Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.152.876 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Co dzień rośnie we mnie przekonanie, że chrześcijaństwo, w każdym razie w jego dotychczasowej postaci i interpretacji, dobiega na Zachodzie końca"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Pustka po Papie (04-04-2008)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldmarc
Nauki papieskie idą w zapomnienie, a pokolenie JP2 jest fikcją.
Do tekstu..
Katecheta z mężem (04-04-2008)
Autor: Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza, Duży Format Zgłosił/a: ellubis
Prezydent wygłosił orędzie z tłem, które się zemściło. Miała być manipulacja na niekorzyść do kwadratu a wyszło na korzyść do potęgi setnej. Kto pod kim dołki... przy okazji KK, prezydencki poplecznik, nadepnął na grabie i teraz chodzi z guzem na czole, wielkim jak śliwka i widocznym na cały glob, bo geje z prezydenckiego orędzia ostrzegającego przed tymi grzesznikami gejami okazali się być gorliwymi katolikami. Na dodatek czego są sobie wierni, wzbudzają sympatię i robią dużo dobrego. Oj, trudno będzie się wygrzebać z tego dołka, jeszcze trudniej zatuszować guza.
Do tekstu..
Hebrajska puszka Pandory (04-04-2008)
Autor: Victor M. Amela
Źrodło: La Vanguardia Zgłosił/a: mamut
Mesjanistyczni Żydzi chcą odbudować świątynię na jej dawnym miejscu. Ten, kto tego dokona, będzie prawdziwym Mesjaszem. Oznaczałoby to jednak profanację Meczetu na Skale, trzeciego najświętszego miejsca islamu. Świat muzułmański zaatakowałby wtedy Izrael. Wybuchłaby kolejna wojna światowa. -W takim razie oby Bóg sprawił, by Arka Przymierza nigdy się nie odnalazła! -Byłby to poważny problem. Jestem przekonany, że FBI, CIA i amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego mają opracowane tajne instrukcje na wypadek, gdyby się pojawiła.
Do tekstu..
Sunday School for Atheists (03-04-2008)
Autor: JENINNE LEE-ST. JOHN / PALO ALTO
Źrodło: Time Zgłosił/a: MA
On Sunday mornings, most parents who don't believe in the Christian God, or any god at all, are probably making brunch or cheering at their kids' soccer game, or running errands or, with luck, sleeping in. Without religion, there's no need for church, right?
Do tekstu..
koniec końca świata (03-04-2008)
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
Kilkadziesiąt osób od 5 miesięcy oczekiwało końca świata w zamkniętej pieczarze w pobliżu wsi Nikolskoje, 400 km na południowy wschód od Moskwy. Wśród mieszkańców jaskini przeważają kobiety. Czternaście osób udało się namówić do opuszczenia schronienia. Osoby, które pozostały w pieczarze, deklarują, że zostaną tam do końca świata.
Do tekstu..
Ile kosztuje Konkordat? (03-04-2008)
Autor: Alicja Stypuła
Źrodło: wp.pl/Trybuna Robotnicza Zgłosił/a: zet
Państwo polskie na każdym poziomie administracyjnym i pod każdym pretekstem przekazuje polskiemu Kościołowi katolickiemu bajońskie sumy. Znacznie przekraczają domniemane środki finansowe wynikające ze zobowiązań zapisanych w Konkordacie. Umyślnie nie są one nigdzie sumowane, ani przez administrację państwową, ani przez Kościół.
Do tekstu..
Krew tej ziemi Wszechpolaków portret zbiorowy (03-04-2008)
Autor: Małgorzata Olszewska
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: mamut
Każdy kandydat do MW dostaje broszurę, w której najważniejszy tekst to "Naród, Młodzież, Idea" Wojciecha Wierzejskiego - postaci dla Wszechpolaków niemal legendarnej. Trzydzieści lat, deputowany do Parlamentu Europejskiego, ostry polemista. Artykuły europosła z "Myśli Polskiej", "Wszechpolaka" czy "Naszego Dziennika" nie zostawiają suchej nitki na masonach, eurotumanach, najemnikach brukselskich i rodzimych sprzedawczykach.
Do tekstu..
Człekokrowa z probówki (02-04-2008)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: Andrzej Kierski jr
Ni to człowiek, ni to krowa. Naukowcy z uniwersytetu w Newcastle stworzyli w probówce hybrydę - półczłowieka, półzwierzę. Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii nie ma wątpliwości i alarmuje: to eksperymenty przypominające Frankensteina. Duchowni głośno protestują. Problem w tym, że wszystko jest zgodne z brytyjskim prawem.
Do tekstu..
