Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.895.682 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 751 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski

Złota myśl Racjonalisty:
"Zakazy mogą tylko opóźnić postępy badań naukowych, nie mogą im zapobiec. Byłoby to odwlekanie nie tylko zagrożeń, lecz także pożytków ze wzrostu wiedzy, w tym takich, których z góry nie potrafimy dostrzec i docenić. Larum wobec klonowania jest reakcją irracjonalną, choć nietrudną do wyjaśnienia. Jednym z jej źródeł są zaburzenia w wyobraźni człowieka nękanego obrazami filmowymi, które łączą gatunek..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Odlot dinozaurów (29-12-2010)
Autor: January Wiener
Źrodło: Biokompost- blog Zgłosił/a: liliac
"Jasne - wszyscy wiedzą, że nie wszystkie dinozaury wyginęły, a te, które dotrwały do naszych czasów nazywamy ptakami. Ptaki to dinozaury. Nie tylko metaforycznie, i nie tylko ze wzgledu na powierzchowne podobieństwa: ptaki są taksonomicznie i kladystycznie dinozaurami."
Do tekstu..
Great Zimbabwe (11th–15th century) (29-12-2010)
Autor: The Metropolitan Museum of Art
Źrodło: Department of Arts of Africa, Oceania, and the Americas, The Metropolitan Museum of Art Zgłosił/a: liliac
Zagadki Wielkiego Zimbabwe. Sztuka i architektura mało znana.
Do tekstu..
How WikiLeaks Just Set Back Democracy in Zimbabwe (29-12-2010)
Autor: Christopher R. Albon
Źrodło: The Atlantic Zgłosił/a: coreless
Tekst o tym, jak WikiLeaks pogrążyły szanse na demokratyczne przemiany w Zimbabwe.
Do tekstu..
Nauki przyrodnicze a nowy ateizm (28-12-2010)
Autor: różni
Źrodło: http://www.kul.pl Zgłosił/a: wemir
W dniach 16-17 listopada 2010 r. obyła się na KUL-u konferencja "Nauki przyrodnicze a nowy ateizm". Na stronie wydziału filozofii zebrane zostały streszczenia wystąpień.
Do tekstu..
Watykan: to był ciężki rok dla Kościoła katolickiego (28-12-2010)
Autor: (bart)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Kończący się rok był dla Kościoła katolickiego ciężki, gdyż naznaczył go skandal pedofilii - taką ocenę przedstawił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Wyraził zarazem nadzieję, że narodzi się z tego impuls do "głębokiej odnowy" Kościoła. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego ksiądz Lombardi dokonując bilansu 2010 roku podkreślił, że to właśnie w minionych miesiącach nienowy, bo sięgający nawet kilku dekad problem nadużyć seksualnych ze strony księży na przykład w Irlandii i USA, ujawnił się także "z całą mocą" w innych krajach.
Do tekstu..
Ksiądz pedofil bezczelnie domagał się zwolnienia? (28-12-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Nie zgadniecie jakiego użył argumentu. W sądzie w San Francisco były ksiądz Patrick Joseph McCabe broni się przed oskarżeniami o molestowanie seksualne i przed ekstradycją do Irlandii. Właśnie tam dopuścił się pierwszych przestępstw w latach 70-tych XX wieku. W ekstradycji bardziej, niż starania księdza, mogą przeszkodzić oskarżenia wysuwane przez kalifornijskich podopiecznych byłego księdza, których miał ponoć molestować w latach 80-tych. Jedna z ofiar była wówczas 9-letnim chłopcem.
Do tekstu..
Rak krtani a HPV (28-12-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
"Prawdą jest, że na razie nauka nie dysponuje przekonującym wyjaśnieniem, dlaczego związek między rakiem krtani a HPV widoczny jest tylko u niektórych pacjentów. Widoczny jednakowoż jest."
Do tekstu..
Jak patrzymy w przyszłość (28-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Tak więc machina ruszyła. Powstaje coraz więcej projektów zaangażowanych w poszukiwanie nowych planet – takimi czy innymi metodami. I chociaż NASA już zdążyła się wycofać z rzuconego kilka lat temu hasła o powrocie na Księżyc przed 2020 rokiem, to jednak wisi nad nami jak miecz Damoklesa ta bezlitosna świadomość: że nasza przyszłość znajduje się w kosmosie. Musimy więc dla niej znaleźć dobre miejsce."
Do tekstu..
krótki film, ale dobry (28-12-2010)
Autor: bliżej mi nie znany
Źrodło: www.smog.pl Zgłosił/a: kukielak
Fantastyczny filmik o marnowaniu pieniędzy przez państwo Polskie na "mitologie". Polecam
Do tekstu..
"Otwórzcie okna w Kościele - trzeba go przewietrzyć" (28-12-2010)
Autor: Przekrój
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
- Kościół ze swoim zaangażowaniem w politykę zabrnął w ślepą uliczkę, a wokół niego pełno jest już nie tyle dymu, ile PiS-owskiego czadu. Trzeba go przewietrzyć - mówi biskup Tadeusz Pieronek w rozmowie z tygodnikiem "Przekrój". Zadymionymi PiS byli nie tylko duchowni, ale i niektórzy wierni - mówił biskup. - Sam słyszałem, jak mówili o Kaczyńskim (Lechu), że to święty działający cuda tu i teraz. Twierdzili, że to męczennik.
