Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.968 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Antyfeministyczne bingo p.4 (22-06-2013)
Autor: szprota
Źrodło: szprotest Zgłosił/a: liliac
"Przez dziesięciolecia bowiem kobietom raczej wkładano do ślicznych, niemądrych główek, że liczby, przestrzenie, konstrukcje i algorytmy to nie dla nich. Nauczyciele w sposób nie do końca świadomy bardziej w naukach ścisłych wspierali chłopców: traktowali poważniej ich zainteresowania, więcej wymagali, w bardziej przyjazny sposób korygowali błędy. Aż przyszli ci straszni Skandynawowie i pokazali, że jak się dziewczyn nie różnicuje podczas lekcji matmy, to jednak nie są naturalnie humanistyczne."
Do tekstu..
Rektor KUL o wykładzie na temat gender: Uczymy też o szatanie, ale to nie znaczy (22-06-2013)
Autor: Paweł Kośmiński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Ksiądz prof. Antoni Dębiński tłumaczy w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że katolicka uczelnia ma obowiązek prowadzić naukową analizę również takich zjawisk jak gender. Tymczasem Wojciech Cejrowski zdążył już obwieścić światu radość z tego, że zrezygnował ze zrobienia doktoratu na KUL-u. "Mój Anioł Stróż czuwał" - pisze na Facebooku
Do tekstu..
Archiwum grzechów (22-06-2013)
Autor: Victoria Kim
Źrodło: religia.onet.pl; LA Times Zgłosił/a: slik
Amerykański Kościół katolicki musi się dziś tłumaczyć z utajnionych niegdyś dokumentów zawierających skandaliczne treści. Dlaczego tych materiałów w porę nie rzucono w płomienie?
Do tekstu..
Sanktuarium w Lourdes zalane przez powódź (22-06-2013)
Autor: serwis informacyjny
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Jacholek
Zła wiadomość dla potencjalnych pielgrzymów, Lourdes prawdopodobnie będzie zamknięte przez całe lato na skutek zniszczeń spowodowanych przez powódź. Oznacza to spadek cudownych uzdrowień w tym roku !
Do tekstu..
"Nasz Dziennik": Państwo dłużnikiem Kościoła (22-06-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Jak wynika z raportu opracowanego na zlecenie komisji konkordatowych rządu i Episkopatu: Kościół został pokrzywdzony przez państwo. Suma, jaka powinna zostać wzięta pod uwagę przy ustalaniu odpisu podatkowego to 162,5 mln zł rocznie - informuje "Nasz Dziennik".
Do tekstu..
“We’re not that terrifying…” – A response to ̶ (21-06-2013)
Autor: Adam Lee
Źrodło: http://holesinthefoam.us/ Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
In a recent article by the UK's chief rabbi, Jonathan Sacks claims that "atheism has failed. Only religion can defeat the new barbarians". Here atheist blogger Adam Lee replies.
Do tekstu..
Szwecja karze matkę za obrzezanie córki (21-06-2013)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Obrzezanie przypomina tortury - orzekł wczoraj szwedzki urząd. I kazał matce wypłacić córce rekompensatę za rytualne okaleczenie. Obrzezanie staje się poważnym problemem nie tylko w Szwecji"
Do tekstu..
Jak nie pisać o problemach społecznych (21-06-2013)
Autor: Elwen
Źrodło: Trzyczęściowy garnitur Zgłosił/a: liliac
"Złych, powielających wyjątkowo szkodliwe stereotypy książek jest wiele. Rzadko jednak matronują im instytucje kojarzone raczej z walką z uprzedzeniami niż z ich wspieraniem. Zaszczyt ten spotkał niestety "Bezdomną" Katarzyny Michalak. Dlaczego książka ta nie powinna być wspierana przez organizacje kobiece czy, szerzej, walczące z wykluczeniami?"
Do tekstu..
