Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.699.256 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
"Żyjemy w świecie rozbitych więzi; więzi rodzinnych, sąsiedzkich, lokalnych; zostały cwaniackie związki, które niektórzy czasem nazywają partiami. Pięcioprzymiotnikowy patriotyzm: romantyczny, religijny, wodzowski, nieudolny, nieuczciwy."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
NASA is funding a 3D food printer, and it'll start with pizza (22-05-2013)
Autor: Aaron Souppouris
Źrodło: http://www.theverge.com Zgłosił/a: Reshca
"NASA is funding research into 3D-printed food. As Quartz reveals, Mechanical engineer Anjan Contractor received a $125,000 grant from the agency to build a prototype 3D printer with the aim of automating food creation."
Do tekstu..
Golfsztrom zanika, część N (21-05-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"WP przypomniało sobie o Golfsztromie. Artykuł na WP to dobry przykład na to jak działa confirmation bias. Nikt już nie pamięta, jak ostatecznie wypadła zapowiadana we wrześniu 2010 "zima tysiąclecia" (a wypadła blado), ale to nie przeszkadza im w wyjaśnianiu każdego przymrozku i każdego opadu śniegu "zanikającym Golfsztromem". Ale do rzeczy, przyjrzyjmy się kolejnym "dowodom" wymienianym przez WP, bo to niezła komedia pomyłek."
Do tekstu..
Wysłaliśmy pytania do diecezji o pedofilię. - "TO NIE WASZA SPRAWA" (21-05-2013)
Autor: -
Źrodło: Radio TOK FM Zgłosił/a: slik
Po odpowiedzi ks. dr. Józefa Klocha na nasze pytania dot. pedofilii w Kościele w Polsce ponownie rozesłaliśmy do wszystkich diecezji zagadnienia, o które zapytaliśmy je ponad miesiąc temu drogą listowną. Tym razem wysłaliśmy e-maile. I tym razem dostaliśmy odpowiedź. Nie na pytania o pedofilię, lecz na sam fakt wysłania przez nas tych pytań.
Do tekstu..
KOŚCIÓŁ CHRONI SWOICH PEDOFILÓW (21-05-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Biskupi zrobili się bardzo subtelni. Szkoda, że tylko w kwestii pedofilii swoich sutannowych kumpli i podwładnych. Jak bezczelnie oświadczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch, nie jest znana skala pedofilskich przestępstw w polskim Kościele, gdyż danych na ten temat się nie ewidencjonuje. Obłudnie dodał, "że względu na dobro osób pokrzywdzonych".
Do tekstu..
Błędy w zadaniach maturalnych z fizyki. (21-05-2013)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: technologie.gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"W arkuszach pytań z rozszerzonej fizyki znalazły się błędy, które łatwo wychwycić zaglądając choćby do Wikipedii. "Można się popłakać" - komentuje ekspert, astrofizyk dr Stanisławs Bajtlik"
Do tekstu..
Heartland Institute wastes real scientists' time – yet again. (20-05-2013)
Autor: John Abraham
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Wouldn't it be nice to live in a world where armchair experts gave up fighting over whether climate change is occurring?
Do tekstu..
Prof. Krystyna Pawłowicz o uczestnikach Marszu Szmat: Ich miejsce jest w ZOO (20-05-2013)
Autor: Tomasz Baliszewski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Szmat - pochód, którego uczestnicy w wyzywający sposób protestowali przeciwko stygmatyzacji ofiar przemocy seksualnej. Demonstracja nie spodobała się profesor Krystynie Pawłowicz. - Trzeba było wyznaczyć im miejsce w ZOO czy na podwarszawskich polach, niech tam epatują swoją golizną i wulgarnością, wzajemnie wyzywają i tarzają w błocie. Centrum Warszawy nie należy do ludzi zboczonych i wynaturzonych, pozbawionych kompletnie poczucia godności i wstydu - oświadczyła posłanka podczas rozmowy z portalem Fronda.pl."
