Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.735 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Co dzień rośnie we mnie przekonanie, że chrześcijaństwo, w każdym razie w jego dotychczasowej postaci i interpretacji, dobiega na Zachodzie końca"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jan Hartman o traktowaniu zwierząt (25-11-2012)
Autor: Jan Hartman, Krystyna Naszkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: noob
"...z czasem to przyjdzie. Potrzebna jest kampania społeczna, uświadamiająca ludziom związek między ceną mięsa a etyczną hodowlą. Trzeba być realistą i cieszyć się małymi osiągnięciami, trzeba pracy organicznej, powolnego, ale systematycznego postępu i ja w ten postęp wierzę, bo go widzę."
Do tekstu..
Żyd Żydowi Polakiem (25-11-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Broń Boże, żeby polski Żyd nie lubił drugiego polskiego Żyda za to, że jest Polakiem. Oni wszyscy chcą być Polakami do kwadratu, najpolszczejszymi i najpolaczniejszymi pod słońcem. Bardziej polskimi od samego Macierewicza. Taki Wildstein albo Dorn to aż ociekają polskością. Nie. Polski Żyd nie lubi drugiego polskiego Żyda, bo wydaje mu się, że ten nie odnalazł właściwego sposobu, jak tu być Żydem i Polakiem jednocześnie, w kraju, gdzie mało komu się mieści w głowie, iż Żyd i Polak to nie dysjunkcja, lecz całkiem możliwa i niesprzeczna koniunkcja."
Do tekstu..
Badania badaniom nierówne – tylko czemu? (25-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Zaledwie wczoraj pisałem o opublikowanej we wtorek pracy opisującej genom wielbłąda dwugarbnego. Tymczasem wczoraj pismo Nature dla odmiany donosi o opisaniu przez inną grupę genomu świni. Genom świni oczywiście przeciekawy jest, ale nie o nim dzisiaj chciałem."
Do tekstu..
Portret rodzinny (25-11-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"To, że podział świata żywego tylko na rośliny i zwierzęta jest przestarzały, nie jest na pewno dla czytelników tego bloga nowością. To, że grzyby nie mają zbyt wiele wspólnego z roślinami też. Tego typu ustalenia naukowców przedostają się do wiedzy powszechnej coraz bardziej - chociażby polskie akty prawne dotyczące ochrony gatunkowej od 2004 r. mają osobne listy nie tylko dla zwierząt i roślin, ale też grzybów (choć jeszcze pierwsze dwudziestopierwszowieczne rozporządzenie wciąż grzyby umieszczało na liście roślin)."
Do tekstu..
Zarodek nie powie.Prof. Hołówka o tym, czy warto ratyfikować konwencję bioetyczn (24-11-2012)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Profesor filozofii Jacek Hołówka o tym, dlaczego w Polsce niemożliwa jest racjonalna, spokojna debata nad problemami bioetycznymi.
Do tekstu..
Promieniotwórczy potwór z umysłowych bagien (24-11-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Promieniotwórcza histeria karmi się obrazami Czarnobyla, wyludnionych wiosek i zdeformowanych płodów. Na stronie miasta Prypeć na bieżąco publikuje się poziom promieniowania w różnych miejscach zakazanej strefy. Punkty pomiarowe ustawiono m.in przy wjeździe do strefy w Dityatkach, przy wjeździe do Prypeci, oraz przy samym reaktorze w Czarnobylu. Okazuje się, że promieniowanie w strefie wykluczonej, jest średnio takie jak w... Szwecji. Trzy kilometry od reaktora promieniowanie jest mniejsze niż w Warszawie!"
Do tekstu..
Święty Breloczek – unboxing (24-11-2012)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
"Chciałem skończyć jakimś mocnym akcentem, na przykład dramatycznym pytaniem do katocelebrytów, czy na pewno chcą swoimi twarzami firmować tak nienawistny przekaz.(...) Wtem ze smutkiem skonstatowałem, że zapewne nie zobaczyliby oni w tym przekazie niczego zdrożnego. Że fundamentalistyczna retoryka SKChiKPS stała się częścią publicznego dyskursu i nie budzi już takich emocji jak kiedyś. To, co szokowało mnie w 2008 r., kiedy sępiłem od stowarzyszenia medalik z Matką Boską, dziś sprawia, że wzruszam tylko ramionami. Ot, zwyczajne prawicowe poglądy."
Do tekstu..
"Powoduje raka", "szpikowana chemią". 10 pytań ws. GMO'' (24-11-2012)
Autor: dżek, Tomasz Twardowski
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Genetycznie modyfikowana żywność od lat budzi kontrowersje. Ludzie boją się, że z nasion GMO wyrastają gorsze, szkodliwe rośliny, których jedzenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Zapytaliśmy eksperta, przewodniczącego Komitetu Biotechnologii PAN, które z tych obaw są słuszne."
Do tekstu..
