Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.753.151 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystaliz..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
"Prezydent powinien powściągnąć ostentacyjną religijność" (02-05-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Beatyfikacja Jana Pawła II, której byliśmy (nawet mimo woli) świadkami, będzie miała mniej więcej taki wpływ na postawy moralne i uduchowienie Polaków jak wzruszenia związane ze ślubem Kate i Williama na ograniczenie rozwodów w Wielkiej Brytanii. Czyli żadnego
Do tekstu..
Sekrety pokolenia JP2 (01-05-2011)
Autor: Duży Format - redakcja
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Sześć lat temu czuli, że chcą żyć według jego zasad. Dziś: - Jeśli chodzi o czystość przedmałżeńską, nie wyszło. - Podczas spowiedzi część grzechów ukrywałam. - Cztery lata temu okazało się, że jestem homoseksualnym chłopakiem
Do tekstu..
Światowe media nie zawsze przychylnie o beatyfikacji (01-05-2011)
Autor: -
Źrodło: PAP, IAR Zgłosił/a: slik
Beatyfikację Jana Pawła II opisują światowe media, choć nie wszędzie - tak jak w Polsce - to pierwszy temat dnia. [..] Światowe agencje i dzienniki podsumowują też liczbę pielgrzymów, podkreślając, że po Włochach drugą najliczniejszą grupę stanowili Polacy.[..] Media brytyjskie: co on zrobił, by chronić dzieci? Beatyfikacja Jana Pawła II budzi w Wielkiej Brytanii znacznie mniejszy entuzjazm niż w Polsce, a nawet spore wątpliwości.
Do tekstu..
Awantura u Olejnik o pontyfikat papieża (01-05-2011)
Autor: dżek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
"Siódmy dzień tygodnia" dziś bez polityków, ale mimo to z awanturą. Rozmawiano dziś o Janie Pawle II, jego pontyfikacie i roli, jaką odegrał w historii. - Papież wmanewrował kościół w spór z seksualnie rozkiełznaną cywilizacją współczesną - mówił Cezary Michalski. - Cicho bądź - rzucił Ireneusz Krzemiński. - Jak powie się, że coś było nie tak, to od razu podnosi się krzyk - mówiła Kazimiera Szczuka. - Jesteście gorsi niż politycy - powiedziała Monika Olejnik swoim gościom.
Do tekstu..
Nikt nie chce psuć święta (01-05-2011)
Autor: Agata Bielik-Robson rozmowie z Jakubem Majmurkiem
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
W dyskusji przy okazji premiery Antypapieża przedstawiciele najważniejszych polskich mediów mówili, że zarzuty Tomasza Piątka wobec Jana Pawła II są słuszne, ale zbyt agresywne. Papieża krytykować trzeba, ale oni tej krytyki podjąć się nie mogą, gdyż Jan Paweł II jest dla nich "wielkim człowiekiem". Jak sądzisz, dlaczego nie można dyskutować o tej postaci? Co sprawia, że każda krytyka jest spychana do antyklerykalnej niszy, typu "Fakty i mity" czy "Nie", która funkcjonuje w obiegu publicznym trochę na podobnych zasadach jak pornografia?
Do tekstu..
Stan nieważkości (01-05-2011)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"O "stypendach" można bez końca, jak o nieznanych rasach albo bajkowych stworzeniach; mówiąc jednak zupełnie niebajkowo, są to wyjątkowo zdolne dzieci i takaż młodzież, ale powiedzieć tak - to nic nie powiedzieć. Fundusz bowiem nie wypłaca stypendiów w brzęczącej monecie, ale organizuje spotkania żądnych wiedzy uczniów z żądnymi jej przekazywania naukowcami, pisarzami, artystami, którzy (za darmo, narażając się na rozmaite niewygody i krępujące nieraz pytania), jadą w leśną głuszę do Świdra i wykładają"
Do tekstu..
Jak powstają relikwie (01-05-2011)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
Relikwie, z łac. pozostałości, to resztki szczątków cielesnych świętych i błogosławionych. Po ekshumacji przygotowują je do kultu siostry klauzurowe, rozdrabniając na kruszynki ...
Do tekstu..
Zdanie odrębne. Krytyka nauczania Jana Pawła II (01-05-2011)
Autor: Tomasz Stawiszyński
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: waldeck77
Z książek i encyklik Jana Pawła II nie dowiedziałem się niczego o świecie. On sam zaś wydaje mi się postacią co najmniej niejednoznaczną
Do tekstu..
Trzecia strona medalu (30-04-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Generalnie: my stoimy tu, a wy jesteście tam. I jak zawsze pominięta zostanie grupa, która ani tu, ani tam, bo ma już tego wszystkiego po kokardę
Do tekstu..
Wojtylada (30-04-2011)
Autor: Prekiel
Źrodło: blog nieklerykalny Zgłosił/a: boniek
O pontyfikacje JP II...
Do tekstu..
