Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.606.020 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeśli chcesz zaczynać rewolucję, to lepiej zacznij ją w swoim własnym domu i sposobie myślenia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Do therapists know what they're doing? Don't bank on it, 3 psychologists say (10-10-2009)
Autor: Rosie Mestel
Źrodło: http://www.latimes.com/news/science/ Zgłosił/a: lontri
Czy powinniśmy ufać psychoterapeutom i stosowanym przez nich metodom? Ostatnie amerykańskie badania jednoznacznie wskazują, że większość terapeutów jest zwyczajnie niedouczona; stosowane przez nich techniki terapeutyczne są przestarzałe lub opierają się na niepewnych przesłankach naukowych. W artykule umieszczono odsyłacz do tekstu oryginalnego raportu aut. Timothy B. Baker, Richard M. McFall, Varda Shoham w sprawie aktualnej sytuacji w dziedzinie psychologii klinicznej w Stanach Zjednoczonych.
Do tekstu..
Pospiesz się! (09-10-2009)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Korea Południowa mimo kryzysu pędzi do przodu. W ciągu czterech dekad rozwoju jej gospodarka wzrosła czterystukrotnie, a dochód na mieszkańca o 22 tys. proc.
Do tekstu..
Nobel za matkę białek (08-10-2009)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Tegoroczne nagrody w dziedzinie chemii to ostatnia część trylogii o tym, jak z chemicznego punktu widzenia funkcjonują najważniejsze elementy życia. Jej pierwszy tom obejmuje odkrycie budowy i działania DNA. Drugi opisuje, w jaki sposób informacja zawarta w materiale genetycznym jest przepisywana z DNA i tłumaczona, tak by powstały konkretne białka - niezbędny element do życia każdej komórki. W trzeciej części można przeczytać, gdzie i w jaki sposób te białka ostatecznie powstają.
Do tekstu..
Krytyka Kościoła. Autorytarne sumienie świata (08-10-2009)
Autor: Tadeusz Bartoś, były dominikanin
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Maddy
Bardzo wnikliwa a jednocześnie wyważona krytyka zjawiska "autorytetu moralnego" jako takiego, na przykładzie Kościoła Katolickiego
Do tekstu..
Komu apostazja (06-10-2009)
Autor: Tomasz Ponikło
Źrodło: http://tygodnik.onet.pl/32,0,34372,komu_apostazja,artykul.html Zgłosił/a: liliac
Kanonista ks. prof. Remigiusz Sobański komentuje pismo Racjonalisty do Watykanu krytykujące utrudnianie przeprowadzanie apostazji przez Komisję Episkopatu Polski w 2008 r.
Do tekstu..
Najobszerniejsza w sieci biografia Przybyszewskiego (06-10-2009)
Autor: maruna
Źrodło: http://stachu-przybyszewski.pl Zgłosił/a: meteorka
Najobszerniejsza w sieci biografia Stacha Przybyszewskiego. Ciekawa zarówno dla miłośników Smutnego Szatana, jak i dla tych, którzy chcą się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Do jej napisania autorka posłużyła się licznymi książkami o Przybyszewskim. Artykuł zawiera wiele szczegółów i ciekawostek z życia i twórczości Meteora Młodej Polski.
Do tekstu..
My, ofiary uniwersytetów (06-10-2009)
Autor: Maciej Wasielewski
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: waldeck77
Przed sześcioma laty Rządowe Centrum Studiów Strategicznych prognozowało, które specjalizacje będą najbardziej pożądane na rynku pracy w 2010 roku. Eksperci zachęcali do studiów pedagogicznych, informatycznych, prawniczych i psychologicznych. W cenie mieli być też inżynierowie, absolwenci zarządzania i kierunków niszowych.
Do tekstu..
Prawo czy obowiązek pochówku? (05-10-2009)
Autor: Gazeta Wyborcza Kielce
Źrodło: WP Zgłosił/a: PiotR

Do tekstu..
Chcesz bierzmowania? A masz indeks? (05-10-2009)
Autor: Magdalena Warchala
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Trzecioklasiści przygotowujący się do bierzmowania powinni przynajmniej trzy razy w tygodniu być w kościele - wymagają księża. - Rozumiemy, że do sakramentu należy się przygotować, ale do egzaminu gimnazjalnego też - mówią rodzice.
Do tekstu..
Awantura o miejsce w Encyklopedii "S" (05-10-2009)
Autor: Joanna Pszon
Źrodło: http://miasta.gazeta.pl/opole/ Zgłosił/a: zet
Kajetan Szatyński, który jako Tao Szatański publikował w opolskich pismach podziemnych, uważa, że z powodów wyznaniowych wykreślono go z Encyklopedii Solidarności. - To bzdura - opierają autorzy wydawnictwa. Kajetan Szatyński twierdzi, że wyrzucono go z encyklopedii z powodów wyznaniowych. Encyklopedia Solidarności ma się ukazać na 30-lecie istnienia NSZZ "Solidarność". "Moje nazwisko miało się tam pojawić, ale go nie będzie, ponieważ uznano, że nie ma w niej miejsca dla osoby, która nie wierzy w Boga, a JP II nie jest dla niej autorytetem. Jestem żywym przykładem, że ateiści są w naszym kraju prześladowani" - napisał Szatyński na forum internetowym gazeta.pl.
