Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.814 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Niektórzy z moich przyjaciół chodzą czasem do kościoła lub wybierają inne spokojne miejsce, gdzie mogą rozmawiać z niewidzialną, wszechobecną istotą, która zawsze wie, co powiedzą, ponieważ wie wszystko.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Komiksy dla miłośników sztuki (02-11-2012)
Autor: Sebastian Frąckiewicz
Źrodło: Outline Zgłosił/a: liliac
"...to zaledwie czubek góry lodowej. Dlatego zupełnie nie rozumiem, jak można interesować się designem, ilustracją, zaglądać do galerii, a ignorować komiks twierdząc, że nie ma on ze sztukami wizualnymi nic wspólnego. Tymczasem wracam do Beaty'ego. Może tam znajdę odpowiedź."
Do tekstu..
Pogrzeby bez księdza coraz częstsze w Poznaniu (02-11-2012)
Autor: Zenon Kubiak
Źrodło: onet.pl, MM Poznań Zgłosił/a: JK
"W Poznaniu w ciągu roku odbywa się kilkadziesiąt pogrzebów świeckich, w których kapłana zastępuje mistrz ceremonii pogrzebowej - podaje Moje Miasto Poznań."
Do tekstu..
Rodzice zamordowali 14-latkę, bo splamiła honor rodziny (02-11-2012)
Autor: mil, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Gardomir
Pakistańska policja zatrzymała rodziców 14-letniej dziewczyny, którzy pobili ją i oblali kwasem, gdyż podejrzewali ją o romans z chłopcem z sąsiedztwa.
Do tekstu..
Homofobia w szkole. Bez konsekwencji (02-11-2012)
Autor: Marcin Kobiałka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: greg
"Ci "generałowie" teraz udają liberałów. Ponieważ jesteśmy w Unii Europejskiej, są publikacje Światowej Organizacji Zdrowia, to "generałowie" łagodzą wypowiedzi na temat homoseksualizmu. Nie chcą kłopotów. Ale myślą tak samo jak "żołnierze". Edukacją seksualną zajmuję się od 1968 r. Żaden rząd nie zmieni podejścia w zakresie edukacji seksualnej, bo nie chce wojny z Kościołem - stwierdza prof. Lew-Starowicz."
Do tekstu..
Legatum Prosperity Index 2012 już gotowy. Norwegia wygrywa (02-11-2012)
Autor: Łukasz J.Kędzierski
Źrodło: nPortal.no Zgłosił/a: kika
Wskaźnik Dobrobytu Legatum (Legatum Prosperity Index) wykazał najbardziej i najmniej zamożne państwa w 2012 roku. Wygrała Norwegia. Kraje skandynawskie prowadzą w badaniu, Polska 32.
Do tekstu..
"Nie wpatruj się w śmierć" (02-11-2012)
Autor: Karolina Głowacka
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wywiad z prof. Z. Mikołejko - o śmierci i umieraniu.
Do tekstu..
Terlikowski, oddaj kasę! (02-11-2012)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Artur@R
Tomek - mówię do Terlikowskiego - wisisz nam kupę kasy. 30 tys. euro, które zapłaciliśmy jako zadośćuczynienie dla Agaty, 15 tys. euro dla jej mamy i 16 tys. zwrotu kosztów postępowania. Razem 61 tys. euro. Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Do tekstu..
Sceny seksu w spektaklu! Katechetka wyprowadziła młodzież z teatru (02-11-2012)
Autor: Piotr Zapotoczny
Źrodło: Gazeta.pl Opole Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Sceny seksu w spektaklu! Katechetka wyprowadziła młodzież z teatru.
Do tekstu..
Czy Rydzyk wykończy polski Kościół (02-11-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół ma nowy kłopot: coraz mocniejsza krytyka płynie z jego wnętrza. To już nie lekceważeni przez hierarchów (często niesłusznie) byli księża czy "lewicowi" publicyści.
Do tekstu..
Arabia Saudyjska: policja religijna przechodzi małą rewolucję (01-11-2012)
Autor: Aneta Wawrzyńczak
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Zakazali już kupowania lalek Barbie, psów i kotów, rozpętali też kampanię przeciwko czarnej magii, lakierom do paznokci i Walentynkom. Na sumieniu mają jednak również poważniejsze grzechy, m.in. przyczynienie się do śmierci kilkunastu uczennic w pożarze szkoły czy torturowanie więźniów. Teraz saudyjska policja religijna przechodzi lifting..
Do tekstu..
Wpadki Tadeusza Rydzyka (01-11-2012)
Autor: hol
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: noob
"Nadawanie ukrytych reklam, niestosowne żarty, obraźliwe słowa, dziwne operacje finansowe oraz zwykłe wpadki i przejęzyczenia. Kariera ojca Tadeusza Rydzyka pełna jest kontrowersyjnych wydarzeń, z których redemptorysta zawsze wychodził obronną ręką. Zobacz największe wtopy ojca dyrektora"
Do tekstu..
