Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.448 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Sądzę, że religia, ogólnie mówiąc, była przekleństwem ludzkości".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ciało – podstawowe narzędzie pracy (26-04-2013)
Autor: Magdalena Wojciechowska
Źrodło: Przegląd Socjologii Jakościowej Zgłosił/a: Armindo
"Celem artykułu jest refleksja nad problemem doświadczania własnego ciała przez pracownice agencji towarzyskich".
Do tekstu..
Rząd powie: równość dla wszystkich? (26-04-2013)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Pierwszy w Polsce rządowy dokument, który tak szeroko zajmuje się dyskryminacją m.in. ze względu na płeć, wiek, wyznanie, niepełnosprawność przygotowała minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Co w nim jest i dlaczego może wywołać awanturę, nie tylko w rządzie?
Do tekstu..
Tuwimem i Sztaudyngerem w perfekcyjną panią domu (26-04-2013)
Autor: gothmucha
Źrodło: gothmucha.blox.pl Zgłosił/a: liliac
"Dlatego też trzeba mówić te wszystkie oczywiste dla mnie rzeczy głośno i bardzo wyraźnie. Za dom odpowiadają wszyscy jego mieszkańcy, niezależnie od płci. Obsługa odkurzacza, pralki czy żelazka nie wymaga posiadania odpowiednich pierwszo- i drugorzędowych cech płciowych. Podobnie obsługa zlewu, kuchenki i pobliskiego sklepu, a nawet psa i kociej kuwety. Okna myje się ręką a nie piersiami (no chyba że na "męskich" kanałach po północy), więc to żaden dyshonor dla mężczyzny, żeby czasem to zrobić, podobnie jest zresztą z podłogą i wanną. Dom jest wspólny i wspólnie się za niego ponosi odpowiedzialność i ten dom nie musi być krystalicznie czysty. W domu się żyje i dom się brudzi i cóż, nic się nie stanie, jeśli w zlewie naczynia poleżą parę godzin. Posprząta się później, gdy ak
Do tekstu..
Cud w Kanie Galilejskiej zachęca do picia alkoholu? (26-04-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Poseł Piotr Chmielowski i dwaj jego współpracownicy z Ruchu Palikota napisali do Ministerstwa Edukacji Narodowej kilka interpelacji, w których pytają o sens nauki o cudach na lekcjach religii. Jak twierdzą, obrazek Jezusa idącego po wodzie może skutkować utonięciami, a historia o cudzie w Kanie Galilejskiej to zachęta do spożywania alkoholu.
Do tekstu..
Środowisko i rolnicy zyskują dzięki GMO – cz. 2 (26-04-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Biotechnologia rolnicza jest faktem dokonanym i wszyscy, bez wyjątku, z tego korzystamy. Przyznam, że nie widzę możliwości wycofania się. Coraz większa liczba doniesień/danych potwierdza, że wykorzystanie GMO w rolnictwie niesie ze sobą wiele zalet, które zdecydowanie przeważają nad wadami. Obserwując rozwój sytuacji jestem również pewien, że korzyści będą jeszcze większe niż obecnie. Szczególnie oczekiwanym momentem będzie wprowadzenie na rynek odmian tzw. drugiej generacji, czyli o zmienionym składzie odżywczym (zawierające prekursory witamin, mikroelementy czy kwasy omega-3). Jesteśmy na początku drogi, choć to już 18 rok upraw odmian genetycznie modyfikowanych. Przewidywana (i chyba przez wielu wyczekiwana) katastrofa ekologiczna nie nadeszła. Przyszłość tej technologii rysuje si
Do tekstu..
Komornik skazany. To historyczny wyrok (26-04-2013)
Autor: mkd
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Reprezentujący poszkodowanych radca prawny Lech Obara mówi, że wyrok jest w pewnym sensie historyczny, bo po raz pierwszy w Polsce sąd skazał komornika oraz rzeczoznawcę majątkowego za brak rzetelności w postępowaniu egzekucyjnym."
