Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.606.321 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
Niektórzy z moich przyjaciół chodzą czasem do kościoła lub wybierają inne spokojne miejsce, gdzie mogą rozmawiać z niewidzialną, wszechobecną istotą, która zawsze wie, co powiedzą, ponieważ wie wszystko.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Dziesięciu największych oszustów XXI wieku (10-09-2016)
Autor: Jerzy Kropiwnicki
Źrodło: Annales. Etyka w Życiu Gospodarczym Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Jednym ze znaków naszych czasów są nieetyczne zachowania uczestników życia gospodarczego zaliczanych do finansowej elity świata. Powstało już kilka list, swoistych "rankingów", owych oszustów, gdzie za kryterium przyjmowano albo wysokość zawłaszczonych sum albo rozmiary strat spowodowanych w stosunku do własnej instytucji lub jej klientów".
Do tekstu..
Polskie miejsca pamięci w północnej Bośni (08-09-2016)
Autor: Paulina Wichniewicz
Źrodło: Adeptus Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Polska mniejszość narodowa znalazła się na terytorium Bośni i Hercegowiny w ramach tzw. programowej kolonizacji prowadzonej przez monarchię habsburską pod koniec XIX i na początku XX wieku. Było to spowodowane postanowieniami traktatu berlińskiego z 1878 roku, zgodnie z którym po przeszło czterystu latach panowania tureckiego, Austro-Węgry przejęły administrację nad terenami Bośni i Hercegowiny. Okupacja była prowadzona pod altruistycznym hasłem rozwiązania kwestii agrarnej oraz przebudowy systemu gospodarki pańszczyźnianej. W rzeczywistości rząd nie zamierzał zlikwidować feudalnego ustroju wsi. Zajęcie Bośni było posunięciem politycznym".
Do tekstu..
Aksjologiczna dezintegracja w UE? (08-09-2016)
Autor: Bogdan Góralczyk
Źrodło: Studia Europejskie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Co do tego, że na Węgrzech po 2010 r. narodził się system polityczny i ustrój państwa całkowicie odmienny od tego, jaki przyszedł do tego kraju z Zachodu po 1990 r. w postaci demokracji liberalnej, nie ma już żadnego sporu. Toczy się on natomiast w najlepsze, z dużymi pokładami emocji, o to, jaki to ustrój i jaki system, także pod względem swej skuteczności i efektywności".
Do tekstu..
CE Jesuit Scientists in China... (31-08-2016)
Autor: Stanislav Jože JUŽNIČ
Źrodło: Asian Studies Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The Jesuits acted as intermediate in the exchange of know-how between Europe and China. In modern Chinese eyes they were also somewhat viewed as spies, who helped European military and economic victories in the mid-19th century".
Do tekstu..
Gas pipelines to Europe by 2018 (25-08-2016)
Źrodło: TASS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Gazprom intends to completely abandon gas supplies to Europe through Ukraine after 2018 with the help of pipeline to Turkey".
Do tekstu..
Darius I stele found in southern Russia (23-08-2016)
Źrodło: TASS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Archeologists doing excavations in the area of antique town of Phanagoria in the Temryuk district of Russia's southern Krasnodar territory have discovered fragments of a marble stele carrying an inscription of the ancient Persian King Darius I".
Do tekstu..
Light-emitting glass created by Russian scientists (23-08-2016)
Źrodło: TASS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Physicists from the University of Informational Technologies, Mechanics, and Optics (ITMO) have made an optical luminescent glass that emits visible light under ultraviolet radiation, as reported by the press service of ITMO".
Do tekstu..
Anthrax genome reveals secrets... (23-08-2016)
Autor: Kai Kupferschmidt
Źrodło: Science Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The team didn't see any evidence that Soviet engineers had tried to grow a strain that was resistant to drugs or vaccines, or that they had genetically engineered the bacteria in any way".
Do tekstu..
Europa Środkowa – wspólnota tekstów (23-08-2016)
Autor: Ilija Upalevski
Źrodło: Sprawy Narodowościowe Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Podstawowymi problemami badawczymi niniejszego artykułu będą pytania: z jakich treści, z jakiego materiału kulturowego, przez kogo i w jaki sposób pojęcie Europy Środkowej zostało społecznie skonstruowane w literaturze na przestrzeni XX wieku(?); jaki potencjał ideologiczny posiadało owo pojęcie, gdy włączało się do pola społecznego użytkowania - czyli w jaki sposób tworzył się mit wokół niego(?); oraz jak przybiegała jego transmisja/dystrybucja w zmieniających się kontekstach społeczno-politycznych regionu(?)".
