Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.897.313 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 270 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) chrześcijaństwo stworzyło pierwsze w Europie modele państwa totalitarnego; że chyba jedyne w dziejach ludzkich nie tylko praktykowało, ale wypowiedziało jawnie zasadę, wedle której to, co białym widzimy, trzeba czarnym nazwać, o ile zwierzchność tak każe.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Roszczenia uniwersalizmów religijnych – źródła i konsekwencje (15-01-2012)
Autor: Tomasz Polak
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Zamierzam w tym artykule pokazać źródła i konsekwencje (także społeczne i polityczne) nastawienia uniwersalistycznego wielkich religii monoteistycznych tradycji biblijnej (judaizmu, chrześcijaństwa i islamu) - skupiając uwagę na linii łączącej źródłowe doświadczenia judaizmu z dzisiejszą strukturą chrześcijaństwa i jego "nauki", czyli teologii, a także z jego praktyką polityczną."
Do tekstu..
Richard Dawkins celebrates a victory over creationists (15-01-2012)
Autor: Jamie Doward
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: MA
Free schools that teach 'intelligent design' as science will lose funding
Do tekstu..
Henryk zwany Januszem (15-01-2012)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Mija 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka, ale też sto od utworzenia przez niego Domu Sierot. Będzie więc okazja rozmawiać nie tylko o tym, jak zginął, ale też jak przeżył życie najsłynniejszy polski pedagog."
Do tekstu..
Tetrycy i amazonki (15-01-2012)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Arabia Saudyjska skończy w tym roku 80 lat. I powolutku dojrzewa do aksamitnej rewolucji pod wodzą księżniczki i gospodyń domowych."
Do tekstu..
Krótka historia fizyka celebryty (14-01-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Paszczak Paweł
Kiedy naukowiec zostaje gwiazdą popkultury? Gdy Jane Fonda składa mu hołdy i na jego urodzinach pojawia się James Bond, czy może wtedy, gdy w Hollywood o spotkanie z nim zabiega Spielberg, a jego twarz wykorzystują telewizyjne reklamy?
Do tekstu..
Atheism under wraps in Egypt (14-01-2012)
Autor: Georgia Wells
Źrodło: bikyamasr.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
"Psst, we couldn't help overhearing you talking to that Muslim Brother," Sophia says, pushing aside her laptop. "But we just want you to know that in this '100 percent religious' country, we belong to that non-percent."
Do tekstu..
Incepcja (14-01-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"O pracy Tzedakisa et al. zdążyły już napisać wszystkie gazety i portale, zwykle redukując jej wnioski do "emisje dwutlenku węgla opóźniły epokę lodową", co akurat nie jest ani nowe, ani kontrowersyjne. A ponieważ dawno nie było notki o grożącym nam niechybnie zlodowaceniu, pomyślałem że warto dodać kilka zdań kontekstu i opisać dokładniej kto co badał i jakimi metodami."
Do tekstu..
Całun w świetle lasera (14-01-2012)
Autor: Piotr Wasylczyk
Źrodło: onet.pl, Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: liliac
"Czy można coś pożytecznego wywnioskować z serii grudniowych artykułów? Po pierwsze, z pewnością będą się one nadal pojawiać, szczególnie jeśli gazetom brakować będzie "kościelnych" tematów przed kolejnymi świętami. Po drugie, mogą się one stać poligonem krytycznej refleksji dla każdego, kto zechce ją podjąć, co jest wyjątkowo proste dziś, kiedy wszystkie teksty źródłowe są dostępne w sieci. Po trzecie wreszcie, być może skłonią nas, byśmy zamiast uczyć dzieci na przyrodzie, fizyce czy chemii kucia na pamięć, poświęcili choć chwilę na uczenie ich, by z dużym dystansem odnosiły się do wszystkiego, co w gazetach zaczyna się od słów "Naukowcy właśnie odkryli, że..."."
Do tekstu..
Namlulu (14-01-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Największą karierę w XX wieku naszej ery zyskał dokument, który był popularny także w XX wieku przed naszą erą (wnioskując z tego, że zachował się w 57 kopiach). Zatytułowany "Skryba i jego zepsuty syn" jest najstarszą znaną ludzkości tyradą na "dzisiejszą młodzież"."
Do tekstu..
