Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.631.950 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolno jest kłamać ludziom, nawet w sprawach religii, oby tylko oszustwo przyniosło owoce."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nie bałbym się podjąć decyzji w sprawie krzyża (18-09-2010)
Autor: Rozmawia Robert Walenciak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
"Ja decyzję podjąłbym natychmiast. Są strażnicy miejscy. I jest tylko kwestia zapewnienia odpowiednich warunków dla służb, które powinny krzyż przenieść. Wspólnie z harcerzami, bo to oni są jego właścicielem. Takiej decyzji nie bałbym się podjąć. Bez zbędnej zwłoki. Bo można sobie mówić, czy ten kawałek chodnika jest bardziej prezydencki, czy bardziej miejski, a efekt jest taki, że mamy bałagan wokół Pałacu Prezydenckiego, mamy bałagan na Krakowskim Przedmieściu, które nie jest przecież ulicą eksterytorialną. A to obciąża władze miasta. Warszawiaków natomiast uderza po kieszeni."
Do tekstu..
Henryk Sławik - bohater zapomniany (17-09-2010)
Autor: Agnieszka Waś-Turecka
Źrodło: Interia.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Myślę,że warto poczytać. Na tle dołujących tematów dnia codziennego, trochę człowieczeństwa.
Do tekstu..
Jezusek: Promocja katolicyzmu, czyli o kilku nieporozumieniach w debacie (17-09-2010)
Autor: Andrzej Jezusek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
W ostatnich tygodniach w naszym kraju wybuchła dyskusja o stosunkach między państwem polskim a Kościołem katolickim, w szczególności o miejscu krzyża w przestrzeni publicznej. W wielu wypowiedziach pojawiły się nieścisłości i pomyłki, które warto sprostować.
Do tekstu..
Kto ma płacić za etykę? (17-09-2010)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog- Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Najprostsze wyjście jest jedno. Skoro na etykę przychodzi taki tłum chętnych, to znaczy, że na religię uczęszcza znacznie mniej osób niż dotychczas. Trzeba zatem odebrać księżom prawo do uczenia katechezy w pojedynczej klasie i nakazać im pracować w grupach międzyklasowych. I wtedy pieniądze się znajdą (będzie mniej godzin religii w planie budżetowym szkoły). Jeśli chcemy mieć etykę w szkołach, taki sposób postępowania to jedyne wyjście. Na pieniądze ekstra bowiem nie ma co liczyć. Gminy nie zgodzą się płacić dodatkowo za etykę."
Do tekstu..
Shopping and… (17-09-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Ach, niedobrze, niedobrze. Zamiast do kościoła, teatru, czy muzeum, opanowani konsumpcyjnymi żądzami, zachwyceni tanim blichtrem Polacy szwendają się po centrach handlowych. Co też by rzekli na ten temat starożytni Grecy? Cóż, przypuszczam, że kiwnęliby ze zrozumieniem głowami -sami bowiem spędzali czas wolny w uderzająco podobny sposób."
Do tekstu..
Lemmus lemmus (17-09-2010)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego- blog Zgłosił/a: liliac
"Poza Arktyką lemingi występują jeszcze masowo w polskiej publicystyce szczególnej troski, a dokładnie w tych jej kręgach, które określają się same (z jakiegoś, bliżej niezidentyfikowanego powodu) jako prawicowe i konserwatywne.(...) Określenie "lemingi" cieszy się w tychże kręgach sporą popularnością, stanowiąc nieodzowny fragment fundamentu, na którym spoczywa gmach argumentacyjny rozlicznych dyskusji toczonych niby syzyfowy kamyk pod coraz wyższą z roku na rok górkę. Lemingi, proszę państwa, to w zamierzeniu używającego tego terminu, straszliwa obelga"
Do tekstu..
Nie tylko my mamy problem, czyli nowy niebezpieczny herpeswirus (17-09-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Holenderskie źródła podały właśnie informację, że w Oosterschelde zanotowano epidemię spowodowaną przez herpeswirusy, o których niezbyt często się słyszy. Podobne epidemie, być może także związane z tymi wirusami obserwowano - w miesiącach letnich - w rejonie Pacyfiku już w latach dziewięćdziesiątych XX w., choć uwagę zwracano wówczas na różne czynniki współwystępujące"
Do tekstu..
Platforma grozi Rydzykowi: Koniec Radia Maryja jest bliski! (17-09-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
"Wygląda na to, że ktoś wreszcie zabierze się za Radio Maryja, które notorycznie łamie warunki koncesji nadając reklamy. Nie mówiąc o naruszaniu granic dobrego smaku i prawa poprzez podżeganie do nienawiści. W dzisiejszej "Wyborczej" Jan Dworak, oprócz krytykowania TVP za zacietrzewienie skorzystał z okazji, by ostrzec ojca Rydzyka."
