Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.719.817 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Idźcie do kościoła i zostawcie filozofów w spokoju. Nie żądajcie przynajmniej, by dostosowywali swe nauki do waszej myślowej tresury: to czynią nicponie, półmędrkowie, u których możecie zamawiać sobie doktryny według upodobania.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Postpłciowa przyszłość (11-12-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pomyślałem sobie wtedy, że jedyną grupą społeczną przygotowaną na postpłciową przyszłość naszej cywilizacji są miłośnicy science fiction, którzy na sucho ćwiczą różne jej warianty wraz ze swoimi ulubionymi autorami, jak Stanisław Lem czy Jacek Dukaj."
Do tekstu..
Śledztwo ws. pedofilii: Watykan odmówił współpracy (11-12-2010)
Autor: mig
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Watykan odmówił współpracy w śledztwie irlandzkim dotyczącym molestowania seksualnego dzieci przez księży w Dublinie - wynika z informacji ujawnionej przez portal Wikileaks. Według Stolicy Apostolskiej wnioski składane w tej sprawie nie były zgodne z procedurami - pisze brytyjski "Guardian".
Do tekstu..
WikiLeaks: Pope's offer to Anglicans risked 'violence against Catholics' (11-12-2010)
Autor: Heather Brooke, Andrew Brown and Robert Booth
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
British ambassador warned that pontiff's invitation to disaffected Anglicans to convert left relations with Vatican at 150-year low
Do tekstu..
Cytat na dziś: nagła śmierć i pogotowie (10-12-2010)
Autor: January Weiner
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"Lepiej zapamiętać: AED może użyć każdy. Przy pomocy AED nie zrobi się nikomu krzywdy, ale można uratować komuś życie."
Do tekstu..
Okropnie włochata mucha (10-12-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Według prasowych doniesień, bardzo fajnie włochatą muchę odkryto ponownie w Afryce. Ponownie, bo pierwsze informacje o Mormotomyia hirsuta pochodzą z lat trzydziestych ubiegłego wieku (a drugie - z czterdziestych). Mucha wygląda na tyle dziwacznie - nie umie latać (posiada niefunkcjonalne, szczątkowe skrzydła), ma małe oczy, włochatością i długimi odnóżami przypomina raczej pająka - że naukowcy mają przeprowadzić analizy celem sprawdzenia, gdzie należałoby ją zaklasyfikować."
Do tekstu..
Jak skończy Komisja Majątkowa? (10-12-2010)
Autor: Bronisław Tumiłowicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Członkowie komisji wielokrotnie poświadczali nieprawdę i przekraczali swoje uprawnienia
Do tekstu..
Transplantologia, czyli co i jak można dziś przeszczepiać (09-12-2010)
Autor: Judyta Watoła
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wielu z nas wydaje się, że historia przeszczepów to ostatnie kilkadziesiąt lat. Tymczasem sięga ona daleko wstecz. Trzy tysiące lat temu Hindusi mieli zwyczaj okaleczania złoczyńców i jeńców przez obcięcie im nosa. Oszpeconym pomagali jednak lekarze - wycinali skórę z czoła i formowali z niej nos. Płat z czoła nie był odcięty całkowicie, dzięki czemu zachowywał ukrwienie. To właśnie można uznać za pierwsze przeszczepy skóry."
Do tekstu..
Śmierć Kryspusa (09-12-2010)
Autor: Jakub Kozłowski
Źrodło: Czasopismo Naukowe „Kultura i Historia” Zgłosił/a: liliac
"Śmierć Kryspusa, skazanego i zamordowanego w rok po przełomowym dla chrześcijan soborze nicejskim, stanowi jedną z najgorzej udokumentowanych, a zarazem najbardziej odbiegających od obrazu "bogobojnego władcy" decyzji Konstantyna Wielkiego. Materiały źródłowe dotyczące podejmowanego przeze mnie problemu są wyjątkowo lakoniczne, zwłaszcza na tle bogatej literatury historycznej tyczącej się panowania samego Konstantyna."
Do tekstu..
Historia pewnego przestępstwa (09-12-2010)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: niedowiary- blog Zgłosił/a: liliac
"Zazdroszczę matematykom, którzy mogą wszystko przesłać e-mailem. Ciekaw jestem natomiast, jak przemycają swoje próbki chemicy i fizycy. To dopiero muszą być emocje."
Do tekstu..
Zasiej fulereny, a wyrośnie nanostruktura (09-12-2010)
Autor: Teresa Kubacka
Źrodło: Naukowisko- blog Zgłosił/a: liliac
"Nanostruktury atakują trzeci wymiar, i to w dodatku przy minimalnej pomocy człowieka. Naukowcy z University of Nottingham, gdzie działa jedna z najsilniejszych obecnie grup zajmujących się nanotechnologią, pokazali, w jaki sposób można zaprojektować nanostruktury, które będą same układać się w trójwymiarowej przestrzeni w żądany sposób. Wykorzystali w tym celu zjawisko samoorganizacji w sieciach typu gość-gospodarz."