Co się dzieje z moim krajem? (14-01-2012)
Autor: Grzegorz Kołodko
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldeck77
Prawie już przebrzmiały rządowe dyrdymały o "zielonej wyspie" - tak chętnie lansowane przez premiera i jego specjalistów od reklamy, a także przez niektóre usłużne im media - więc wydawać by się mogło, że prezentowanie opinii publicznej oceny sytuacji i ich interpretacje będą bardziej rzetelne, bliższe prawdy.
Do tekstu..
Święta nasze nieświęte (14-01-2012)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: slik
Joanna Podgórska: - Czy współczesny człowiek potrafi jeszcze odczuć sakralny wymiar świąt religijnych? Józef Baniak: - Chyba już nie. Nawet w Polsce, kraju katolickim, święta Bożego Narodzenia nazywane są świętami zimowymi. Coraz częściej spotykamy się w badaniach z takim określeniem.
Do tekstu..
EU: Secularism under attack from European Parliament President (14-01-2012)
Autor: secular-europe-campaign
Źrodło: secular-europe-campaign.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
The President of the European Parliament, Jerzy Buzek, has launched a vicious attack on secularism during a European prayer breakfast.
Do tekstu..
Egypt businessman Naguib Sawiris faces blasphemy trial (13-01-2012)
Autor: bbc.co.uk
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
One of Egypt's richest men is to face trial for blasphemy after tweeting cartoons of Mickey and Minnie Mouse wearing conservative Muslim attire.
Do tekstu..
Racism and Media Double Standards in Britain (13-01-2012)
Autor: British Freedom
Źrodło: British Freedom Zgłosił/a: Piątkowski
"The mainstream media (MSM) has devoted a great deal of space to the Stephen Lawrence case of late. Many journalists have commented that whilst Britain was a racist country in the recent past, the Britain of today is a much more tolerant place. This may well be the case with regard to white on non-white racial crime, but what about the violent crime committed by non-whites on whites, and what about the way this is treated by the MSM?"
Do tekstu..
Grzywna o. Rydzyka nie została odroczona (13-01-2012)
Autor: NZ
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał w mocy postanowienie sądu pierwszej instancji, który nie zgodził się na wniosek o. Tadeusza Rydzyka o odroczenie zapłaty 3,5 tys. zł grzywny. To ostateczna decyzja. Dyrektor Radia Maryja został ukarany grzywną za wykroczenie, polegające na prowadzeniu nielegalnej zbiórki pieniędzy na finansowanie Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz wierceń geotermalnych realizowanych przez Fundację Lux Veritatis.
Do tekstu..
Religijni są szczęśliwsi? (13-01-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: szostkiewicz.blog.polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Katolicka Agencja Informacyjna podała, że religia jest sposobem na szczęście. Tak ma wynikać z badań zrealizowanych w Hiszpanii przez Uniwersytet miasta Nawarra. Czy to znaczy, że ateiści są skazani na chroniczną deprechę i myśli samobójcze?"
Do tekstu..
Wizualizacje i interdyscyplinarność (13-01-2012)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Infografika to nie tylko ładniejsze i ciekawsze przedstawienie zjawisk, które nas otaczają i dotyczą. To także droga do ich zrozumienia, a czasem sposób na rozwiązanie prawdziwych problemów."
Do tekstu..
Niedobór kobiet sprawia, że mężczyźni więcej wydają (13-01-2012)
Autor: onet.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, analizujące zachowania finansowe mężczyzn i kobiet w zależności od proporcji płci w otoczeniu - informuje eScienceNews. Rezultaty zostaną opublikowane w magazynie "Journal of Personality and Social Psychology". "
Do tekstu..
Aborcja Trzech Króli (13-01-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Kiedy byłam mała, Trzech Króli było świętem, dniem wolnym od pracy, a aborcja była zakazana. Teraz jestem stara, aborcja jest zakazana i na Trzech Króli znowu świętujemy. Mogłabym zapytać: to pocośmy tę żabę jedli? Październik, Marzec, Grudzień, Czerwiec, Sierpień... Okrągły Stół i wstąpienie do Unii Europejskiej. I znowu jest tak samo. Corso i ricorso, czyli wte i nazad. Mogłabym zapytać, ale nie zapytam, bo nie znam odpowiedzi. Zazwyczaj zadaję pytania, na które znam odpowiedź.
Do tekstu..
