Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.166.356 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zło ukrywane rośnie."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Na Czarnym Lądzie trochę jaśniej (29-01-2007)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Mamut
Co więcej, pieniądze ze sprzedaży ropy czy diamentów nie trafiają w całości do kieszeni skorumpowanych urzędników i dyktatorów. Afryka przeżywa edukacyjny boom na skalę porównywalną z tym z lat 60. - napędzanym falą entuzjazmu po odzyskaniu niepodległości. Na razie widać go głównie na podstawowym poziomie: przez pięć lat w podstawówkach przybyło 22 mln dzieci. Dziś 60 proc. wszystkich afrykańskich dzieci chodzi do szkół podstawowych - to historyczny rekord.
Do tekstu..
Jak głosowałby Bóg (29-01-2007)
Autor: Piotr Kraśko
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Mamut
George Bush senior chwalił się przyjaciołom, że jego syn nie raz, ale dwa razy przeczytał dokładnie całą Biblię. Pracownikom Białego Domu zdarzało się wejść do Gabinetu Owalnego i zastać prezydenta leżącego krzyżem, z twarzą do ziemi, pogrążonego w modlitwie. Wiele razy powtarzał, że gdy ma podjąć jakąś ważną decyzję, ufa swoim instynktom, a potem modli się, by decyzja okazała się słuszna. Demokraci ironizowali, że lepiej byłoby, gdyby dłużej pomyślał.
Do tekstu..
Iran chce panować nad Bliskim Wschodem (29-01-2007)
Autor: Tomasz Otłowski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Gdy w 2003 r. USA obaliły znienawidzony przez Irańczyków reżim Saddama Husajna, Teheran nie omieszkał wykorzystać nadarzającej się okazji. Z perspektywy Iranu nowa strategiczna rzeczywistość Zatoki Perskiej niosła kilka zasadniczych korzyści.
Do tekstu..
Kamienie milowe w medycynie (29-01-2007)
Autor: Sarah Boseley
Źrodło: Wiedza i Zycie Zgłosił/a: wuesjot
Pismo "British Medical Journal" wytypowało piętnaście kamieni milowych, które wyznaczyły drogę do nowoczesnej medycyny. Od szczepionek przez komputery po tabletkę antykoncepcyjną - dziennik zaprasza czytelników do udziału w głosowaniu, by wyłonić najbardziej znaczący z nich.
Do tekstu..
Przerwana młodość (29-01-2007)
Autor: Romuald Karyś
Źrodło: Sprawy Nauki Zgłosił/a: wuesjot
O motywach, które skłoniły człowieka do pozbawienia się życia, należy informować tylko ogólnie. Niedopuszczalne jest podawanie sensacyjnych szczegółów. Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna informowaniu w mediach o sposobie, w jaki samobójca odebrał sobie życie.
Do tekstu..
Czy naprawdę kochamy sercem? (29-01-2007)
Autor: ean-Luc Nothias
Źrodło: Le Figaro Zgłosił/a: wuesjot
Dla Arystotelesa najważniejsze było serce. Natomiast rzymski lekarz Claudius Galenus pierwszeństwo dawał mózgowi. Świat arabski sławił wątrobę. Przez długi czas serce było raczej synonimem rozumu niż uczuć. Dopiero w drugiej połowie XIII wieku weszło do ikonografii jako siedlisko miłości. Zresztą - początkowo - głównie miłości religijnej. Paradoksalnie, prawdziwym siedliskiem świeckich uczuć stało się w XVIII wieku, gdy rodziła się kardiologia. Stopniowo, w XX wieku, miłość coraz bardziej "przemieszczała się" do mózgu i stała się w końcu emocją całkowicie wytwarzaną i kontrolowaną
Do tekstu..
Zrozumieć wojujące plemniki (29-01-2007)
Autor: Claudia Dreifus
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: wuesjot
Skoro nie jest Pan - jak to pan określił - specjalistą od plemników, jak to się stało, że rozpoczął Pan badania laboratoryjne nad plemnikami?
