskiej satyry i moralistyki. Nie tylko zresztą u nas zarzucano duchowieństwu, zwłaszcza zakonnemu, chciwość na dobra doczesne, niemoralne prowadzenie się czy nadmierną wystawność w strojach i obyczajach.
Do tekstu..
Papieska kołderka (07-05-2005)
Autor: SŁAWOMIR MIZERSKI
Źrodło: Polityka / Onet Zgłosił/a: MA
Suwalszczyzna w rok po wizycie Jana Pawła II: do większego cudu nie doszło. Obraz, który obiegł świat i na zawsze zapadł w pamięć mieszkańcom Suwalszczyzny: Ojciec Święty bielutki jak łabędź na dziobie stateczku przemierzającego majestatycznie Kanał Augustowski. W tle puszcza sklepiona jak katedra. Rok temu widok wzruszonego papieża wzbudzał entuzjazm i nadzieję. Co z tego entuzjazmu pozostało na Suwalszczyźnie dzisiaj?
Do tekstu..
Wirtualny biskup (07-05-2005)
Autor: DARIUSZ CHEŁSTOWSKI
Źrodło: Polityka / Onet Zgłosił/a: MA
Media: Rozmowa z biskupem Jacquesem Gaillotem, duszpasterzem pierwszej internetowej diecezji Partenia. Biskup Jacques Gaillot, bardzo popularny na zachodzie Europy, w 1982 r. w wieku 46 lat objął 550-tysięczną diecezję Evreux we Francji. Za kontrowersyjne poglądy na temat aborcji, środków antykoncepcyjnych i celibatu księży na początku 1995 r. został odwołany z funkcji, stając się jednocześnie biskupem tytularnej diecezji Partenia. Rok po odwołaniu otworzył w Internecie pierwszą wirtualną diecezję. Obecnie mieszka w Paryżu. Dostaje kilkanaście tysięcy listów elektronicznych w roku.
Do tekstu..
Bezpieczne drogi - Polak potrafi (05-05-2005)
Zgłosił/a: Luki
Z cyklu - polskie absurdy...
Do tekstu..
Nararcja medialna 11/09 i wojny z terroryzmem (04-05-2005)
Autor: Marcin Wilkowski
Źrodło: http://narracja.sky4net.o Zgłosił/a: Marcin Wilkowski
Blog jest elementem mojej pracy magisterskiej poświęconej analizie nararcji medialnej wydarzeń 11 września 2001 i wojny z terroryzmem. Ja nazywam się Marcin Wilkowski. Praca broniona będzie w instytucie historii na Uniwersytecie Gdańskim. Wszystkie wpisy dostępne na blogu publikowane są w licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0
http://narracja.sky4net.org
Friendly Feudalism: The Tibet Myth (01-05-2005)
Autor: Michael Parenti
Źrodło: Parenti's Homepage Zgłosił/a: Mamut
"Krwawa" rozprawa z mitem Starego Tybetu (Shangri-La) - buddyjskiego raju na Ziemi. Brutalny Feudalizm w imię Buddy i Prawa Karmy. Wszystko to co buddyści pragnęliby UKRYĆ przed światem!
Do tekstu..
Kompleks Polski (25-04-2005)
Autor: JACEK ŻAKOWSKI
Źrodło: polityka/onet Zgłosił/a: AS
Profesor Norman Davies, brytyjski historyk, ekspert od naszych dziejów, o polskich kompleksach
Do tekstu..
Wyścig się zrobił (15-04-2005)
Autor: Hanka Sowińska
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
Gdyby Bóg pozwolił i Ojciec Święty mógłby teraz do nas przemówić, usłyszelibyśmy: "Bracia i siostry, opamiętajcie się!" Jak powinniśmy uczcić pamięć Jana Pawła II? Budować pomniki czy hospicja? Fundować stypendia dla dzieci czy zmieniać nazwy ulic? O tym rozmawialiśmy z Czytelnikami.
Do tekstu..
Pieronek: Kościołowi w Polsce brakuje wizji (12-04-2005)
Autor: Pieronek i Graczyk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Kościołowi w Polsce brakuje wizji duszpasterskiej, którą Jan Paweł II zarysował. Myślano: nawet jak my tego nie zrobimy, zrobi to za nas Papież. No i rzeczywiście on to za nas robił. O polskim Kościele na rozdrożu opowiada biskup Tadeusz Pieronek
Do tekstu..
Szpital po wiedeńsku (10-04-2005)
Autor: Wysłuch. Adam Lewandowski
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
- O takiej służbie zdrowia w Polsce można tylko pomarzyć. Ale jesteśmy też w Unii Europejskiej, więc może kiedyś doczekam czasów, że będzie u nas tak, jak u nich? - mówi Andrzej Abramczyk.
Do tekstu..
John Paul II (05-04-2005)
Źrodło: About.com Zgłosił/a: webmaster
Kompendium wiedzy o Janie Pawle II.
Do tekstu..
Patent na program, czyli monopol na idee (02-04-2005)
Autor: Józef Halbersztadt
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: Pola
O tym, że wokół patentów toczy się w UE spór polityczny. A stawką jest wolność myślenia, tworzenia. Pisze ekspert Głównego Urzędu Patentowego RP.
Do tekstu..
Kto zmienił klimat? (31-03-2005)
Autor: William F. Ruddiman
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: AS
Nasi przodkowie prawdopodobnie już tysiące lat temu przyczynili się do powstania efektu cieplarnianego i to dzięki nim jeszcze nie nastała kolejna epoka lodowa
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365