Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.066.621 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Mówi się, że Bóg zła nie stworzył, ale je dopuścił. Więc jeśli dopuścił, to jest za to zło odpowiedzialny. (..) z czystej przyzwoitości, nie można zwalniać Pana Boga z odpowiedzialności za zło.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
W poszukiwaniu głębi kryzysu teorii ewolucji (17-05-2013)
Autor: Bartosz Borczyk
Źrodło: borczyk ~ Il nome della Rosa Zgłosił/a: liliac
"Każdy, kto zetknął się, choćby pobieżnie, z problematyką sporku na linii kreacjonizm-ewolucjonizm zna ten slogan: "ewolucja to teoria w kryzysie". Ewolucja ma się sypać od lat. W zasadzie z gmachu, dzielnie wznoszonego przez następców Darwina kamień na kamieniu już się ostać nie powinien. A więc z czystej ciekawości, na ile tenże slogan jest prawdziwy? Warto rzucić okiem na kilka założeń, które z niego wypływają. Czego należy się spodziewać, jeśli jakaś teoria naukowa popada w kryzys?"
Do tekstu..
Kwiaty i czaszki (17-05-2013)
Autor: Maria Poprzęcka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Jej rodzinne korzenie były - jak to w Ameryce - splątane. Dziadkiem był adiutant węgierskiego bohatera narodowego Lajosa Kossutha, przywódcy rewolucji w 1848 roku, który w Stanach Zjednoczonych schronił się przed represjami po klęsce Wiosny Ludów. Córka węgierskiego grafa poślubiła już w Ameryce młodego irlandzkiego farmera Francisa O'Keeffe'a. Z ich związku w 1887 roku na farmie w stanie Wisconsin przyszła na świat Georgia. "Nieważne, gdzie się urodziłam i gdzie żyłam - pisała już ponadosiemdziesięcioletnia artystka - interesujące jest to, co z tym zrobiłam". Ale też od wczesnej młodości sama kierowała swoim życiem, ciesząc się swobodą, jaką dawała jej liberalna rodzina"
Do tekstu..
Kupowanie świadectw w katolickiej szkole. Były dyrektor z zarzutami (17-05-2013)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Ponad sto zarzutów usłyszał były dyrektor katolickiej szkoły w Lublinie. M.in. za fałszowanie świadectw maturalnych. Wystawiał je na przykład osobom, które mieszkały za granicą. Wystarczyło zapłacić. Szkoła nie jest już szkołą katolicką, a dyrektor nie jest dyrektorem. Dziś to 40-letni bezrobotny, który z Lublina przeniósł się na Śląsk.
Do tekstu..
Udało się sklonować zarodek człowieka. To wstęp do leczenia najpoważniejszych .. (17-05-2013)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Pamiętacie owcę Dolly? Wielka sensacja, pierwszy sklonowany ssak. Teraz udało się wykorzystać tę samą technikę do czegoś, co może przynieść ludziom trudne do wyobrażenia korzyści.
Do tekstu..
Prof. Hartmanowi:Skoro szkoła umarła, to nas, nauczycieli, wyrzucą na zbitą twar (17-05-2013)
Autor: Zbigniew Bauer
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Zgadzam się z panem, że młodych trzeba uczyć logiki, trzeba uczyć mądrości, wiedzy o ludzkiej seksualności. Trzeba im mówić, skąd biorą się bogactwo, bieda, poniżenie i wielkość. Ale - na litość boską - nie trzeba w tym celu zamykać szkół
Do tekstu..
6 mln Polaków zmaga się z biedą - niedostatkiem, brakami, ograniczeniami (17-05-2013)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Ludzie biedni nie mają twarzy, historii, a z konkretnych właściwości, często posiadają tylko zapach - taki obraz maluje się z najnowszej analizy socjologów, poświęconej publicznej dyskusji o ubóstwie w Polsce. W popularnych serialach takich jak "M jak miłość" czy "Plebania", jeśli już pojawia się bieda, to dotyka raczej bohaterów drugiego planu."
Do tekstu..