Do tekstu..
Kłopot z panią Skłodowską (28-12-2010)
Autor: Andrzej Krajewski / Newsweek Polska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Pojawienie się Marii Curie wśród uczonych przyniosło nieznane wcześniej problemy. Mężczyźni odkryli genialną kobietę, w której zakochiwali się niezwykle łatwo.
Do tekstu..
Jihad po hiszpańsku (28-12-2010)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Hiszpania staje się głównym ośrodkiem radykalnego islamizmu. Mnożą się meczety i zjazdy fanatycznych salafitów, którzy głoszą świętą wojnę"
Do tekstu..
Egzorcysta: - Nie lubię rozmawiać ze złym duchem.. (27-12-2010)
Autor: Krzysztof Korsak
Źrodło: www.gazetalubuska.pl Zgłosił/a: slik
Opowieści "egzorcystyczne": Jak pojawia się demon z najniższego czy średniego szczebla, to pół biedy... - Opętanemu zmienia się głos, pojawia się u niego nadludzka siła, trzęsie się, przewracają mu się oczy, krzyczy, czasami przeklina, wymiotuje. Raz zostałem ugryziony w rękę - opowiada ksiądz Waldemar Grzyb z Gorzowa, jeden z trzech lubuskich egzorcystów.
Do tekstu..
Religion: respecting the minority (27-12-2010)
Autor: Redakcja The Guardian (editorial)
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: liliac
"This Christmas, for perhaps the first time ever, Britain is a majority non-religious nation"
Do tekstu..
Gruźlica – choroba XXI wieku (27-12-2010)
Autor: January Weiner
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"W przeciwieństwie do malarii, gruźlica to nie jest tylko problem Afryki, chociaż rozmiary epidemii gruźlicy w Afryce są zastraszające. W Federacji Rosyjskiej gruźlica zabiła w latach 1998-2007 blisko trzysta tysięcy osób. Zapadalność wynosi ok. sto nowych przypadków na rok na 100,000 mieszkańców - szacuje się, że co piąta osoba jest nosicielem TB. Co gorsza, znaczna część (ponad 10%) wykrywanych przypadków to szczepy gruźlicy opornej na antybiotyki pierwszej linii (MDR-TB). W Polsce zapadalność jest czterokrotnie niższa, niż w FNP, ale to i tak dwa razy więcej niż średnia w Unii, a pięć razy więcej niż np. w Niemczech; rocznie na gruźlicę umiera w Polsce prawie półtora tysiąca osób."
Do tekstu..
Kłopotliwe spłaty na raty (27-12-2010)
Autor: Adam Grzeszak, Magdalena Kicińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W ciągu roku są trzy sezonowe szczyty popytu na kredyty gotówkowe: przed wakacjami, kiedy Polacy jadą na urlopy, po wakacjach, kiedy trzeba dzieci wyposażyć do szkoły, i ostatni, największy, przed Bożym Narodzeniem"
Do tekstu..
Przeszukiwana, przeszukiwany. Bezpieczeństwo na lotniskach: dotknięci dotykaniem (27-12-2010)
Autor: Tomasz Zalewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Od dziewięciu lat przed przejściem przez bramki kontrolne trzeba zdjąć buty. Od czterech lat pasażerom zabiera się z bagażu podręcznego pozostawione tam nieopatrznie butelki z wodą, pasty do zębów i kremy do golenia. A od kilku miesięcy trzeba się prześwietlać w specjalnych rentgenowskich skanerach i liczyć z możliwością rewizji osobistej, polegającej na dotykaniu całego ciała z intymnymi miejscami włącznie. Środki te wprowadzano kolejno w odpowiedzi na coraz to nowe pomysły terrorystów, jak przemycić bombę do samolotu"
Do tekstu..
Kolej psuta dotacjami. Tabor bez wyboru (27-12-2010)
Autor: Cezary Kowanda
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Kolej w Polsce pełna jest paradoksów. Najnowszy? Będą nowe pociągi, ale o konkurencji na torach można zapomnieć. Olbrzymie publiczne dotacje przyznaje się bez przetargu - już nie na rok, ale od razu na całą dekadę."
Do tekstu..
PO jest na topie, bo nie obiecuje zmian (27-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Ciekawy to był rok, choć - jak mówią niektórzy - czasem lepiej jest żyć w nieciekawych czasach. Nie jest nam to jednak jakoś dane, i może dlatego PO utrzymuje się ciągle na topie, że nie obiecuje ani zmian ani rewolucji ani niczego nadzwyczajnego. PO obiecuje, że będzie rządziła wiecznie, bez zmian, a to przecież lepsze niż katastrofy, powodzie i inne nieszczęścia, które były naszym udziałem w tym roku
Do tekstu..
