Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.029 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Większość ludzi używa głowy nie do myślenia, lecz do potakiwania.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polskie prawo zbyt łagodne dla pedofilów (27-10-2013)
Autor: Marek Kozubal, Artur Grabek
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: sabek
Obszerny artykuł - opracowanie na temat orzeczeń polskich sądów w zakresie pedofilii, wraz z omówieniem rozwiązań w tym zakresie w innych krajach.
Do tekstu..
Spełnia się orwellowska metafora? Prezydent Wenezueli powołał Ministerstwo Szczę (27-10-2013)
Autor: Piotr Wesołowicz
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Prezydent ogłosił swoją decyzję w trakcie transmitowanej w telewizji narady. Stwierdził, że konieczne jest powołanie zarządu ds. osiągnięcia największego społecznego szczęścia. Za swoje wystąpienie otrzymał oklaski."
Do tekstu..
Ile dywizji ma papież? (26-10-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Jak twierdzą "umiarkowani konserwatyści", także w dyskusjach pod tekstami z Dziennika Opinii KP, to pojawienie się Janusza Palikota i jego antyklerykalnej partii miało doprowadzić do mobilizacji prawicowej czarnej sotni w polskim Kościele i wokół niego. Gdyby nie polityczny antyklerykalizm po raz pierwszy w takiej skali zorganizowany po roku 1989 przez Palikota, polski Kościół sam rozwiązałby swoje problemy, sam by się zreformował, sam zrezygnowałby z nadmiernych żądań wobec słabiutkiego świeckiego państwa, wobec formalnie tylko świeckiej szkoły państwowej, wobec skarbu państwa i samorządów.
Do tekstu..
Wcale nie alkohol: wedle statystyk to nie pijani kierowcy zabijają na drogach na (26-10-2013)
Autor: Michał Fal
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Artur@R
"Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu" - te słowa słyszymy często, gdy mowa o przyczynach najpoważniejszych wypadków drogowych. Policyjne dane pokazują jednak, że to wcale nie pijani kierowcy zabijają na drogach najwięcej osób. Eksperci twierdzą, że od jazdy na "podwójnym gazie" zdecydowanie bardziej niebezpieczna jest brawura, pośpiech i brak umiejętności.
Do tekstu..
10.04.10 (26-10-2013)
Autor: Łukasz Najder
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"O katastrofę smoleńską upomniała się także beletrystyka, choć nie tak ochoczo i szybko jak publicystyka czy non-fiction. Z rezultatów nie warto wyciągać szerokich wniosków, ale można przyjrzeć się w szczegółach, w jaki sposób pisarze poradzili sobie z literaturą na styku fikcji i faktu - godzeniem postaci realnych z wykreowanymi, dystansem wobec swoich przekonań i antypatii politycznych."
Do tekstu..
Element of the week: meitnerium (26-10-2013)
Autor: GrrlScientist
Źrodło: Guardian (GrrlScientist) Zgłosił/a: liliac
"This week's element is meitnerium, which has the atomic symbol, Mt, and the atomic number, 109. This element is named in honour of physicist and mathematician Lise Meitner who correctly explained an experiment where uranium underwent nuclear fission to produce other, smaller, elements. For rational reasons that mystify most observers, she was not recognised for this achievement with a Nobel Prize, although her supervisor, Otto Hahn, was."
Do tekstu..
El Salvador: Where women may be jailed for miscarrying (26-10-2013)
Autor: Nina Lakhani
Źrodło: BBC Zgłosił/a: liliac
"El Salvador has one of the toughest anti-abortion laws in the world. A side-effect is that women who suffer miscarriages or stillbirths are sometimes suspected of inducing an abortion - and can even be jailed for murder."
Do tekstu..
Newsweek przegrał spór sądowy z Opus Dei (26-10-2013)
Źrodło: prawo.rp.pl Zgłosił/a: MA
Newsweek ma zamieścić sprostowanie i odpowiedź Opus Dei na publikacje tygodnika z 2011 r., gdzie pisano m.in., że ta katolicka organizacja działa niejawnie i prowadzi własną sieć szkół - orzekł we wtorek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Do tekstu..
