Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.631.802 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5674 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Uodpornione na rozterki moralne i światopoglądowe, znające jeden tylko autorytet z jego Jedyną Prawdą, odizolowane od kulturowych wpływów świata zewnętrznego, zamykane w parafiach i w dusznych, wielodzietnych „prawdziwie katolickich” rodzinach, pokolenie to — dla którego prawa dziś ustanawiane nabiorą już patyny tradycji — prawdopodobnie pozwoli się doprowadzić na tym..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Pospiesz się! (09-10-2009)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Korea Południowa mimo kryzysu pędzi do przodu. W ciągu czterech dekad rozwoju jej gospodarka wzrosła czterystukrotnie, a dochód na mieszkańca o 22 tys. proc.
Do tekstu..
Nobel za matkę białek (08-10-2009)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Tegoroczne nagrody w dziedzinie chemii to ostatnia część trylogii o tym, jak z chemicznego punktu widzenia funkcjonują najważniejsze elementy życia. Jej pierwszy tom obejmuje odkrycie budowy i działania DNA. Drugi opisuje, w jaki sposób informacja zawarta w materiale genetycznym jest przepisywana z DNA i tłumaczona, tak by powstały konkretne białka - niezbędny element do życia każdej komórki. W trzeciej części można przeczytać, gdzie i w jaki sposób te białka ostatecznie powstają.
Do tekstu..
Krytyka Kościoła. Autorytarne sumienie świata (08-10-2009)
Autor: Tadeusz Bartoś, były dominikanin
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Maddy
Bardzo wnikliwa a jednocześnie wyważona krytyka zjawiska "autorytetu moralnego" jako takiego, na przykładzie Kościoła Katolickiego
Do tekstu..
Komu apostazja (06-10-2009)
Autor: Tomasz Ponikło
Źrodło: http://tygodnik.onet.pl/32,0,34372,komu_apostazja,artykul.html Zgłosił/a: liliac
Kanonista ks. prof. Remigiusz Sobański komentuje pismo Racjonalisty do Watykanu krytykujące utrudnianie przeprowadzanie apostazji przez Komisję Episkopatu Polski w 2008 r.
Do tekstu..
Najobszerniejsza w sieci biografia Przybyszewskiego (06-10-2009)
Autor: maruna
Źrodło: http://stachu-przybyszewski.pl Zgłosił/a: meteorka
Najobszerniejsza w sieci biografia Stacha Przybyszewskiego. Ciekawa zarówno dla miłośników Smutnego Szatana, jak i dla tych, którzy chcą się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Do jej napisania autorka posłużyła się licznymi książkami o Przybyszewskim. Artykuł zawiera wiele szczegółów i ciekawostek z życia i twórczości Meteora Młodej Polski.
Do tekstu..
My, ofiary uniwersytetów (06-10-2009)
Autor: Maciej Wasielewski
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: waldeck77
Przed sześcioma laty Rządowe Centrum Studiów Strategicznych prognozowało, które specjalizacje będą najbardziej pożądane na rynku pracy w 2010 roku. Eksperci zachęcali do studiów pedagogicznych, informatycznych, prawniczych i psychologicznych. W cenie mieli być też inżynierowie, absolwenci zarządzania i kierunków niszowych.
Do tekstu..
Prawo czy obowiązek pochówku? (05-10-2009)
Autor: Gazeta Wyborcza Kielce
Źrodło: WP Zgłosił/a: PiotR

Do tekstu..
Chcesz bierzmowania? A masz indeks? (05-10-2009)
Autor: Magdalena Warchala
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Trzecioklasiści przygotowujący się do bierzmowania powinni przynajmniej trzy razy w tygodniu być w kościele - wymagają księża. - Rozumiemy, że do sakramentu należy się przygotować, ale do egzaminu gimnazjalnego też - mówią rodzice.
Do tekstu..
Awantura o miejsce w Encyklopedii "S" (05-10-2009)
Autor: Joanna Pszon
Źrodło: http://miasta.gazeta.pl/opole/ Zgłosił/a: zet
Kajetan Szatyński, który jako Tao Szatański publikował w opolskich pismach podziemnych, uważa, że z powodów wyznaniowych wykreślono go z Encyklopedii Solidarności. - To bzdura - opierają autorzy wydawnictwa. Kajetan Szatyński twierdzi, że wyrzucono go z encyklopedii z powodów wyznaniowych. Encyklopedia Solidarności ma się ukazać na 30-lecie istnienia NSZZ "Solidarność". "Moje nazwisko miało się tam pojawić, ale go nie będzie, ponieważ uznano, że nie ma w niej miejsca dla osoby, która nie wierzy w Boga, a JP II nie jest dla niej autorytetem. Jestem żywym przykładem, że ateiści są w naszym kraju prześladowani" - napisał Szatyński na forum internetowym gazeta.pl.
Do tekstu..
Starości nie będzie. Niestety (04-10-2009)
Autor: Piotr Szukalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Polak zaczyna się przygotowywać do przejścia na emeryturę po czterdziestce. Jeśli zachowamy dotychczasowe przyzwyczajenia, czeka nas przykre przebudzenie: degradacja finansowa - mówi demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Rozważania o emeryturach.