Praski mikser (30-04-2011)
Autor: lewy.dolny
Źrodło: http://lewydolny.pl Zgłosił/a: lewy.dolny
Wiele razy zastanawiałem się dlaczego to miasto działa na mnie w tak wariacki sposób i z czasem chyba zrozumiałem. Praga to wielki mikser, w którym od stuleci mielą się przeciwieństwa i sprzeczności, aby w efekcie dać koktajl doskonały.
Do tekstu..
Tadeusz Bartoś: O papieżu nie na klęczkach (30-04-2011)
Autor: lewica.pl
Źrodło: Bartosz Machalica i Robert Walenciak Zgłosił/a: slik
Tadeusz Bartoś, filozof i teolog, publicysta, dr habilitowany, profesor nadzwyczajny na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, były dominikanin - rozmawiają Bartosz Machalica i Robert Walenciak. "Jan Paweł II. Analiza krytyczna". Czy nie żałuje pan, że napisał tę książkę? Już mówią, że oto ksiądz wystąpił z zakonu i atakuje Kościół...
http://lewica.pl/?id=24318
"Wojtyła poza wszelką kategorią, ale dzieci nie ochronił" (30-04-2011)
Autor: (ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Karol Wojtyła był osobą "poza wszelką kategorią", a jako papież umacniał w "triumfującej wierze" - zauważa belgijski dziennik "Le Soir". W edycji poświęconej beatyfikacji Jana Pawła II gazeta zwraca też uwagę na problem pedofilii w Kościele. "Jan Paweł II dał imponujące świadectwo swojej pobożności, ale ponosi też współodpowiedzialność za skandale" - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" przed niedzielną beatyfikacją polskiego papieża.
Do tekstu..
"Mściwy i okrutny" despota przybył na beatyfikację - ma zakaz wjazdu d (30-04-2011)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Do Rzymu przybył na niedzielną beatyfikację Jana Pawła II prezydent Zimbabwe Robert Mugabe, jeden z najbardziej kontrowersyjnych przywódców afrykańskich. Towarzyszy mu żona. Hitler Afryki - Zachód go chwalił, gdy on mordował. Od dziewięciu lat Mugabe, oskarżany o autorytaryzm - podobnie jak członkowie rządu Zimbabwe - ma zakaz wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Jego majątek w Europie został zamrożony.
Do tekstu..
Mątwy polskie (30-04-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Każde lekarstwo, jeśli zostanie przedawkowane, grozić może, co wszak dobrze wiemy, nawet śmiercią. Nie inaczej przecież jest z martyrologią, owym lekarstwem na chorą, poranioną duszę, tyle że to lekarstwo to jest jedynie placebo, a nie prawdziwy medykament. Polska dusza choruje od dawna na przewlekłą, ciężką chorobę, ale leczy się cierpiętnictwem i martyrologią ponad miarę, leczy się ryzykownie, rzekłbym - leczy się samobójczo."
Do tekstu..
Pożytki z pasjansa czyli o urokach prokrastynacji (30-04-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Prokrastynację potępiali już starożytni Rzymianie, a może i Grecy, ale słowo jest łacińskie, więc łatwiej wyszukać cytat tak adekwatny jak "tarditas et procrastinatio odiosa est" ("spóźnialstwo i lenistwo obrzydliwymi są") z "Filipik" Cycerona. Internet przeniósł jednak prokrastynację na wyższy poziom. Żyjemy w erze lenistwa 2.0."
Do tekstu..
Andrzej Zachariasz: Pod skrzydłami Kościoła (30-04-2011)
Autor: Krzysztof Pilawski, Andrzej Zachariasz
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: liliac
"Państwo okazało się zbyt słabe, by się oprzeć Kościołowi i jego ambicjom. Osób, które doszły do władzy w 1989 r., nie łączyła wspólna idea. Kościół miał ideę i liczne atuty, w tym papieża Jana Pawła II, uznanego powszechnie za największego Polaka w dziejach. Czuł się powołany do urządzenia państwa."
http://lewica.pl/?id=24278
Świecka Biblia dla ubogich (30-04-2011)
Autor: Christopher Howse
Źrodło: Onet/The Daily Telegraph Zgłosił/a: Grzesiek
Filozof brytyjski A.C.Grayling stworzył świecką Biblię, wzorowaną na Biblii króla Jakuba. Skąd taki pomysł, jaki cel przyświecał temu znanemu racjonaliście i ateiście i czy biblia ta jest przekonująca?
Do tekstu..
Bluźniercy, którzy uszli karze (29-04-2011)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Wiele było wolno szlachcicowi w ówczesnej Polsce, daleko więcej niż dziś każdemu z obywateli współczesnego państwa, w którym obraza uczuć religijnych jest karana więzieniem. Ale tylko szlachcicowi."
Do tekstu..
Przeciwnik papieża: "Jan Paweł II tłumił prawa kobiet i teologów" (29-04-2011)
Autor: zw, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jan Paweł II był najbardziej ambiwalentnym papieżem XX wieku i nie nadaje się do tego, by stawiać go wiernym za wzór. Był nietolerancyjny, nieskłonny do dialogu - powiedział szwajcarski teolog i krytyk Kościoła katolickiego Hans Kueng, któremu Watykan odebrał prawo do nauczania. Beatyfikację uznał za inscenizację.