Pazur(a) Radia Maryja (27-12-2010)
Źrodło: alekino.bloog.pl Zgłosił/a: waldeck77
W jubileusz Radia Maryja Pazura, na jego antenie, zaprezentował swój intelektualny pazur.
Do tekstu..
Cenzura w internecie? Co wolno, a czego nie, czyli o zasadach w sieci (27-12-2010)
Autor: Magdalena Barycza
Źrodło: Wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: MA
W szumie informacyjnym, jaki dostępny jest przeciętnemu użytkownikowi często dochodzi do łamania podstawowych wartości oraz zacierania granicy pomiędzy wolnością a samowolą, działalnością użyteczną a szkodliwą. W wyniku takich działań stworzono i opracowano kodeks internetowy, powszechnie znany pod nazwą Netykieta. Nie jest on obligatoryjny w użyciu, jednakże powstał, aby zoptymalizować i poprawić jakość oraz usprawnić komunikację między użytkownikami.
Do tekstu..
Więcej niż bombki (26-12-2010)
Autor: Marcin Budny
Źrodło: newchemistry.eu - Synteza i Retrosynteza Zgłosił/a: liliac
"Jest pewna reakcja w chemii organicznej, która wywarła duży wpływ na rozwój "przemysłu ozdób świątecznych" i w pewnym sensie również na wizerunek Świąt w tzw. kulturze masowej. Mam na myśli utlenianie Tollensa1 i niepodważalną rolę tej reakcji w procesie wytwarzania bombek choinkowych."
Do tekstu..
Pokolenie z inaczej rozwiniętymi mózgami (26-12-2010)
Autor: Matt Richtel
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Młodzi ludzie używają komputera domowego do rozrywki, a nie nauki. Jak ma dobrze pisać ktoś, kto ogląda YouTube, SMS-uje i wysyła e-mailem parę skrótów?"
Do tekstu..
Człowiek w Google'ach na głowie (26-12-2010)
Autor: Vadim Makarenko, Hartmut Neven
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nasza wyszukiwarka rozpozna twarz i odpowie na pytanie, kim jest dana osoba, jeśli jej zdjęcie znajdzie się w bazie danych wraz z imieniem i nazwiskiem. Jeśli takich danych nie będziemy mieli, nic nie poradzimy. Jednak już dziś w internecie ludzie publikują swoje fotografie z dość szczegółowymi opisami - np. w albumach zdjęć w naszym serwisie Picasa, blogach czy na domowych stronach internetowych, w serwisach społecznościowych. A to ułatwi nam zadanie."
Do tekstu..
Welon wychodzi z mody (26-12-2010)
Autor: Maciej Mroczyński
Źrodło: nowosci.com.pl Zgłosił/a: waldeck77
Jeszcze kilka lat temu w stolicy Kujaw zdecydowanie dominowały śluby kościelne. Cztery lata temu było ich o ponad 200 więcej niż małżeństw zawartych w urzędzie. Jednak z roku na rok liczba cywilnych związków dogania konkordatowe.
Do tekstu..
Mario Vargas Llosa: fundamentalizm islamski głównym wrogiem demokracji (25-12-2010)
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: MA
Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, peruwiański prozaik Mario Vargas Llosa oświadczył, że fundamentalizm islamski zastąpił komunizm jako główny wróg demokracji.
Do tekstu..
Co się kryje w strukturze (25-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Supersoczewki naginające prawa fizyki, pelerynki-niewidki, maleńkie anteny, wielokrotnie mniejsze, że niż jakiekolwiek istniejące obecnie - i wiele, wiele więcej. A to tylko potencjał metamateriałów optycznych. Dzisiaj, po dziesięciu latach, od położenia pierwszych teoretycznych podwalin przez Johna Pendry'ego, metamateriały zaczynają być badane nie tylko pod kątem wykorzystania fal elektromagnetycznych, ale także i dźwiękowych, a nawet fal sejsmicznych"
Do tekstu..
Znaczny wzrost liczby wystąpień z Kościoła w Niemczech (25-12-2010)
Źrodło: PG / PAP / Onet Zgłosił/a: MA
Kilkadziesiąt tysięcy niemieckich katolików zdecydowało się w mijającym roku na wystąpienie z Kościoła - wynika z danych opublikowanych w grudniu przez media. Dla części powodem tej decyzji był skandal związany z molestowaniem seksualnym w Kościele katolickim.
Do tekstu..
Abp Michalik: Jesteśmy świadkami, jak świat chce wyeliminować krzyż (25-12-2010)
Autor: prot, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
abp Józef Michalik powiedział podczas nocnej pasterki w Archikatedrze w Przemyślu, że obecnie jesteśmy świadkami, jak współczesny świat stara się wyeliminować krzyż. Przypomniał głośną sprawę procesu w Strasburgu, dotyczącego zdjęcia krzyża we włoskiej szkole.
Do tekstu..
Wściekli ludzie zlinczowali kapłanów voodoo (25-12-2010)
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: MA
Co najmniej 45 kapłanów voodoo zostało zlinczowanych przez rozwścieczony tłum Haitańczyków, który obwinia ich za rozprzestrzenianie się cholery po całym kraju - informuje serwis bbc.co.uk.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365