Do tekstu..
A ja nie idę do Komunii Świętej (26-04-2013)
Autor: Elżbieta Michalak
Źrodło: trojmiasto.pl Zgłosił/a: liliac
"W maju nie wszystkie dzieci pójdą do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice tłumaczą, że dziś odmienność religijna w szkole nie prowadzi do odrzucenia lub napiętnowania. Czy rzeczywiście?"
Do tekstu..
TUSKA PROBLEM Z GOWINEM, GOWINA Z PLEMNIKAMI (26-04-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Minister Gowin jest ignorantem nie tylko w dziedzinie prawa. Bardzo lubi zajmować stanowisko w sprawach, o których nie ma pojęcia. Tak jest m.in. w przypadku przemocy wobec kobiet i in vitro. Z braku elementarnej wiedzy uważa, że "zapłodnienie pozaustrojowe powinno być dopuszczalne, ale niemoralne są metody, w których narodzinom jednego dziecka towarzyszy śmierć embrionów". Gdyby słowa Gowina potraktować dosłownie, konieczny byłby zakaz zapłodnienia metodą naturalną.
Do tekstu..
GŁOS Z POJEMNIKA NA ZARODKI (26-04-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Do tej pory Jarosław "Szajba" Gowin słyszał krzyk mrożonych zarodków. Ostatnio usłyszał także ich głos. Nieszczęsne blastocysty ujawniły mu, że są sprzedawane do Niemiec i tam poddawane eksperymentom, w wyniku których giną. "Życie straciło dziesiątki albo tysiące ludzkich istnień" - grzmiał minister sprawiedliwości, który nie odróżnia zapłodnionych jajeczek od ludzi.
Do tekstu..
Wypowiedzmy konkordat (25-04-2013)
Autor: Armand Ryfiński
Źrodło: ryfinski.blog.pl Zgłosił/a: slik
Dokładnie dziś mija 15 lat od wejścia w życie Konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. To właśnie ten dokument dał polskiemu klerowi nie tylko stały dopływ ogromnego strumienia nieopodatkowanej gotówki (nie mam tutaj na myśli samych kwot z Funduszu Kościelnego, które są zaledwie kroplą w morzu pieniędzy wydatkowanych z budżetu Państwa i budżetów samorządów na rzecz Kościoła Katolickiego
Do tekstu..
First Vaccine to Help Control Some Autism Symptoms (25-04-2013)
Autor: www.uoguelph.ca
Źrodło: http://www.sciencedaily.com Zgłosił/a: Reshca
"A first-ever vaccine created by University of Guelph researchers for gut bacteria common in autistic children may also help control some autism symptoms."
Do tekstu..
Środowisko i rolnicy zyskują dzięki GMO – cz. 1 (25-04-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Autorzy zadają całkiem racjonalne pytanie, na które nie potrafią/nie chcą odpowiedzieć oponenci biotechnologii rolniczej: "W krajach, w których zaczęto uprawiać odmiany GMO, ich areał znacznie wzrastał w krótkim okresie czasu. Dlaczego? Dodatkowe zyski rolników uprawiających transgeniczne odmiany są wyraźne i w roku 2011 osiągnęły średnio 130$/ha" - mówi Graham Brookes"
Do tekstu..
Deja vu to nie pamięć z poprzedniego życia. To zjawisko psychologiczne. Doświadc (25-04-2013)
Autor: Marta Pawłowska, Marcin Małecki
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Pamięć z poprzedniego życia, telepatia, zjawisko paranormalne - nie brakuje hipotez o deja vu. To jednak zjawisko psychologiczne badane przez naukowców. Deja vu doświadczyło przynajmniej raz w życiu 67 proc. ludzi. Badania dr. Marcina Małeckiego, psychologa SWPS udowodniły, że żeby wywołać deja vu wystarczy jeden nieświadomie zaobserwowany przedmiot np. lampa podobna do tej, zapamiętanej w dzieciństwie."
