Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.347 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Niall Ferguson - Cywilizacja. Zachód i reszta świata
Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin, czuj się odwołany
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Uważam religię za dziecinną zabawkę, i twierdzę, że jedynym grzechem jest ignorancja".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
The World’s Leading Nations for Innovation and Technology (03-10-2011)
Autor: Richard Florida
Źrodło: the Atlantic CITIES Zgłosił/a: coreless
Ranking najbardziej innowacyjnych państw świata.
Do tekstu..
Wanda Nowicka: A jednak Palikot (03-10-2011)
Autor: rozmawia Katarzyna Matuszewska.
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego Palikot? Jesteś znana z lewicowości, nie tylko światopoglądowej, ale i gospodarczej, co przecież nieczęste. Aktywistkom i aktywistom NGO'sowym niełatwo odnaleźć się w partyjnej polityce, szukasz więc od lat swojego miejsca: kandydowałaś z list PPS, UP, SLD czy PPP. I nagle lista Palikota. Przecież "przed chwilą" był to poseł Platformy Obywatelskiej. Naprawdę uważasz, że lewicówki i lewicowcy powinni cię poprzeć?
Do tekstu..
Czteropak i dwupak Kaczyńskiego (03-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Do tej pory Kaczyński konsekwentnie sprzedawał swój wyborczy czteropak ("polityka uznania", miłość, moralność, kobiety) od wczoraj zaczął straszyć Tusko-Palikotem. To może być strzał w kolano, bo wielu wyborców przerażonych przejęciem władzy przez PiS a jednocześnie niechętnych marazmowi Tuska, na koalicję PO-Ruch Palikota zagłosuje bardzo chętnie. Będą mieli dwupak czyli poczucie stabilności jakie wyborcom daje PO oraz wzmocnione progresywne skrzydło stanowiące zarówno bicz na szaleństwa Kaczyńskiego, jak i przeciwwagę dla rozmodlonych, "biskupich" posłów PO.
Do tekstu..
"Listy. Stanisław Lem, Sławomir Mrożek". Żywoty równoległe (03-10-2011)
Autor: Małgorzata I. Niemczyńska
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Artur@R
St." i "Sł." - tak często podpisują swoje listy. Prawie nie do odróżnienia. Pierwszy skrót oznacza "Staszka", za kolejnym kryje się "Sławek". Obaj są pisarzami. Poza tym wydają się zupełnie różni. Jeden najlepiej czuje się w futurystycznych przestworzach, drugi - najwznioślejszy nawet temat brutalnie ściągnie do parteru. Na pierwszy rzut oka tylko jedno ich łączy: okulary.
Do tekstu..
Chytrość rozumu (03-10-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Felieton - świeckości państwa
Do tekstu..
Freedom, Responsibility & Universality of Science (02-10-2011)
Autor: International Council for Science
Źrodło: www.icsu.org Zgłosił/a: coreless
This booklet explains the Principle of Universality of Science and provides a brief overview of issues relating to the freedom to conduct science and responsibilities of scientists...
Do tekstu..
Parlament mój widzę... (02-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
...różnorodny. Pamiętam, jak w 1989 r. - już coś drgnęło w historii, już dało się czuć powiew wolności, choć układ był jeszcze PRL-owski - oglądałam sejmowe głosowania. Na sali byli wyłącznie mężczyźni ubrani w szare wymięte garnitury (nie pamiętam żadnej kobiety, a jeśli była, to zapewne też nosiła garnitur). Nie wiem, czego dotyczyło głosowanie, ale nagle na pytanie marszałka: "Kto jest przeciw", podniosło się kilkanaście rąk, a potem jeszcze więcej i więcej. Skończyła się szara jednomyślność, która przez wiele lat wydawała mi się naturą demokracji, pojawiły się inspirujące różnice.
Do tekstu..