Dynastia terroru Rodzina ben Ladenów (02-04-2008)
Autor: FORUM / onet.pl
Źrodło: FORUM / onet.pl Zgłosił/a: mamut
Światowy terrorysta nr 1 udał się zapewne dalej. Niektóre tajne służby podejrzewają, że w kierunku północnym, do niedostępnego, otoczonego ostrymi szczytami cypla Wakhan, gdzie można znaleźć schronienie w tysiącach grot; możliwe też, że ukrywa się w rozczłonkowanym masywie górskim w pobliżu Chost, niedaleko granicznej miejscowości Parachinar. Trudno sobie wyobrazić, aby OBL mógł się poruszać w tym regionie całkiem bez wiedzy pakistańskich tajnych służb i wojska. Telefon jego matki Hamidy jest stale na podsłuchu, na ten nieprawdopodobny wypadek, że Osama uczyni nieostrożny krok i będzie można zlokalizować miejsce jego pobytu. National Security Agency, największa amerykańska służba nasłuchu satelitarnego, zidentyfikowała w 1996 roku numer telefonu komórkowego Osamy, a jej komputery zapis
Do tekstu..
Niewierny (02-04-2008)
Autor: Piotr Kowalczuk
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: mamut
Od tej pory wszędzie, przez 24 godziny na dobę, towarzyszy mu kilkuosobowa policyjna ochrona. Wydał dalsze cztery książki, m.in. "Kocham Italię. Ale czy Włosi ją kochają?", w której deklaruje, że czuje się Włochem, a w zeszłym roku "Niech żyje Izrael", co naraziło go na ostre ataki wszystkich Arabów, antysemitów, propalestyńskiej lewicy, nawet włoskiego świata nauki. Tym ostatnim naraził się wcale przekonująco brzmiącą diagnozą: "włoskie środowisko akademickie jest w większości lewicowe i żywi sympatie filoislamskie". Pierwsze małżeństwo Allama nie wytrzymało próby czasu. W zeszłym roku ożenił się z Valentiną Colombo, wybitną tłumaczką literatury arabskiej, wykładowczynią na wydziale arabistyki uniwersytetu w Bolonii. Mają syna Dawida, który został miesi
Do tekstu..
Muzułmanie przed katolikami, powód zmian na religijnej mapie świata (02-04-2008)
Autor: Katarzyna Zuchowicz, Piotr Kowalczuk
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: mamut
"Muzułmańskie rodziny mają dużo dzieci, chrześcijańskie mają ich mniej" - tłumaczy Vittorio Formenti w wywiadzie dla "L'Osservatore Romano". Czy to jedyny powód zmian na religijnej mapie świata? - Jedyny i wyłączny. Przypadki zmiany wyznania są nieliczne i nie mają znaczenia w statystykach - przyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Warszawskiego.
Do tekstu..
Hamas TV, lalki-dzieci od zabijania (02-04-2008)
Autor: wiadomosci.onet.pl
Źrodło: wg The Daily Telegraph Zgłosił/a: ellubis
Al-Aqsa, stacja telewizyjna należąca do organizacji terrorystycznej Hamasu wyemitowała film z lalkami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziecko zabija w nim George'a Busha, prezydenta USA.
Do tekstu..
Chiny, Unia Europejska i JKM (02-04-2008)
Autor: Jacek Sierpiński
Źrodło: Jacek Sierpiński Zgłosił/a: Jacek Sierpiński
Czy Chiny są naprawdę bardziej cywilizowane i wolnorynkowe niż Unia Europejska, tak jak napisał to na swoim blogu Janusz Korwin-Mikke?
Do tekstu..
Zakazane rysunki - ciąg dalszy (02-04-2008)
Autor: Jacek Sierpiński
Źrodło: Jacek Sierpiński Zgłosił/a: Jacek Sierpiński
Będzie karane posiadanie pornograficznych rysunków i komputerowo wygenerowanych obrazów przedstawiających "osoby małoletnie". Bo tak chce Unia Europejska.
Do tekstu..
Ilu Kościół miał przymusowych robotników (01-04-2008)
Autor: Mirosław Kropidłowski
Źrodło: {A:www.ekumenizm.pl/|ekumenizm.pl} Zgłosił/a: jarekland
Przypuszcza się, że w Trzeciej Rzeszy pracowało około 8 milionów przymusowych robotników, nie wiadomo dokładnie ilu z nich pracowało na rzecz kościołów, aktualnie szacuje się ich liczbę na około 22 tysiące.
Do tekstu..
Biskupi kręcą na siebie bicz (01-04-2008)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: Przegląd/wp.pl Zgłosił/a: jarekland
Doświadczenie wszystkich krajów pokazuje, że klerykalizacja na siłę prędzej czy później się kończy. Z prof. Janem Woleńskim rozmawia Robert Walenciak.
Do tekstu..