Do tekstu..
Obóz Jezusa (17-09-2010)
Autor: onet.pl
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Nominowany do Oscara wstrząsający dokument o religijnej indoktrynacji, której poddawane są dzieci. Bohaterka filmu, pastor Becky Fisher należy do społeczności ewangelików. Całą energię wkłada w organizowanie obozów wyznaniowych dla dzieci - "Kids on Fire". Ewangelicy wkładają wiele starań w stworzenie "Armii Boga", której "żołnierzy" rekrutuje się wśród najmłodszych Amerykanów. Dzieci są bowiem najbardziej podatne na indoktrynację. Becky Fisher ma na tym polu wielkie zasługi.
Do tekstu..
TVP zacietrzewiona w sprawie krzyża (17-09-2010)
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
"Precz z Bennym Ratzingerem" - "gorąca" wizyta papieża (16-09-2010)
Autor: (oso, ap) wp.pl PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Papież Benedykt XVI rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Wielkiej Brytanii. Wielu Brytyjczyków protestowało przeciwko jego przyjazdowi - oskarżają go o wyciszanie przypadków pedofilii wśród duchowieństwa i nie podoba im się stosunek papieża do aborcji, homoseksualistów i kapłaństwa kobiet. Przed wizytą papież przyznał, że księżom-pedofilom należy się "sprawiedliwa kara". W Edynburgu młodzi ludzie wyszli z transparentami na ulice, od kilku dni protestują też znane osoby.
Do tekstu..
Koniec świata mężczyzn (16-09-2010)
Autor: Hanna Rosin
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Przez lata społeczny awans kobiet był przedstawiany jako walka o równouprawnienie. A jeśli na równości się nie skończy? Jeśli kobiety lepiej pasują do nowoczesnego, postindustrialnego społeczeństwa?"
Do tekstu..
Minister od woli boskiej (16-09-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Narzeka się na rząd, że nie robi nic, a tu proszę! Minister Radziszewska opowiedziała "Gościowi Niedzielnemu" (13 września) o swoich Herkulesowych Pracach nad wdrożeniem równości w Polsce.
Do tekstu..
"Jasnowidz" Jackowski i List otwarty Sopockiego Towarzystwa Naukowego (15-09-2010)
Autor: Konrad Bocian
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: Adriano
LIST OTWARTY Sopockiego Towarzystwa Naukowego dotyczący możliwości jasnowidzenia, zapraszający do zademonstrowania jej w prostym i obiektywnym teście...
Do tekstu..
Papa Ratzi (15-09-2010)
Autor: Open Cat
Źrodło: http://open-cat.blogspot.com Zgłosił/a: emsi
Satyryczne spojrzenie na wizytę Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii
Do tekstu..
Sir i jego myszy. O komórkach, które zmienią medycynę (15-09-2010)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Rozmowa z prof. Martinem Evansem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, o przyszłości badań nad komórkami macierzystymi"
Do tekstu..
Turcja: jak blisko do Europy, jak daleko (15-09-2010)
Autor: Adam Szostakiewicz
Źrodło: Gra w klasy- blog Adama Szostakiewicza Zgłosił/a: liliac
"Według wstępnych danych, rząd Erdogana wygrał referendum ustrojowe, dające więcej niezależności trzeciej władzy, a zmniejszające rolę armii w państwie. Mam kłopot, jak interpretować to ważne zdarzenie."
Do tekstu..
Pij mleko, będziesz mutantem (15-09-2010)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Wszyscy ludzie w dzieciństwie potrafia trawić laktozę, czyli cukier mleczny. Odpowiedzialny za to jest enzym zwany laktazą, kodowany przez gen LCT. Ale u dorosłych dość często laktaza przestaje być produkowana - efektem jest nietolerancja laktozy. Kiedyś potrzebowaliśmy tego enzymu wyłącznie jako dzieci, wiec wytwarzanie go po odstawieniu od piersi było marnotrawstwem. Jednak po udomowieniu bydła możliwość trawienia laktozy u dorosłych stała się zaletą. I tak zostaliśmy chyba jedynym gatunkiem ssaków, którego dorosłe osobniki potrafią rozkładać laktozę."
Do tekstu..
Z tłuszczu pod rynnę. Sprzedawanie zdrowej żywności, czy wciskanie kitu? (15-09-2010)
Autor: Andrzej Lubowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Uchroni serce, powstrzyma raka, pomoże spać. Reklamy żywności przebranej za lekarstwo zalewają świat. Z prawdą mają niewiele wspólnego."