Do tekstu..
Starości nie będzie. Niestety (04-10-2009)
Autor: Piotr Szukalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Polak zaczyna się przygotowywać do przejścia na emeryturę po czterdziestce. Jeśli zachowamy dotychczasowe przyzwyczajenia, czeka nas przykre przebudzenie: degradacja finansowa - mówi demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Rozważania o emeryturach.
Do tekstu..
Szkoły z kasą (04-10-2009)
Autor: Magda Papuzińska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Może nie wypada w chwili inauguracji nowego roku akademickiego wieszczyć klęski polskiego szkolnictwa wyższego, ale trzeba to wreszcie otwarcie powiedzieć: wyższe wykształcenie w dzisiejszej Polsce to mniej więcej w połowie obraza rozumu, wciskanie kitu i propaganda.
Do tekstu..
15 królewien i jedna krówka (03-10-2009)
Autor: Joanna Sokolińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie obcasy Zgłosił/a: liliac
Posyłasz do przedszkola miłą dziewczynkę, której obojętne jest, czy wkłada majteczki w wyścigówki, czy z kokardkami. A kogo odbierasz? Dziewczynkę w różowej baletowej spódnicy. Gdyby przeciwnicy adopcji dokonywanej przez pary gejowskie więcej czasu spędzali w towarzystwie dzieci, w mig zmieniliby poglądy. Choćby ojcowie byli bardziej gejowscy od gejowskich bohaterów "Klatki dla ptaków", żadną miarą geja ani lesbijki z heteroseksualnego dziecka nie zrobią. Po pół roku w przedszkolu czterolatek dostaje płeć. Odgórnie, bez możliwości zmiany, nagięcia, bez szans na rys indywidualny. Wpływ domu jest bez znaczenia.
Do tekstu..
Dzieci lewicy (03-10-2009)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Od kilku lat wiatr historii wiał w żagle prawicy. To ona przejmowała media, podsuwała tematy publicznych debat, narzucała język. Teraz wahadło wraca do równowagi, odzywa się lewa strona, ale co ma do powiedzenia?
Do tekstu..
Wierzymy w to, w co chcemy wierzyć (03-10-2009)
Autor: Michał Woźniak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Zwracamy uwagę głównie na te wiadomości w mediach, z którymi się zgadzamy - dowiódł eksperyment amerykańskich psychologów. To źle rokuje naszej tolerancji i skłonności do kompromisu
Do tekstu..
Feminizm jako utrata niewinności (02-10-2009)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: liliac
Salon czy kuchnia? Feminizm jako sztuka wyboru. Nie ma takiego wyjścia, którym można wyjść niezadraśniętą. Droga pomiędzy salonem i kuchnią utraci całą swoją neutralność gdy tylko zadasz sobie pytanie, kto nią chodzi i kto gdzie jest gościem, a gdzie stałym bywalcem. Wraz z pytaniami znika niewinność pytanych, ale i pytających.
Do tekstu..
Etyka szoły nie tyka (02-10-2009)
Autor: Aleksandra Pezda, Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: jarekland
Każda szkoła powinna zaoferować uczniom dwie godziny tygodniowo zajęć z etyki - od zerówki po maturę. Tylko z czego uczyć? Są jedynie trzy podręczniki dla licealistów, używane od lat. - Ups, to jest etyka w podstawówce i gimnazjum? - dziwi się redaktor naczelny dużego wydawnictwa edukacyjnego.
Do tekstu..
Uwolnić misia! (01-10-2009)
Autor: Katarzyna Lubiniecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Większość niedźwiedzi w niewoli w Polsce żyje w straszliwych warunkach - wynika z raportu wrocławskich zoologów.Agnieszka Sergiel, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego raport opracowała razem z dr. Robertem Maślakiem (zoologiem z UWr) we współpracy z brytyjskim Królewskim Towarzystwem Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt i Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt "Animals".
Do tekstu..
Uderzenie modlitewne (29-09-2009)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ramichael
Religia, wiara, modlitwa, wszelkie religijne zaangażowanie bywają wykorzystywane do celów niereligijnych: akcji politycznych, społecznych, lobbystycznych. Abp Kazimierz Nycz w liście do wiernych z niedzieli 13 września wezwał do modlitwy przeciwko prawnej legalizacji in vitro. Ustanowił m.in. kościół Wizytek w Warszawie miejscem całodobowej adoracji
Do tekstu..
In vitro po włosku? Nie idźcie tą drogą (29-09-2009)
Autor: Ewa Siedlecka, Sławomir Zagórski
Zgłosił/a: ramichael
Prof. Emanuelą Turillazzi:Prof. Emanuela Turillazzi: W lutym 2004 r. włoski parlament uchwalił ustawę regulującą całość zagadnień związanych z tzw. technologiami wspomaganego rozrodu.
Do tekstu..