Do tekstu..
Zapomniani uczestnicy (25-04-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: http://podwojnahelisa.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Historia odkrycia struktury DNA to przede wszystkim historia wyścigu pomiędzy Watsonem i Crickiem oraz Linusem Paulingiem. W tle pojawiają się oczywiście też nazwiska Wilkinsa i Franklin, a także Roberta Corey'a (który był współautorem struktury Paulinga). Nagłówki gazet i czasopism mniej lub bardziej naukowych rzadko jednak - o ile w ogóle - przywołują nazwiska innych uczestników tego wyścigu."
Do tekstu..
Jestem ateistą. Czy polscy niewierzący są prześladowani? (25-04-2013)
Autor: Janusz Omyliński
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Niedawno mama zwierzyła mi się, co czuła po tym, gdy wyznałem jej wiele lat temu, że nie wierzę w Boga. Poważnie się wtedy wystraszyła. Rozmyślała - co z niego wyrośnie, czy nie zostanie jakimś kryminalistą? Jak jednak przekonała się - to, że nie wierzę, nie oznacza, że będę kradł czy zabijał.
Do tekstu..
Zamiast wezwać pogotowie, modlili się. Dziecko zmarło (25-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Nie żyje 8-miesięczne dziecko pary z Filadelfii w USA. Chłopczyk przed śmiercią chorował, mimo to rodzice nie zdecydowali się wezwać lekarza. Powód? Wierzą w uzdrawianie wiarą. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że w 2009 roku zmarło ich pierwsze dziecko, które również nie otrzymało pomocy na czas.
Do tekstu..
Uciec od nienawiści (25-04-2013)
Autor: Alex Hannaford
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Pięć minut przed północą Nate Phelps przemknął po cichu przez trzy połączone pokoje, w których spało jego rodzeństwo. Na końcu korytarza znajdowała się jadalnia, po prawej zaś zamknięte drzwi do przylegającego do domu kościoła. Z pokoju ojca na piętrze nie dochodził żaden dźwięk. Chłopak stał w ciemności, wpatrując się w stary, czerwony zegar. Po chwili wskazówka minutowa wreszcie dobiła do dwunastki. Nate skończył 18 lat.
Do tekstu..
Dunin: Zabijaj? (25-04-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Mówimy, że każde życie jest tak samo ważne i święte? Dlaczego zatem, kiedy musimy wybierać między śmiercią osoby starszej i młodszej, wybieramy starszą?
Do tekstu..
In El Salvador, Yet Another Woman’s Life Subordinated to Non-Viable Fetus (25-04-2013)
Autor: Kathy Bougher
Źrodło: RH Reality Check Zgłosił/a: Xawery
A 22-year-old Salvadoran woman with severe chronic medical conditions is pregnant with a fetus without a brain. But a 1998 law in El Salvador prohibits all abortions, without exception.
Do tekstu..
Tytułem wstępu (25-04-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: http://podwojnahelisa.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"O co chodziło? Crickowi i Watsonowi udało się opisać strukturę DNA. Dzisiaj brzmi to może trywialnie, ale my mamy przewagę 60 lat badań nad DNA, jego strukturą i funkcją. W 1953 roku niewiele na ten temat było jednak wiadomo. Co zatem wydarzyło się 25 kwietnia? Jeden z najsłynniejszych tygodników naukowych na świecie, Nature, opublikował trzy prace - w tym tę nasłynniejszą Cricka i Watsona - opisujące strukturę DNA oraz doświadczenia, które umożliwiły jej odkrycie. A potem poszło już z górki."
Do tekstu..