Sexy Tomb Raider vs Piechozaurus (16-05-2013)
Autor: docsnugg
Źrodło: Żenujący Blog DocSnugga Zgłosił/a: liliac
"Choć obiektywnie nie jesteśmy w stanie poznać prawdziwej motywacji Angeliny Jolie, nie ma żadnego powodu by podważać jej wyjaśnienia. Gen, który odziedziczyła po mamie zmarłej na raka piersi znacznie zwiększa ryzyko zachorowania raka piersi. Jest jak bomba zegarowa, tykająca pod biustonoszem. Stosując profilaktykę, o której mówił Piecha na antenie, można jedynie dość wcześnie wyłapać moment w którym bomba zamierza wybuchnąć i zapobiec zniszczeniom pozbywając się jej - poprzez mastektomię. Wymaga to jednak częstych kontroli lekarskich i badań, co nie ma wpływu na fakt, że niszczycielski ładunek wciąż tyka i może detonować w każdej chwili. Prewencyjna mastektomia rozbraja bombę i jest okrutną, ale najskuteczniejszą profilaktyką."
Do tekstu..
Katolik obraża własny rozum (16-05-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Silniej niż w piekło wierzy w przeznaczenie. Twierdzi, że zwierzęta mają duszę. Deklaruje wiarę w reinkarnację. Oto on: selektywny albo - jak kto woli - zakłamany katolik. – Jego przekonania to często konglomerat poglądów z katolicyzmu, buddyzmu i serialu "M jak miłość" – mówi naTemat Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego"."
Do tekstu..
Angelina, rak i hormony (16-05-2013)
Autor: Jacek Belowski
Źrodło: blog.endokrynologia.net Zgłosił/a: liliac
"Mutacja BRCA1, którą wykryto u Artystki jest czynnikiem poważnego ryzyka nowotworów piersi i jajnika. Zwiększa również ryzyko zachorowania na inne nowotwory (endometrium, trzustki i jeszcze inne), ale ich częstość jest znacznie mniejsza. Nie da się jednoznacznie oszacować, jakie jest indywidualne ryzyko zachorowania, gdyż ono kumuluje się wraz z wiekiem - im dłużej człowiek żyje, tym większa szansa, że zachoruje"
Do tekstu..
Czyje są piersi Angeliny? (16-05-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"...tu Jolie występuje w swojej drugiej roli: celebrytki wykorzystującej własną pozycję dla promowania istotnych idei. Poświęca część swojej prywatności, by oddemonizować raka piersi, pokazać, że nawet światowa sława, talent i pieniądze nie chronią przed zagrożeniem chorobą, że ryzyko nowotworu łączy ją ze wszystkimi kobietami na świecie mającymi ten zmutowany gen. Swoim przykładem pokazuje, że nie trzeba biernie czekać, że można się badać nie tylko pod kątem pojawienia się zmian, można oceniać ryzyko ich wystąpienia. Można aktywnie walczyć. Można decydować o własnym ciele."
Do tekstu..
Roman Kotliński: jeśli biskupi chcą, niech zaproszą papieża do Polski (16-05-2013)
Autor: Przemysław Henzel
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Jeśli biskupi chcą, niech zaproszą papieża do Polski, ale nie powinien tego robić ani prezydent, ani premier, a już na pewno nie na nasz koszt - mówi w rozmowie z Onetem Roman Kotliński. Poseł Ruchu Palikota podkreśla, że antyklerykalizm ma w Polsce "kilka milionów zwolenników", którzy mogą doprowadzić do wzmocnienia świeckości państwa. - Księża święcą wszystko, nawet szalety i oczyszczalnie ścieków. Polska, jak na razie, nie jest nowoczesnym państwem - ocenia Kotliński w wywiadzie.
Do tekstu..
Co to jest prezerwatywa? (16-05-2013)
Autor: Dorota Zawadzka
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Pewien tata, na spotkaniu w szkole, zapytał mnie co powinien odpowiedzieć swojemu 7 letniemu dziecku, gdy na stacji benzynowej mając wzrok na wysokości rzędu kolorowanych pudełeczek z nieznaną zawartością, syn koniecznie chciał jedno z nich dostać. Gdy tata powiedział, że to nie dla dzieci, synek nie rezygnował i zapytał co to? i do czego służy?"
Do tekstu..
Ojciec Rydzyk buduje kościół, znamy szczegóły (16-05-2013)
Autor: NZ;GK
Źrodło: onet.pl; "Gazeta Wyborcza" Zgłosił/a: slik
Trwają prace przy budowie kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w Toruniu. Świątynię z datków wiernych buduje ojciec Tadeusz Rydzyk. Znanych jest coraz więcej szczegółów dotyczących wystroju kościoła [..] W kaplicy pamięci na dolnym poziomie kościoła znajdzie się witraż o wymiarach cztery na cztery metry mający pokazywać pielgrzymkę Radia Maryja do Jana Pawła II. Na witrażu znajdą się słowa papieża Polaka: "Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja".