Do tekstu..
Szkoły z kasą (04-10-2009)
Autor: Magda Papuzińska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Może nie wypada w chwili inauguracji nowego roku akademickiego wieszczyć klęski polskiego szkolnictwa wyższego, ale trzeba to wreszcie otwarcie powiedzieć: wyższe wykształcenie w dzisiejszej Polsce to mniej więcej w połowie obraza rozumu, wciskanie kitu i propaganda.
Do tekstu..
15 królewien i jedna krówka (03-10-2009)
Autor: Joanna Sokolińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie obcasy Zgłosił/a: liliac
Posyłasz do przedszkola miłą dziewczynkę, której obojętne jest, czy wkłada majteczki w wyścigówki, czy z kokardkami. A kogo odbierasz? Dziewczynkę w różowej baletowej spódnicy. Gdyby przeciwnicy adopcji dokonywanej przez pary gejowskie więcej czasu spędzali w towarzystwie dzieci, w mig zmieniliby poglądy. Choćby ojcowie byli bardziej gejowscy od gejowskich bohaterów "Klatki dla ptaków", żadną miarą geja ani lesbijki z heteroseksualnego dziecka nie zrobią. Po pół roku w przedszkolu czterolatek dostaje płeć. Odgórnie, bez możliwości zmiany, nagięcia, bez szans na rys indywidualny. Wpływ domu jest bez znaczenia.
Do tekstu..
Dzieci lewicy (03-10-2009)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Od kilku lat wiatr historii wiał w żagle prawicy. To ona przejmowała media, podsuwała tematy publicznych debat, narzucała język. Teraz wahadło wraca do równowagi, odzywa się lewa strona, ale co ma do powiedzenia?
Do tekstu..
Wierzymy w to, w co chcemy wierzyć (03-10-2009)
Autor: Michał Woźniak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Zwracamy uwagę głównie na te wiadomości w mediach, z którymi się zgadzamy - dowiódł eksperyment amerykańskich psychologów. To źle rokuje naszej tolerancji i skłonności do kompromisu
Do tekstu..
Feminizm jako utrata niewinności (02-10-2009)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: liliac
Salon czy kuchnia? Feminizm jako sztuka wyboru. Nie ma takiego wyjścia, którym można wyjść niezadraśniętą. Droga pomiędzy salonem i kuchnią utraci całą swoją neutralność gdy tylko zadasz sobie pytanie, kto nią chodzi i kto gdzie jest gościem, a gdzie stałym bywalcem. Wraz z pytaniami znika niewinność pytanych, ale i pytających.
Do tekstu..
Etyka szoły nie tyka (02-10-2009)
Autor: Aleksandra Pezda, Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: jarekland
Każda szkoła powinna zaoferować uczniom dwie godziny tygodniowo zajęć z etyki - od zerówki po maturę. Tylko z czego uczyć? Są jedynie trzy podręczniki dla licealistów, używane od lat. - Ups, to jest etyka w podstawówce i gimnazjum? - dziwi się redaktor naczelny dużego wydawnictwa edukacyjnego.
Do tekstu..
Uwolnić misia! (01-10-2009)
Autor: Katarzyna Lubiniecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Większość niedźwiedzi w niewoli w Polsce żyje w straszliwych warunkach - wynika z raportu wrocławskich zoologów.Agnieszka Sergiel, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego raport opracowała razem z dr. Robertem Maślakiem (zoologiem z UWr) we współpracy z brytyjskim Królewskim Towarzystwem Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt i Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt "Animals".
Do tekstu..
Uderzenie modlitewne (29-09-2009)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ramichael
Religia, wiara, modlitwa, wszelkie religijne zaangażowanie bywają wykorzystywane do celów niereligijnych: akcji politycznych, społecznych, lobbystycznych. Abp Kazimierz Nycz w liście do wiernych z niedzieli 13 września wezwał do modlitwy przeciwko prawnej legalizacji in vitro. Ustanowił m.in. kościół Wizytek w Warszawie miejscem całodobowej adoracji
Do tekstu..
In vitro po włosku? Nie idźcie tą drogą (29-09-2009)
Autor: Ewa Siedlecka, Sławomir Zagórski
Zgłosił/a: ramichael
Prof. Emanuelą Turillazzi:Prof. Emanuela Turillazzi: W lutym 2004 r. włoski parlament uchwalił ustawę regulującą całość zagadnień związanych z tzw. technologiami wspomaganego rozrodu.
Do tekstu..
Karol Darwin i nogi Kylie Minogue (29-09-2009)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: Pawel_L
Co łączy Karola Darwina, nogi Kylie Minogue i Polskę? - tym intrygującym pytaniem rozpoczął wykład goszczący na Festiwalu Nauki brytyjski ewolucjonista dr Jeremy Pritchard z University of Birmingham. Odpowiedzi nie udzielił od razu...
Do tekstu..