Luteranie krytykują zadanie z testu gimnazjalnego (24-04-2013)
Autor: MAC/jaś
Źrodło: tvn24 Zgłosił/a: Kowalski
"W jednym z zadań na wtorkowym egzaminie gimnazjalnym znalazły się treści "niezwykle tendencyjne i utrwalające negatywne myślenie o luteranach" - napisał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp. Jerzy Samiec w liście do minister edukacji Krystyny Szumilas."
Do tekstu..
Zapytaj Monty Pythona (24-04-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Szkoda, że Donald Tusk, pragnąc trzymać bliżej siebie Jarosława Gowina, nie wymyślił mu jakiegoś nowego, zgrabnego ministerstwa. Na przykład ideologii, wiary lub sensu życia. Oczywiście na wzór "Sensu życia według Monty Pythona", bo trzeba zauważyć, że jakaś część działań ministra Gowina - w każdym razie tych w obronie wiary - żywo przypomina niektóre fragmenty tego zabawnego filmu. Oglądanie filmu jest jednak tańsze.
Do tekstu..
Andrew Wakefield–you sir are a disgusting, vile excuse for a human being (24-04-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's blog Zgłosił/a: liliac
"A large outbreak (or epidemic) of measles has hit over 700 people in Wales over the past few weeks according to NHS Wales. And since there are 6000 children who are unvaccinated against measles in this area, the outbreak will continue to increase in size, since measles is a highly contagious disease. This type of epidemic should not be happening in a modern, advanced country like the UK. Well, who or what is to blame for?"
Do tekstu..
Climate zones will shift faster as world warms (23-04-2013)
Autor: Amanda Leigh Mascarelli
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Earth's regional climate zones will shift more quickly in response to warming as the globe grows hotter in coming decades, according to a study published online in Nature Climate Change on Sunday. This is likely to make it harder for species to cope, raising the risk of extinction. "If these changes are happening faster and faster, it means that the ecosystems have less and less time to adapt," says Irina Mahlstein, a postdoctoral researcher at the Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences at the University of Colorado Boulder, who led the study."
Do tekstu..
Dzieci lizały nagie kolana księdza - śledztwo umorzono (23-04-2013)
Autor: (jks)
Źrodło: nasygnale.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Z powodu braku znamion przestępstwa w zachowaniu dyrektora szkoły prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie otrzęsin w Gimnazjum Salezjańskim w Lubinie - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy Liliana Łukasiewicz.
Do tekstu..
Gut Bacteria Make Diesel Fuel. (23-04-2013)
Autor: Jesse Emspak
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Germs that cause food poisoning could one day power your car.
Do tekstu..
Game Theory: Jane Austen Had It First (23-04-2013)
Autor: Jennifer Schuessler
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: JK
"Jane Austen was a seminal thinker in the as-yet-unnamed science of game theory, the author Michael Chwe maintains in his new book."
Do tekstu..
Pałace polskich biskupów. U pana biskupa za piecem (23-04-2013)
Autor: Piotr Sarzyński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Franciszek wzywa kler do skromnego życia, a media przypominają, że w Buenos Aires mieszkał w skromniutkim mieszkaniu, a nie w kardynalskich apartamentach. Czy głowa Kościoła czułaby się nieswojo podczas gościny w Polsce? To zależy u kogo.
Do tekstu..
Makaronowy potwór śmieszy, bo jest inny (22-04-2013)
Autor: Justyna Zielińska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W Kościele Latającego Potwora Spaghetti chodzi o dystans do świata, siebie samego i o poczucie humoru - mówią Adrian Wronka, student prawa i administracji, oraz Daniel Wójcik, który w tym roku kończy lotnictwo na Politechnice Rzeszowskiej. Marzy im się Polska, w której będzie miejsce na różnorodność poglądów
Do tekstu..
Hydrofobia (22-04-2013)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piekno Neurobiologii Zgłosił/a: Unulfo
"Misją osób posiadających rzetelną wiedzę z danego zakresu jest - w mojej opinii - jej jak najszersze przekazywanie i rozpowszechnianie".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365