Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.842.538 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 471 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Dla egzystencjalisty (...) jest niesłychanie żenujące to, że Bóg nie istnieje, ponieważ w ten sposób znika wszelka możliwość znalezienia wartości w zrozumiałym niebie (...) Straciliśmy religię, ale zyskaliśmy humanizm".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
NIK o poszukiwaniach gazu łupkowego (20-01-2014)
Źrodło: NIK Zgłosił/a: MA
Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce. W okresie objętym kontrolą działalność poszukiwawczo-rozpoznawczą złóż gazu z łupków prowadzono w oparciu o 113 koncesji obejmujących blisko 30 proc. terytorium Polski. Wykonywane przez przedsiębiorców prace geologiczne przebiegały jednak na niewielkiej części udzielonego im obszaru koncesyjnego i niejednokrotnie z opóźnieniem. Przyczyna tak powolnego działania przedsiębiorców wynikała nie tylko ze zmieniającej się sytuacji
Do tekstu..
Filar: W Polsce ze stanowienia prawa uczyniono western (20-01-2014)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Jedni "szeryfowie" uważają drugich za swoich największych wrogów.
Do tekstu..
Jak Polacy walczą z bankami? (20-01-2014)
Autor: Szymon Krawiec
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Piszą pozwy, zakładają stowarzyszenia, pikietują na ulicach. Polacy mają dość bankowych sztuczek, więc wypowiedzieli wojnę bankom.
Do tekstu..
The Stealth War on Abortion (20-01-2014)
Autor: Janet Reitman
Źrodło: rollingstone.com Zgłosił/a: liliac
"It's a brilliant strategy to package these laws as just making sure abortion is 'safe,' [and] in many states, they've been able to sell it that way," says Eric Ferrero, VP of communications at Planned Parenthood Federation of America. But abortion is already safe. The mortality rate for abortions is less than .67 per 100,000 procedures. By comparison, the mortality rate for colonoscopies, also commonly performed in outpatient clinics but not subject to similar restrictions, is about 20 out of 100,000"
Do tekstu..
Środki osuszające (20-01-2014)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"Zimą, zamknięci w uszczelnionych przed chłodem mieszkaniach, susząc pranie na rozgrzanych kaloryferach doświadczamy niekiedy warunków iście tropikalnych, gdy nasycona wilgocią atmosfera nie pozwala schładzać się ciału. Wtedy też widzimy wilgoć spływającą z chłodnych okien i marszczące się papierowe gazety. I być może przypominamy sobie wówczas reklamy osuszaczy powietrza, które w jakiś magiczny sposób mają wyssać z powietrza wilgoć. W jaki sposób? W sposób fizyko-chemiczny..."
Do tekstu..
Jak nie marnować potencjału uczelni i tworzyć pełnoprofilowe ośrodki onkologiczn (20-01-2014)
Autor: Katarzyna Rożko
Źrodło: rynekzdrowia.pl Zgłosił/a: liliac
"Jedynie dwie z dwunastu polskich uczelni medycznych ma w swojej strukturze pełnoprofilową katedrę onkologii. W ten sposób marnowany jest potencjał bazy i fachowców oraz sposobność, by wykształcić onkologów, na których zapotrzebowanie będzie dramatycznie rosnąć - uważają rektorzy uniwersytetów medycznych."
Do tekstu..
Islandzki sąd zdecydował: drogi nie będzie, bo to może zdenerwować elfy. Wierzy (19-01-2014)
Zgłosił/a: MA
Elfy, mityczny lud Islandii, po raz kolejny przypomniał o swoim istnieniu. Sąd zdecydował o wstrzymaniu budowy drogi ze stolicy kraju, Rejkjawiku, z Półwyspem Álftanes. Powód? Inwestycja przecinała obszar ich występowania.
Do tekstu..
Study Explains Cognitive Illusion of Psychic Powers (19-01-2014)
Autor: Benjamin Radford
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
New research demonstrates that humans can subconsciously detect and assimilate changes in visual stimuli without knowing where that information came from, or what exactly changed.
Do tekstu..
Cloning comeback (19-01-2014)
Autor: David Cyranoski
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Ten years ago, Woo Suk Hwang rose to the top of his field before fraud and dodgy bioethical practices derailed his career. Can a scientific pariah redeem himself?
Do tekstu..
Zapobiec recydywie (19-01-2014)
Autor: Paulina Wajszczak
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Obniżenie wskaźnika recydywy to bardzo istotny cel społeczny. Kolejne kraje sięgają po prywatne pieniądze, by ten cel zrealizować. Czy to dobre rozwiązanie?
Do tekstu..