Jak powstała Polska (01-11-2012)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeologia Żywa Zgłosił/a: liliac
"Czy Polanie rzeczywiście istnieli? Który gród Piastowie obrali na swe rodowe gniazdo? Czy Mieszko I był wikingiem? Od kilkudziesięciu lat archeolodzy dokopują się do fundamentów naszego kraju. Upadają fakty, uważane dotąd za pewne."
Do tekstu..
Po wybojach do Nobla: trudne życie literatek (01-11-2012)
Autor: Izabela Klementowska
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Depresja, halucynacje, trudne relacje z rodzicami i kochankami. Życiorysy kobiet, które dostały literackiego Nobla nie nadają się na książkę Katarzyny Grocholi. Mogłyby być za to całkiem niezłym materiałem badawczym dla psychiatrów
Do tekstu..
Czy zarzut zabójstwa za zabicie włamywacza to sprawiedliwe? (01-11-2012)
Autor: Marek Kruczek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie było obrony koniecznej - uznała brzozowska prokuratura i postawiła 62-latkowi z Haczowa zarzut zabójstwa. Mężczyzna śmiertelnie ugodził nożem włamywacza. - Człowiek ma prawo bronić swojego życia i mienia. Nawet zabić - uważa ksiądz, który pracował w zakładzie karnym. - Decyzja prokuratury jest słuszna - twierdzi natomiast Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości"
Do tekstu..
Trotyl, nitrogliceryna i różne pyszności (01-11-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"...pewnie w podobnych okolicznościach powstała się bomba nitroglicerynowo-trotylowa. Ja w to nie wątpię, że Gmyz miał jakieś "źródła". Możliwe, że nawet cztery, czemu nie. Tylko że cały ten pseudonaukowy bełkot o "zagęszczonych jonizowanych cząstkach wysokoenergetycznych" pokazuje, że całe to towarzystwo to kwiat chumanistyki polskiej. Lem kiedyś podał jej definicję jako "ludzi dumnych z tego, że nie rozumieją, dlaczego prąd płynie dwoma kablami, a nie jednym". Podobnie dumni są z tego, że nie wiedzą, co to jest - powiedzmy - "masa molowa"."
Do tekstu..
Jak wściekłe są jeże? (01-11-2012)
Autor: Bartosz Borczyk
Źrodło: Il nome della Rosa Zgłosił/a: liliac
"Jakiś czas temu, zostałem poproszony o udzielenie Gazecie Wrocławskiej krótkiego wywiadu na temat dzikich zwierząt w mieście. Przy tej okazji rozmowa zeszła na jeże, które są stałymi, sympatycznymi mieszkańcami naszych miast. Niestety, również powtórzyłem opinię, o przenoszeniu przez jeże wścieklizny. Tą samą opinię, którą kilka lat wcześniej przekazało mi kilkoro starszych kolegów. Później, ktoś zwrócił mi uwagę, że jeże wścieklizny nie przenoszą, a taka opinia na ich temat jest mitem."
Do tekstu..
Bronię Halloween. To nie zabawa z szatanem, lecz współczesne memento mori (31-10-2012)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Biskupi grzmią: nie bawcie się w Halloween, bo wydajecie się na pastwę diabła. Czyżby? Ani geneza tego święta, ani tradycja chrześcijańska nie potwierdzają takich obaw.
Do tekstu..
W Halloween Kościół straszy (31-10-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Co zrobisz, gdy zapukają do Ciebie w Halloween prosząc o łakocie? " - taką sondę znalazłam na prawicowym portalu Fronda.pl. Poniżej trzy odpowiedzi do wyboru: będę ewangelizować, poczęstuję słodyczami, przegonię.
Do tekstu..
Bóg sam się obroni, nie potrzebuje prawa karnego (31-10-2012)
Autor: Paweł Kośmiński, Paweł Borecki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Jeśli tak dalej pójdzie, Nergal stanie się "męczennikiem" za wolność wyrażania przekonań - mówi dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego UW"
Do tekstu..
Cena antyaborcyjnej hipokryzji (31-10-2012)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Artur@R
Ponad ćwierć miliona złotych - tyle Ministerstwo Sprawiedliwości zapłaci osiemnastoletniej Agacie i jej matce. Kobiety wygrały z państwem polskim w Europejskim Trybunale Praw Człowieka który uznał, że naruszono ich fundamentalne prawa człowieka. W 2008 roku, gdy Agata próbowała wyegzekwować swoje prawo do legalnego przerwania ciąży, sprawą żyła cała Polska. Złamano tajemnicę lekarską, pozbawiono dziewczynkę wolności, fundamentaliści katoliccy pod wodzą księdza ścigali ją po całym kraju. Teraz za nieludzkie i poniżające traktowanie Polek przez instytucje państwowe znowu zapłacą podatniczki i podatnicy. Za niekompetencję lub/i fundamentalizm religijny urzędników zapłacimy wszyscy - ja, Pan i Pani - tak jak poprzednim i tak jak następnym razem.
