Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.129.899 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 571 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Globalna pozycja Unii Europejskiej (29-01-2016)
Autor: L. J. Jasiński
Źrodło: Studia Europejskie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Europa nie stoi na straconej pozycji, zachowała wiele atutów rozwojowych i nie grozi jej szybki upadek. Jednak pod wieloma względami zwija skrzydła i nie wykorzystuje swego potencjału".
Do tekstu..
Tank TV (29-01-2016)
Źrodło: Tank TV Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Since 2003, tank.tv has been the pioneering online platform for artists' moving image. tank.tv is dedicated to offering curated programmes online and in our Central London exhibition space: always free and available to everyone".
http://tank.tv/
Irlandzki patriotyzm G. Berkeleya (29-01-2016)
Autor: Marta Szymańska-Lewoszewska
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Fundamentem patriotyzmu irlandzkiego w latach 1730-1750 była troska o polepszanie sytuacji gospodarczej w Irlandii. Solidarna troska o wspólne dobro Irlandii ponad podziałami religijnymi, społecznymi czy kulturowymi, wiązała się z traktowaniem jej w coraz mniejszym stopniu jako terytorium podległego Wielkiej Brytanii i jej interesom, a coraz bardziej jako niezależnego państwa, które, by rozwinąć się gospodarczo, powinno było posiadać możliwość samostanowienia".
Do tekstu..
Film dokumentalny w badaniach nad globalizacją (29-01-2016)
Autor: Adam Nobis
Źrodło: Dyskurs Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Na przykładzie czterech filmów chciałbym pokazać, jak różne poznawcze możliwości oferuje dokument. Oczywiście, możemy przyglądać się temu, co nowego, ważnego wnoszą do badań nad globalizacją twórcy filmowi. Jakie zajmują stanowiska, co głoszą, z kim i czym polemizują. W tym tekście jednak ważniejsze jest dla mnie to, jakie nowe możliwości poznawcze oferuje film dokumentalny w dyskusjach i badaniach nad globalizacją".
Do tekstu..
Humor i sztuka (29-01-2016)
Autor: Andrzej Kostołowski
Źrodło: Dyskurs Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Z problemem stosowania elementów komicznych w różnych formach aktywności wiążą się niejednokrotnie skomplikowane strategie".
Do tekstu..
Historie zakulisowe (21-01-2016)
Autor: A. Juchniewicz
Źrodło: ArtPapier Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Rhodes ukazuje mechanizmy przerzucania odpowiedzialności za działania frontalne z kadry na żołnierzy niższego szczebla, konstytuowanie się "paktu przymierza" między sprawcami, polegającego na uśmiercaniu każdej z ofiar przez przynajmniej trzech przedstawicieli plutonu egzekucyjnego (rugowało to pewność, kto zabił i czyja kula okazała się śmiertelna). Badacz przedstawia wycinek historii dotyczącej Einsatzgruppen, ale postępuje zupełnie inaczej niż Raul Hilberg, dla którego to tylko część skomplikowanej machiny, posiadającej swe skutki i antycypacje".
Do tekstu..
Kulturowość polska w globalizowanym społeczeństwie (20-01-2016)
Autor: Dominik Kubicki
Źrodło: Przegląd Polsko-Polonijny Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Zaatlantycki Zachód ustami ideologów administracyjnych grup doradców elit politycznych, finansowych, przemysłowych zdaje się nie kierować w polityce globalnej ani względami globalnego bezpieczeństwa lub wzajemnie dzielonego dobrobytu postępu cywilizacyjnego pomiędzy wszystkie społeczności ziemskiego globu, lecz z perspektywy kryterium własnej polityki maksymalnie osiąganych zysków finansowych wprowadzać we wszystkich społecznościach przestarzałe wzorce burżuazyjnych stosunków politycznych i społecznych - które można by scharakteryzować jako różne odmiany demokracji burżuazyjnej - wystrzegając się ich zaprowadzania w swoich społecznościach mocarstwowych". Początek artykułu - s. 349
Do tekstu..