Do tekstu..
Siedemnaście mgnień cykady (20-05-2013)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Kopulacja trwa około godziny. Po kilku dniach samice składają zapłodnione jaja, z których po paru tygodniach wylęgają się młodziutkie larwy. Te schodzą z gałęzi drzew i zakopują się w ziemi. Na kolejny wyrój będzie trzeba poczekać 17 lat."
Do tekstu..
Mirosław Zbrojewicz dla Onetu: Mateusz najpierw powiedział matce. (20-05-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Mateusz najpierw przyszedł do matki. Potem matka trzy dni płakała w kuchni. A ja się chyba domyślałem... - mówi w wywiadzie dla Onetu aktor Mirosław Zbrojewicz, który wziął udział w kampanii "Rodzice, odważcie się mówić!" i publicznie przyznał, że jego syn jest gejem.
Do tekstu..
Grypa, BigFarma i najgłupsza teoria spiskowa świata (20-05-2013)
Autor: ToNiePrzejdzie
Źrodło: www.tonieprzejdzie.pl Zgłosił/a: Allajah
Merytoryczny tekst opisujący zmienność wirusa grypy i głupotę teoretyków spiskowych. Polecam!
Do tekstu..
Walc z Lemem (20-05-2013)
Autor: Ari Folman, Paweł T. Felis
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
- Uwielbiam filmy s.f., ale ile naprawdę świetnych obrazów w tym gatunku powstało? Jak dużo "Łowców androidów" widziałeś w życiu? - Ari Folman pokazuje w Cannes "Kongres" na motywach książki Stanisława Lema
Do tekstu..
Hiszpania: "W każdej chwili może zapłonąć stos". (19-05-2013)
Autor: Alejandro Arozamena
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Co to znaczy zmieniać świat? Właśnie mija druga rocznica powstania ruchu Oburzonych.
Do tekstu..
Na tacy i pod tacą Kościoła (19-05-2013)
Autor: Paweł Dybicz
Źrodło: wp.pl; Przegląd Zgłosił/a: slik
Nie można mówić o przejrzystości zasad finansowania Kościoła w Polsce, brakuje ich w samym Kościele. Pieniądze Kościoła katolickiego budzą zainteresowanie i emocje nie tylko wiernych. Przez wieki jego finanse były jedną z najdokładniej skrywanych tajemnic zarówno Stolicy Apostolskiej, jak i Kościołów narodowych, biskupów, proboszczów. Dziś, w dobie szybko postępującej jawności życia publicznego, nie da się z jednej strony brać pieniędzy od wiernych i państwa, a z drugiej przynajmniej nie próbować się z nich rozliczyć.
Do tekstu..
Świat naukowy chce nowych wskaźników (19-05-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"ŻŻaden wskaźnik, żaden współczynnik, żaden parametr stosowany do określenia "czytalności" prac naukowych nie jest i nigdy nie będzie idealny. Najpowszechniej stosowanym wskaźnikiem jest oczywiście impact factor - współczynnik, który rządzi obecnie tym, jak postrzegamy naukę, a który w ostatniej dekadzie opiera się fali krytyki, słusznej czy też nie."
Do tekstu..
DNA jako ikona współczesności (19-05-2013)
Autor: Marzena Wojtaszewska
Źrodło: podwojnahelisa.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Sześćdziesiąt lat upłynęło od przełomowego dla świata odkrycia struktury podwójnej helisy DNA. W ciągu tych 60 lat zmianom ulegało nie tylko nasze postrzeganie genetyki i biologii, ale i sama cząsteczka DNA uzyskała status symbolu, ikony nowoczesności. Podwójna helisa w zasadzie w każdym z nas budzi dziś emocje - od skrajnie negatywnych do ultrapozytywnych. Jest obiektem uwielbienia i nienawiści,strachu i nadziei. Jest gwiazdą reklam TV i przyczyną happeningów i protestów"
Do tekstu..
