Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.741.936 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wprawdzie nie istnieje zatem wiedza pewna na temat świata, ale też najwyraźniej człowiek wiedzy takiej nie potrzebuje. Dobrze potwierdzone hipotezy wystarczają do działania.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
What if there is no Higgs (10-12-2011)
Autor: Lisa Grassman
Źrodło: NewScientist Zgłosił/a: Jacholek
13-ego grudnia dwa największe eksperymenty LHC - ATLAS i CMS, ogłoszą dotychczasowe wyniki poszukiwania bozonu Higgsa. Artykuł dyskutuje ewentualności zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wyniku tych poszukiwań.
Do tekstu..
Mad Muslim cleric warns women to steer clear of phallic foodstuff (10-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.pl Zgłosił/a: ramichael
THINGS like bananas and cucumbers may "arouse" Muslim women, and "make them think of sex".
Do tekstu..
Prof. Haman pisze do Rzepy (10-12-2011)
Autor: Krzysztof Haman, perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Wzrost średniej temperatury globu w ostatnich dekadach nie jest dyskusyjną hipotezą lecz faktem empirycznym, potwierdzanym zarówno coraz większą liczbą bezpośrednich danych pomiarowych jak i obserwacjami pośrednimi. Podobnie jest z rosnącą zawartością gazów cieplarnianych, zwłaszcza CO2, w atmosferze ziemskiej oraz tezą o głównie antropogenicznym pochodzeniu tego przyrostu."
Do tekstu..
świadomość psuje imprezę (10-12-2011)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
"Żeby zostać katolikiem w Polsce potrzeba dać się zanieść- z fioletowym od gencjany pępkiem i bezzębnymi ustami- do najbliższego kościoła. Przez najbliższych kilka lat masz spokój, wklejasz kolorowe obrazki do zeszytu od religii, oglądasz animowane przygody Józefa i jego braci. Osiągasz ósmy rok życia, zastanawiasz się, czy lepiej zażądać od kasiastych chrzestnych zestawu WII Band Hero, czy bardziej opłacalna będzie wyreżyserowana pokora, lekkie zawahanie, opuszczone oczy "pragnąłbym i-poda, ale to tyle pieniędzy... ucieszę się z różańca"."
Do tekstu..
Makijaż, jak mąż się zgodzi (10-12-2011)
Autor: Ludwika Włodek-Biernat
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Od 20 lat wykładałam na uniwersytecie. Interesuję się lingwistyką, antropologią, filozofią, literaturą i mistyką. Już w siódmej klasie wiedziałam, że chcę zostać co najmniej doktorem. Dziś jestem jedną z siedmiu kobiet w moim kraju, które mają ten tytuł. Zawsze byłam ambitna, dużo bardziej niż moje rodzeństwo..."
Do tekstu..
Wanda Nowicka. Wypromowała się na aborcji? (10-12-2011)
Autor: Lidia Ostałowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Wanda Nowicka przy starym biurku w Federacji przemawia już jak polityczka: - Funkcji marszałkini podołam. Jestem wykształcona, kompetentna, mam wiele dokonań. Do polityki wnoszę nową jakość, bo wchodzę do niej z kręgu społeczeństwa obywatelskiego. My, obywatele, chcemy mieć wpływ. Nie wierzę, że szybko uda się zmienić ustawę antyaborcyjną, ale może przynajmniej przyjmiemy ustawę o in vitro."
Do tekstu..
Apostata: Wyjście z Kościoła to droga przez piekło (10-12-2011)
Autor: Rozmawiała Joanna Tańska
Źrodło: NEWSWEEK Zgłosił/a: wuesjot
Kościół katolicki operuje programem "Fara", przeznaczonym do zarządzania szeroką bazą wrażliwych danych osobowych - mówi "Newsweekowi" apostata Robert Binias, któremu w tym tygodniu sąd przyznał rację w sporze z GIODO. Inspektor nie chciał wcześniej wesprzeć starań Biniasa o wykreślenie jego nazwiska z parafialnych ksiąg.
Do tekstu..
Newton Papers (09-12-2011)
Autor: Isaac Newton/Cambridge University Library
Źrodło: cudl.lib.cam.ac.uk Zgłosił/a: JK
"Cambridge University Library is pleased to present the first items in its Foundations of Science collection: a selection from the Papers of Sir Isaac Newton. The Library holds the most important and substantial collection of Newton's scientific and mathematical manuscripts and over the next few months we intend to make most of our Newton papers available on this site."
Do tekstu..
Włosi chcą opodatkować Kościół, zysk 1 mld euro (09-12-2011)
Autor: dn
Źrodło: PAP; onet.pl Zgłosił/a: slik
Kościół katolicki we Włoszech powinien przyłączyć się do uzdrawiania finansów państwa i płacić gminny podatek od nieruchomości, z którego został zwolniony w 2005 roku - argumentują różne środowiska, jak i większość obywateli. Dyskusja na ten temat nasila się. Coraz ostrzejsza debata na tle zwolnienia instytucji kościelnych - także tych, które prowadzą hotele i pensjonaty[]
Do tekstu..