Straż Graniczna zmieniła praktykę ws. wjazdu do RP partnerów spoza UE (21-06-2013)
Autor: wkt/ itm/ mow
Źrodło: money.pl Zgłosił/a: liliac
"To efekt jednej z interwencji prawnych HFPC w związku z ujawnianymi w ostatnim czasie przypadkami z lotnisk, gdy SG odmawiała wjazdu na teren RP homoseksualnym partnerom Polaków, którzy zawarli z nimi rejestrowany związek partnerski w jednym z krajów UE. Chodzi o takie związki, w których jednym z partnerów jest osoba spoza Unii Europejskiej. Straż Graniczna uznawała dotąd, że ponieważ polskie prawo nie przewiduje instytucji związku partnerskiego, osobie takiej nie przysługuje prawo wjazdu do RP bez wizy, na zasadzie przewidzianej w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Teraz Straż Graniczna udzieli takim osobom 15-dniowej wizy na po
Do tekstu..
Przez lata "leczyli" homoseksualistów. Teraz przepraszają i kończą dzi (21-06-2013)
Autor: Tomasz Baliszewski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Exodus International, czyli chrześcijańska organizacja, która od ponad 30 lat "leczyła" w Stanach Zjednoczonych z homoseksualizmu, kończy działalność. Grupa oficjalnie przeprosiła społeczność LGBT za wyrządzone jej krzywdy. Jej szef oznajmił natomiast, że terapia zmierzająca do przekształcenia orientacji seksualnej była nieskuteczna."
Do tekstu..
Nowa panorama Marsa. 1,3 miliarda pikseli (20-06-2013)
Autor: jles
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Artur@R
Łazik Curiosity wciąż grzebie w marsjańskiej ziemi i przesyła naukowe analizy. NASA tymczasem opublikowała niezwykłą interaktywną panoramę Marsa o rozdzielczości 1,3 miliarda pikseli, która wprost przenosi nas na Czerwoną Planetę. Z wyjątkową dokładnością możemy zbadać szczegóły jej powierzchni.
Do tekstu..
How Are the NSA and Others Collecting and Using our Data? (20-06-2013)
Autor: Bryan Bumgardner
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
A metadata expert reveals the sobering implications of personal data collection by governments and companies.
Do tekstu..
Lise Meitner, Otto Frisch: rozszczepienie jąder uranu, 1939 (20-06-2013)
Autor: Jerzy Kierul
Źrodło: Nie od razu naukę zbudowano Zgłosił/a: liliac
"Lise Meitner była drugą w historii kobietą, która otrzymała doktorat z fizyki na uniwersytecie w Wiedniu. Było to w roku 1905. Żydówka z zasymilowanej rodziny, niezwiązanej z religią i tradycją żydowską, kilka lat później przeszła oficjalnie na luteranizm. Wkrótce wyjechała do Niemiec i zaczęła pracować w Kaiser-Wilhelm Institut, znakomitym wówczas ośrodku badawczym, gdzie jej kolegą był m.in. Albert Einstein. Przez niemal dwadzieścia lat prowadziła doświadczenia z fizyki jądrowej, blisko współpracując z Otto Hahnem, chemikiem. Była samotna, nieśmiała, nie założyła rodziny, od rana do wieczora pracowała. Kiedy przez długie godziny siedzieli, mierząc okresy połowicznego rozpadu, gwizdała Brahmsa albo Schumanna (jej siostra była koncertową pianistką)"
Do tekstu..
Notuj W kronice Galla Anonima. Jedyna taka biblioteka na świecie (20-06-2013)
Autor: Jędrzej Słodkowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Każdy użytkownik może tworzyć swoją osobistą bibliotekę, kompletując w osobnej sekcji ulubione dzieła. Szczególnie ciekawymi odkryciami można od razu podzielić się, wysyłając e-mail albo udostępniając stronę czy rysunek na Facebooku. - Jest też możliwość bardziej tradycyjnego korzystania ze zdigitalizowanych zbiorów, czyli ściągnięcia plików - mówi Makowski. - Zachęcamy, żeby śmiało wykorzystać nasze zbiory w prezentacjach czy publikacjach. Nie umieszczamy naszego znaku wodnego, nie chcemy podawania źródła. Chodzi nam o to, by z nich korzystano."
Do tekstu..