Do tekstu..
Kwestia narodu bułgarskiego... (23-08-2016)
Autor: Ida Ciesielska
Źrodło: Adeptus Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Petyr Dynow osadzając indywidualne doświadczenia Zachodu w rodzimym kontekście, stworzył oryginalną, hermetyczną mitologię narodową, opartą częściowo na elementach bułgarskiej tradycji oraz na koncepcjach cieszących się wówczas dużą popularnością w świecie zachodnim. Dynow odwoływał się do kategorii rasy, ewolucji i postępu. Swym rozważaniom na temat bułgarskiej wyjątkowości próbował nadać formę naukowego dyskursu. Postawił sobie za cel przemianę mitologii narodowej w niepodważalną, zakorzenioną w empirii prawdę".
Do tekstu..
Papieska mozaika polityczna (20-08-2016)
Autor: Paweł Woźniak
Źrodło: nowe-peryferie.pl Zgłosił/a: ax
"Fenomen papieskiego PR-u (niektórzy rzekliby - charyzmy) polega na tym, że każdy widzi i słyszy to, co chce. I tak, część polskiej lewicy, spragnionej jak kania dżdżu nowego popularnego przywódcy, chce we Franciszku widzieć "lewaka'", zaś prawica - obrońcę tradycyjnych katolickich wartości. (...) Chadeckie nauczanie społeczne według Franciszka (2) ma odcienie lewicujące (jak troska o biednych i wykluczonych), miejscami może wydawać się nawet bliskie socjaldemokracji, ale lewicą nie jest. Być może ku rozczarowaniu niektórych utożsamiających się z nią publicystów, chcących widzieć w papieżu także swojego ideowego ojca czy przynajmniej dziadka, podczas gdy może być on uznany zaledwie za dalszego krewnego. Trudno zaprzeczyć różnicom. Otóż, nieodmiennie, podstawową
Do tekstu..
The Romanian Freemasonry (11-08-2016)
Autor: Marcel Tolcea
Źrodło: ESSACHESS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Historical facts and self image in some journals of the National Grande Lodge of Romania".
Do tekstu..
Prawdy i mity o Ormianach w Polsce (09-08-2016)
Autor: Krzysztof Stopka
Źrodło: Skarbnica.Ormianie.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sporo jest podobnych mitów na temat Ormian polskich. Każda wspólnota wytwarza swoje mity. Czasem nie mają one wiele wspólnego z faktami historycznymi, ale z różnych powodów ludzie w nie wierzą i bezkrytycznie powtarzają".
Do tekstu..
TSU scientists simulated a nuclear explosion of an asteroid (05-08-2016)
Źrodło: TSU Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Wyniki symulacji komputerowych wykazały, że do zniszczenia asteroidy o średnicy 200 m wystarczyłby ładunek jądrowy o mocy ok. 1 Mt równoważnika trotylowego.
Do tekstu..
The European Interwar Far-Right... (04-08-2016)
Autor: C. Sandache
Źrodło: Acta Universitatis Danubius Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The far-right politicians were very good at contemplating social evil, at shaping tenebrous, gray atmospheres, which held no longer any hope, like Dante's bolgias. Their propaganda exaggerations also included (quite often) certain poetry of ugliness, the repetitive populism and the primitive-Christian influences could easily be traced".
Do tekstu..
Sens dziejów narodowych... (24-07-2016)
Autor: Maciej Czerwiński
Źrodło: Studia z Filologii Polskiej i Słowiańskiej Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Istotą świadomości historycznej jest ostatnie ogniwo - finał, gdyż to właśnie od niego historia zaczyna swój bieg, ale dzieje się to wstecz. Finał, podążając ku początkowi historii, nasyca wszystkie po drodze napotkane zdarzenia".
Do tekstu..
