Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.167.839 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zło ukrywane rośnie."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Stefan Polakovic- słowacki ideolog... (27-05-2016)
Autor: Tadeusz Chrobak
Źrodło: Sprawy Narodowościowe Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Zagadnienia związane z istnieniem narodów, w szczególności narodu słowackiego, stały się dominującym przedmiotem dociekań filozoficznych Polakovicia. jego poglądy w ciągu jego długiego życia ewoluowały, tak iż można mówić o dwóch różnych koncepcjach narodu. Pierwszej, związanej z powstaniem I Republiki Słowackiej, i drugiej, będącej oryginalną próbą stworzenia filozoficznej nauki o narodzie - nacjologii".
Do tekstu..
Kompulsywne kupowanie (27-05-2016)
Autor: Ł. Zadka, M. Olajossy
Źrodło: Psychiatria Polska Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Kompulsywnie kupujący to osoby w przedziale wiekowym od drugiej do czwartej dekady życia, głównie płci żeńskiej, które często ujawniają cechy osobowości neurotycznej oraz cechy zaburzonej kontroli impulsów. Uzależnione osoby przejawiają powtarzalny i natrętny popęd robienia zakupów, często wyzwalany podczas pobytu w większych centrach handlowych. Czynność dokonywania zakupów jest wielokrotnie traktowana jako metoda radzenia sobie ze stresem, gdyż pozwala odreagować się i zmniejszyć napięcie".
Do tekstu..
Krótki film o prawdzie i fałszu (24-05-2016)
Autor: SciFun
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: gorky105
Co jest faktem, a co nie, w świecie pełnym informacji. Nawet osoba starająca się żyć racjonalnie jest podatna na różnego rodzaju manipulacje. Warto się z nimi zapoznać, aby być na nie mniej podatnym.
Do tekstu..
Najmniejszy problem UK (23-05-2016)
Autor: Steen Jakobsen
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Brexit to abstrakcja przysłaniająca realne zmiany niezbędne w Zjednoczonym Królestwie. To również pretekst do unikania prób rozwiązania znacznie bardziej fundamentalnego, strukturalnego problemu społecznego, jakim jest przesunięcie gospodarki niemal w 100% w kierunku sektora usługowego".
Do tekstu..
Rafał Becker: psychiatra, eugenik, syjonista (22-05-2016)
Autor: F. Marcinowski, T. Nasierowski
Źrodło: Psychiatria Polska Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Becker widział w ruchu syjonistycznym jedyne rozwiązanie psychologicznych i zdrowotnych problemów nękających społeczność żydowską. Doprowadzenie warunków życia do poziomu, jaki osiągnęły zachodnie społeczeństwa, zapobiegłoby, jego zdaniem, pogarszaniu się kondycji psychicznej narodu żydowskiego. W związku z tym zaproponował utworzenie sanatorium dla nerwowo chorych Żydów w Palestynie, co pomogłoby wielu z nich powrócić do zdrowia psychicznego".
Do tekstu..
Dyskusja wokół Pułtawy i Jagiellonidy (22-05-2016)
Autor: Agnieszka Kwiatkowska
Źrodło: Poznańskie Studia Polonistyczne Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Pułtawa Nikodema Muśnickiego, opublikowana w Połocku w 1803 r., opowiada historię zakończenia wojny rosyjsko-szwedzkiej. Poemat rozpoczyna się opisem przeprawy szwedzkiej przez rzekę Wybicz, a kończy ostateczną porażką Szwedów pod Pułtawą. Głównym bohaterem dzieła jest zwycięski car Piotr, kontrastowo zestawiony ze złowrogą postacią króla szwedzkiego - Karola".
Do tekstu..
Bp Tylicki wobec zakonów (22-05-2016)
Autor: ks. A. Bruździński
Źrodło: Folia Historica Cracoviensa Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Relacje pomiędzy duchowieństwem diecezjalnym a zakonnym w ciągu historii nie były proste i bezproblemowe. Wiele było wzajemnych żalów i pretensji".
Do tekstu..
Angielski przekład Pana Tadeusza (22-05-2016)
Autor: Aleksandra Budrewicz
Źrodło: Poznańskie Studia Polonistyczne Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Pierwszy przekład Pana Tadeusza na język angielski opublikowano w roku 1885. Jego autorką była Maude Ashurst Biggs, rodowita Angielka, dzięki której czytelnik anglojęzyczny mógł poznać także Grażynę i Konrada Wallenroda. Tłumaczka, która przez wiele lat była aktywną działaczką literackiego Towarzystwa Przyjaciół Polski, a także przekłady arcydzieł polskiej literatury jej autorstwa zasługują na przypomnienie".