Do tekstu..
Zakon strefie mówi: Szach (14-09-2010)
Autor: Mariusz Lodziński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: E-Day
Szara pazerność szarytek. Ile jeszcze szkód spowodowała działalność Komisji Majątkowej, ślepo zapatrzonej w interes Kościoła?
Do tekstu..
Zima tysiąclecia (14-09-2010)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Z portalu "globalna świadomość", poprzez "wolne media", zanikający prąd zatokowy "Golfsztrom" trafił do tokfm i już straszy na głównej stronie portalu gazeta.pl." Trochę sprostowań.
Do tekstu..
PZU u Maryi (14-09-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Chciałabym, aby polityk jako polityk przestrzegał zasad etyki zawodowej, a nie powierzał swój (i mój) los niejasnym werdyktom opatrzności bożej.
Do tekstu..
Michalik: Kościół ma obowiązek mieszać się do polityki! (13-09-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
A Radio Maryja mobilizuje Naród do modlitwy. Jego Ekscelencja arcybiskup Józef Michalik postanowił przypomnieć, jaka jest rola Kościoła w Polsce. Na wypadek gdybyśmy spróbować o tym zapomnieć. Albo, nie daj Boże, to zmienić.
Do tekstu..
Dziwisz: Bez krzyża Europa traci tożsamość (13-09-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Bo ukrzyżowanie Polski to za mało? Kardynał Stanisław Dziwisz zajmuje coraz bardziej oczywiste stanowisko ws. TEGO krzyża, innych ważnych krucyfiksów, a także ogólnie - obecności krzyża w życiu publicznym. W Kalwarii Zebrzydowskiej bardzo jasno określił, jakiej przyszłości dla nas chce: Nie możemy dać przyzwolenia na to, by krzyż stawał się zakładnikiem, ale nie możemy się również zgodzić z tendencjami odżywającymi w Europie, by marginalizować krzyż i usuwać go z naszego życia społecznego.
Do tekstu..
Jan Paweł II sam sobie zrobił polski Kościół (13-09-2010)
Autor: anuszka_ha3.agh.edu.pl
Źrodło: jedyniesluszne.blox.pl Zgłosił/a: ramichael
Mało kto w Polsce zdaje sobie sprawę, skąd się wzięli polscy biskupi. Media narzekają na słabą kondycję intelektualną władz polskiego Kościoła. Narzekają na biskupów, którzy czują się bezradni wobec złego świata bez ojcowskich wskazówek Jana Pawła II. Zapominamy jednak, że to on sam powołał większość biskupów!
Do tekstu..
Polski Kościół ubogi duchem (13-09-2010)
Autor: Rozmawiał Adam Leszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
To, że wszyscy polscy biskupi mają doktoraty, świadczy o poziomie instytucji, od których te doktoraty dostali - mówi prof. Krzysztof Michalski*
Do tekstu..
Nie chcą mafii i ... papieża (13-09-2010)
Autor: ms PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
2,5 mln euro kosztować będzie kilkugodzinna wizyta papieża Benedykta XVI w Palermo 3 października. Przeciwko tym kosztom zaprotestował miejscowy ośrodek krzewienia praworządności, działający na rzecz społecznej walki z mafią, uznając, że są one zbyt wysokie.
Do tekstu..
Pogadać z psem jak człowiek (12-09-2010)
Autor: Katarzyna Burda
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Badacze zachowania zwierząt ze zdumieniem odkrywają, że pies potrafi porozumiewać się z człowiekiem na poziomie znacznie bardziej zaawansowanym niż tylko słuchanie prostych komend typu "siad" czy "aport". Już jedno nasze spojrzenie albo gest może mu wystarczyć, aby domyślił się, czego od niego oczekujemy. Aby jednak wydobyć z niego te zdolności, człowiek musi nauczyć się odpowiednio postępować i wychować zwierzę.
Do tekstu..
Niebo pełne wszechświatów (12-09-2010)
Autor: Katarzyna Burda
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Nasz wszechświat jest tylko jednym z wielu zapełniających nieskończoną, wielowymiarową przestrzeń.
Do tekstu..
Child abuse victims urge Pope to act (12-09-2010)
Autor: Emily Dugan, Andrew McCorkell and Pavan Amara
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Dr Margaret Kennedy, who founded Minister And Clergy Sexual Abuse Survivors, said: "We don't want words any more from the Vatican; we want action. The actions have not happened - concrete, discernible decisions about who is going to care for survivors of clergy abuse. What are they going to do to repair our lives?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365