Homofobia to zwykły obciach (19-05-2013)
Autor: Jerzy Dzięgielewski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Żadna ustawa , rozporządzenie, czy wymuszona poprawność polityczna nie zdziała tyle co dążenie do tego, by homofobia stała się zwykłym obciachem. Przeciwko homofobii muszą wystąpić osoby publiczne, powszechnie uważane za fajne. W innych krajach ludzie polityki, kultury, celebryci wspierają prawa osób LGBT. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, największy konserwatysta od czasów Margaret Thatcher, otwarcie stwierdził, że uniemożliwianie gejom i lesbijkom zawarcia związku małżeńskiego jest wbrew zasadom demokracji."
Do tekstu..
Zamęczona w klasztorze (19-05-2013)
Autor: Tomasz Borejza
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Gdy biskup pozwolił policji wejść do klauzurowego zakonu na Wesołej, to w jednej z cel odnaleziono brudną, poobijaną, wychudzoną (ważyła niewiele ponad 30 kg) i nagą kobietę. Była to Barbara Ubryk, jedna z karmelitanek na Wesołej, którą klasztorne koleżanki męczyły przez 20 lat. 20 lipca 1869 roku do siedziby sądu w Krakowie wpłynął donos.
Do tekstu..
Bułgarzy w płomieniach: o fali samopodpaleń (19-05-2013)
Autor: Jana Tsoneva
Źrodło: Praktyka Teoretyczna Zgłosił/a: Unulfo
"Dwunastego marca 2013 roku pierwszy mężczyzna, który się podpalił, zmarł, powodując wzrost współczynnika skuteczności samospaleń związanych z bieżącymi protestami do 50%. Dzień później, a więc w dniu, gdy władze objął nowy ekspercki rząd Bułgarii, miało miejsce czwarte samospalenie, dokonane dokładnie naprzeciw pałacu prezydenckiego. Trzy kolejne nastąpiły niedługo potem, podnosząc liczbę samopodpaleń do siedmiu".
Do tekstu..
"Przeciwko zboczeniom i ideologii gender". Kongres kobiet konserwatywn (19-05-2013)
Autor: Natalia Mazur
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
- Ruch kobiecy taki, jaki znamy, tak naprawdę jest stworzony po to, by wykorzystać kobiety dla swoich celów - mówił w sobotę w Poznaniu europoseł PiS Konrad Szymański, otwierając pierwszy Kongres Rodzin i Kobiet Konserwatywnych. Przemysław Wipler, poseł PiS mówi,że aby oszczędzić swoim dzieciom traum, wybrał dla nich przedszkole i szkołę, do których nie są przyjmowane dzieci rozwodników i samotnych rodziców.
Do tekstu..
Islam is not a religion nor is it a cult. It is a complete system. (18-05-2013)
Autor: GS Don Morris
Źrodło: docstalk.blogspot.com Zgłosił/a: JK
"Islam has religious, legal, political, economic and military components. The religious component is a beard for all the other components. Islamization occurs when there are sufficient Muslims in a country to agitate for their so-called "religious rights." When politically correct and culturally diverse societies agree to "the reasonable" Muslim demands for their "religious rights," they also get the other components under the table. Here's how it works."
Do tekstu..
PO proponuje spółki cywilne zamiast związków partnerskich. "To poniżające (18-05-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zaproponowana przez zespół Dunina instytucja partnerstwa w spółce cywilnej nie jest podobna do małżeństwa. Tylko, czy jest to wystarczający powód, by ją poprzeć?"
Do tekstu..
Religia jest siłą dobra w świecie - Christopher Hitchens kontra Tony Blair (18-05-2013)
Zgłosił/a: greg
debata, polskie napisy
Do tekstu..