Fotosystem II, czyli nasza odpowiedź dla zużywanego węgla (13-01-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Powoli jednak zaczynamy być coraz bardziej kompetentni w dziedzinie wykorzystywania energii słonecznej: potrafimy już na przykład wyprodukować ogniwa słoneczne, które energię naszej gwiazdy zamieniają na elektryczność. Problemem nie jest więc już samo pozyskiwanie energii, ale jej przechowywanie. Jednym z rozwiązań tej kwestii, nad którym głowi się zapewne co drugi chemik stąpający obecni po Ziemi, jest wykorzystanie tej uchwyconej energii do rozszczepienia wody na tlen oraz wodór. Ten drugi może być przechowywany, a następnie spalany w ogniwach paliwowych. To, nad czym głowią się zatem badacze, to katalizator, który pozwoliłby nam rozszczepiać wodę równie efektywnie i bez wysiłku, jak robią to rośliny."
Do tekstu..
Czy społeczeństwo to fikcja? (13-01-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: Grzegorz
"Społeczeństwo nie istnieje – dowodzi francuski uczony. I przekonuje, że istnieją jedynie aktorzy – istoty podejmujące działania, które wpływają na inne istoty."
Do tekstu..
Finanse Kościoła: dwa scenariusze (13-01-2012)
Autor: Ewa K. Czaczkowska
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Do końca marca rząd ma przyjąć założenia do projektu jednej z dwu ustaw, które mogą zmienić system finansowania Kościoła w Polsce"
Do tekstu..
100 miliardów planet... (13-01-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"...w samej tylko Drodze Mlecznej. To wniosek z obserwacji międzynarodowej grupy astronomów, w której główne skrzypce grają naukowcy z Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego"
Do tekstu..
280 przestępstw. Ksiądz się przyznał (12-01-2012)
Autor: jak\mtom\k
Źrodło: Reuters; tvn24.pl Zgłosił/a: slik
46-letni ksiądz katolicki Andreas L. przyznał się przed niemieckim sądem w Brunszwiku (Dolna Saksonia) do 280 przypadków przestępstw seksualnych - podała agencja Reutera za niemieckimi mediami. W sumie mężczyzna przez wiele lat - od 2004 roku - wykorzystywał trzech chłopców[],
Do tekstu..
Lekowe poprawki do poprawki (12-01-2012)
Autor: Judyta Watoła
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pediatra nadal nie będzie mógł przepisać dziecku kropli do oczu czy maści zarejestrowanych jako lek dla dorosłych, chyba że minister zdrowia wyda na to osobną zgodę"
Do tekstu..
Komisja broni sejmowego krzyża (12-01-2012)
Autor: jk//kdj/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: slik
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała w czwartek o skierowaniu do dalszych prac projektu uchwały PiS w sprawie obecności krzyża w sali obrad Sejmu. Zachowania krzyża domaga się PiS, przeciwny jest Ruch Palikota i SLD.
Do tekstu..
Unia gromi Orbána (12-01-2012)
Autor: Tomasz Bielecki, Jacek Pawlicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Komisja Europejska grozi wszczęciem procedur karnych wobec Węgier. - To pierwszy kraj Unii, który tak otwarcie podnosi rękę na demokratyczne państwo prawa - tłumaczy unijny dyplomata"
Do tekstu..
Bite dziecko jak żołnierz na froncie (12-01-2012)
Autor: Moja Wyspa
Źrodło: www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
"Coraz więcej mówi się zarówno o psychologicznych urazach ofiar przemocy w rodzinie, jak i wojennych traumach żołnierzy. Okazuje się, że te grupy łączy więcej, niż przypuszczano. Dziecko, które doświadczyło przemocy, jest jak żołnierz na froncie - ich mózgi pracują niemal tak samo, a konsekwencje złych doświadczeń są dalekosiężne..."
Do tekstu..
Kraj płacze, a ich nie ma (12-01-2012)
Autor: Wojciech Tochman, Adam Boniecki
Źrodło: onet.pl, Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: liliac
"Wśród księży Hutu można wyróżnić dwie postawy: jedni zabijali i gwałcili, a drudzy nie."
Do tekstu..
W Sejmie będą czytać Pismo Święte (12-01-2012)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Namnożyło się w Sejmie zespołów parlamentarnych. Jednak na 24 spośród nich tylko cztery mają zapisane w regulaminie składki członkowskie. By działać na rzecz katolickiej nauki społecznej trzeba zapłacić 20 zł. Na samokształcenie. - Na pewno nie będziemy za te pieniądze kupować piwa czy golonki - podkreśla szef gremium. Zespół ten ma w swoich celach czytanie Pisma Świętego i wspólne modlitwy. Liczy 46 parlamentarzystów, głównie z PiS i Solidarnej Polski.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365