Do tekstu..
Parafianie w Austrii do polskiego proboszcza: Wynocha, chamie! (16-05-2013)
Autor: Beata Dżon
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Na fasadzie kościoła w austriackim Langenhart parafianie wymalowali sprayem napis "Schleich Di Polakenwedl", co w miejscowym dialekcie oznacza "spieprzaj, ty chamie - Polaczku" Wydarzenie z kwietnia szybko stało się głośne w całej Austrii, gdzie przyznaje się, iż polski ksiądz, 35-letni Krzysztof Sobczyszyn, solidnie zapracował na niechęć parafian.
Do tekstu..
Cloning Creates Human Embryonic Stem Cells. (15-05-2013)
Autor: Tracy Staedter
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Researchers have used a cloning technique, the same one used to create Dolly the sheep, to create human stem cells.
Do tekstu..
Sound the Alarm: Fraud in Neuroscience (15-05-2013)
Autor: Stephen G. Lisberger
Źrodło: The Dana Foundation Zgłosił/a: Unulfo
"In my opinion, it is likely that the field of neuroscience is detecting only the tip of the fraud iceberg. Even though most scientists conduct their research impeccably, there is more misconduct than journal editors and the scientific community detect".
Do tekstu..
Szkoła w Lubczynie: modlitwa zamiast nauki, a dzieciom sprawdza się kanapki (15-05-2013)
Autor: Agnieszka Tarczykowska
Źrodło: gs24.pl Zgłosił/a: JK
"Dyrektorka szkoły w piątki sprawdza uczniom kanapki, czy nie są przypadkiem z wędliną. Zmusza do modlitwy i psychicznie znęca się nad nauczycielami, a zajęcia prowadzi córka dyrektorki, bez pedagogicznego wykształcenia. Rodzice są oburzeni formą prowadzenia zajęć, przeraża ich niski poziom nauczania i metody pracy z uczniami, a stosunek dyrekcji do nauczania określają fanatyzmem religijnym."
Do tekstu..
Watykan: Skompromitowany kard. O'Brien musi opuścić Szkocję (15-05-2013)
Autor: mil, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Skompromitowany przez skandal seksualny szkocki kardynał Keith Patrick O'Brien, który w marcu musiał zrezygnować z udziału w konklawe, opuści w ramach pokuty Szkocję - ogłosił dzisiaj Watykan, informując o decyzji papieża Franciszka.
Do tekstu..
Sharia law used in the United Arab Emirates to jail Australian woman after... (15-05-2013)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
N JUNE 2008 Alicia Gali took a job in the UAE at a luxury hotel operated in Dubai by one of the world's biggest hotel chains, Starwood. Gali was using her laptop in the hotel's staff bar when her drink was spiked. According to this report, she: Awoke to a nightmare beyond belief: she had been savagely raped by three of her colleagues. Alone and frightened, she took herself to hospital. What she did not know is that under the UAE's strict sharia laws, if the perpetrator does not confess, a rape cannot be proved without the testimony of four adult Muslim male witnesses. She was charged with having illicit sex outside marriage, and thrown in a filthy jail cell for eight months.
Do tekstu..
Marrying a Muslim Man? (15-05-2013)
Autor: http://www.siotw.org
Źrodło: http://www.siotw.org Zgłosił/a: Piątkowski
"I am a marriage counselor living in a Middle Eastern Muslim country. Telling you who I am, which country I live in, and the real names of the people I will mention is not safe. I asked several women to tell me what they would say to someone wanting to marry a Muslim."
Do tekstu..
Naród morderców i niewolników (15-05-2013)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
I znowu po weekendzie tyle jest wesołych tematów, o których można by zabawnie napisać. Armageddon w warszawskim metrze, który zablokował komunikacyjnie całą stolicę. Ksiądz-pedofil ze Szczecina, który pozazdrościł biskupowi-actimelkowi z Gdańska jego hodowli danieli i postanowił sobie założyć hodowlę Francuzów (złapał dwóch, zresztą całkiem dojrzałych - i uwięził ich u siebie na plebani).
Do tekstu..