Klonowanie cżłowieka (18-05-2013)
Autor: Jan Piasecki
Źrodło: Bio-etyka.blogspot.com Zgłosił/a: Jan Piasecki
tekst o klonowaniu człowieka
Do tekstu..
Mroczna wersja romantycznej legendy o rajskiej wyspie Pitcairn (18-05-2013)
Autor: Agnieszka Berlińska, Maciej Wasielewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Każdy dorastający Pitcairneńczyk widział, co robi jego ojciec i dziadek. Dowiadywał się, że dziewczynka staje się kobietą w wieku 10 lat, że seks jest jak jedzenie: podchodzisz do stołu i bierzesz. Z Maciejem Wasielewskim, autorem książki "Jutro przypłynie królowa", rozmawia Agnieszka Berlińska"
Do tekstu..
Atak na Angelinę Jolie (18-05-2013)
Autor: lmg, wg
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Event", "fanaberia znudzonej gwiazdki", "okaleczenie zdrowej kobiety" - tabloidowi publicyści prawicy rzucili się na Angelinę Jolie, niczym eksperci onkolodzy, komentując jej decyzję o podwójnej prewencyjnej mastektomii. - Każde takie zachowanie kojarzy się prawicy z interwencją w porządek boski. To obyczajowy zaścianek - mówi antropolog kultury prof. Wojciech Burszta.
Do tekstu..
Ksiądz uwięził na plebanii dziennikarzy France24 (17-05-2013)
Autor: zś/ ola/k/iga
Źrodło: TVN24 Zgłosił/a: Jacholek
Ekipa francuskiej telewizji France24 złożyła na policji doniesienie na szczecińskiego proboszcza. Dziennikarze twierdzą, że w niedzielę zostali przez niego uwięzieni na plebanii i poturbowani.
Do tekstu..
Działacze pro-life wysyłają groźby politykom popierającym liberalizację prawa (17-05-2013)
Autor: mil
Źrodło: metromsn.gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Członkini Fine Gael, jednej z głównych sił politycznych w Irlandii, która zaproponowała liberalizację tamtejszego prawa aborcyjnego, przyznała, że działacze pro-life grozili jej poderżnięciem gardła i spaleniem domu - donosi "Irish Examiner".
Do tekstu..
Marsz szmat: sprowokuj do myślenia. (17-05-2013)
Autor: Agata Szczerbiak
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
18 maja pierwszy w Warszawie uliczny protest przeciwko przerzucaniu odpowiedzialności za przemoc seksualną na jej ofiary.
Do tekstu..
Sklonowane komórki macierzyste – nihil novi? (17-05-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"...tak, to, co właśnie zobaczyliśmy, to zjawisko nowe i do tej pory nieosiągalne. Nowa jest nie tyle sama technika, ale przede wszystkim to, że udało się komórki macierzyste uzyskać z komórek ludzkich. Pozyskiwanie zaś komórek macierzystych z komórek wyspecjalizowanych (najczęściej skórnych), o którym niektórzy z Was mogli już czytać wielokrotnie wcześniej, dotyczyło zapewne albo komórek indukowanych, albo prac prowadzonych na przykład na myszach lub innych ssakach, u których klonowanie sprawdza się nieźle bez dodatkowych wygibasów"
Do tekstu..
Do kogo należą kobiece piersi? (17-05-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Logika podpowiadałaby, że piersi należą do ich właścicielki, podobnie zresztą jak macica. W seksistowskiej rzeczywistości nie jest to jednak tak oczywiste. O mastektomii Angeliny Jolie najwięcej do powiedzenia mają obcy mężczyźni, którzy sami piersi rzecz jasna nie mają. Aroganckie, prześmiewcze i pełne jadu komentarze części komentatorów ze sfery publicznej są dowodem na to, jakie reakcje wywołuje w Polsce kobieca autonomia, zwłaszcza gdy decyzje kobiety dotyczą jej ciała.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365