Czy przeproszą kobiety na billboardzie? (02-10-2011)
Autor: es
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kobiece nogi z majtkami opuszczonymi do kostek na napis "Ceny spadają na maxa". Nagie kobiety z wypiętymi tyłkami przesłoniętymi monitorami i podpis: "Nasze siedemnastki sprzedają się za darmo". Takie reklamy możemy zobaczyć na ulicach, w metrze, autobusach. W sprawie jednego z nich wpłynął właśnie do warszawskiego sądu precedensowy pozew o ochronę dóbr osobistych. Pozew jest przeciwko firmie Multimedia Polska S.A. Wniosła go Fundacja Gender Center w imieniu jednej ze swoich członkiń, prawniczki Agnieszki Mrozik. Chodzi o reklamę, rozpowszechnianą m.in. na billboardach w centrum Warszawy i w internecie, prezentującą młodą kobietę w pozie leżącej i napis "Od września dajemy za darmo"."
Do tekstu..
Nagrody Nobla 2011: Zobacz kto ma szansę zostać laureatem (02-10-2011)
Autor: PAP
Źrodło: Forsal.pl Zgłosił/a: coreless
Naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, wytypował ekspert agencji Reutera.
Do tekstu..
Pochwała niedoskonałości (02-10-2011)
Autor: Justyna Sobolewska
Źrodło: Poczytaj mi synku Zgłosił/a: liliac
"Okazuje się, że całkiem sporo mamy w Polsce wspaniałej literatury dziecięco - młodzieżowej. Takiej jak choćby "Synteza" Macieja Wojtyszki z 1978 roku, która rozgrywa się w 2059. Kiedy czytałam ją w 1985 ( prezent na gwiazdkę) nie przypuszczałam, że wrócę do niej już w nowym wieku - bliżej przyszłości, którą opisuje Wojtyszko."
Do tekstu..
Polskie Termopile. Uwielbiam historię (02-10-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Polskie Termopile, wszyscy uczyliśmy się w szkole, nazywają się Westerplatte i to stamtąd, w ramach nieugiętej, heroicznej walki bohaterskiej garstki polskich obrońców z ogromną machiną militarną połączonych sił Wehrmachtu, SS, Luftwaffe i Kriegsmarine prosto do nieba trójkami szli, chociaż może były to czwórki. I tak dalej. Dzień za dniem, godzina za godziną zacięty opór. Tak było niewątpliwie, bo przecież podręczniki historii nie kłamią, czasem tylko ku pokrzepieniu serc trochę przeinaczą lub pominą niewygodny fragment. Zacznijmy zatem prostować, chociaż, obawiam się, nikt nas za to nie polubi."
Do tekstu..
Jobs for the boys (02-10-2011)
Autor: Howy Jacobs
Źrodło: EMBO reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
"U nless we are prepared to focus on concrete actions rather than idealistic exhortations, molecular biology will remain largely something to occupy one's time between adolescence and child-rearing, with a huge loss to human progress."
Do tekstu..
The Achilles' heel of biological complexity (01-10-2011)
Autor: Philip Ball
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"If genetic variability resulting from random drift keeps increasing, we as a species may end up facing more and more fitness catastrophes of the type that prions represent," Fernández adds. "Perhaps the evolutionary cost of our complexity is too high a price to pay in the long run."
Do tekstu..
Społeczeństwa napędzane nierównościami (01-10-2011)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: KopalniaWiedzy.pl Zgłosił/a: tyffin
"Społeczeństwa klasowe, w których występuję nierówności, są znacznie bardziej dynamiczne, lepiej dostosowują się do zmian otoczenia i szybciej się rozprzestrzeniają niż społeczeństwa egalitarne. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Stanforda to właśnie nierówności społeczne są siłą napędową cywilizacji."
Do tekstu..
Gen wędrówki do śmierci (01-10-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Sytuacja z brudnicą nieparką jest o tyle niezwykła, iż zidentyfikowano jeden konkretny gen wirusa, który jest odpowiedzialny za jej szczególne zachowanie. Wydaje się to być pierwszym genetycznym dowodem teorii rozszerzonego fenotypu. Według teorii, sformułowanej przez Richarda Dawkinsa, fenotyp nie ogranicza się tylko do struktur i procesów biologicznych organizmu, ale jest rozszerzony by objąć wszystkie efekty genu na jego posiadacza i środowisko. I tak do rozszerzonego fenotypu bobra należy tama, bo to jego geny spowodowały jej zbudowanie."