O ludziach wiary w polityce. Odpowiedź ks. Dostatniemu (15-05-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ucieszyła mnie bardzo wola zrozumienia przez księdza Dostatniego mojego krótkiego tekstu w obronie liberalnej demokracji, tym bardziej cenna, że ks. Dostatni należy do niezwykle wąskiego kręgu ludzi Kościoła, którzy próbują dyskutować z "niewiernymi".
Do tekstu..
O czym piszą posłowie, by zdobyć serca proboszczów (15-05-2013)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"W parlamencie co chwilę powstają uchwały, w których parlamentarzyści oddają cześć świętym i stają w obronie Kościoła. Niektóre z nich wołają jednak o pomstę do nieba."
Do tekstu..
Why Animals "Adopt" Others, Including Different Species (15-05-2013)
Autor: Christine Dell'Amore
Źrodło: http://www.nationalgeographic.com/ Zgłosił/a: Reshca
"A feel-good tale of sperm whales "adopting" a deformed bottlenose dolphin made an Internet splash this week. The story resonated with readers, including Reddit commenter Fallapoo, who said: "I see a Disney movie in the works." But the marine mammals aren't the only ones that form odd alliances, experts say."
Do tekstu..
Projektu PO ws. in vitro na razie nie będzie (15-05-2013)
Autor: mn/tr
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
Klub PO nie złoży w najbliższym czasie projektu dotyczącego in vitro. Platforma Obywatelska chce za to pracować nad ratyfikacją Konwencji Bioetycznej Rady Europy i przyjęciem dyrektyw UE, które regulują postępowanie z tkankami ludzkimi.
Do tekstu..
Coraz więcej urzędników (15-05-2013)
Autor: mś
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
Pracowników administracji publicznej przybyło o 7 tys. od 2011 roku. Najwięcej w samorządach gminnych - wynika z ostatnich danych GUS, które publikuje wtorkowa "Rzeczpospolita". To oznacza, że w Polsce pracuje obecnie 443,1 tys. urzędników, nie licząc tych w ubezpieczeniach społecznych i obronie narodowej.
Do tekstu..
U nas tolerancja skończyła się wraz z zaborami (15-05-2013)
Autor: Agata Chaber
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Młodzież LGBT w Polsce ma dość bicia na szkolnym korytarzu i wrzucania książek do toalet. Liczy na to, że Krystyna Szumilas wreszcie potępi przemoc rówieśniczą motywowaną orientacją seksualna i tożsamością płciową. Organizacje pozarządowe w Rosji mają dość zakazów parad, propagandy i otwartej wrogości. Liczą na to, że rząd albo ktoś opiniotwórczy w Państwie potępi agresję wobec osób LGBT. Ja mam dość czytania dramatycznych historii o samobójstwach i morderstwach. Liczę na to, że coś się wreszcie zmieni."
Do tekstu..
Laureat Nobla wyznaczył datę swojej śmierci (14-05-2013)
Autor: Lidia Geringer de Oedenberg
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Mirek
"Christian de Duve - belgijski Noblista, wybitny biochemik [...] zmarł tak jak zaplanował."
Do tekstu..
Szacunek dla ludzkiego ciała (14-05-2013)
Autor: Jan Piasecki
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: liliac
"Zostałem niedawno poproszony przez telewizję Przystanek Student o skomentowanie otwarcia wystawy The Human Body Exhibition. Wystawa ta budzi wiele emocji: niektórzy się oburzają, w innych zaś wywołuje ona żywe zainteresowanie. Zadaje się więc pytanie o to, co można robić z ludzkim ciałem? Czy istnieją jakieś granice jego wykorzystania?"
Do tekstu..
Sąd Najwyższy zdecydował (Bowman vs. Monsanto) (14-05-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Zgodnie z moimi przewidywaniami, Sąd Najwyższy nie podzielił argumentacji rolnika i orzekł (wczoraj – 13 maja), iż pan Bowman jest winny naruszenia prawa patentowego obejmującego odmianę soi RoundupReady. Decyzja zapadła jednomyślnie, stosunkiem głosów 9-0. (...)Po co ten „biedny” rolnik w ogóle starał się obejść prawo i nielegalnie namnażał nasiona odmian GMO? Jak sam twierdzi: „Dzięki nim uprawa soi stała znacznie łatwiejsza i wydajniejsza. Nie mam co do tego wątpliwości”."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365