Do tekstu..
I Ty możesz zostać mikrobiologiem! – cz.2 (09-12-2010)
Autor: sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem- blog Zgłosił/a: liliac
"Mleko, aby utworzyło kremowy lub galaretowaty skrzep, czyli właśnie jogurt, musi zostać skoagulowane. Proces ten jest związany z obecnymi w mleku białkami, przede wszystkim z kazeiną, która stanowi główne białko mleka (80,5% wszystkich białek). Kazeina, jak i inne białka, złożona jest z 20 podstawowych aminokwasów, które połączone są ze sobą wiązaniami peptydowymi, tworząc długą sekwencję." Biochemia i mikrobiologia jogurtu.
Do tekstu..
Immunologia, ewolucja i minogi (08-12-2010)
Autor: January Weiner
Źrodło: Biokompost- blog Zgłosił/a: liliac
"Po pierwsze, pojawiły się w dewonie — jakieś trzysta osiemdziesiąt milionów lat temu, mniej więcej wtedy, co pierwsze żuchwowce — ryby posiadające żuchwę. Ale minogi żuchwy nie mają, uchodzą więc wraz ze śluzicami za jedyne żyjące do tej pory bezżuchwowce. Jednak „bezżuchwowce” to nie jest prawdziwa grupa systematyczna, ponieważ jest parafiletyczna — tzn. jest workiem, do którego wrzucono kilka niekoniecznie blisko spokrewnionych grup. Tak czy siak, minogi są prawdopodobnie najprymitywniejszymi kręgowcami żyjącymi jeszcze na świecie."
Do tekstu..
ósme- nie łżyj (08-12-2010)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka- blog Zgłosił/a: liliac
"Na religię posłano mnie jako czterolatkę, mając lat osiem zaliczyłam wszystkie większe sanktuaria maryjne w Polsce. Do szesnastego roku życia regularnie chodziłam na niedzielne msze. Plus majowe, roraty, oczywiście każdy pierwszy piątek miesiąca. Do studiów uważałam, że uzgodnienia wymaga jedynie to, czy w piątek będziemy pościć ilościowo, czy tylko jakościowo. A teraz zastanawiam się, jak bardzo trzeba nie lubić swojego dziecka, aby uczynić je częścią polskiego kościoła katolickiego."
Do tekstu..
Kobieta kapłanem? (08-12-2010)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: Przegląd Socjalistyczny Zgłosił/a: boniek
"Kobieta kapłanem"? Wywiad z autorką książki "Papież i kobieta"
Do tekstu..
Badacze z Nenckiego odkrywają tajemnice PML (08-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Dwa tygodnie temu w Science ukazała się praca polsko-włosko-amerykańskiej grupy dotycząca białka PML (ang. promyelocytic leukemia protein). W publikacji tej badacze opisali, jak białko PML reguluje proces apoptozy - zaprogramowanej śmierci komórek - poprzez regulację poziomów wapnia w komórce."
Do tekstu..
Jesteś katolikiem? Biskup musi ci pozwolić na sylwestra! (08-12-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
Twarde prawo, lecz prawo.
Do tekstu..
Jak zarobić na chrześcijańskich monetach (08-12-2010)
Autor: Grzegorz Sroczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jest w Polsce firma, która znalazła genialny sposób zarabiania na prawicowym elektoracie. Nazywa się Inwestycje Alternatywne Profit S.A., handluje monetami kolekcjonerskimi i zamieszcza swoje anonse wyłącznie w "Gazecie Polskiej" i "Naszym Dzienniku". Plus okołowyborcze ciekawostki.
Do tekstu..
Kościół dostał ile tylko mógł (08-12-2010)
Autor: Michał Sutkowski
Źrodło: wiadomosci.wp.pl Zgłosił/a: ramichael
"Nie jest naszą intencją, żeby szkodzić Kościołowi" - trudno o lepsze podsumowanie postawy polskich polityków wszystkich opcji niż słowa Donalda Tuska. Choć premier Miller podsumował to zwięźlej - "Unia warta była mszy". Katarzyna Wiśniewska pisze w "Gazecie Wyborczej" o gorzkiej lekcji na temat skutków uległości państwa wobec Kościoła - i niemal wszyscy mają po Komisji Majątkowej czkawkę. Wszyscy, poza rządem i Episkopatem. Znów się dogadali?
Do tekstu..