Przebieg turniejów rycerskich w Polsce (17-01-2016)
Autor: Anna Lachowska
Źrodło: Studia Redemptorystowskie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Przykładem turnieju międzynarodowego z udziałem licznej rzeszy rycerstwa z krajów europejskich, w tym też polskiego, był turniej w Budzie w 1412 roku, zorganizowany przez Zygmunta Luksemburczyka. Wśród uczestników nie zabrakło najwybitniejszych polskich przedstawicieli stanu rycerskiego, o których Długosz nie omieszkał rzec dobrego słowa: "(...) pierwsi do ataku, ostatni schodzili z pola walki, a kiedy inni odpoczywali po walce, oni sami z sobą podejmowali zapasy i walkę". (Początek artykułu - strona 475).
Do tekstu..
Problemy Unii Europejskiej (15-01-2016)
Autor: Piotr Kowalski
Źrodło: Ekonomia XXI wieku Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Polityka gospodarcza UE stoi w sprzeczności z ekonomią dobrobytu. Skutki kryzysu z roku 2007 spowodowały, że od 2008 roku liczba miejsc pracy w przetwórstwie przemysłowym UE zmniejszyła się o 3,5 mln, a udział przetwórstwa przemysłowego w PKB obniżył się. W tym samym okresie wydajność w porównaniu z wydajnością konkurentów UE spadła. Europa musi przywrócić swemu przemysłowi należną mu rolę. Jest to jedyny sposób, by zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy, tworzyć miejsca pracy wysokiej jakości i rozwiązywać obecne problemy społeczne. Aby to osiągnąć, potrzebna jest całościowa wizja, skupiająca się na inwestycjach i innowacjach, ale także zakładająca zmobilizowanie wszelkich środków na rzecz konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw".
Do tekstu..
Gdzie się podziały tamte Pokolenia? (14-01-2016)
Autor: Zuzanna Orzeł
Źrodło: Laboratorium kultury Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Krótko o zasadności mówienia o nowych grupach pokoleniowych".
Do tekstu..
Osioł osłu nierówny (14-01-2016)
Autor: Kamil Kozakowski
Źrodło: Laboratorium kultury Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W życiu Hiszpanów osioł odgrywał pozytywną rolę. Było to zwierzę powolne, ale pracowite, a jego przysłowiowa upartość nie objawiała się w bezmyślności, ale raczej w upartym dążeniu do celu, pomimo wszelkich trudności".
Do tekstu..
Symbolika nominacji ludzi... (10-01-2016)
Autor: Anetta Luto-Kamińska
Źrodło: SFPS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Przenoszenie na ludzi nazw zwierząt ma wielowiekową tradycję, zarówno w piśmiennictwie świeckim, jak i religijnym".
Do tekstu..
Geneza wywiadu gospodarczego (I) (10-01-2016)
Autor: Adriana Moryś
Źrodło: iNFOTEZY Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Jak wykazuje historia, nie było plemienia czy wspólnoty społecznej, które nie posługiwałyby się wywiadem. Już w czasach biblijnych Mojżesz wyprawiał zwiadowców do ziemi kanaanejskiej, by ci rozpoznali mocne i słabe strony jej mieszkańców. Wiele potęg starożytnego świata, tj. Grecja, Rzym, Persja czy Chiny, również pozostawiło po sobie liczne ślady wykorzystywania wywiadu".
Do tekstu..
Geneza wywiadu gospodarczego (II) (10-01-2016)
Autor: Adriana Moryś
Źrodło: iNFOTEZY Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Przypadek Rothschilda jest doskonałym potwierdzeniem tezy stawianej przez Sun Zi: uprzednia znajomość rzeczy jest tym czynnikiem, który umożliwia władcy i dobremu dowódcy uderzać, zwyciężać i brać łupy. Przypomina zarazem, że w świecie konkurencyjnym, przebiegłym i bezwzględnym, uczestnictwo w owczym pędzie nie jest wskazane".
Do tekstu..
Mapa nośnikiem informacji propagandowych (10-01-2016)
Autor: Dorota Borowicz
Źrodło: iNFOTEZY Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Geneza wydawania map propagandowych może być różna. Bardzo często treści propagandowe bywają zamieszczane na mapach, kiedy stają się one argumentami dla politycznej perswazji. Najliczniejszą grupą map propagandowych są mapy dotyczące roszczeń terytorialnych, narodowości, granic, strategicznego położenia, podbojów, ataków, ruchów wojsk, sfer wpływów oraz nierówności regionalnej".
Do tekstu..