Znaleziono układ z siedmioma planetami (26-10-2013)
Autor: ew/BBC/abc
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Na pierwszy rzut oka układ wydaje się być bardzo podobny do naszego. Gazowe giganty są, jak u nas, na zewnątrz układu, a planety skaliste - w jego środku. Okazuje się jednak, że system KIC 11442793 jest dużo bardziej dynamiczny od naszego. Grawitacje poszczególnych planet oddziałują na siebie i zmieniają swoje orbity."
Do tekstu..
Zagadkowe umysły zwierząt (25-10-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Szympansy mogą używać narzędzi, planować, a nawet szybciej niż człowiek rozpoznawać cyfry, a psy domyślają się, co może wiedzieć ich właściciel. Ale tego co zwierzęta myślą, dowiedzieć się nie sposób. Umysły zwierząt nie są jak uproszczone ludzkie umysły. Są zupełnie inne - przypomina etolog dr Maciej Trojan z UW.
Do tekstu..
TEDx Kraków 2013 - Idee warte rozpowszechniania! (25-10-2013)
Autor: Jakub Korus
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
TEDxKraków dobiegł końca. Dziękujemy, że byliście z nami przez cały czas trwania naszej relacji. Wszystkie dzisiejsze wystąpienia oraz wywiady z prelegentami znajdziecie poniżej. A już niedługo na NEWSWEEK.PL skróty najlepszych naszym zdaniem wystąpień!
Do tekstu..
Porozmawiajmy o fundamentach… (25-10-2013)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: Listy Ateisty Zgłosił/a: Artur@R
Skoro już jednak zostałem blogowym ekshibicjonistą (bo taka pisanina to jednak pewna forma ekshibicjonizmu, połączona do tego z masochizmem - a wszystko to bez jakiejkolwiek satysfakcji seksualnej), postanowiłem przedstawić pod Państwa surowy (w to nie wątpię) osąd pewien zestaw myśli czy przekonań, które dla dzisiejszego mnie stanowią właśnie rodzaj fundamentu, punkt wyjścia do postrzegania świata i, pardon le mot, bytowania w nim.
Do tekstu..
Kuria w Poznaniu chce, by sąd nakazał sprostowanie materiału TVP (25-10-2013)
Autor: (RC)
Źrodło: onet.pl, PAP Zgłosił/a: JK
Archidiecezja Poznańska walczy w sądzie o nakaz sprostowania materiału z "Panoramy" TVP nt. nieruchomości, w sprawie której trwa proces między Kościołem a Skarbem Państwa. Według sprostowania cała nieruchomość, gdzie dziś jest szkoła baletowa, należy do Kościoła. Pozwem zdziwieni są redaktorzy "Panoramy".
Do tekstu..
Do Bishops Run Your Hospital? (25-10-2013)
Autor: Stephanie Mencimer
Źrodło: Mother Jones Zgłosił/a: liliac
"Abortion services are always quick to go when a Catholic hospital takes over, but the changes go much further. In many cases, doctors are prohibited from prescribing birth control, and hospital pharmacies won't sell it. Doctors may even be told not to counsel patients about it. Catholic hospitals have been reluctant to offer emergency contraception to rape victims, and when they do, they first require a pregnancy test to ensure the woman was not pregnant before the assault. The bishops' guidelines forbid tubal ligations and vasectomies. They also extend to end-of-life care: Catholic hospitals may ignore patients' requests to be removed from feeding tubes or life support, even if those wishes are expressed in living wills. And many states allow religious hospitals to discriminate agai
Do tekstu..
Z memuarów polonistki: polscy uczniowie wyznają krwawy patriotyzm (25-10-2013)
Autor: Ewa Frączek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Młodzież licealna mentalnie nie okrzepła po zaborach. Wśród dzisiejszych 16-, 17- i 18-latków - ludzi wychowanych przecież w XXI wieku, z wdrukowaną w życie demokracją - dzieją się cuda. Trudno uwierzyć, ale w murach współczesnych liceów zupełnie żywa jest umysłowość Sienkiewicza. W złym tego słowa znaczeniu."
Do tekstu..
Opening the Skies to Everyone (25-10-2013)
Autor: Phil Plait
Źrodło: Slate Zgłosił/a: liliac
"I have long advocated that the best way to hook someone on astronomy is to get them outside and get them to look up. People see the stars all the time, but they don't see them. The sky is just part of the landscape, so to speak, and gets ignored. But get people to notice, get them to understand what's out there, and you'll open their minds to the idea that there are far bigger and far greater things in and above this world."
