Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.659.885 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Uważam (..) że studia nad empirycznie daną naturą ludzką i jej historią, także społeczną, stanowią właściwy drogowskaz do odnalezienia powszechnie akceptowalnych reguł moralnych.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nasze największe pytanie (10-01-2007)
Autor: Wojciech Bonowicz
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
Tragedie, które wstrząsnęły ostatnio Polską, stawiają nas wobec zasadniczego pytania: czego naprawdę pragniemy? Czy pragniemy być społeczeństwem, które każdemu będzie starało się dać to, co najbardziej potrzebne do życia: czułość i uwagę, solidarność i poczucie własnej wartości? Czy pragniemy raczej "świętego spokoju" - za jakąkolwiek cenę, byle tylko "zło" trzymało się jak najdalej od nas, tak długo, jak to będzie możliwe?
Do tekstu..
Skandaliści w koronie (10-01-2007)
Autor: Jerzy Besala/03.01.2007
Źrodło: Tygodnik Polityka Zgłosił/a: wuesjot
Gdyby w starożytności i średniowieczu istniała prasa brukowa, też miałaby o czym pisać Bohaterami skandali bywali cesarze i królowie, papieże i biskupi, filozofowie i poeci... Polskie dzieje też są pod tym względem barwne.
Do tekstu..
We Włoszech rewolucja (09-01-2007)
Autor: Paweł Szczerkowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Mamut
Lewicowy rząd chce zalegalizować eutanazję, związki homoseksualne i miękkie narkotyki. Włochom w większości podoba się taka rewolucja
Do tekstu..
Czapka niewidka (09-01-2007)
Autor: Jacek Hołówka
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
Bohaterom afer wydawało się, że realna jest tylko telewizja, a to, co dzieje się w rzeczywistym świecie, niewiele się liczy, bo na ten świat nikt nie patrzy. Realne było to, co zapisano na nośniku elektronicznym, same fakty nie miały znaczenia.
Do tekstu..
Niebezpieczne szkolenia (09-01-2007)
Autor: Jacques Follorou
Źrodło: Onet/Le Monde Zgłosił/a: Pandorra
Pod pretekstem doskonalenia zawodowego do firm przedostają się przedstawiciele sekt. Czasem bez wiedzy kierownictwa przedsiębiorstw, a czasem za ich zgodą.
Do tekstu..
Premiera wizerunku (08-01-2007)
Autor: Małgorzata Wyszyńska
Źrodło: press Zgłosił/a: wuesjot
Pytanie o public relations prezesa Rady Ministrów, Jarosława Kaczyńskiego wzbudza w specjalistach konsternację. Trudno mówić o czymś, czego nie ma - nie ukrywają zakłopotania pracownicy agencji public relations.
Do tekstu..
Wielki papież i mały Kościół (08-01-2007)
Autor: Igor Zalewski
Źrodło: WP Zgłosił/a: MA
Na tle postaci papieża polski Kościół ze swymi krętactwami, chowaniem głowy w piasek i homilią prymasa Glempa jest po prostu mały. Skarlał bardzo szybko. Choć może był taki i wcześniej, ale wtedy z kolei tę małość przesłaniał nam Jana Paweł II
Do tekstu..
Copperfield paranormalnym dowodem (07-01-2007)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
James Randi, znany fundator nagrody za udowodnienie istnienia zjawisk paranormalnych, zostaje kolejny raz oskarżony przed sądem. Tym razem pozywa go entuzjasta sił nadprzyrodzonych, który jako dowód ich istnienia podaje... Davida Copperfielda.
Do tekstu..
Święci chłopcy 1956 (06-01-2007)
Autor: Łukasz Jastrząb
Źrodło: www.przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: zet
Obchodzona ostatnio 50. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 i rewolucji węgierskiej skłania do poruszenia tematu symboli osobowych tamtych wydarzeń, które opierają się na legendach, mają charakter apokryfów i hagiograficznych laurek tworzonych dla bieżących potrzeb politycznych.
Do tekstu..
Betlejem - miasto otwarte? (06-01-2007)
Autor: Edward Etler
Źrodło: www.przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: zet
Betlejem jest obok Dżeninu i Dżubalii najsmutniejszym ze smutnych i zaniedbanych miast Autonomii. Ale Dżenin i Dżubalia otoczone są przynajmniej nimbem bohaterskiego oporu. Betlejem zaś jest miastem otwartym, penetrowanym w tę i we w tę przez izraelskie jednostki specjalne.
Do tekstu..
Religia za pieniądze podatników (05-01-2007)
Autor: Diana B. Henriques i Andrew Lehren
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Przez ostatnie 20 lat władze USA przyznawały organizacjom religijnym coraz dalej idące zwolnienia podatkowe i przywileje. A od 10 lat mają też dostęp do pieniędzy publicznych. Mogą za nie prowadzić na przykład resocjalizację więźniów poprzez głoszenie Słowa Bożego. Jednak zdaniem krytyków jest to bezprawna indoktrynacja.