Do tekstu..
Bóg w mózgu? (29-01-2007)
Autor: Tadeusz Oszubski
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: enfant
Wiele osób twierdzi, że czasem odczuwa obecność Boga lub aniołów, a nawet, że z nimi rozmawia. Naukowcy zajęli się sprawą tych mistycznych doznań, a ich ustalenia są zaskakujące.
Do tekstu..
Moloch pełen łagodności (27-01-2007)
Autor: Florian Coulmas
Źrodło: Suddeutsche Zeitung Zgłosił/a: zet
Tokio jest oazą spokoju, ale ma swoje niedociągnięcia Stolica Japonii jest tak bezpieczna, że nawet pierwszoklasiści mogą tam sami jeździć metrem. W kwestii bezpieczeństwa swoich obywateli z miastem tym nie może się mierzyć żadne inne tej wielkości.
Do tekstu..
Seks, czarczaf i kasety wideo (27-01-2007)
Autor: Cécile Hennion
Źrodło: Le Monde Zgłosił/a: zet
Silne obyczajowe tabu nie tłumi pragnień, tylko ukrywa je pod maską czarczafu Islamska chusta wcale nie musi być znakiem skromności i dobrych obyczajów islamskiej kobiety. W Egipcie często skrywa ostry makijaż i wyuzdane myśli. Nie szkodzi: najważniejsze przecież to zachować pozory.
Do tekstu..
Trudny polski temat (27-01-2007)
Autor: Celia Chauffour
Źrodło: Le Monde Zgłosił/a: zet
O aborcji nad Wisłą można powiedzieć krótko: łatwiej się jej poddać, niż o niej dyskutować. Nawet konserwatywna prawica i Kościół niechętnie wypowiadają się w tej sprawie. Sejmowa debata o nowelizacji ustawy antyaborcyjnej tylko podgrzeje emocje.
Do tekstu..
Ukryte życie (27-01-2007)
Autor: Steve Connor
Źrodło: The Independent Zgłosił/a: zet
Pod czterokilometrową warstwą lodów Antarktyki znajduje się wielkie jezioro odcięte od świata od milionów lat. Może kryć wiele nieznanych form życia, ale czy jesteśmy w stanie to sprawdzić, nie powodując nieodwracalnych szkód?
Do tekstu..
Olejnik i Ujazdowski o finansowaniu Świątyni (27-01-2007)
Źrodło: Radio Zet Zgłosił/a: Rutkoff
Monika Olejnik rozmawia z Kazimierzem Ujazdowskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
Do tekstu..
Po raz pierwszy premier komunistycznego Wietnamu przyjęty na (26-01-2007)
Autor: Maria Kruczkowska i Tomasz Bielecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Mamut
Wietnamski Kościół kwitnie mimo, a może dzięki komunizmowi. - Oficjalnie katolików jest tu 6 mln, ale naprawdę to liczba bliższa 10 mln - mówi Cervellera. To druga religia 84-mln Wietnamu po buddyzmie. - Wietnamski Kościół przeszedł próbę ogniową, jest pełen energii, ogromnego poświęcenia i oddany papieżowi - uważa Cervellera.
Do tekstu..
Co ukrywa kardynał Stanisław Dziwisz (26-01-2007)
Źrodło: Głos Wielkopolski Zgłosił/a: JR
Przez kilka miesięcy byliśmy świadkami podejmowanych przez kardynała Stanisława Dziwisza prób uciszania księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Były kapelan NSZZ "Solidarność" w Nowej Hucie stara się wyjaśnić kwestie współpracy duchownych ze Służbą Bezpieczeństwa. Był za to karany przez kardynała, który między innymi zakazał mu kontaktować się z mediami - pisze "Głos Wielkopolski".
Do tekstu..