Gdzie był Bóg? (29-09-2009)
Autor: John Rawls
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Tekst ten, noszący datę 1997, został znaleziony w papierach Rawlsa po jego śmierci w 2002 roku. Dysponenci jego spuścizny zdecydowali się go opublikować razem z pracą młodego Rawlsa o tematyce religijnej pt. "A Brief Inquiry into the Meaning of Sin and Faith".
Do tekstu..
Jezus objawił się na ścianie fabryki! (29-09-2009)
Autor: Daniel Nogal
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Tysiące ludzi z całej Ukrainy przybywają do miejscowości Wielkie Berezne, by na własne oczy ujrzeć Chrystusa. W tym malutkim miasteczku, położonym tuż obok granicy ze Słowacją, wilgoć i pleśń na ścianie fabryki ułożyły się w coś, co przypomina wizerunek Jezusa. No, powiedzmy. Ocenić możecie sami.
Do tekstu..
Niezwykłe nowe gatunki zwierząt (28-09-2009)
Autor: Piotr Kościelniak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Pawel_L
Żaba z kłami, gekon wyglądający jak kot i ptak, który woli chodzić, niż latać to tylko niektóre spośród 163 nowych gatunków odkrytych w Azji Południowo-Wschodniej. O nieznanych nauce zwierzętach poinformowała właśnie organizacja ekologiczna WWF.
Do tekstu..
Kapelani bez wojska mają rajskie życie (28-09-2009)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Henryk_P
Z Żar wojsko wyprowadziło się dziesięć lat temu. Ale Żary wciąż mają parafię garnizonową. MON utrzymuje etat księdza, opłaca koszty - prąd, ogrzewanie itp. Wojska nie ma już w Pile. Ale proboszcz podpułkownik włada tu kościołem garnizonowym. Jego budowę ukończono... już po wyprowadzeniu armii z miasta. Podobnie w Sopocie, Gdańsku, Olsztynie, Łodzi. - Wojska od dziesięciu lat ubywa, parafii garnizonowych nie mówi były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. Z zazdrością na księży kapelanów patrzą kapłani z diecezji. - Nie muszą martwić się o nic. Wygrali los na loterii: pensja, koszty remontów czy ogrzewania ich nie interesują. Ja muszę szukać pieniędzy na wszystko z tacy, intencji mszalnych, ze ślubów, z pogrzebów... - wymienia proboszcz diecezjalny ze Szczecina. W P
Do tekstu..
A jeśli mój syn będzie gejem... (27-09-2009)
Autor: Magda Żakowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Magda Żakowska pisze o wychowaniu dziecka w duchu tolerancji dla inności.
Do tekstu..
Dyskryminacja jest jak zakaz nauki i odmawianie kobietom praw wyborczych (27-09-2009)
Autor: Grzegorz Napieralski
Źrodło: http://napieralski.blog.onet.pl Zgłosił/a: liliac
O dyskryminacji kobiet i neutralności światopoglądowej państwa pisze na przykładzie najświeższych wydarzeń medialnych (np. sprawy Alicji Tysiąc) Grzegorz Napieralski.
Do tekstu..
Lotnicze pogotowie bez święceń (26-09-2009)
Autor: Henryk_P
Źrodło: http://www.pardon.pl/, za Naszym Dziennikiem Zgłosił/a: Henryk_P
Poseł Czesław Hoc (PiS) bardzo zbulwersował się brakiem pozwolenia na poświęcenie i pobłogosławienie nowego śmigłowca dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uroczystość przekazania służbie ratowniczej nowego śmigłowca medycznego firmy Eurocopter odbyła się dwa tygodnie temu na terenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku Bemowo w Warszawie. Symbolicznego odsłonięcia śmigłowca dokonała minister Ewa Kopacz.
Do tekstu..
W Izraelu nie wolno sypiać z wrogiem (26-09-2009)
Autor: Marta Kazimierczyk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Izraelskie miasto chce tępić romanse młodych Żydów z Arabami. Dla wielu Izraelczyków taka miłość to zdrada. Program walki z mieszanymi związkami żydowsko-arabskimi zaczął się właśnie w 200-tys. mieście Petach Tikwa niedaleko Tel Awiwu. Specjalna grupa złożona z psychologów i pracowników społecznych będzie wyszukiwać i "ratować" młode Żydówki, które randkują z Arabami.
Do tekstu..
Papież w kraju ateistów (26-09-2009)
Autor: Lubosz Palata
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Stając w sobotę na płycie lotniska w Pradze, Benedykt XVI znajdzie się na wrogiej ziemi. Swój dodatek poświęcony pielgrzymce do Czech "Mlada Fronta Dnes" zatytułowała: "Papieżu, witaj w kraju ateistów".
Do tekstu..
Jak pije się naftę (25-09-2009)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Trochę śmiesznie, trochę strasznie. Notka dedykowana szczególnie tym, którzy wciąż nie potrafią sobie wyobrazić w jakie absurdy ludzie wierzą, jakie absurdy rozprowadzają i do jakich makabrycznych zjawisk rzeczona wiara (w tym przypadku we wszelaki zabobon medyczny) może doprowadzić.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365