Do tekstu..
Ameryka. Historia pewnego zabawnego nieporozumienia. (01-10-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Od dziesięcioleci toczona przez historyków i lingwistów debata, czy Ameryka zawdzięcza swą nazwę zamożnemu walijskiemu kupcowi, czy też raczej pomysłowości Majów, zdaje się nikogo raczej specjalnie nie interesować. Powszechny jest triumf folrentyńskiego fanfarona zawdzięczającego swą ugruntowaną w międzyczasie sławę pomyłce niemieckiego kartografa. Państwo wątpią? Przyjemnego klikania w obrębie Wikipedii życzę Państwu. Przyjemnego klikania."
Do tekstu..
Rejs z faraonem (01-10-2011)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Egipcjanie nie musieli budować dróg, bo mieli Nil, który zapewniał im doskonałą komunikację i rozrywkę, zarówno za życia, jak i po śmierci."
Do tekstu..
Para wodna w atmosferze. I (01-10-2011)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu Zgłosił/a: liliac
"Niby nic skomplikowanego - a jednak. Zastanówmy się co widać na rysunku poniżej. Górny rysunek to ilość pary wodnej w powietrzu w gramach pary wodnej na kilogram powietrza. Kilogram powietrza przy powierzchni Ziemi to około 1 metr sześcienny. Natomiast dolny rysunek pokazuje wilgotność powietrza w procentach. 100% odpowiada powietrzu, które jest całkowicie nasycone parą wodną, a 0% odpowiada powietrzu, które jest suche. Na osi poziomej jest szerokość geograficzna, a na osi pionowej jest ciśnienie."
Do tekstu..
Kryterium Finkelsteina, czyli co Lem by powiedział? (01-10-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"leż razy słyszeliśmy za to potępienie takiego człowieczka i jego przyziemnych potrzeb. Różne ideologie z prawa i z lewa potępiają "konsumeryzm", drobnomieszczańskie przywiązanie do poprawiania sobie życia. Jakie znaczenie ma czyjaś lodówka wobec Narodu lub Postępu! Według Lema - zasadnicze. Według większości filozofów politycznych - drugorzędne. Kłócić oni się będą oczywiście o to, jakaż to nadrzędna wartość będzie ważniejsza od lodówki, czy będzie nią raczej Walka Klas, czy Intronizacja Chrystusa Króla, ale połączy ich pogarda dla zapatrzonych w swoje przyziemne potrzeby dorobkiewiczów."
Do tekstu..
Palikot do biskupów: Opodatkujcie się w obliczu kryzysu (30-09-2011)
Autor: -
Źrodło: www.dziennikwschodni.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Lider Ruchu Palikota spotkał się z dziennikarzami i swoimi sympatykami przed budynkiem liceum, za użytkowanie którego Archidiecezja Poznańska domaga się od miasta prawie 6 milionów złotych. "Kościół ma być ubogi. Jeśli gromadzi jakiś majątek, to wyłącznie po to, żeby pomagać innym. Domagać się 6 milionów złotych za czynsz obiektu, którego się nie utrzymywało, a który służył ludziom, to tak, jakby tych wszystkich ludzi zmusić do tego, żeby zapłacili za tę naukę" - powiedział.
Do tekstu..
Drakońskie przepisy w Unii (30-09-2011)
Autor: tb/mw/mw
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: Celtyk
"Jazda po mieście w ślimaczym tempie i alkomat w każdym samochodzie - to nowy unijny pomysł na bezpieczeństwo." Nawet się na to zgodzę pod warunkiem, że na polityków będzie nakładana urzędowa kara administracyjna o podwójnej wysokości bez prawa odwołania. Może wtedy zaczną zastanawiać się co uchwalają!
Do tekstu..
Krótka pamięć- Psycholog o przemianie prezesa PiS (30-09-2011)
Autor: Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
O tym, dlaczego Polacy tak gładko przełknęli kolejną zmianę wizerunku Jarosława Kaczyńskiego i jak sprytnie PiS rozgrywa kampanię - mówi Julita Koszur, psycholog polityki.
Do tekstu..