Do tekstu..
Błogosławiony Jan Paweł II. Czy zmienią nazwy ulic, skwerów, parków? (29-04-2011)
Autor: Łukasz Konarski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Błogosławiony Jan Paweł II może być kłopotem dla miast. Czy nazwy ulic, skwerów, parków noszących imię papieża Jana Pawła II zmienią nazwę na błogosławionego Jana Pawła II? To możliwe. Chociaż w Warszawie na pewno nie odbędzie się to automatycznie. Można jednak złożyć wniosek.
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – zwalczacz uzależnień (29-04-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"W późnych latach 60. przyszło objawienie (poprzedzone badaniami oczywiście): ibogaina, podawana osobom uzależnionym od opiatów, hamuje objawy zespołu abstynencyjnego... I chociaż poszukiwanie oficjalnego potwierdzenia, przypieczętowanego patentemw Stanach Zjednoczonych, trwało przez ponad dekadę, ostatecznie pierwszy patent na stosowanie ibogainy w terapii uzależnień przyznany został w 1985 roku (warto zaznaczyć, że we Francji identyczny patent został przyznany już w 1969 roku...). Badania nad ulepszeniem tej metody terapii trwają do dzisiaj"
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – źródło objawienia (29-04-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Ognie świętego Antoniego, dzisiaj zwane ergotyzmem, były chorobą biedaków. W XVII wieku korzystając z tej wskazówki jej źródło określił francuski lekarz, doktor Thullier. Zauważył on mianowicie, że na chorobę zapadali głównie żywiący się chlebem żytnim biedacy, zaś bogatsi, w których diecie chleb żytni był zastąpiony pszennym oraz mięsem, nie mieli tego problemu. Doszedł on do wniosku, że choroba jest wywołana zatruciem przez sporysz."
Do tekstu..
www.makaronik.wordpress.com (29-04-2011)
Autor: Sefren
Źrodło: Szczecińska Załoga Pastafariańska Zgłosił/a: Proxy
Jest to jedyna strona jednocząca wyznawców FSM w Szczecinie. Z miła chęcią poznalibyśmy więcej naszych sprzymierzeńców.
Do tekstu..
Wykrywacz antymaterii poleci w kosmos (28-04-2011)
Autor: PAP
Źrodło: PAP/forsal.pl Zgłosił/a: TyDraniu
Detektor AMS, zaprojektowany od poszukiwania cząstek antymaterii i ciemnej materii w kosmosie wyruszy w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zostanie tam dostarczony na pokładzie promu Endeavour, dla którego będzie to ostatnia misja kosmiczna.
Do tekstu..
Muzułmanie nie pochodzą od małpy (28-04-2011)
Autor: Ziemowit Szczerek
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: maruda
Większość muzułmanów wierzy, że Bóg ulepił Adama z gliny. A potem tchnął mu w nozdrza dech życia. I tyle. Koniec. Żadnej ewolucji, żadnego kompromitującego pochodzenia od małpy. Jeśli ateiści albo chrześcijanie (choć nie wszyscy) chcą sobie pochodzić od małpy - niech sobie pochodzą.
http://swiatowidz.pl/?p=2225
Inkwizytorzy są wśród nas (28-04-2011)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wczoraj wieczorem pewien sympatyczny młody człowiek pokazał mi najśmieszniejsze ostatnio jego zdaniem nagranie na Youtube. To kazanie katolickiego księdza, nagrane amatorską kamerą w grudniu ubiegłego roku. Kazanie o diable, który przychodzi do nas, a zwłaszcza naszych dzieci, pod postacią jaskrawego lakieru do paznokci, karate, aromaterapii, zen, Buddy, muzyki techno, kadzideł zapachowych, masaży, kursów języków obcych "Sita", tai chi, psychoterapii, Pokemonów, Harry'ego Pottera, ubrań w kolorze czarnym i New Age.
Do tekstu..
Krew papieża (28-04-2011)
Autor: Krzysztof Pilawski / Przegląd
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Hierarchowie Kościoła jak w średniowieczu budują swoją potęgę na relikwiach.
Do tekstu..
Prof. Zybertowicz: myślenie genderowe może być szkodliwe (28-04-2011)
Autor: Rozmawiała Natalia Waloch
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Andrzej Zybertowicz będzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika miał wykład na nowo otwartych studiach podyplomowych Gender Studies, których obiektem dociekań jest społeczno-kulturowa tożsamość płciowa.
Do tekstu..
Łyse chamstwo (28-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W świąteczny czas zajrzałam do kolorowego pisma wydawanego przez Pawła Lisickiego. Zaintrygował mnie tytuł na okładce: "Śledztwo w sprawie zmartwychwstania. Jak było naprawdę?". Najpierw pomyślałam sobie, że jeśli ludzie głęboko wierzący, a takimi są wszyscy autorzy pisma, potrzebują dowodów w kwestiach istnienia przedmiotów swojej wiary, to z tą wiarą musi być naprawdę źle.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365