Spieprzajcie, dziady! (26-01-2007)
Autor: Jan Nowicki
Źrodło: Nagro Zgłosił/a: wuesjot
Jak długo jeszcze każecie nam wami pogardzać? Ile jeszcze usłyszymy od was oświadczeń które nawzajem się wykluczają? Czy wy zatraciliście tak dalece instynkt samozachowawczy, że już nie słyszycie, nie widzicie, nie czujecie - jak bardzo mamy was dosyć? Wszystkich! Tych z lewa, prawa, centrum i rogatek. Że gardzimy waszą interpretacją prawa i sprawiedliwości, że śmiejemy się z waszych prób samoobrony, że wasza liga przypomina piłkarską, a obywatel woli bardziej stać twardo na ziemi, niż trzymać się chybotliwej krawędzi platformy bez kół?!
Do tekstu..
Z chmury dymu... chorób deszcz (25-01-2007)
Autor: Marek Jurgowiak
Źrodło: Wiedza i Zycie Zgłosił/a: wuesjot
Palenie szkodzi, wbijają nam od lat do głowy. Skoro tak, to dlaczego tyle milionów ludzi na świecie nadal pali i trudno im zerwać z nałogiem? I dlaczego roślina uznawana za leczniczą stała się największym trucicielem ludzkości? DR MAREK JURGOWIAK wykłada biochemię kliniczną w Katedrze i Zakładzie Biochemii Klinicznej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Do tekstu..
EWOLUCJA CYFROWYCH MIKROBÓW (25-01-2007)
Autor: Marcin Bieńkowski
Źrodło: Wiedza i Zycie Zgłosił/a: wuesjot
Liczba wirusów komputerowych z roku na rok rośnie, zwiększając się w imponującym tempie: o ponad sześć tysięcy miesięcznie. Na nasze nieszczęście wirusy nie tylko się mnożą - stają się także coraz inteligentniejsze.
Do tekstu..
Dzieci i rodzice wpędzają się do grobu (24-01-2007)
Autor: David Brown
Źrodło: The Washington Post Zgłosił/a: wuesjot
Któremu wyczerpanemu i przepracowanemu rodzicowi nie zdarzyło się powiedzieć swojemu dziecku: "Wpędzisz mnie kiedyś do grobu!"... Wiemy teraz - z zaskakującą dokładnością - jak prawdziwe mogą być te słowa.
Do tekstu..
Iluzjoniści potępiają Uri Geller'a (24-01-2007)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
W odpowiedzi na nowy program znanego telepaty, telekinetyka i jasnowidza Uri Geller'a, izraelscy iluzjoniści postanowili publicznie ustosunkować się do informacji o jego rzekomych mocach paranormalnych. Pomimo zdemaskowania jego oszustw już w 1972 roku, Geller nadal ma zwolenników twierdzących, iż posiada on prawdziwe moce nadprzyrodzone.
Do tekstu..
Znana wróżbitka znowu zawiodła (24-01-2007)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Sylvia Brown, amerykańska spirytystka i jasnowidz zawiodła kolejny raz ludzi szukających u niej pomocy. Brown prowadzi w amerykańskiej telewizji program, gdzie "wyjawia" rodzinom zaginionych osób, gdzie można znaleźć ciała ich bliskich. W Polsce podobną działalność prowadzi Krzysztof Jackowski)...
Do tekstu..
Dość tej demokratyzacji (23-01-2007)
Autor: Francis Fukuyama
Źrodło: Le Monde Zgłosił/a: wuesjot
Amerykanie są znużeni naprawianiem świata i coraz więcej z nich życzyłoby sobie powrotu do tradycyjnego izolacjonizmu - zauważa słynny politolog Francis Fukuyama. W tej sytuacji ekipa Busha jest bardziej osamotniona niż kiedykolwiek. Problem w tym, że wojowniczy prezydent nie wyciąga wniosków i uparł się, by działać na przekór wszystkim.
Do tekstu..