Do tekstu..
To nie był pionek (05-01-2007)
Autor: Anne Applebaum
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Saddam Husajn stał się jednym z niewielu współczesnych dyktatorów skazanych na śmierć przez własny naród Życie i śmierć Husajna dowodzą, że przez ponad 90 lat, odkąd nowoczesny totalitaryzm po raz pierwszy pojawił się w Europie, ani Stany Zjednoczone, ani inne kraje nie nauczyły się rozumieć, a nawet rozpoznawać reżimów opresyjnych.
Do tekstu..
Muzyka piekieł (05-01-2007)
Autor: John Hoper
Źrodło: La Republica Zgłosił/a: jarekland
Jeden z oficjalnych papieskich muzyków, chórmistrz bazyliki św. Jana na Lateranie Monsignor Marco Frisina, napisał muzykę do opartego na śpiewie i tańcu przedstawienia według "Boskiej komedii" Dantego. Pojawią się w nim punk, rock, jazz, a nawet heavy metal, jednak te gatunki zarezerwowane są wyłącznie dla części dotyczącej piekła.
Do tekstu..
Wiedza ratunkiem przed udarem (04-01-2007)
Autor: Jane E. Brody
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: wuesjot
Jeszcze dwa miesiące temu 34-letni Todd McGee był zdrowym mężczyzną w znakomitej kondycji - budowniczym, surferem i oddanym ojcem piętnastomiesięcznego dziecka. Ostatnią osobą, jaką ktokolwiek podejrzewałby o udar mózgu.
Do tekstu..
Spieszmy się chwalić ministra Giertycha. (04-01-2007)
Autor: Adam Łapiński
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: ryo87
Roman Giertych to człowiek bardzo otwarty dla mediów. Kilka dni bez jego konferencji prasowej to dla dziennikarza politycznego czas dość niezwykły. Niestety media nie odwdzięczają się podobną życzliwością i ministra w ogóle nie chwalą. Co więc można zrobić, gdy niemieckie gazety wydawane po polsku oraz inne dzienniki nie chcą prześcigać się w komplementach? Trzeba społeczeństwu pochwalić się samemu.
Do tekstu..
Homo politicus (04-01-2007)
Autor: wywiad z Agnieszką Holland
Źrodło: Machina/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Kaczyńscy cierpią na podwójne, autystyczne widzenie świata, geje zastąpili Żydów, paru facetów kradnie nam kraj, a elity zawodzą...
Do tekstu..
Z rolnika do informatyka (03-01-2007)
Autor: Dariusz Brzostek
Źrodło: metro/gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
W pewnej niewielkiej gminie mieszkańcy rolnicy wstają budzeni pianiem koguta, a zasypiają po wielogodzinnym surfowaniu w internecie na stronach obcojęzycznych
Do tekstu..
Ranking teorii spiskowych (03-01-2007)
Autor: Gabriel Maciejewski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Prawdziwymi mistrzami w konstruowaniu spisków, których celem jest przejęcie władzy nad światem, są oczywiście Żydzi, na drugim miejscu plasują się Niemcy, a na trzecim kosmici. Nacje takie jak Rosjanie, Amerykanie czy Chińczycy nie mają pojęcia o spiskowaniu i nie dorastają wyżej wymienionym do pięt. Tak naprawdę nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wiedzą to wszyscy, ale tylko niektórzy mówią o tym głośno.
Do tekstu..
Sobecka na barykadach (02-01-2007)
Autor: RYSZARD MAREK GROŃSKI
Źrodło: Przeglad - tygodnik Zgłosił/a: wuesjot
Jedyne, co mnie naprawdę martwi, to fakt, że symbolem p
Do tekstu..
Nieuleczalni ze złudzeń (02-01-2007)
Autor: Prof. Ludwik Stomma
Źrodło: Przeglad - tygodnik Zgłosił/a: wuesjot
Za czasów Piłsudskiego rozliczeń domagała się tłuszcza, a on jej tego nie dał, dla Kaczyńskich zaś jest to priorytet
Do tekstu..
Zagadki zwojow z Kumran (02-01-2007)
Autor: Krzysztof Kęciek
Źrodło: Przeglad - tygodnik Zgłosił/a: wuesjot
Odkrycia znad Morza Martwego rzucają nowe światło na początki chrześcijaństwa.
Do tekstu..
Dance macabre (02-01-2007)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
I tak w Kartoflandii minął kolejny rok. Ten jednak był wyjątkowy, upiorny ze względu na upiory, które z nas wypełzły. Tak jakbyśmy położyli się zbiorowo na kozetce u psychoanalityka i wywlekli z nieświadomości wszystko, co dotąd było ukryte. Zza eleganckich masek wyjrzały mordy. To, o czym mówiliśmy: 'To tylko sen', okazało się rzeczywistością. Postacie z majaków i strasznych baśni wyległy na ulice. Złudzenia pękały jak mydlane bańki.