Dobre serduszko (05-01-2016)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: boniek
rawdziwy filantrop jest zawsze anonimowy; filantrop znany - nigdy nie bywa bezinteresowny. Często bowiem filantropia, to doskonały biznes. Prawdziwy dobroczyńca nie potrzebuje reklamy i poklasku, co innego Jerzy Owsiak, który przyznał, że "Bez telewizji byłbym jak dziad pod Kościołem".
Do tekstu..
Wspomnienie o Prof. Andrzeju Nowickim (02-01-2016)
Autor: Z. Majewska
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Profesor zawsze nas przekonywał, że to, jacy będziemy, zależy od nas samych, że powinniśmy siebie projektować dla przyszłości. Możemy to uczynić poprzez podejmowanie zadań".
Do tekstu..
Projekt wiecznego pokoju (02-01-2016)
Autor: M. Blaszke
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Jeśli chodzi o pokój wieczny, podziwiajmy ten piękny plan, dowodzi Rousseau, ale pocieszajmy się, że nie ma widoków na jego wprowadzenie. Musiałoby się to stać z zastosowaniem "środków brutalnych i strasznych dla ludzkości. Nie można ujrzeć sfederowanego Przymierza utrwalonego w inny sposób niż na drodze rewolucji i z tego powodu, kto z nas ośmieliłby się powiedzieć, czy to Przymierze Europejskie jest pragnieniem czy też obawą? Wywołałoby ono za jednym razem więcej zła, niż to, któremu mogłoby zapobiec poprzez wieki...
Do tekstu..
Mentalność pruska, mieszczańska, protestancka... (30-12-2015)
Autor: Dariusz Łukasiewicz
Źrodło: Przegląd Zachodni Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W 1866 r. południowoniemiecki pamflet kpił ze Związku Północnoniemieckiego, że jego ustrój składa się z trzech artykułów: 1) płacić; 2) być żołnierzem; 3) milczeć. Na tle ogólnoniemieckim wrogość Europejczyków do Prus była rzeczywiście nasilona i odczuwali oni poddańczego ducha oraz brak odwagi cywilnej Prusaków".
Do tekstu..
Konteksty idei braterstwa (30-12-2015)
Autor: Cezary Kościelniak
Źrodło: Przegląd Zachodni Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W rozwoju zachodniego chrześcijaństwa pojęcie braterstwa pojawiło się wraz z kulturą monastyczną, a szczególnie jej zachodnią gałęzią, którą reprezentuje tekst Reguły Świętego Benedykta. W V w. pojawiła się wizja "brata", jako zakonnika, który staje się członkiem monastycznej wspólnoty, wspólnie znosi drogę do zbawienia, wspólnie pracuje, wspólnie wypełnia klasztorne zadania".
Do tekstu..
Spór mieszczan o fajkę z tytoniem (28-12-2015)
Autor: Piotr Szkutnik
Źrodło: Biuletyn Uniejowski Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W późnojesienny wieczór 1 grudnia 1763 r. w domu jednego z mieszczan uniejowskich w celach towarzyskich zebrali się przedstawiciele lokalnej elity. Czas w gronie znajomych upływał na rozmowach i paleniu tytoniu w fajce. Fajka, czyli ówczesna lulka, wraz z palonym w niej tytoniem stała się w pewnym momencie przyczyną konfliktu mieszczan".
Do tekstu..
Dezinformacja przez media internetowe (28-12-2015)
Autor: Łukasz Wala
Źrodło: Etyka w życiu gospodarczym Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z komercjalizacją praktycznie każdego aspektu naszego życia i zjawisko to nie omija również mediów. Instytucje, które z uwagi na swoją misję społeczną powinny kierować się wartościami etycznymi, poświęcają te wartości na rzecz zwiększania zysków. Problem jest szczególnie widoczny w mediach internetowych, które ze względu na specyficzny model biznesowy są bardziej narażone na tę pokusę. Misja przestaje mieć znaczenie, a instytucje powołane w celu dostarczania informacji stają się nieetyczne w oczach swoich odbiorców i zaprzepaszczają pokładane w nich zaufanie".
Do tekstu..
Rola oświecenia chrześcijańskiego w kulturze XVIII w. (24-12-2015)
Autor: Stanisław Janeczek
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Religia, zwłaszcza centralnie zarządzany Kościół katolicki, była w oświeconej Europie przedmiotem niewybrednych ataków, a jednocześnie niezbędną podporą ładu moralnego, a ten - fundamentem porządku społecznego. Cyniczny Voltaire z jednej strony wzywał: écrasons l'infâme ("rozdeptać łajdactwo"), a z drugiej stwierdzał: "Gdyby Bóg nie istniał, należałoby go wymyślić".