Do tekstu..
Kolejne wyroki NSA w sprawie osób występujących z Kościoła (25-10-2013)
Autor: PAP
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Małyska
"Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek kolejne dwa wyroki, w których orzekł, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie może z góry umarzać postępowań w sprawie osób, które domagają się wpisu w księdze chrztu o wystąpieniu z Kościoła."
Do tekstu..
Pożegnanie teleskopu Plancka. ESA wysłała do niego ostatnią komendę (25-10-2013)
Autor: Jacek Krywko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Stworzono go wspólnym wysiłkiem wielu europejskich krajów. Jego zadanie polegało na badaniu tzw. kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła - radiacji o temperaturze bliskiej zera absolutnego będącej pozostałością po Wielkim Wybuchu. Analiza tego promieniowania pokazuje, jak Wszechświat wyglądał ledwie 380 tys. lat po swoich narodzinach. Poszerza naszą wiedzę o materii, z której jest zbudowany, oraz o tym, jak z nieskończenie małego przeobraził się w niewyobrażalnie wielki."
Do tekstu..
Wszystkie geny manii (25-10-2013)
Autor: wom
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Według autorów pracy opublikowanej w ostatnim wydaniu tygodnika "Nature" zachowania maniakalne spotykane zarówno w przebiegu choroby dwubiegunowej, jak i w ADHD mogą być spowodowane przez nadekspresję genu SHANK3, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu (ekspresja to proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, najczęściej białka)."
Do tekstu..
The Master of the Absurd Turns 100 (25-10-2013)
Autor: Ray Cavanaugh
Źrodło: philosophynow.org Zgłosił/a: JK
November 2013 marks the centennial of the birth of Albert Camus. A native of French Algeria, Camus became an influential wartime journalist before embarking on a creative writing career. He would become a titan of French literature and a leading voice of the existentialist philosophy that dominated the post-WWII intellectual climate in France. Alba Amoia says in her biography that Camus became "the moral conscience of his generation." Ironically, this spokesman for the absurdity of the human condition came across as a pretty regular guy; in fact, he possessed an easy charm, excelling at endeavors social, athletic or literary. At age 46, when writers often reach the apex of their powers, he died in a car wreck.
Do tekstu..
Ksiądz spod Piły skazany za pedofilię. Molestował seksualnie 9-latka (24-10-2013)
Autor: -
Źrodło: wp.pl; Polska; Głos Wielkopolski Zgłosił/a: slik
Sąd skazał ks. Waldemara B., byłego wikariusza i nauczyciela religii z parafii w Wysokiej pod Piłą za molestowanie seksualne 9-latka - informuje "Głos Wielkopolski". Ksiądz m.in. robił dziecku pornograficzne zdjęcia.
Do tekstu..
Cross-dressing w imię równości (24-10-2013)
Autor: Christine June
Źrodło: Codziennik Feministyczny Zgłosił/a: liliac
"W Islamskiej Republice Iranu Kurdowie od dawna doświadczali łamania praw człowieka i przyspieszonych egzekucji więźniów politycznych bez sprawiedliwego procesu. Tak więc, gdy w kwietniu sąd w Marivan w prowincji Kurdystan postanowił "ukarać" skazanego nakazując mu paradowanie ulicami w tradycyjnym kurdyjskim stroju kobiecym, kobiety zaprotestowały przeciw domniemanej obrazie zarówno kurdyjskiej kultury jak i ich samych. Solidaryzując się z nimi, Masoud Fathi i Sasan Amjadi założyli Kurd Men for Equality (KME), facebookowy fan page, na którym umieścili zdjęcia samych siebie ubranych w podobne stroje. Wywołało to reakcję łańcuchową: setki mężczyzn - Kurdowie i podobnie nie-Kurdowie - wrzucają własne cross-dressingowe zdjęcia w akcie odważnych transgresji, prowok
Do tekstu..
Twierdza wizjonera (24-10-2013)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Sarzana, mało znane włoskie miasteczko, leżące niemal nad brzegiem Morza Liguryjskiego, ma na swoim terytorium prawdziwy skarb - świetnie zachowaną fortecę z przełomu XV i XVI wieku, jeden z najważniejszych zabytków architektury militarnej na świecie."
Do tekstu..