Krokodyl w Nilu, przed laty tylu a tylu… (30-09-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Zastanówmy się jednak - czemu ktoś chciałby ruszyć do boju w kocim futrze? Nie chroni ono ciała dużo lepiej, niż materiał, a przecież zdobyć je pewno nie było łatwo. Prędzej można by było zrozumieć zbroję z pancerników - ale lampart? Można chyba bezpiecznie założyć, że za wyborem skóry tego drapieżnika nie stały czynniki praktyczne, lecz symboliczne. Zakładając na siebie skórę dzikiego kota, aztecki wojownik informował swoich przeciwników, że nie zna strachu i wie, jak posługiwać się bronią (jakoś musiał ten strój zdobyć!), a poza tym mógł sprawiać wrażenie, jakby sam stał się po części lampartem, przejął część jego cech i sił."
Do tekstu..
Gorzki triumf (30-09-2011)
Autor: Piotr Mirski
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldeck77
"1920 Bitwa Warszawska" nieświadomie obnaża artystyczną demencję naszego kina. Dostajemy tutaj ekstrakt z kręconych dekadę temu ekranizacji lektur - "Przedwiośnia", "Quo Vadis" czy "Starej baśni" - wymiotną mieszankę historycznych stereotypów, patosu i hollywoodzkich konwencji, przefiltrowanych przez wrażliwość wychowanego na kinie niemym emeryta.
Do tekstu..
O. Rydzyk: Multipleksa nie mamy, wybierać z list PiS (30-09-2011)
Autor: hoł, Toruń
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Wybierać tych, którzy będą służyć Polsce, również z list PiS-u. To jest apel do wszystkich z nas, zadbajmy o Polskę - wezwał o. Tadeusz Rydzyk w Radiu Maryja. Wcześniej skarżył się na Platformę, która odebrała mu dotację na geotermię, sąd, który każe mu zapłacić grzywnę i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, bo nie przyznała TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie
Do tekstu..
Najsłynniejszy zwolennik ewolucjonizmu i ateizmu (30-09-2011)
Autor: Michael Powell
Źrodło: www.onet.pl/New York Times Zgłosił/a: Artur@R
Artykuł New York Times - o sylwetce, pracy i poglądach R. Dawkins-a
Do tekstu..
CenEA-Program Ruchu Palikota uderzy w najbiedniejszych (30-09-2011)
Autor: Bartosz Machalica
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: kika
Kto najbardziej skorzysta na realizacji programów poszczególnych partii
http://lewica.pl/?id=25269
Novae – rzymski obóz legionowy nad Dunajem (30-09-2011)
Autor: Marcin Jaworski
Źrodło: wodolot.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Dunaj, najdłuższa rzeka Europy, często stanowił naturalną granicę, choć dla starożytnego osadnictwa cieki wodne były raczej elementem łączącym. Obecnie oddziela od siebie państwa Unii, oraz niespokojne kraje byłej Jugosławii od państw UE. W czasach antycznych Danuvius oraz jego dolny bieg nazwany jeszcze przez Greków Ister, stanowił granicę między światem rzymskim a Barbaricum. Na tej starożytnej granicy powstał jeden z wielu rzymskich obozów legionowych, jedno z najważniejszych zagranicznych stanowisk archeologicznych badanych przez polskie misje - Novae."
Do tekstu..
Zrób to sama, nie umiesz? Rozmowa z Krystyną Jandą (29-09-2011)
Autor: Beata Rowicka
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
Cudna rozmowa ze wspaniałą Krystyną Jandą, o niej i Jej teatrze.
Do tekstu..
Kusiłam mężczyzn, by za mną szli (29-09-2011)
Autor: Dominika Pszczółkowska
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wizytę 17 działaczy opozycji z Egiptu i Tunezji w dniach 5-10 września zorganizowały: Europejskie Centrum Solidarności, fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i miasto Gdańsk. Porównywali swoje rewolucje z polską transformacją demokratyczną, spotkali się z Lechem Wałęsą, Leszkiem Balcerowiczem, przedstawicielami rządu i parlamentu, a także z ekonomistami i działaczami organizacji pozarządowych
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365