Wyobraźnia po prawej stronie cz.2 (31-03-2008)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldmarc
W prawicowej fantastyce trend religijny ustąpił trendowi walki z polityczną poprawnością, ten, dobiwszy do ściany absurdu, zostanie teraz pewnie zastąpiony przez inny, i jeszcze inny - tymczasem lewa strona wyobraźni wyschła Polakom do reszty.
Do tekstu..
Czy Koniec Partii Politycznych? (30-03-2008)
Autor: Bartosz Wasilewski
Źrodło: www.ego.riki.pl Zgłosił/a: Karol
Całkiem niedawno polska demokracja osiągnęła pełnoletność. W naszym społeczeństwie 19 lat życia w wolności zaowocowało pewnego rodzaju rozczarowaniem demokracją. W dużym stopniu spowodowane jest ono negatywnymi skutkami transformacji gospodarczej. Przejawia się ona w dewaluacji jednej z podstawowych cech współczesnej demokracji - pluralizmu, przede wszystkim politycznego, czyli krótko mówiąc wielości partii politycznych. To, o co walczył ruch Solidarności, dziś jest często obiektem ataku. Pluralistyczna wymiana poglądów i przekonań w Sejmie, jest nazywana cyrkiem z Wiejskiej, a telewizyjne transmisje z sejmowych posiedzeń szerokim łukiem są omijane przez młodsze i starsze pokolenia w obawie przed zawałem serca. W praktyce owocuje to ciągle spadającą frekwencją wyborczą.
Do tekstu..
Mezopotamia pod Sztokholmem (30-03-2008)
Autor: Olivier Truc
Źrodło: Le Monde Onet.pl Zgłosił/a: mamut
W następnych latach przybywały kolejne fale. Dziś chrześcijanie z Bliskiego Wschodu są tak dobrze zintegrowani, że mają własne kluby piłkarskie, własnych deputowanych i setki pracowników naukowych. Pomagają sobie wzajemnie pożyczając pieniądze na uruchomienie firmy czy sklepu. Mieli ministra w ostatnim socjaldemokratycznym rządzie. W Szwecji dają przykład wzorowej integracji z miejscowym społeczeństwem przy jednoczesnym zachowaniu pamięci o swoich korzeniach. Kiedy drużyna Assyriska FF weszła poprzednio do superligi, przed pierwszym meczem uczciła minutą ciszy pamięć ofiar ludobójstwa Ormian w 1915 roku. Stało się to przed kamerami szwedzkiej telewizji. Władze tureckie zaprotestowały. - Tu futbol i polityka idą ręka w rękę - skomentował kibic. Niektórzy marzą o odrodzeniu narod
Do tekstu..
Apostazja: Moda na niewiarę (30-03-2008)
Autor: Joanna Jakubowska
Źrodło: Nowa Trybuna Opolska Zgłosił/a: MA
Kościołem wstrząsają w ostatnich latach spektakularne odejścia znanych duchownych. Dlaczego ludzie odchodzą od wiary?
Do tekstu..
Może jestem egzotycznym katolem (30-03-2008)
Źrodło: Gość Niedzielny Zgłosił/a: MA
O tym, co szkodzi publicznemu wizerunkowi, o granicy między słusznym sprzeciwem a obrażaniem ludzi i o tym, czemu rezygnuje z polskiego obywatelstwa, z Wojciechem Cejrowskim rozmawia Artur Bazak.
Do tekstu..
A Year of Rationalist Achievements (29-03-2008)
Autor: Sanal Edamaruku
Źrodło: RATIONALIST INTERNATIONAL Zgłosił/a: mamut
The year 2007 has brought some welcome changes. The idea to reject religion and irrationality and insist on the primacy of reason has become attractive for a considerable section of the public in different parts of the world. There is a new sensitivity about violations of freedom of thought and freedom of personal life. The atmosphere is slowly changing, courage seems to be infectious. Dark shadows start giving way. The following three developments show an encouraging international trend.
Do tekstu..
Jesteśmy zadupiem Europy (29-03-2008)
Autor: Jerzy Pilch
Źrodło: DZIENNIK Zgłosił/a: mamut
Ani województwo, ani powiat, ani Pcim, ani Pacanów - dno. Spód, piwnica, przyziemie, podziemie, suterena. Zadupie. Jesteśmy zadupiem Unii Europejskiej. Byliśmy nim, jesteśmy nim i będziemy nim. Będziemy nim długo. Bardzo długo. Przyjmijmy to, zrozummy, zaakceptujmy, weźmy na klatę - będzie nam łatwiej. A jak nie nam, to przyszłym pokoleniom - dla nich pracujemy. Jakby powiedział wielki poeta: nasz czas minął - już jesteśmy. Jesteśmy i będziemy Dzikimi Polami Unii Europejskiej, jej Siczą, jej Zaporożem, jej Syberią i jej Alaską. Jesteśmy i będziemy, choćby nie wiadomo co.