Do tekstu..
Aborcyjne argumentacje vs nauka (31-10-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Najchętniej oglądalne debaty dotyczą problemów nieobsługiwanych przez naukę, na które nie udziela ona jednoznacznych odpowiedzi. Brylują zatem dyskusje o legalizacji marihuany, eutanazji i karze śmierci, a na czele tego peletonu figuruje dziś aborcja. Nasz stosunek do przerywania ciąży zależy od nazewnictwa zygoty. To, czy zygota jest dzieckiem nie jest oczywiście problemem naukowym. Odrobinę, ale tylko odrobinę lepiej jest z definiowaniem tego, czy w 21 dniu, można mówić o bijącym sercu. Pełnię swoich skrzydeł nauka rozpościera dopiero w jednej z odnóg tej debaty - relacji pomiędzy aborcją a zdrowiem."
Do tekstu..
I zawsze ta niepewność (31-10-2012)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Z "zamachem smoleńskim" jest jak z Bogiem - albo się w niego wierzy, albo nie. Blog - "Listy Ateisty"
Do tekstu..
Tsunami w Genewie (31-10-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Potężne tsunami i ich dramatyczne skutki nie bez przyczyny zatem kojarzą się nam z oceanicznymi wybrzeżami w państwach położonych w okolicy ścierających się brzegów płyt tektonicznych. Gdyby jednak ktoś próbował Wam wcisnąć, że widział tsunami nad Morskim Okiem, to pewnie popukalibyście się w czoło. Zapewne mielibyście rację - Morskie Oko jest trochę za małe dla takiego zjawiska. Ale nie są historii nieznane przypadki tsunami występujących na górskich jeziorach i nie spowodowanych trzęsieniami ziemi."
Do tekstu..
Egzorcyzmy polskie - Zły 2012 (31-10-2012)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
W latach 90. Polaków uwalniało od opętań tylko czterech kapłanów. Dziś już ponad 150 jest oficjalnie oddelegowanych na wojnę z szatanem. Wspiera ich czasopiśmiennictwo egzorcystyczne.
Do tekstu..
Kulka żuka gnojarza jest przenośnym klimatyzatorem (31-10-2012)
Autor: PAP
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: Nessy
Kulka żuka gnojarza, wędrującego przez piaski pustyni, służy nie tylko jako pokarm dla larw. Jest też naturalnym, przenośnym klimatyzatorem i chroni owada przed przegrzaniem - informują naukowcy na łamach "Current Biology".
Do tekstu..
Młoda Polka pomaga w powstrzymaniu inwazji norki nad Tamizą (31-10-2012)
Autor: PAP, Ewelina Krajczyńska
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: Nessy
Niewielka, lecz niezwykle żarłoczna norka amerykańska ku przerażeniu ekologów rozprzestrzeniła się w Europie. Joanna Bagniewska- młoda zoolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego - zbadała aktywność tego nieznośnego drapieżnika, co pomoże powstrzymać inwazję ssaków.
Do tekstu..
"Nasze prawo to hipokryzja, polska mizoginia. Zgwałcone dziewczyny nie otrz (31-10-2012)
Autor: mm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Amai
"Nasze prawo to hipokryzja, polska mizoginia. Zgwałcone dziewczyny nie otrzymują pomocy od państwa" Do Fundacji Feminoteka zgłaszają się zgwałcone, pobite młode dziewczyny. Proszą w przychodni o tabletki "dzień po", lekarz mówi: "ja pani czegoś takiego nie wypiszę". A ona ma 72 godziny. I nie otrzymuje żadnej pomocy.
Do tekstu..
''Agresywny ateizm, neobolszewizm'' - profesorowie bronią o. Rydzyka (31-10-2012)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
"Walczymy obecnie z agresywnym, nietolerancyjnym ateizmem, neobolszewizmem" - tak uznała grupa profesorów w liście do przewodniczącego Episkopatu. Wszystko po to, żeby bronić dyrektora Radia Maryja przed rzekomymi atakami
Do tekstu..
"Rzepa" nie żyje! Niech żyje tabloid! (31-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Wtorkowy dzień był przełomowy dla formowania się opinii publicznej w Polsce. "Rzeczpospolita" - jeden z ważnych dzienników informacyjnych - dołączyła do grupy tabloidów. Nie wiadomo, czy prześcignie "Fakt", "Super Express" czy "Party" - wiadomo jednak, że będzie aspirowała do tego, by osiągnąć ich pozycję, a może i więcej. Ma przecież ogromny potencjał, zwłaszcza osobowy, i nader giętkiego szefa, zdolnego dostosować się do każdych warunków pracy.
Do tekstu..
Aborcja i sumienie pro-liferów (31-10-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Europejski Trybunał Praw Człowieka znowu dowodzi, że w Polsce prawa kobiet nie są przestrzegane.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365