Murzyn (20-06-2013)
Autor: nameste
Źrodło: nameste Zgłosił/a: liliac
"Po raz nie wiem który pojawia się w dyskursie publicznym kadłubek dyskusji o językowym utrwaleniu ksenofobii na przykładzie Murzyna. Z jednej strony dobrze, bo uczula bezrefleksyjnych, że jest tu jakiś, hm, problem. Z drugiej - ciągle kiepsko, bo temat nie potrafi się wydostać, typowy efekt żurnalizmu, ponad poziom pseudoobiektywizacji #prawda-leży-pośrodku. Nie pomagają też ad hoc angażowani "eksperci", jak prof. Renata Przybylska (językoznawstwo, UJ)"
Do tekstu..
Fat chance: Scientists unexpectedly discover stress-resistant stem cells in adip (20-06-2013)
Autor: By Kim Irwin
Źrodło: UCLA Newsroom Zgłosił/a: dobromeg
Komorki macierzyste uzyskane z tkanki tłuszczowej z liposukcji mogą zrewolucjonizować medycynę.
Do tekstu..
Anorektyczka nie mieści się w drzwiach (20-06-2013)
Autor: Anna Wirecka
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: czarny_kot
Najważniejszym symptomem anoreksji są zaburzenia w postrzeganiu własnego ciała. Nierzadko utrzymują się one długo po zakończeniu właściwego leczenia pacjenta. Naukowcy z Utrecht University w Holandii przeprowadzili niedawno eksperyment, którego wyniki wydają się dowodzić że zaburzony obraz ciała anorektyczki nie tkwi jedynie w jej głowie (a precyzyjniej mówiąc nie jest to jedynie problem mentalny) ale również w jej ciele. Tak więc anorektyczki nie tylko widzą się jako otyłe, ale również poruszają się tak, jakby ich rozmiar ciała był większy od rzeczywistego.
Do tekstu..
"Prawdziwi Polacy" z Falangi pojechali do Syrii na zaproszenie reżimu (20-06-2013)
Autor: Łukasz Woźnicki, Marta Urzędowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Uczestniczyli w przesłuchaniach rebeliantów. Zamieścili zdjęcia więźniów w internecie i podpisali: "W najbliższych dniach czeka ich ciężkie życie, ale zdaje się, że nie będą się zbyt długo męczyć". Wiadomości syryjskiej rządowej telewizji Alikhbaria z 13 czerwca: mężczyźni w czarnych garniturach idą na spotkanie z najważniejszym sunnickim duchownym Syrii - wielkim muftim Ahmadem Badrem al-Din Hassounem. Wśród nich jest sześciu Polaków, m.in. narodowców ze skrajnie prawicowej organizacji Falanga.
Do tekstu..
Warming Proves Bad for Life in Freshwater Lakes and Rivers (19-06-2013)
Autor: Tim Radford and The Daily Climate
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"Austria's alpine lakes are warming, and that's bad news for the region's fish and economy, according to new research in the journal Hydrobiologia."
Do tekstu..
Czy ADHD istnieje? (19-06-2013)
Autor: Stanisław Krawczyk
Źrodło: Czucie i Oko Zgłosił/a: liliac
"Chyba najciekawsze w całej sprawie jest przekonanie, że o interpretacji badań naukowych decydują pojedynczy ludzie. Dokonania psychologii, socjologii itd. jawią się tutaj nie jako wytwór wspólnego działania określonej grupy uczonych, ale samodzierżawcza własność poszczególnych autorów. A przecież diagnozowaniem ADHD zajmują się liczni specjaliści - na przykład członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, którzy opracowali kryteria diagnostyczne tego zaburzenia w DSM-5 (czyli w nowym wydaniu jednej z najważniejszych klasyfikacji zaburzeń psychicznych na świecie). Można ich rozmaicie krytykować, ale trudno cokolwiek rozstrzygać na podstawie zdawkowej opinii starszego człowieka - nawet jeśli istotnie uznamy go za "ojca ADHD", co niesie znaczne ryzyko p
Do tekstu..