Bozon Higgsa już za tydzień? (09-12-2011)
Autor: ew/bbc
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Członkowie zespołów przysięgli dotrzymać sekretu, więc do wtorku nie będziemy wiedzieli niczego pewnego. Wszystko jednak wskazuje na przełom!"
Do tekstu..
Katoliccy fundamentaliści grozili aktorom śmiercią (09-12-2011)
Autor: Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źrodło: Wolne Media Zgłosił/a: Pawel_L
FRANCJA. Dyrektor jednego z najbardziej prestiżowych teatrów Paryża - Théâtre du Rond-Point na Polach Elizejskich był zmuszony zwrócić się 8 grudnia o ochronę do policji po tym, gdy katolicy grozili śmiercią aktorom przed premierą sztuki "Piknik na Golgocie" autorstwa madryckiego dramatopisarza Rodrigo Garcíi.
Do tekstu..
Tylko ojczyzna może się wyskrobać (09-12-2011)
Autor: Hanna Gill-Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Ojczyzno, my twoje dzieci. Ty jesteś Matką. Jedyną, prawdziwą. Dla Ciebie na śmierć idziemy po kolei. Nawet jeśli przypadkiem spadniemy w samolocie, to też dla Ciebie. Jesteś tu jedyną samicą z pełnią praw reprodukcyjnych. Nawet Matka Boska tylu nie ma, musi być dziewicą. Żadna z nas, kobiet, nie może Ci w Polsce podskoczyć. Tobie jednej nadano prawo, by naruszyć świętość życia. Tylko Ty, Ojczyzno, możesz posłać swoje dzieci na śmierć. Tylko Ty możesz się wyskrobać. Bo tylko Ty prawdziwie rodzisz. My, dziewczynki-Polki, jesteśmy tylko surogatkami Twoich płodów. Mamy je nosić bez gadania.
Do tekstu..
Korepetycje ze zgrozy (09-12-2011)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Uwagi na marginesie antologii Adama Michnika "Przeciw antysemityzmowi 1936-2009"."
Do tekstu..
Polska bez rozwodów i niemoralnych praktyk (09-12-2011)
Autor: Jacek Gądek/Onet
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Gdyby wprowadzić w życie pogląd Bractwa św. Piusa X, to Polska byłaby krajem, w którym katolicyzm jest religią państwową. - Bractwo lefebrystów zapuszcza u nas macki i zdobywa ludzi świeckich - hierarchowie w Polsce, w osobie biskupa Wiktora Skworca, biją na alarm."
Do tekstu..
Artificial intestine could treat children's bowel condition (09-12-2011)
Autor: Stacey Shackford
Źrodło: news.cornell.edu Zgłosił/a: JK
"A tiny 3-D collagen "scaffold" developed in a Cornell lab could prove a lifesaver for those who have lost parts of their intestine. John March, associate professor of biological and environmental engineering, is collaborating with a Pittsburgh pediatric surgeon to turn a research tool engineered in his lab into an artificial intestine to be transplanted into children with short bowel syndrome (SBS), a condition connected to Crohn's disease, necrotizing enterocolitis and birth defects."
Do tekstu..
Wielka Ściana Cipek (08-12-2011)
Autor: Patrycja Kamionek
Źrodło: barbarella.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Brytyjski rzeźbiarz Jamie McCartney zapowiada odsłonięcie swojego wyjątkowego dzieła pod tytułem "Wielka ściana cipek".
Do tekstu..
Czy homoseksualista może trafić do nieba (08-12-2011)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Wikipedia i popularyzacja nauki (08-12-2011)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu Zgłosił/a: liliac
"Nowe rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (22 września 2011) określa, że do wniosku o habilitację należy podać informację o działalności popularyzującej naukę. Ja robię tę popularyzację przez wpisy na tym blogu, które z kolei są najczęściej popularnonaukowym omówieniami artykułów jakie piszę na podobne tematy na Wikipedii"
Do tekstu..
Naukoblogia (08-12-2011)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Blogi popularnonaukowe mogą być sensownym źródłem wiedzy, ale czasami trudno jest odróżnić te sensowne od takich, których celem nie jest poszerzenie wiedzy czytelnika, a bardziej sprzedanie jakiegoś poglądu, urządzenia bądź specyfiku. Fakt, że można trafić na porządnie wyglądający na pierwszy rzut oka chłam, sprawił, że łatwo jest uznać wszystkie blogi są nic nie wartą rozrywkę, tak jak Anglosasi uznają wszystkie dziko rosnące grzyby za trujące. Trzeba nauczyć się przedzierać przez te chaszcze, a wtedy można znaleźć całkiem fajne miejsca."
Do tekstu..