Endek na Wschodzie (23-07-2016)
Autor: Adam Balcer
Źrodło: Nowa Europa Wschodnia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Dziś możemy często w Polsce usłyszeć, że oceniając dziedzictwo endecji, musimy uwzględnić kontekst historyczny. Jednak, nawet biorąc pod uwagę inne realia historyczne, trzeba przyznać, że mimo wad dziedzictwo Piłsudskiego nadaje się zdecydowanie bardziej na źródło inspiracji dla polskiej polityki wschodniej niż spuścizna największego przeciwnika Marszałka. Co więcej, bezrefleksyjne kultywowanie w polskim mainstreamie tradycji Dmowskiego i Narodowych Sił Zbrojnych to przepis na niepotrzebne napięcia ze wschodnimi sąsiadami".
Do tekstu..
Smok patrzy na niedźwiedzia (23-07-2016)
Autor: Michał Lubina
Źrodło: Nowa Europa Wschodnia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Chińczycy nie ufają Moskwie i traktują ją jako skład surowców. Jednocześnie rozumieją jej działania i chcą utrzymywać z nią dobre relacje. Chińskie spojrzenie na Rosję jest pozbawione tylko jednego: złudzeń".
Do tekstu..
When an academic ignores inconvenient facts (23-07-2016)
Autor: Taras Kuzio
Źrodło: New Eastern Europe Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sakwa's book is an example of ideologically driven political science where the "facts" are selectively collected to fit a pre-determined conclusion. If I received a student essay with such a blatant bias, poor use of sources and no attempt at being objective it would be returned with low grades or failed".
Do tekstu..
Zmierzch NATO (22-07-2016)
Autor: Thierry Meyssan
Źrodło: Geopolityka.org Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"NATO działa na zasadach instytucji gangsterskiej - ci, którzy nie płacą, będą musieli stawić czoła zamachom terrorystycznym. Chociaż Stany Zjednoczone wymogły na sojusznikach uzależnienie od swojego przemysłu zbrojeniowego, same zaprzestały go udoskonalać. W tym samym czasie Rosja odbudowała własny przemysł obronny, a Chiny uczynią to niedługo. Armia rosyjska już prześcignęła Pentagon w uzbrojeniu konwencjonalnym".
Do tekstu..
Why I left Islam (12-07-2016)
Autor: Waleed Al-Husseini
Źrodło: Proud Atheist Zgłosił/a: Jacholek
Wyznanie ateisty Islamu tłumaczące powody porzucenia religii, za co na skutek prześladowań musiał opuścić swój kraj - Arabię Saudyjską
Do tekstu..
Polska w perspektywie 2050 (09-07-2016)
Autor: L. Kuźnicki, M. Chlebuś
Źrodło: Sprawy Nauki Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Polska myśl państwowa uległa atrofii, a państwo uchyla się od odpowiedzialności planistycznej i strategicznej - z jednej strony wskutek rozpowszechnienia wśród elit beztroskiego liberalizmu, z drugiej - przez pozorne uwolnienie się od społecznej i historycznej misji, rzekomo przesuniętej na struktury zewnętrzne. Porzucone państwo popadło w zależność od różnych oligarchii, plutokracji, korporacji, mafii, służb oraz państw zewnętrznych, utrudniającą, a w niektórych dziedzinach wręcz uniemożliwiającą racjonalizację i harmonizację jego polityki".
Do tekstu..
Relacje UE – Wielka Brytania po Brexicie (30-06-2016)
Autor: Raport PISM
Źrodło: PISM Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W obliczu niepewnego wyniku brytyjskiego referendum Unia Europejska powinna przygotować się na ułożenie swoich relacji z Wielką Brytanią na nowo już jako z państwem nieczłonkowskim. Ewentualna nowa forma tych relacji będzie efektem żmudnych negocjacji, zależnym od wypadkowej interesów gospodarczych i politycznych krajów członkowskich - przede wszystkim największych, czyli Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Polski. To wokół preferowanych przez nie rozwiązań będą budowały się koalicje, w skład których wejdą mniejsze państwa członkowskie. Raport PISM przedstawia możliwe preferencje największych państw w przyszłych stosunkach z Wielką Brytanią i prognozuje, jakie rozwiązania są najbardziej prawdopodobne".
Do tekstu..
Ireland in the World-System (28-06-2016)
Autor: Beatty i in.