Wirowanie i świecenie (19-01-2014)
Autor: Agata Różańska
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Dysk. Okrągły płaski twór, zrobiony z materii, kojarzy nam się głównie z przedmiotem używanym od starożytności w sporcie. Wyrzucany przez atletę rotuje, a minimalne opory powietrza gwarantują jego daleki lot. Ale nie te cechy zapewniły mu miejsce we współczesnej astrofizyce. Dla nas ważna jest energia, którą wyświeca"
Do tekstu..
28 lat, milion złotych i ambitny plan: tworzyć lżejsze i wytrzymalsze samoloty (19-01-2014)
Autor: Łukasz Święch, Marta Pawłowska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Praca naukowa w Polsce to duże wyzwanie. Nie tylko ze względu na wynagrodzenia, ale i niewielkie szanse na dofinansowanie badań. Są jednak młodzi i ambitni naukowcy, którzy walczą o szansę dla siebie i polskiej nauki. 28-letni dr inż. Łukasz Święch z Katedry Samolotów i Silników Lotniczych Politechniki Rzeszowskiej przekonał do swojego projektu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W konkursie Lider zdobył 1,2 mln zł na opracowanie metod, dzięki którym z drukarki 3D będzie można dosłownie wydrukować tańsze i trwalsze samoloty. - Jak tylko mamy pieniądze, idziemy do przodu. Duch naukowy w narodzie nie umiera"
Do tekstu..
What if natural products came with a list of ingredients? (19-01-2014)
Autor: George Dvorsky
Źrodło: io9.com Zgłosił/a: liliac
"Processed foods are notorious for their jaw-droppingly long lists of chemical-laden ingredients, each one sounding worse than the last. But as these detailed infographics show, even the simplest of foods are anything but."
Do tekstu..
Pierwszy układ z gwiazdą Be i czarną dziurą (19-01-2014)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl, za: Universitat de Barcelon Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Hiszpańscy naukowcy odkryli pierwszy znany układ składający się z czarnej dziury i gwiazdy typu Be. Dotychczas istnienie takich układów postulowano jedynie teoretycznie
Do tekstu..
Global Village Construction Set (18-01-2014)
Autor: Marcin Jakubowski
Źrodło: open source ecology Zgłosił/a: Hotbit
Open Source Hardware - niezwykle ciekawa inicjatywa założona przez ... z pochodzenia Polaka.
http://opensourceecology.org/
Ta technologia może zmienić twoje życie. Wszystko, co musisz wiedzieć o druku 3D (18-01-2014)
Autor: Maciej Kucharczyk/bgr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Druk 3D wymieniany jest wśród technologii, które w najbliższych latach mogą najbardziej zmienić nasze życie. Jak działają drukarki trójwymiarowe i co potrafią?
Do tekstu..
Sukces wymalowany na murach (18-01-2014)
Autor: Krzysztof Domaradzki
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Łódzka fundacja Urban Forms to przykład, jak się powinno prowadzić biznes. Dzięki determinacji jej założycielki w imponującym tempie powiększa obszar swoich działań. A przy okazji ozdabia miasto efektownymi muralami
Do tekstu..
Jednokomórkowi niewolnicy i produkcja benzyny (18-01-2014)
Autor: Łukasz Lamża
Źrodło: Granice Nauki Zgłosił/a: MA
Opisane niedawno w Nature* eksperymenty mogą doprowadzić w niedługim czasie do wydajnego produkowania benzyny przez hordy zmodyfikowanych genetycznie bakteryjnych niewolników. Jak to możliwe?
Do tekstu..
Dr Miłosz Giersz oraz Dr Patrycja Prządka-Giersz, odkrywcy bezcennego grobowca (18-01-2014)
Autor: Miłosz Giersz,Patrycja Prządka-Giersz,Ewa Nieckuła
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Odkrycie grobowca sprzed ponad tysiąca lat, na północy Peru, znalazło się w dziesiątce najważniejszych światowych wydarzeń archeologicznych 2013 roku. Wykopaliskami kierował dr Miłosz Giersz. Wśród odkrywców jest również jego żona, dr Patrycja Prządka-Giersz. Poznali się na studiach, od prawie 15 lat prowadzą badania w Peru."
Do tekstu..
Komisja karania kobiet [List otwarty] (18-01-2014)
Autor: Ewa Łętowska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Biorąc to wszystko pod uwagę dochodzę do wniosku, że moja obecność na konferencji w dniu 21 stycznia byłaby jedynie legitymizowaniem dokumentu, który wobec wycofania zainteresowania rządu - po prostu nie istnieje. Jeżeli zaś miałaby to być konferencja naukowa, to nie rozumiem dlaczego organizuje ją Komisja. Mam podejrzenia (jeśli niesłuszne, to trudno, ale okoliczności do tego skłaniają), że konferencja służy spóźnionej legitymizacji nieudanego przedsięwzięcia. A w tym nie chciałabym uczestniczyć."
Do tekstu..