Do tekstu..
IV RP to raj na ziemi (01-01-2007)
Autor: Matka Kurka
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: MP
IV RP to raj na ziemi, Chrystus królem, a radiowozy rozwożą pizzę i colę! To był wyjątkowy rok, takiego nie mieliśmy od 17 lat, pierwszy raz od 17 lat do marszałka sejmu wpływa wnioske aby jezusa Chrystusa ogłosić królem, a na komendzie mozna zamówic taxi lub pizzę. Wszystko zaczęło się od kampanii partii zwanej żartobliwie prawem i sprawiedliwości, pod wdzięcznym tytułem `My dotrzymujemy słowa'.
Do tekstu..
Historia fizyki, jakiej jeszcze nie było (29-12-2006)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: www.gazetawyborcza.pl Zgłosił/a: zet
Izaak Newton prześladujący Gottfrieda Leibniza czy James Joule badający zjawisko ciepła w podróży poślubnej. Te i wiele innych opowieści można znaleźć w fascynującej "Historii fizyki" Andrzeja K. Wróblewskiego.
Do tekstu..
Waldemar Łysiak, czyli baron Münchhausen IV RP (29-12-2006)
Autor: Wojciech Czuchnowski
Źrodło: GW Zgłosił/a: enfant
Dziś też książki Łysiaka - a prawie co roku wydaje nową - mają powodzenie, zajmują pierwsze miejsca w rankingach sprzedaży. Tyle że Łysiak nie pisze już o Napoleonie, lecz o Polsce po roku 1989 r., którą nazywa ohydnym tworem "czerwono-różowego, magdalenkowo--diabelskiego spisku". Sztandarowe dzieło tego nurtu to dwuczęściowy (na razie) "Salon - Rzeczpospolita kłamców" (2004, 2006). "Czyta się go jak sprawozdanie z prac jednoosobowej komisji śledczej ds. afery założycielskiej III RP" - pisał "Tygodnik Solidarność". Sam Łysiak tak zachwala swą książkę: t
Do tekstu..
Nieuzasadnione pragnienie życia (27-12-2006)
Autor: Andriej Waganow
Źrodło: Niezawisimaja Gazieta Zgłosił/a: wuesjot
Do czego doprowadzą globalne zmiany demograficzne - do powszechnego rozkwitu czy do zagłady cywilizacji? Na razie można tylko snuć prognozy
Do tekstu..
Ateistyczna drzemka (27-12-2006)
Autor: Jan Andrzej Kłoczowski OP
Źrodło: GW Zgłosił/a: PB
Jak to dobrze, że są na świecie ateiści! Jako człowiek wierzący piszę to z pełnym przekonaniem. Ale mam prawo oczekiwać, że moi przyjaciele niewierzący będą polemizowali z moją wiarą, a nie z jakimś swoim wyobrażeniem o mojej wierze. Tymczasem mam wrażenie, że zarówno Richard Dawkins ("Gazeta" z 10 listopada), jak i Jacek Hołówka ("Gazeta" z 2 grudnia) polemizują z anachroniczną postacią fundamentalizmu chrześcijańskiego obecnego być może w południowych stanach Ameryki Północnej (oraz niestety w niefortunnych wypowiedziach polskiego dendrologa Macieja Giertycha), ale niesta
Do tekstu..
W obronie „obrony” życia (26-12-2006)
Autor: Przemysław Piela
Źrodło: Ateista.pl Zgłosił/a: MA
Niedawno w moje ręce wpadła książka ze wszech miar niezwykła i już sam fakt jej ukazania się po polsku zasługuje na uwagę; nie wspominając już o kulisach jej powstania, a także promocji, w którą osobiście postanowiłem się zaangażować. Mowa tutaj o książce „Cudowne mikstury i inne troski” Johna Diamonda, wydanej przez wydawnictwo Racjonalista.pl, berbecia na polskim rynku wydawniczym,. Redakcji książki podjęli się państwo Małgorzata (która jest też autorką przekładu na język polski) i Andrzej Koraszewscy oraz Mariusz Agnosiewicz, znani skądinąd szerszej grupie Czytelników z portalu
Do tekstu..
Groźna poprawność polityczna (26-12-2006)
Autor: Slavoj Žižek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Dzisiejszy szef lub ojciec nalegają byśmy traktowali ich jak przyjaciół. Zwracają się do nas z natarczywą familiarnością, bombardują nas seksualnymi insynuacjami, zapraszają nas na drinka. I nadal nami rządzą
Do tekstu..
Król Jezus Pierwszy (25-12-2006)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: MA
Matka Boska królową Polski, a jej syn królem. Ponadpartyjne porozumienie lansuje Jezusa Chrystusa na stanowisko króla Polski. On sam milczy.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365