Niech żyje angielski, czyli dlaczego Fenicjanie unikali łaciny (08-12-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Swoje berlińskie przemówienie o reformowaniu Europy minister Radosław Sikorski wygłosił po angielsku i zapewne tutaj należy szukać przyczyn tak wielkiego oburzenia polskiej prawicy. Jej liderzy, jak Zbigniew Ziobro czy Jarosław Kaczyński, nie mieli przecież szans zapoznać się z jego tekstem w oryginale."
Do tekstu..
Smoleńska groteska, czyli Polska jako komiks (08-12-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Rzecz ciekawa, najbardziej wnikliwe i jadowite satyry na Polskę wraz z jej niebywałą, rozbuchaną polskością znaleźć można nie w filmach czy powieściach, lecz w komiksach, "Likwidator" nie jest wszak jedynym przykładem, mocno subtelniej niż Dąbrowski i z większą empatią nad polskością pochylają się autorzy "Jeża Jerzego". Właściwie to Polska cała jest jak komiks, z naszą komiksową polityką na czele, z naszym absolutnie i doskonale komiksowym życiem publicznym, z naszym komiksowo przerysowanym społeczeństwem, Polski nie da się za bardzo dziś nazwać wielką epicką powieścią, komiksem zaś nazwać Polskę - jak najbardziej"
Do tekstu..
Gdzie stało ZOMO cd. (08-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Partia PiS, która nie jest w stanie wyprodukować nowych i własnych idei, coraz chętniej żeruje na starych. Zaczęło się od krzyża, który przestał należeć do Kościoła, Jezusa, a nawet chrześcijaństwa, i stał się własnością "żałobników" z Krakowskiego Przedmieścia. Potem przyszła kolej na symbole i święta narodowe.
Do tekstu..
Savage Muslim females spared jail as they were ‘not used to alcohol’ (07-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
were 'not used to alcohol' THE victim of a savage, unprovoked attack by a gang of Muslim women has described the lenient sentences they received from a Leicester judge as "disgusting".
Do tekstu..
Wystąpił z Kościoła, chce usunąć dane z ksiąg parafialnych. (07-12-2011)
Autor: Paweł Chełchowski, Agnieszka Rogal
Źrodło: http://www.alert24.pl Zgłosił/a: slik
"GIODO zaniedbał obowiązki" Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zaniedbał swoje obowiązki, bo zlekceważył zawiadomienie osoby, która chciała usunąć swoje dane z ksiąg parafialnych - taki jest wyrok w pierwszym takim procesie w Polsce. Jak twierdził GIODO, według ustaleń z Episkopatem Polski nie zajmuje się takimi sprawami a proboszczowie nie usuwają z ksiąg danych dotyczących okresu, kiedy dana osoba należała do Kościoła.
Do tekstu..
FameLab w Polsce (07-12-2011)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"Otóż FameLab jest to międzynarodowy konkurs dla popularyzatorów nauki - osób posiadających wyjątkową umiejętność omawiania zawiłych problemów naukowych, w sposób tak prosty i przystępny, że przekaz ten dociera i jest rozumiany przez szeroką gawiedź (z szczególnym naciskiem na rozumienie). Zarówno na tym blogu jak i na Facebooku wielokrotnie umieszczałem filmy wielu sławnych popularyzatorów, np. ostatnio Prof. Briana Coxa z University of Manchester, czy też Prof. Gell-Mana (w ramach TED). To są zawodowcy. FameLab natomiast, jest to konkurs dla amatorów. Taki "Mam Talent" w wersji dla naukowców i naukowych pasjonatów."
Do tekstu..
Co z domem dla Rafałka? Ksiądz chce, żeby właścicielem był Caritas (07-12-2011)
Autor: Leszek Wójtowicz
Źrodło: dziennikwschodni.pl Zgłosił/a: slik
"Na jego wymarzony dom złożyło się wiele osób z całej Polski. Pomógł Caritas. Ale nie chce, żeby nieruchomość była przepisana na 11-latka. – Ksiądz dyrektor chce, żeby stał na Caritas – żali się matka chłopca."
Do tekstu..
Zlikwidować ministerstwo sportu! (07-12-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Ukraińskie morsy (podmiot liryczny jest zmarzlakiem), czyli kobieca grupa Femen, ostatnie swoje wystąpienie poświęciły problemowi prostytucji podczas mistrzostw Euro. Słusznie podejrzewając, że kibic piłki nożnej i klient prostytutki to pojęcia do siebie zbliżone.
Do tekstu..
Pies czyli kot - "Wiórki i ścinki" (07-12-2011)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Felieton satyryczny - tematy aktualne.
Do tekstu..
Niemoralność narodów (06-12-2011)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Rozmowa z Martą Soniewicką, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI, filozofką prawa, o tym, czy świat może być sprawiedliwy
Do tekstu..
Trzeba trzymać się za słowa (06-12-2011)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Rozmowa z dr Katarzyną Kłosińską, językoznawczynią, o tym, kiedy język buduje, a kiedy zaburza nasze relacje z innymi ludźmi
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365