Do tekstu..
"Kaczyńscy nie potrzebują Europy. Ja tak" (29-03-2008)
Autor: aktor Marek Kondrat
Źrodło: DZIENNIK Zgłosił/a: mamut
Dla mnie Europa jest intelektualnym wyzwoleniem, kolebką tej myśli, którą czuję najlepiej, i miejscem intelektualnie wartościowym. Na całym świecie ślad europejski przywieziony przez emigrantów zawsze jest najwyraźniejszy. To kolebka świata, która jest wzorem i przykładem dla innych krajów i narodów. My, będąc w jej środku, najbliżej jak to jest możliwe powinniśmy siedzieć i uczyć się, jak żyć w normalności, bez ciągłego stanu wyjątkowego i rewolucji moralnej. Nie rozumieją tego ludzie, którzy rządzili Polską przez ostatnie dwa lata. Ludzie żyjący w oderwaniu od rzeczywistości, którzy nigdy nie wyjeżdżali za granicę i żyją od dziecka swoimi grami wojennymi.
Do tekstu..
Kościół zaczyna umierać? (29-03-2008)
Autor: Tomasz Sieduszewski
Źrodło: ego.riki.pl Zgłosił/a: zet
Na początku lat 90-tych Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło badania, mające sprawdzić poziom sekularyzacji w kraju. Wyniki przekonywały, że "odreligijnienie" Polsce nie grozi i że mimo spadającej liczby wiernych, katolicyzm polski będzie mieć się dobrze przez najbliższe kilkanaście lat. Od tamtego czasu minęło już ich ponad 15 i sytuacja niestety zaczyna się zmieniać - i to z winy samego Kościoła.
Do tekstu..
Jacek Karpiński - polski Bill Gates pasł świnie (28-03-2008)
Autor: Rafał Pawlak
Źrodło: hacking.pl Zgłosił/a: zet
Mało kto wie, że polski inżynier stworzył w 1970 roku minikomputer szybszy niż wprowadzony dziesięć lat później IBM PC. K-202 mógł być standardem informatycznym, a Jacek Karpiński polskim Billem Gatesem i Stevem Jobsem w jednym.
Do tekstu..
Witamy w Szczurlandii! (27-03-2008)
Autor: Piotr Żuk
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: waldmarc
Rozpychanie się łokciami, brak zaufania do innych ludzi, chamstwo w każdej sferze życia. Proste reguły gry, w których liczy się tylko skuteczność. Kto silniejszy, ten zgarnia wszystko. Żadnej litości wobec słabszych, jedynie zazdrość i zawiść wobec innych konkurentów. Sprawy publiczne to sprawy niczyje - liczy się tylko prywatny interes. Wyścig szczurów nabiera tempa w prowincjonalnym kraju nad Wisłą.
Do tekstu..
Czad – afrykańska beczka prochu (26-03-2008)
Autor: Marek Karolkiewicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: mamut
Czad jest jednym z najbiedniejszych państw kontynentu. Rozległe pustynie i brak wody blokują rozwój gospodarki. W wielu regionach infrastruktura nie istnieje. W ziemi kryją się złoża uranu, złota oraz ropy naftowej, te ostatnie szacowane są na miliard baryłek. W porównaniu z naftowym potencjałem Zatoki Perskiej to niewiele, ale jak na afrykańskie warunki takie bogactwo to prawdziwy skarb. Od 2003 r. Czad wydobywa ropę naftową, która transportowana jest rurociągiem do terminalu znajdującego się na wybrzeżu Kamerunu. Rurociąg został zbudowany dzięki pomocy Banku Światowego. W zamian władze w Ndżamenie zobowiązały się, że znaczna część dochodów ze sprzedaży czarnego złota zostanie przeznaczona na oświatę, opiekę zdrowotną i walkę z nędzą. Jak to często bywa, władze wydały jednak miliony na za
Do tekstu..
Dylematy biskupów (25-03-2008)
Autor: Bartosz Machalica
Źrodło: przegląd-tygodnik.pl Zgłosił/a: waldmarc
Doniesienia o seksualnym wykorzystywaniu chłopców przez księży spowodują szybsze odchodzenie od Kościoła
Do tekstu..
Książki lubią mole... (25-03-2008)
Autor: Maja Erdmann
Źrodło: pomorska.pl Zgłosił/a: waldmarc
Co drugi z nas przez ostatnie kilka miesięcy nie przeczytał ani jednej książki. Jeszcze mniej osób korzysta z bibliotek. Czytanie książek traktujemy, jak przykrą konieczność, a nie rozrywkę dającą przyjemność.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365