Dazzling new art display pays homage to Carl Sagan with 12,000 LEDs of swirling (24-11-2012)
Autor: George Dvorsky
Źrodło: i.o9.com Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Świetlna instalacja w kampusie Cornell University, która ma uczcić Carla Sagana.
Do tekstu..
Matura z dziewictwa Maryi (24-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Biskupi polscy, którzy od jakiegoś czasu stanowią bardzo jednolite intelektualnie i wybitnie roszczeniowe ciało, domagają się matury z religii.
Do tekstu..
Ateiści wygrali w sądzie: miasto może zakazać bożonarodzeniowych szopek Cały te (23-11-2012)
Autor: mint
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
Zgodnie z wydaną w poniedziałek decyzją sądu federalnego w Los Angeles, miasto Santa Monica - jeśli chce - może zakazywać wystawiania świątecznych dekoracji w miejscach publicznych.
Do tekstu..
HIV nareszcie w odwrocie? (23-11-2012)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Tak można wywnioskować z ogłoszonego właśnie najnowszego raportu dotyczącego epidemii HIV/AIDS na świecie."
Do tekstu..
Salezjanie z Lubina usłyszeli wyroki (23-11-2012)
Autor: Mateusz Różański
Źrodło: http://dolnyslask.naszemiasto.pl Zgłosił/a: Piątkowski
W legnickim Sądzie Okręgowym zapadły w piątek wyroki w głośnym procesie salezjan z Lubina, którzy w latach 1999-2001 mieli dopuścić się wyłudzenia z Kredyt Banku kredytów na ponad 418 milionów złotych i fałszowania przy tym dokumentów bankowych.
Do tekstu..
Wszystko o naszych relikwiach (23-11-2012)
Autor: Kaja Poznańska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Krew i łzy Jezusa, mleko Najświętszej Marii Panny, ząb mleczny Zbawiciela, pępowina, a nawet Jego napletek. To tylko część kontrowersyjnych relikwii, jakie pozostały nam po średniowiecznej manii kolekcjonowania szczątków. Czy w XXI wieku popyt na relikwie powrócił?
Do tekstu..
Smoleńska katastrofa polskiej nauki. Sztuczna mgła, hel i trotyl mieszają w głow (23-11-2012)
Autor: Prof. Henryk Bem
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Myśmy przez ponad dwa lata podtykali mikrofon każdemu idiocie, który się chciał na ten temat [Tu-154] wypróżniać - mówił 2 listopada w audycji TOK FM "PIWO" Jarosław Gugała, dziennikarz Polsatu. Z przykrością muszę stwierdzić, że te bolesne dla dziennikarzy słowa odnoszą się nie tylko do zwykłych idiotów, ale również, o zgrozo, do osób z tytułami w dziedzinie nauk ścisłych - ocenia prof. Henryk Bem z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, były dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej."
Do tekstu..
Piechociński, PSL i ubój rytualny (23-11-2012)
Autor: Bogusław Mazur
Źrodło: BLOG: Bogusław Mazur Zgłosił/a: Piątkowski
Janusz Piechociński przed przejęciem funkcji prezesa PSL dużo mówił o potrzebie modernizacji partii i podnoszenia politycznych standardów. Ciekawe, jak zrealizuje swe zapowiedzi mając przy boku takich działaczy jak Marek Sawicki
Do tekstu..
Kościół chce matury z religii. Episkopat nie odpuści! (23-11-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata" - napisali biskupi po środowym spotkaniu komisji wspólnej rządu i Episkopatu.
Do tekstu..
Czemu pigułki antykoncepcyjne są na receptę? (22-11-2012)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Pigułki antykoncepcyjne są w powszechnym użytku od ponad pół wieku. Miliony kobiet je zażywają, żeby móc podejmować rozsądne, przemyślane decyzje o swojej płodności. Owszem, są głosy (i nawet były pewne - bardzo kiepskie - badania) o szkodliwości pigułek antykoncepcyjnych, ale w stosunku do leków nowej generacji nie znajdują one żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Pigułki - jak każdy lek - mają efekty uboczne. Mój znajomy lekarz zwykł mawiać, że tylko węgiel brany na biegunkę ich nie ma... Niemniej, dla większości kobiet, które nie mają przeciwwskazań dla leków hormonalnych, te efekty uboczne są niegroźne.
Do tekstu..
Benedykt XVI: kolędy i szopki to nieporozumienie (22-11-2012)
Autor: (telegraph.co.uk/AOM)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Nieco ponad miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia, Benedykt XVI oświadczył, że obecność zwierząt, takich jak owce i osły w tradycyjnych szopkach, jest oparta jedynie na micie. Podczas gdy wiele kościołów i rodzin na całym świecie przygotowuje się do odkurzenia swoich bożonarodzeniowych figurek do szopek, papież pisze w swojej nowej książce o Chrystusie, że wbrew powszechnemu przekonaniu narodzeniu Jezusa nie towarzyszyły zwierzęta.