Źrodło: Journal of World-Systems Research Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"UE ostatnimi czasy stała się naprawdę paskudna (ale czy kiedykolwiek była naprawdę inna?). Użycie nagiej siły przeciwko Grekom i upadek lub - jak powiedzą inni - zdrada nadziei, jakie wiązano z wynikiem starcia Syrizy z Berlinem, były otrzeźwiającą lekcją dla wszystkich postępowych ruchów w Europie. Ostateczne skutki wydarzań na placu Tahrir rozczarowały nas dopiero po kilku latach, ale to, co stało się z Grecją, zamieniło nasze nadzieje w rozpacz niemal z dnia na dzień".
Do tekstu..
Exploring Language and Diplomatic Thinking (28-06-2016)
Autor: Song Chen
Źrodło: IJALEL Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
W kontekście Brexitu warto zadać pytanie, dlaczego brytyjskim elitom czasami łatwiej dogadywać się z krajami pozaunijnymi niż z instytucjami UE? Odpowiedzi na to pytanie może pomóc udzielić analiza języka dyplomatycznego, jaki Brytyjczycy stosują aktualnie w kontaktach z takimi krajami, jak Chiny. Przyjazne i włączające myślenie, które jednocześnie pozostaje realistyczne i skoncentrowane na budowaniu relacji w oparciu o konkretne działania, ma służyć głównie realizacji celów strategicznych, przede wszystkim - wzmocnieniu narodowych gospodarek obu umawiających się stron.
Do tekstu..
BREXIT: THE ECONOMIC... (26-06-2016)
Źrodło: Global Economic Observer Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
W wymiarze ekonomicznym Brexit może się okazać dla Wielkiej Brytanii mniej bolesny, niż mogłoby się wydawać. Świadczą o tym: coraz silniejsza orientacja brytyjskiego eksportu na rynki pozaunijne i znaczny spadek deficytu w wymianie handlowej z krajami spoza EU. Obecnie na rynki pozaunijne trafia większość brytyjskiego eksportu. Szczególnie silne związki gospodarcze Wielka Brytania ma ze Stanami Zjednoczonymi, które są największym odbiorcą brytyjskiego eksportu, ale również - największym inwestorem zagranicznym na Wyspach.
Do tekstu..
EURion i kserowanie banknotów (14-06-2016)
Autor: Ciekawostki o poranku
Źrodło: Ciekawostki o poranku Zgłosił/a: Marek Glazer
Większości nowych banknotów (także złotówek) nie da się skserować ani wydrukować, z powodu małego znaczka (EURiona) w kształcie konstelacji Oriona.
Do tekstu..
The Mistrust of Science (12-06-2016)
Autor: Atul Gawande
Źrodło: The New Yorker Zgłosił/a: Jacholek
Dyskusja paradoksalnego zjawiska braku zaufania do nauki pomimo powszechnego korzystania z jej dobrodziejstw.Źródła szerzenia się pseudonauki.
Do tekstu..
Analiza logiki chińskich przedsiębiorców (01-06-2016)
Autor: Krzysztof Obłój, Shujun Zhang
Źrodło: MBA Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Dominująca logika chińskich firm działających w różnych branżach technologicznych jest zaskakująco podobna i spójna. Stanowi ona system trzech ściśle powiązanych i uzupełniających się sposobów myślenia i działania, defensywnej i ograniczonej percepcji najbliższego otoczenia, konserwatywnego procesu decyzyjnego wspierającego i eksploatującego wstępne wybory firmy, osobistego i scentralizowanego zarządzania, które jest substytutem rutyn i procedur organizacyjnych".
Do tekstu..
W kontekście neoliberalnych transformacji (01-06-2016)
Autor: D. A. Michałowska
Źrodło: Analiza i Egzystencja Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Wpływ mass mediów powoduje, że współczesny człowiek, zwłaszcza młody, daje sobą manipulować. Ulega iluzji, którą przemysł kulturowy oferuje - pozornej wielości wyboru i oryginalności towarów. Ta pseudoróżnorodność wyraża się plejadą gwiazd sceny muzycznej z różnych krajów i wszelakich ras ludzkich, jednakże przekaz jest jednorodny, a medialna tożsamość została wytworzona przez specjalistów od marketingu głównie po to, by osiągnąć wymierne finansowo zyski. Inwazyjne oddziaływania mass mediów wyznaczają kanony tego, co godne uwagi, piękne i wartościowe. Nie tyle odzwierciedlają rzeczywistość, ile przyczyniają się w istotnym stopniu do jej konstruowania".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365