W cieniu wielkiej figury (07-12-2010)
Autor: Agnieszka Hreczuk
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Świebodzin: katoliczka uważa, że tak wielki pomnik Chrystusa to bluźnierstwo i pycha, niekatoliczka jest za figurą. Łamigłówka
Do tekstu..
Naciągany problem (07-12-2010)
Autor: Andrzej Leszyk
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
W Polsce prezerwatywa nie jest traktowana jak środek promocji zdrowia, lecz jako element walki światopoglądowej
Do tekstu..
Znaleziono leki homeopatyczne w wodzie pitnej (07-12-2010)
Autor: Wahwah
Źrodło: Skeptico/Blog atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
Po ostatnich odkryciach, że leki na receptę - włączając antybiotyki, anty-konwulsanty, stabilizatory nastroju i hormony płciowe - zostały znalezione w wodzie pitnej w Stanach Zjednoczonych, ujawniono, że inny zespół odnalazł leki homeopatyczne w wodzie kranowej.
Do tekstu..
Naukowcy już wiedzą, co sprzyja szczęściu wyznawców (07-12-2010)
Autor: INTERIA.PL/PAP
Źrodło: INTERIA.PL/PAP Zgłosił/a: sirBuk_PanBuk
"Nasze badanie dostarcza ważnego dowodu na to, że zadowolenie z życia dają raczej społeczne, niż teologiczne czy duchowe aspekty religii"
Do tekstu..
Nowy podział chrześcijaństwa (06-12-2010)
Autor: Jan Turnau
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Długie lata ruch ekumeniczny wyglądał z grubsza tak, że jest jeden Kościół rzymskokatolicki i cała reszta. Są protestanci i prawosławni, nie za bardzo podobni do siebie, ale coś ważnego ich łączy. To, że nie są wielkim, ale monolitycznym Kościołem rzymskim. Prawosławni nie od razu przystąpili do Światowej Rady Kościołów, ale dość szybko się tam znaleźli wraz z protestantami (i anglikanami), tworząc pewną wspólnotę w opozycji do Rzymu.
Do tekstu..
W co grają politycy? (06-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Senator PO Roman Ludwiczuk zaimponował swoją polityczną grą "w negocjacje" zarówno żulom z warszawskiego Grochowa, jak i chłopakom spod budki z piwem w Pcimiu Dolnym Język pana senatora spełniał wiele kryteriów niezbędnych dziś do uprawiania tej trudnej gry, jaką jest polityka, był: soczysty, bezpośredni, spontaniczny, wyrazisty, bardzo medialny.
Do tekstu..
Leczyć i liczyć. Kto w Europie ma najlepszą służbę zdrowia? (06-12-2010)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Najlepszą służbę zdrowia mają Holendrzy. Dania, Austria, Szwajcaria i Niemcy są w europejskiej czołówce, a Polska na szarym końcu rankingu. Co oni wiedzą o leczeniu publicznym, czego my wciąż nie wiemy?"
Do tekstu..
Emigrant zderza się z Polską. Czołowo (06-12-2010)
Autor: Halina Grzymała-Moszczyńska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dziewczyna z małej wioski w Beskidach, która spędziła emigrację w małym miasteczku we Włoszech, nie wróci już na swoją prowincję. Wybierze wielkie miasto: Kraków, Warszawę, Wrocław. Bo ona już przerobiła wielokulturowość, otwarła na odmienność. Wie, że nie musi wychodzić za mąż w wieku 20 lat, może podróżować, uczyć się"
Do tekstu..
Kandydoza (III) (06-12-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Jak widać więc powyżej, leczenie kandydoz, układowych zwłaszcza, nie jest proste. Opierać musi się na wiedzy lekarza dotyczącej stanu pacjenta, tego, jak duże dawki leku może on tolerować, znajomości potencjalnych efektów ubocznych terapii, jak również orientacji w epidemiologii zakażeń, cechach konkretnego szczepu drobnoustroju i jego podatności na leczenie."
Do tekstu..
Smoleńsk i AIDS, czyli dobre i złe teorie spiskowe (06-12-2010)
Autor: Tomasz Stawiszyński
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Co łączy katastrofę w Smoleńsku i światową epidemię AIDS? To, że ich nigdy nie było. Co je dzieli? To, że od niewiary w Smoleńsk jeszcze nie zaczęli umierać ludzie.
Do tekstu..
Rozmydlenie (05-12-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Sejm przyjął parytety - ogłosiły serwisy informacyjne. I to sporą większością głosów. Ach jak europejsko, postępowo i światle. Tylko, że to nie prawda."
Do tekstu..
Zwycięstwo pod Cudnowem. Siedm niedziel bijatyki (05-12-2010)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jesienią 1660 r. wojska Rzeczpospolitej zmierzyły się z przeważającymi siłami Moskwy i Kozaczyzny. Decydującą bitwę stoczono pod Cudnowem."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365