Do tekstu..
Nowy żar Kuźni Bluźnierstw (22-05-2016)
Autor: Andrzej Lam
Źrodło: Poznańskie Studia Polonistyczne Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Irzykowskiego intryguje sytuacja, kiedy jakaś znużona stanem istniejącym społeczność oczekuje wyzwalającego bluźnierstwa. Lektura kolejnych aforyzmów przekonuje, że można w to miejsce podstawić cokolwiek, co będąc "nowym na tle starego", szokuje swoją nowością, a tym samym naraża zarówno na kontratak przeciwnika, jak i na ośmieszenie".
Do tekstu..
Spuścizna rodziny Flatauów (22-05-2016)
Autor: Alina Domańska
Źrodło: Biblioteka Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Flatauowie są rodziną żydowskiego pochodzenia. Przywędrowali do Polski w XIX wieku z Hiszpanii i zamieszkali w Płocku i Warszawie, a w czasie I wojny światowej także w Rosji, by po rewolucji 1917 roku nielegalnie stamtąd wyjechać i ponownie osiąść w Polsce. W domu Flatauów nie kultywowało się tradycji żydowskich, Fanny i Julian oraz ich dzieci wyznawali kalwinizm i należeli do Kościoła ewangelicko-reformowanego".
Do tekstu..
Przegląd Socjalistyczny (16-05-2016)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: Przegląd Socjalistyczny Zgłosił/a: boniek
Wywiad z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim o europejskich problemach i przyszłości lewicy.
Do tekstu..
Brysiewicz: „Strategiczne przeinwestowanie” zagraża modernizacji (12-05-2016)
Autor: Jakub Palowski
Źrodło: Defence24 Zgłosił/a: gorky105
Zastępca Szefa BBN Jarosław Brysiewicz ostrzegł przed niebezpieczeństwem "strategicznego przeinwestowania" w procesie modernizacji Sił Zbrojnych, co może utrudnić ich unowocześnienie w dłuższej perspektywie. Zaznaczył, że niezbędny jest przegląd struktur i procedur związanych z zakupami sprzętu, a nabywane wyposażenie nie powinno być droższe od tego, które ma być eliminowane u przeciwnika.
Do tekstu..
Marian Banaś: Nasz cel to walka z przestępczością (12-05-2016)
Autor: Agnieszka Pokojska
Źrodło: Gazeta Prawna.pl Zgłosił/a: gorky105
- Rezygnujemy z opiekuna i asystenta podatnika. Nie zamierzamy również tworzyć jednego urzędu zajmującego się obsługą największych podatników - informuje Marian Banaś, wiceminister finansów, szef Służby Celnej i Administracji Podatkowej.
Do tekstu..
statystyki Paragon dla tajemniczego klienta nie obniży przychodu (12-05-2016)
Autor: Mariusz Szulc
Źrodło: Gazeta Prawna.pl Zgłosił/a: gorky105
Dokument, na którym nie zostanie wskazany nabywca towaru lub usługi, nie jest podstawą do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych - wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Pytanie zadała firma zajmująca się badaniem rynku, która postanowiła rozszerzyć ofertę o usługi świadczone przez tajemniczego klienta. Miały one polegać na odwiedzinach punktów sprzedaży przez pracowników firmy i ocenie jakości obsługi.
Do tekstu..
Nowe zasady strajku. Rewolucyjne propozycje resortu rodziny i pracy (12-05-2016)
Autor: Jacek Bereziński
Źrodło: Money.pl Zgłosił/a: gorky105
"Projekt ustawy jest najpoważniejszą ingerencją w normatywny model związków zawodowych w Polsce od przywrócenia wolności koalicji w 1989 r." - oceniają prawnicy z Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.
Do tekstu..
Udostępniono ogromną bazę danych osób i firm zamieszanych w Panama Papers. (10-05-2016)
Autor: Przemysław Ciszak
Źrodło: Money.pl Zgłosił/a: gorky105
,,Najnowsza publikacja ma formę bazy danych z możliwością łatwego przeszukiwania. ICIJ zastrzega na swej stronie internetowej, że firmy offshore mogą służyć działalności zgodnej z prawem."
Do tekstu..
Brud, smród, walące się budynki (08-05-2016)
Autor: Mira Suchodolska
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Janów i jego konie to marka, na którą pracowało kilka pokoleń. Od legendarnego szefa stadniny Andrzeja Krzyształowicza, który jako bardzo młody człowiek wyprowadził polskie araby najpierw spod sowieckiej okupacji, a potem spod dywanowych nalotów na Drezno".
Do tekstu..