Do tekstu..
Jak napaść na państwo - Jurij Bezmienow (24-12-2015)
Autor: SuperSeriale
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Marcin Trollosiewicz
Jurij Bezmienow opowiada o procesach mających na celu przeprowadzenie dywersji na terenie obcego państwa.
Do tekstu..
Koncepcja mitów politycznych i jej aktualność (20-12-2015)
Autor: Tomasz Sikora
Źrodło: Idea Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Mit nie został naprawdę pokonany i opanowany. Trwa, stale obecny, kryjąc się w mrokach, czekając swojej godziny i odpowiedniej okazji, przyczajony w cieniu. Ta godzina nadchodzi, gdy tylko inne siły, krępujące życie człowieka w społeczeństwie, tracą z tej czy innej przyczyny swą siłę i nie potrafią już dłużej walczyć z demonicznymi siłami mitycznymi".
Do tekstu..
Ograniczona racjonalność zachowania nabywców (18-12-2015)
Autor: Aldona Lipka
Źrodło: Współczesne Problemy Ekonomiczne Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Przetwarzanie informacji poza kontrolą świadomości przyczynia się do tego, że nabywcy nawykowo kupują produkty. Silna konkurencja rynkowa sprawia, że rywale chwytają się coraz to nowych sposobów, by niewielkim kosztem dotrzeć do klientów".
Do tekstu..
Neuroekonomia a mózg konsumenta (18-12-2015)
Autor: Sylwia Bas
Źrodło: Współczesne problemy ekonomiczne Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Neuroekonomia jest połączeniem ekonomii, psychologii i neurobiologii. Jej część koncentruje się na odkrywaniu neurofizjologicznych podstaw ocen i zachowań konsumenckich. Porównanie normatywnych modeli ekonomicznych z faktycznymi zachowaniami ludzi mocno odbiegają od teoretycznego homo economicus. Około 95% procesów myślowych człowieka ma charakter nieświadomy. Ludzki mózg jest emocjonalny i dobrze wykorzystują to merchandisierzy, trafiając do zmysłów odbiorcy. Większość bodźców trafia do mózgu za pośrednictwem wzroku, ale pozostałe zmysły (słuch, dotyk, węch, smak i zmysł równowagi) również odgrywają istotną rolę w tym względzie".
Do tekstu..
Od „oszołomów” do „zakonu PC” (18-12-2015)
Autor: Adam Chmielecki
Źrodło: Horyzonty Polityki Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Artykuł przedstawia wizerunek medialny Porozumienia Centrum oraz jego przyczyny i konsekwencje poprzez analizę poświęconych tej partii artykułów opublikowanych w "Gazecie Wyborczej" i tygodniku "Polityka". Oba tytuły medialne uznano za reprezentatywne dla badanego problemu studium przypadku z uwagi na ich pozycję na rynku medialnym oraz związki ze środowiskami politycznymi stanowiącymi "rdzeń" polskiej transformacji ustrojowej. Pejoratywny wizerunek PC - w tym twórcy i wieloletniego prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego - należy uznać za jeden z najtrwalszych mitów w polskim życiu medialnym i publicznym po 1989 roku. Czarna legenda PC była jednym z determinantów zakończenia działalności tego ugrupowania, została również przeniesiona przez
Do tekstu..
Poker – gra szczęścia czy umiejętności? (18-12-2015)
Autor: M. Czajkowski
Źrodło: Ekonomia. Rynek, Gospodarka, Społeczeństwo Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Złożoność pokera nie pozwala na pełny, matematyczny opis tej gry i jej analizę teoretyczną. Już jednak analiza uproszczonych wersji pokera, jak i wyniki dostępnych badań empirycznych wskazują, że choć poker jest grą, w której losowość odgrywa niewątpliwą rolę, bardzo istotny jest również element umiejętności".
Do tekstu..
Potential New Particle Shows Up at the LHC, Thrilling and Confounding Physicists (17-12-2015)
Autor: Clara Moskowitz
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: Jacholek
Fizyce w CERN zaobserwowali sygnał produkcji super ciężkiej cząstki (o masie ok 750 GeV) która mogłaby świadczyć o istnieniu nowej fizyki.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365