Dwadzieścia trzy ponure scenariusze (23-01-2007)
Autor: Aleksandra Pietraczkowa
Źrodło: Wiedomosti Zgłosił/a: wuesjot
150 dolarów za baryłkę ropy naftowej, wirus znacznie groźniejszy niż ptasiej grypy, katastrofalne powodzie w Azji Południowej, walka o grunty uprawne w USA i liczne zamieszki na olimpiadzie w 2008 roku w Pekinie. To bynajmniej nie najgorsze ze scenariuszy, jakich można spodziewać się na naszej planecie - twierdzą eksperci Word Economic Forum (Światowego Forum Gospodarczego). Ratunek widzą w zjednoczeniu wysiłków państw, ale obawiają się, że świat jeszcze do tego nie dojrzał.
Do tekstu..
Kościół wchodzi w wielki kryzys (23-01-2007)
Autor: Kazimierz Kutz
Źrodło: INTERIA.PL Zgłosił/a: Sedziu
Podejrzewam, że obok spraw lustracyjnych, które już wypływają, możemy się niedługo spodziewać pęknięcia muru, zza którego wyłoni się fala kościelnych grzechów obyczajowych. Szacuje się, że około 30 procent członków zgromadzeń męskich to osoby o rozmaitych skrzywieniach - mówi senator Kazimierz Kutz w rozmowie z Krzysztofem Lubczyńskim.
Do tekstu..
Krucjata przeciw panom świata (23-01-2007)
Autor: Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
"Jaką to trzeba mieć w sobie pogardę dla drugiego człowieka, żeby nie zauważyć tej rwącej rzeki dobra, tych wyciągniętych rąk, a zauważyć moherowe berety" - artykuł Dużego Formatu poświęcony Radiu Maryja.
Do tekstu..
Paradoksy Dawkinsa (22-01-2007)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mamut
Książka Dawkinsa nie jest dziełem stricte naukowym. To ciągle tylko dobrze napisana i wciągająca literatura popularna, która aspiruje do naukowej. Dawkins konkluduje, że Bóg PRAWIE na pewno nie istnieje. Dodam znów od siebie, że czytając jego poprzednie książki, np. tę o memach, miałem wrażenie, że owe memy (w przeciwieństwie do Boga) PRAWIE na pewno mają istnieć. Dawkins jest więc naukowcem od rzeczy PRAWIE istniejących i PRAWIE nie istniejących.
Do tekstu..
Cienie zapomnianych przodków (22-01-2007)
Autor: Julia Tazbir, Janusz Tazbir
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
Maria Janion uważa za nieszczęście przyjęcie chrześcijaństwa rzymskiego i związanie się z kulturą łacińskiego Zachodu. Jej zdaniem po dziś dzień przytłacza nas zachodnia pogarda dla Słowian, traktowanych jako "urodzona masa niewolników".
Do tekstu..
"La Stampa": Polska nieszczęśliwa i sterroryzowana (21-01-2007)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Polska jest nieszczęśliwym krajem, w którym trwa wojna na donosy i archiwa komunistycznych służb i gdzie "wszechwładzę" sprawują bracia Kaczyńscy, Radio Maryja i IPN - pisze w niedzielę "La Stampa". Instytut Pamięci Narodowej włoska gazeta nazywa "Fabryką Pamięci i Zemsty Narodowej".
Do tekstu..
Z wizytą u amerykańskich talibów (20-01-2007)
Autor: Armelle Vincent
Źrodło: LeFigaro Zgłosił/a: MA
Colorado City to chyba jedyne miasto zachodniego świata, gdzie poligamię można praktykować zupełnie bezkarnie. Choć jest to nielegalne, tutaj prawo stanowi mormońskie duchowieństwo. A zastraszone kobiety chcąc nie chcą muszą mu się podporządkować.
Do tekstu..
Laicka Polska tuż za rogiem? (20-01-2007)
Autor: Jacek Dziedzina
Źrodło: Gość Niedzielny Zgłosił/a: MA
Polacy lubią Irlandię. Podobne doświadczenia, przywiązanie do wiary i wartości. Irlandzcy chrześcijanie mieli też swoją czarną godzinę. Czy dziś jesteśmy skazani na kolejne podobieństwo z Irlandią?
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365