Czy chcesz cierpieć w imię wolnego rynku? (07-05-2016)
Autor: Andrzej Andrysiak
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Elastyczność to nowy ekonomiczny bożek. W zasadzie można to słowo przetłumaczyć: dostosuj się albo zgiń. Nie będziesz, pracowniku, pewny zatrudnienia, nie będziesz pewny zawodu, który masz wykonywać, nie będziesz pewny emerytury ani ubezpieczeń zdrowotnych".
Do tekstu..
Tracimy wiarę. Najnowsza religia nr 1 na świecie to brak religii (26-04-2016)
Autor: Gabe Bullard
Źrodło: www.national-geographic.pl Zgłosił/a: Drobner
Ku pokrzepieniu racjonalistycznych serc...
Do tekstu..
Atak spekulacyjny... (25-04-2016)
Autor: R. Bill
Źrodło: UEK Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Atak spekulacyjny stał się atrakcyjną formą realizacji wysokich stop zwrotu z zainwestowanego kapitału. W ciągu ostatnich dwóch dekad globalna gospodarka odczuła zaburzenia wynikające z takich działań, które wpłynęły na naturalną równowagę rynkową. W wielu przypadkach podjęte ataki spekulacyjne miały istotne znaczenie ekonomiczne, polityczne i społeczne".
Do tekstu..
Mechanizmy kryzysów walutowych (25-04-2016)
Autor: H. Żywiecka
Źrodło: Narodowy Bank Polski Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Zjawiskiem odpowiedzialnym w pewnym stopniu za kryzysy walutowe, które dotknęły kraje azjatyckie jest tzw. pokusa nadużycia, wynikająca z występowania warunków umożliwiających podejmowanie nadmiernie wysokiego ryzyka".
Do tekstu..
Modele kryzysów walutowych (25-04-2016)
Autor: K. Banasiak
Źrodło: EIOGZ Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Celem artykułu jest przedstawienie i scharakteryzowanie modeli kryzysów walutowych".
Do tekstu..
Wąsaci Janusze Europy (22-04-2016)
Autor: P. Dobrowolski
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Chcesz komuś dowalić? To nazwij go antysemitą i ksenofobem. A państwu peryferyjnemu o wiele łatwiej dowalić niż Niemcom".
Do tekstu..
UOKiK bierze się za finansowych oszustów (19-04-2016)
Autor: Robert Azembski
Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk

Do tekstu..
Deutsche Bank przyznał się do manipulacji (15-04-2016)
Autor: K. Kolany
Źrodło: Bankier Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Największy niemiecki bank zgodził się na układ, dzięki czemu uniknie procesu, jaki przed sądem federalnym w Manhattanie wytoczyła grupa poszkodowanych inwestorów".
Do tekstu..
ZDF stosuje podwójną miarę (15-04-2016)
Autor: Jacek Lepiarz
Źrodło: Bankier Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Między Turcją a Niemcami trwa od kilku tygodni ostry spór wywołany wyemitowaną w połowie marca przez ZDF satyryczną audycją "Extra 3" będącą krytyką polityki prezydenta Turcji, w szczególności represji wobec dziennikarzy oraz korupcji władz".
Do tekstu..
Nuns Growing And Selling Weed (11-04-2016)
Autor: Andrius
Źrodło: deMilked Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Photographers Shaughn Crawford and John DuBois got the chance to document the holy operation of Sisters, who actually do not consider themselves Catholic or traditionally religious".
Do tekstu..
Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? (07-04-2016)
Autor: Zbigniew Modrzejewski
Źrodło: www.zbigniew-modrzejewski.webs.com Zgłosił/a: Drobner
Tekst ma kilka zalet: w jednym miejscu gromadzi próby rozwiązania kilku ważnych problemów, przytacza źródłowe argumenty i odwołania do nich, krytycznie polemizuje z zastanymi hipotezami. Mimo poważnych usterek kompozycyjnych oraz dość nonszalanckiego stylu autora - warto przeczytać (przynajmniej 'analityczne' rozdz. 1 - 7)
Do tekstu..
Reinforcing Deterrence on NATO's Eastern Flank (07-04-2016)
Autor: David A. Shlapak, Michael Johnson
Źrodło: Rand Corporation Zgłosił/a: mancziz
Wargaming the Defense of the Baltics What might the consequences be if Russia decided to reclaim the territory of the three Baltic republics - Estonia, Latvia, and Lithuania - which are NATO members? What might be done to prevent or mitigate such a scenario?
Do tekstu..
Kancelaria z Panamy (04-04-2016)
Autor: T. Grynkiewicz
Źrodło: Money.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Międzynarodowe śledztwo ujawnia podejrzane interesy.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365