Do tekstu..
Prawie 900 szkół bez lekcji religii (22-11-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Pierwsze wibratory! (22-11-2012)
Autor: Joanna Keszka
Źrodło: www.barbarella.pl Zgłosił/a: kiki
Wibratory, których nie przestraszyły się nasze prababcie
Do tekstu..
Trzeba stanąć blisko rury - Nagrody Naukowe Polityki - rozmowa z laureatem (21-11-2012)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Rozmowa z dr. Grzegorzem Broną, fizykiem, laureatem tegorocznej edycji Nagród Naukowych POLITYKI, z dziedziny nauk ścisłych, o tym jak zapoznać się z kwarkami.
Do tekstu..
Czy Bóg istnieje? Sprawdzą to śledczy (21-11-2012)
Autor: Tomasz Róg
Źrodło: religia.onet.pl; newsru.com Zgłosił/a: slik
Wasilij Mielniczenko opublikował na swoim profilu na Facebooku treść dokumentu, z którym zwrócił się do śledczych. Zażądał w nim sprawdzenia realności Boga i legitymizacji rosyjskiej Cerkwi prawosławnej do bycia przedstawicielem Boga w Rosji.
Do tekstu..
NASA zapowiada epokowe odkrycie na Marsie (21-11-2012)
Autor: adsz/mj
Źrodło: www.tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Artur@R
NASA zapowiedziała, że ogłosi przełomowe dane zebrane przez łazik Curiosity. Odkrycie ma wstrząsnąć naukowym światem.
Do tekstu..
Ryż C4 (21-11-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Na chwilę obecną naukowcy poinformowali, iż zidentyfikowano geny niezbędne do "złożenia" szlaku fotosyntezy typu C4 w ryżu, a 10 z 13 genów wprowadzono do roślin. Druga część projektu będzie polegać na ocenie i testowaniu pierwszych otrzymanych roślin. W listopadzie poinformowano, iż projekt zostanie zasilony kolejnymi 14 milionami dolarów przez Fundację Billa i Melindy Gates, Rząd Wielkiej Brytanii oraz IRRI. Umożliwi to kontynuację badań przez kolejne trzy lata."
Do tekstu..
Sekretne życie Boba, czyli różnice pomiędzy mamą i tatą (21-11-2012)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: edziecko.pl Zgłosił/a: liliac
"Rozumiem też wściekłość aktywistów ruchu na rzecz praw ojca, którzy po rozwodzie zostali pozbawieni praw rodzicielskich. Jestem z wami, panowie. Tylko mam taką prośbę: zawalczcie przy okazji o prawo ojców do opieki nad dziećmi przed rozwodem. Np. o urlopy ojcowskie z prawdziwego zdarzenia (do niedawna tydzień, od stycznia trwają dwa tygodnie). Bo problem nie polega na tym, że wredne byłe żony w zmowie z babami z sądów rodzinnych pozbawiają kochających ojców prawa do kontaktów z dziećmi. Problem zaczyna się wcześniej. To patriarchalna kultura krzywdzi ojców, upierając się, że dla dziecka najlepsze jest zamknięcie z mamą w czterech ścianach domu, a tacie odbierając możliwość budowania więzi z maluchem."
Do tekstu..
Nie bić? A dlaczego? Przemoc wobec dzieci (21-11-2012)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
78 proc. Polaków wie, że bicie dzieci jest niezgodne z prawem. Równocześnie 68 proc. uważa, że w pewnych sytuacjach można dać klapsa - takie wyniki badań TNS OBOP przedstawił rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Do tekstu..
Sobecka do rektora po zdjęciu krzyża: To skandal. (21-11-2012)
Autor: hoł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Wyrażam swój stanowczy sprzeciw wobec tych skandalicznych działań - pisze toruńska posłanka PiS Anna Sobecka do rektora bydgoskiego uniwersytetu, który nakazał zdjęcie krzyży w uczelni."
Do tekstu..
Graff: Nacjonalistyczna przemoc opuszcza sferę fantazji (21-11-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Obie strony konfliktu były przekonane, że będziemy się obrzucać mięsem, ale nikt bomby nie podłoży.
Do tekstu..
Terroryści i złodzieje, wara od In Vitro i innych zdobyczy nauki (21-11-2012)
Autor: Armand Ryfiński
Źrodło: ryfinski.blog.pl Zgłosił/a: JK
"Wielu duchownych bardzo chętnie wypowiada się na temat "mordowania" komórek, natomiast żaden z nich nie potępił publicznie księdza, który spłodził dziecko, a następnie przyczynił się do jego śmierci, celowo nie wzywając pomocy podczas porodu swojej kochanki. I gdy w jakiejkolwiek sytuacji pomyślimy, że wszelka moralność sięgnęła dna i gorzej być nie może, to od spodu pukają najważniejsi hierarchowie Kościoła."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365