Karol Darwin i nogi Kylie Minogue (29-09-2009)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: Pawel_L
Co łączy Karola Darwina, nogi Kylie Minogue i Polskę? - tym intrygującym pytaniem rozpoczął wykład goszczący na Festiwalu Nauki brytyjski ewolucjonista dr Jeremy Pritchard z University of Birmingham. Odpowiedzi nie udzielił od razu...
Do tekstu..
Gdzie był Bóg? (29-09-2009)
Autor: John Rawls
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Tekst ten, noszący datę 1997, został znaleziony w papierach Rawlsa po jego śmierci w 2002 roku. Dysponenci jego spuścizny zdecydowali się go opublikować razem z pracą młodego Rawlsa o tematyce religijnej pt. "A Brief Inquiry into the Meaning of Sin and Faith".
Do tekstu..
Jezus objawił się na ścianie fabryki! (29-09-2009)
Autor: Daniel Nogal
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Tysiące ludzi z całej Ukrainy przybywają do miejscowości Wielkie Berezne, by na własne oczy ujrzeć Chrystusa. W tym malutkim miasteczku, położonym tuż obok granicy ze Słowacją, wilgoć i pleśń na ścianie fabryki ułożyły się w coś, co przypomina wizerunek Jezusa. No, powiedzmy. Ocenić możecie sami.
Do tekstu..
Niezwykłe nowe gatunki zwierząt (28-09-2009)
Autor: Piotr Kościelniak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Pawel_L
Żaba z kłami, gekon wyglądający jak kot i ptak, który woli chodzić, niż latać to tylko niektóre spośród 163 nowych gatunków odkrytych w Azji Południowo-Wschodniej. O nieznanych nauce zwierzętach poinformowała właśnie organizacja ekologiczna WWF.
Do tekstu..
Kapelani bez wojska mają rajskie życie (28-09-2009)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Henryk_P
Z Żar wojsko wyprowadziło się dziesięć lat temu. Ale Żary wciąż mają parafię garnizonową. MON utrzymuje etat księdza, opłaca koszty - prąd, ogrzewanie itp. Wojska nie ma już w Pile. Ale proboszcz podpułkownik włada tu kościołem garnizonowym. Jego budowę ukończono... już po wyprowadzeniu armii z miasta. Podobnie w Sopocie, Gdańsku, Olsztynie, Łodzi. - Wojska od dziesięciu lat ubywa, parafii garnizonowych nie mówi były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. Z zazdrością na księży kapelanów patrzą kapłani z diecezji. - Nie muszą martwić się o nic. Wygrali los na loterii: pensja, koszty remontów czy ogrzewania ich nie interesują. Ja muszę szukać pieniędzy na wszystko z tacy, intencji mszalnych, ze ślubów, z pogrzebów... - wymienia proboszcz diecezjalny ze Szczecina. W P
Do tekstu..
A jeśli mój syn będzie gejem... (27-09-2009)
Autor: Magda Żakowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Magda Żakowska pisze o wychowaniu dziecka w duchu tolerancji dla inności.
Do tekstu..
Dyskryminacja jest jak zakaz nauki i odmawianie kobietom praw wyborczych (27-09-2009)
Autor: Grzegorz Napieralski
Źrodło: http://napieralski.blog.onet.pl Zgłosił/a: liliac
O dyskryminacji kobiet i neutralności światopoglądowej państwa pisze na przykładzie najświeższych wydarzeń medialnych (np. sprawy Alicji Tysiąc) Grzegorz Napieralski.
Do tekstu..
Lotnicze pogotowie bez święceń (26-09-2009)
Autor: Henryk_P
Źrodło: http://www.pardon.pl/, za Naszym Dziennikiem Zgłosił/a: Henryk_P
Poseł Czesław Hoc (PiS) bardzo zbulwersował się brakiem pozwolenia na poświęcenie i pobłogosławienie nowego śmigłowca dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uroczystość przekazania służbie ratowniczej nowego śmigłowca medycznego firmy Eurocopter odbyła się dwa tygodnie temu na terenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku Bemowo w Warszawie. Symbolicznego odsłonięcia śmigłowca dokonała minister Ewa Kopacz.
Do tekstu..
W Izraelu nie wolno sypiać z wrogiem (26-09-2009)
Autor: Marta Kazimierczyk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Izraelskie miasto chce tępić romanse młodych Żydów z Arabami. Dla wielu Izraelczyków taka miłość to zdrada. Program walki z mieszanymi związkami żydowsko-arabskimi zaczął się właśnie w 200-tys. mieście Petach Tikwa niedaleko Tel Awiwu. Specjalna grupa złożona z psychologów i pracowników społecznych będzie wyszukiwać i "ratować" młode Żydówki, które randkują z Arabami.
Do tekstu..
Papież w kraju ateistów (26-09-2009)
Autor: Lubosz Palata
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Stając w sobotę na płycie lotniska w Pradze, Benedykt XVI znajdzie się na wrogiej ziemi. Swój dodatek poświęcony pielgrzymce do Czech "Mlada Fronta Dnes" zatytułowała: "Papieżu, witaj w kraju ateistów".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365