Uczciwość i wiarygodność nauki – odpowiedzialność za słowa w walce o in vi (18-01-2014)
Autor: Barbara Dolińska
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"...chciałabym poddać analizie zachowania uczonych, które- chcę w to wierzyć- są wynikiem pobieżnego tylko zaznajamiania się z literaturą przedmiotu, brakiem wnikliwości w analizowaniu danych liczbowych, a nie dokonywaną ze względów ideologicznych świadomą manipulacją, mającą wprowadzić w błąd Czytelnika. Chodzi mi przy tym nie o Czytelnika, będącego specjalistą w danym obszarze, ale o przeciętnego telewidza, radiosłuchacza, czytelnika prasy czy też kogoś, kto szuka informacji na powszechnie dostępnych stronach internetowych. Uważam przy tym, że szkody społeczne wynikające z przedstawiania fałszywego obrazu rzeczywistości są w takim przypadku niekiedy znacznie większe, niż w warunkach, w których nierzetelność dotyczy artykułów ściśle naukowych. Niezorientowani w danym obsz
Do tekstu..
Chińczycy dołączyli do elitarnego klubu? Odpalili "pojazd hipersoniczny (17-01-2014)
Autor: Autor: mk\mtom
Źrodło: Reuters, tvn24.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Chińskie ministerstwo obrony potwierdziło, że przeprowadziło test pojazdu hipersonicznego. - Odpalenie miało charakter naukowy i nie było wymierzone w żaden kraj - stwierdzono. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze informacje podawane w amerykańskich mediach.
Do tekstu..
Genetic Modifications You May Not Know About (17-01-2014)
Autor: Renee Cho
Źrodło: blogs.ei.columbia.edu Zgłosił/a: liliac
"While much attention is focused on genetically modified foods and the debate over their safety, fewer people are aware that many other genetically modified organisms (GMOs) and cells are in development. These genetic modifications include new crops and food products, but also trees that have been wiped out by disease, animals altered to produce useful products and microorganisms engineered to combat cancer. Shahid Naeem, director of the Earth Institute Center for Environmental Sustainability, and Matt Palmer, senior lecturer at Columbia University's Department of Ecology, Evolution and Environmental Biology, offer their perspective on these new developments"
Do tekstu..
Odkryli nieznanego faraona (17-01-2014)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Grobowiec i szczątki całkowicie dotąd nieznanego egipskiego króla odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na starożytnej nekropoli w Abydos."
Do tekstu..
What scientific idea is ready for retirement? (17-01-2014)
Autor: edge.org
Źrodło: The Guardian /the observer Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Each year a forum for the world's most brilliant minds asks one question. This year's drew responses from such names as Richard Dawkins, Ian McEwan and Alan Alda. Here, edge.org founder John Brockman explains how the question came into being and we pick some of the best responses
Do tekstu..
Natural 3-D Counterpart to Graphene Discovered: New Form of Quantum Matter (17-01-2014)
Autor: DOE/Lawrence Berkeley National Laboratory.
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
The discovery of what is essentially a 3D version of graphene -- the 2D sheets of carbon through which electrons race at many times the speed at which they move through silicon -- promises exciting new things to come for the high-tech industry, including much faster transistors and far more compact hard drives. A collaboration of researchers at the U.S Department of Energy (DOE)'s Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) has discovered that sodium bismuthate can exist as a form of quantum matter called a three-dimensional topological Dirac semi-metal (3DTDS). This is the first experimental confirmation of 3D Dirac fermions in the interior or bulk of a material, a novel state that was only recently proposed by theorists.
Do tekstu..
„Globalna pogoń za tym, co jeszcze zostało do wydobycia” (17-01-2014)
Autor: Michał Kleiber
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Globalna pogoń za tym, co jeszcze zostało do wydobycia
Do tekstu..
Dziecko z (de)presją (17-01-2014)
Autor: Informacja prasowa Żarówka PR i Marketing
Źrodło: psychiatria.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Ponad milion Polaków ma zaburzenia depresyjne. Chorują także dzieci. Według Ministerstwa Zdrowia co dziesiąty młody człowiek wymaga pomocy specjalisty. Wśród najmłodszych przybywa samobójców. Co sprawia, że dzieci nie radzą sobie z presją i stresem?
Do tekstu..
Rosetta: The wild wild world of comet chasing (17-01-2014)
Autor: Quentin Cooper
Źrodło: bbc.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
With the Rosetta spacecraft poised for a very close encounter with a comet, Quentin Cooper wonders how much have missions been inspired by Hollywood?
Do tekstu..
Dogs Not as Close Kin to Wolves as Thought. (17-01-2014)
Autor: Jennifer Viegas
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
A widely held belief is that dogs evolved from gray wolves, but a new study finds that the common ancestor of dogs and wolves went extinct thousands of years ago.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365