W poszukiwaniu jaj (19-06-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Każde wydarzenie w Polsce ma dwa wymiary - realny i medialny. Wydarzenie realne ciągnie się w czasie, wydarzenie medialne trwa kilka minut. W wydarzeniu realnym trzeba uczestniczyć, w medialnym trzeba błysnąć. Wiedzę o tym wszystkim posiadł bystry premier Piechociński.
Do tekstu..
Sanepid demaskuje ministra (19-06-2013)
Autor: Artur Grabek
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Pracownicy Inspekcji Sanitarnej twierdzą, że MEN manipuluje danymi o gotowości szkół do przyjęcia sześciolatków. Minister edukacji Krystyna Szumilas, powołując się na dane Głównego Inspektora Sanitarnego, przekonuje społeczeństwo, że ponad 90 proc. szkół jest dobrze przygotowanych do przyjęcia sześciolatków. Do "Rz" zgłosili się jednak pracownicy jednej ze stacji sanitarnych, którzy twierdzą, że raport, na który powołuje się szefowa MEN, przedstawia fałszywe dane, bo został skonstruowany tak, że nawet szkoła zupełnie nieprzygotowana na przyjęcie sześciolatków, może w nim zostać oceniona dobrze."
Do tekstu..
"Nasz Dziennik" podpadł Episkopatowi. Takiego spięcia jeszcze nie było (19-06-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gazeta związana z ojcem Rydzykiem nazwała Katolicką Agencję Informacyjną "ośrodkiem ateistycznym". Pech chciał, że to agencja powołana przez Episkopat i będąca jego własnością
Do tekstu..
Graff: Równość i Matka Natura. (19-06-2013)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Wcale nie martwi mnie, że kobiety dostały aż rok na opiekę nad dzieckiem. Martwi mnie, że mężczyźni nie dostali nic.
Do tekstu..
Future Navigation Could Be By Touch. (19-06-2013)
Autor: Jesse Emspak
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
When your GPS device in your car wants you to turn right, it says "turn right" and shows the directions on a screen. The next generation of devices could tell you to turn right by letting you "feel" your way around.
Do tekstu..
Mathigon (19-06-2013)
Autor: Philipp Legner
Zgłosił/a: Pawel_L
Mathigon is a collection of educational resources for children, the general public and teachers. These range from interactive eBooks to slideshows, videos, animations and lesson plans. With colourful design and using many new technologies, Mathigon shows how exciting and entertaining mathematics can be.
http://www.mathigon.org
PiSyzacja Kościoła (19-06-2013)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościołowi zagraża nie tyle ateizacja, co PiSyzacja. A to oznacza, jak błyskotliwie zauważył niegdyś Jarosław Kaczyński, dechrystianizację
Do tekstu..
Awantura o gender na KUL. Wykład przeszkadza biskupowi (18-06-2013)
Autor: Paweł P. Reszka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Poszło o studia, które KUL ma prowadzić z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN. Biskup diecezji włocławskiej Wiesław Mering chce od władz uniwersytetu wyjaśnień. I zapowiada, że sprawą zajmie się Konferencja Episkopatu Polski
Do tekstu..
Richard Dawkins talks about GMO crops (18-06-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"The doors have been opened to GMO crops 10,000 years ago. There is no way to go back in time, unless some of you know something that the rest of us don't. We cannot possibly feed the world without specialized crops that can grow to be pest-restistent, drought-tolerant, or whatever we need. Science isn't perfect, so there might be errors along the way, but in general, they will be minor mistakes, and the greatest thing about science is that it is completely self-correcting. If we "design" a corn that costs too much, we design a better one. Genetic engineering is a fact of life. Millions of people are kept alive with genetically engineered insulin, that is the human insulin gene is inserted into bacteria so that factories can produce billions of vials of the imp
Do tekstu..
Ada Lovelace (18-06-2013)
Autor: Loris Cli Toris
Źrodło: ygogirl.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Ada Lovelace była prawdziwą czarodziejką epoki wiktoriańskiej. Zaklęcia składała z cyfr. Mało kto je rozumiał, ale wielu podziwiało. Opracowany przez nią algorytm uznany jest za pierwszy program komputerowy. Pionierką informatyki była kobieta, której twarz znalazła się na hologramach autentyczności produktów Microsoft w kolejnym wieku."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365