Open-Phylo: give science back to the people (24-10-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: BioMed Central blog Zgłosił/a: liliac
"One of the first to realize that the potential of the everyman could be put to better use were the brave men and women going where no man has gone before: the researchers of the SETI program, which searches cosmic radiowaves for signs of extraterrestrial life. Although the data analysis performed as part of the program used a lot of computing time, it did not require powerful machines: most operations could be done on simple personal computers. In the late 90s, the SETI@home project was started: users from all over the world were encouraged to download and install a small application, which would dip into the idle time of their computers to analyze chunks of SETI data. Although no signs of extraterrestrial life have been found so far, SETI's approach of using the power of crowd
Do tekstu..
Astronomowie odkryli najodleglejszą znaną galaktykę (24-10-2013)
Autor: IAR, kk
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Galaktyka jest od nas oddalona o 30 miliardów lat świetlnych. Najpierw zobaczył ją legendarny teleskop Hubble'a, który już wcześniej pomógł w wielu odkryciach."
Do tekstu..
Rewolucja w odkrywaniu kosmosu? Napęd wielkości znaczka pocztowego (24-10-2013)
Autor: Jacek Krywko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Dzisiejsze silniki rakietowe wymuszają wagę i duży rozmiar statków kosmicznych, a to bardzo podnosi koszty. Na MIT zbudowano silniki wielkości znaczka pocztowego. Zostaną zamontowane w tzw. nanosatelitach, czyli takich o rozmiarach kostki Rubika."
Do tekstu..
Łódzki proboszcz zabronił księżom głaskać dzieci. Boi się oskarżeń o pedofilię (23-10-2013)
Autor: Matylda Witkowska
Źrodło: www.dzienniklodzki.pl Zgłosił/a: slik
Zakaz głaskania dzieci podczas zbierania pieniędzy na tacę chce wprowadzić ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. Ta decyzja ma zapobiec ewentualnym oskarżeniom o molestowanie. Dzieci nie są do głaskania, sam też dzieci nie głaszczę - wyjaśnia ks. Kamiński. - Może dochodzimy do absurdu, ale nagonka na księży jest tak ohydna, że każdy, nawet drobny gest może być pretekstem do oskarżenia o molestowanie.
Do tekstu..
Alfonso the Slobberer and Ivar the Boneless: Worst Nicknames for Medieval Rulers (23-10-2013)
Autor: Medievalists.net
Źrodło: Medievalists.net Zgłosił/a: liliac
"Medieval kings and rulers often got nicknames. If you were lucky, you would be called the Good, the Great, or the Hammer (honourable mention goes to John II, Duke of Cleves, who got nickname the Babymaker for having fathered 63 illegitimate children). Those monarchs who didn't perform as well might get the name the Bad, the Cruel, or the Mad. However, a few men from the Middle Ages had rather unusual nicknames, and probably ones they really didn't want. Here is our list of the top ten worst nicknames given to medieval rulers."
Do tekstu..
Otwarta nauka a filozofia procesu wydawniczego (23-10-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Rzesze badaczy, blogerów, dziennikarzy naukowych, nauczycieli akademickich i fanów nauki różnej innej maści spędzają bezsenne dnie i noce tworząc epistoły wyjaśniające laickim czytelnikom, dlaczego nawet do literatury fachowej trzeba wciąż podchodzić z dystansem. Dlaczego należy na nią patrzeć krytycznie - i jak to krytyczne na nią patrzenie powinno wyglądać. I ciągłe nadużywanie publikacji w pseudonaukowych debatach spędza wielu osobom sen z powiek. A wszystko to dzieje się w czasach, gdy teoretycznie wszystkie (czy też znakomita większość) publikowanych prac naukowych przeszła już proces recenzji! Nietrudno więc sobie wyobrazić tę wolną amerykankę, która miałaby miejsce, gdyby tego procesu w ogóle nie było"
Do tekstu..
Szczecin boi się gender (23-10-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Szczeciński prestiżowy konkurs o nagrodę literacką Gryfia promujący kobiety pisarki pozbył się właśnie z jury swojej pomysłodawczyni prof. Ingi Iwasiów. Z jury wyrzucono również Beatę Kozak, redaktorkę feministycznego pisma "Zadra", a na znak protestu odeszła Justyna Sobolewska, dziennikarka "Polityki".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365