Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.237 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Uodpornione na rozterki moralne i światopoglądowe, znające jeden tylko autorytet z jego Jedyną Prawdą, odizolowane od kulturowych wpływów świata zewnętrznego, zamykane w parafiach i w dusznych, wielodzietnych „prawdziwie katolickich” rodzinach, pokolenie to — dla którego prawa dziś ustanawiane nabiorą już patyny tradycji — prawdopodobnie pozwoli się doprowadzić na tym..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Uwaga! Nieprawidłowość! (23-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jerzy Stępień zapytuje: "Jeśli wśród ostatnich nominacji sędziowskich do sądów rejonowych było sto procent kobiet, to czy w mechanizmie kreującym sędziów nie ma nieprawidłowości?" ("Polityka",16 stycznia). Niewątpliwie są. Ale nie tylko tam.
Do tekstu..
odpowiedź urzędu w sprawie Rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti (23-01-2013)
Autor: MAC, Artur i Piotr
Źrodło: kosciol-spaghetti.pl Zgłosił/a: Mirek
"... odpowiedź od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczącą zasięgania opinii biegłych religioznawców."
Do tekstu..
"Muzułmański patrol" terroryzuje londyńczyków (22-01-2013)
Autor: Redakcja gazeta.pl
Źrodło: Wiadomości.gazeta.pl Zgłosił/a: ARGutowski
"Grupa muzułmanów odbierała londyńczykom alkohol, obrażała kobiety i kazała im zasłaniać ciało. Mężczyźni, twierdzący, że są członkami "muzułmańskiego patrolu", sami sfilmowali całe zajście. Wideo trafiło do internetu."
Do tekstu..
Katastrofa smoleńska. National Geographic pokazała rekonstrukcję (22-01-2013)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"Śmierć prezydenta" - taki tytuł nosi film o katastrofie smoleńskiej, który w najbliższą niedzielę wyemituje stacja National Geographic w ramach popularnej serii "Katastrofy w przestworzach". Bez teorii spiskowych, ale według ustaleń MAK i komisji Millera. Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kraj/1534913,1,katastrofa-smolenska-national-geographic-pokazala-rekonstrukcje.read#ixzz2IkGbOKvc
Do tekstu..
Watykan zbudował finansowe imperium za pieniądze Mussoliniego. I trzymał to ... (22-01-2013)
Autor: mig
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Dzięki pieniądzom otrzymanym od Benito Mussoliniego w zamian za uznanie włoskiego rządu Watykan poprzez sieć pozornie niepowiązanych firm zakupił drogie nieruchomości w Londynie i Paryżu, a także w Szwajcarii - pisze "Guardian". Przez lata wartość należących do Stolicy Apostolskiej dóbr urosła do pół miliarda funtów. A to, że są to dobra kościelne, pozostawało tajemnicą.
Do tekstu..
Łatwiej jest uzbierać na skrobankę niż zmieniać prawo (21-01-2013)
Autor: Marzena Chincz
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Polskie kobiety zostały zamknięte w czarnej dziurze macicy, na straży której stoi ksiądz z kadzidłem, dobijający targu z władzą o ilość dostarczanego tam tlenu. Szybka, gorzka refleksja po dzisiejszej konferencji o XX-leciu ustawy antyaborcyjnej.
Do tekstu..
Przywilej wyboru (21-01-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Miałam 10 lat gdy konserwatywni posłowie, wbrew woli społeczeństwa, zawarli kompromis z biskupami katolickimi: uchwalili restrykcyjną ustawę antyaborcyjną. Co to oznacza dla mnie? W sferze symbolicznej to, że mężczyźni zasiadający wówczas w parlamencie i episkopacie uspołecznili brzuchy polskich kobiet, a więc i mój. W praktyce? Nic. Zupełnie NIC. Mam ten przywilej, że gdybym zaszła w niechcianą ciążę, mogłabym ją bez problemu przerwać. Podobnie jak każdego roku robią to tysiące innych Polek.
Do tekstu..
Moralny szantaż tzw. „niepokornych” (21-01-2013)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Im głupsza wypowiedź, im bardziej chamski atak, im głośniejszy wrzask, tym jej autor ma niemal pewność, że potem zaliczy tournée po wszystkich mainstreamowych mediach
Do tekstu..
Love fotoradar (21-01-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wielki Fotobrat Radar nadchodzi! Panoptyczne państwo prawa nie pozwoli nam już więc grzeszyć na drogach i mostach. Grzesz i płać! Wszak za grzechy się płaci!
Do tekstu..
Poznański metropolita chce, by Watykan zdecydował ws. księdza (21-01-2013)
Autor: (jmr)
Źrodło: onet; PAP Zgłosił/a: slik
Poznański metropolita wystąpi do papieża o przeniesienie do stanu świeckiego księdza, który miał nie udzielić pomocy przy porodzie swojego dziecka - poinformowała w poniedziałek poznańska kuria metropolitalna. Ksiądz zostanie zawieszony w czynnościach kapłańskich.
Do tekstu..
Niespodziewany efekt wprowadzenia zakazu palenia (21-01-2013)
Autor: IAR, kk
Źrodło: www.polskieradio.pl Zgłosił/a: liliac
"Od kiedy wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych, spadła liczba najcięższych przypadków astmy u dzieci"
Do tekstu..
Buszujące w rzęsach (21-01-2013)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"A na koniec warto sobie zdać sprawę, że kiedy patrzymy komuś głęboko w oczy i podziwiamy piękne, zalotnie trzepoczące rzęsy, możliwe, że w tej samej chwili machają do nas ogonkami wesołe, buszujące w rzęsach, roztocze. Urocza, nomen omen, wizja."
Do tekstu..
Krzak w kosmosie (21-01-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Żyjąc na powierzchni przeciętnej wielkości skalnej planety jako oczywistą oczywistość traktujemy wszechobecną grawitację - i jej efekty. W naturze jej wpływ jest najbardziej widoczny u roślin. Nikt z nas nie zastanawia się jednak dwa razy nad tym, dlaczego drzewa rosną do góry nawet na pochyłych zboczach. Lub dlaczego ich korzenie zazwyczaj rosną w dół (z wyjątkami związanymi z występowaniem wody - ale nawet wówczas ogólny kierunek jest zachowany)."
Do tekstu..
Konwencja o zapobieganiu przemocy powinna być jak najszybciej ratyfikowana (21-01-2013)
Autor: lena.kolarska-bobinska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie rozumiem dlaczego ratyfikacja konwencji o zwalczaniu przemocy domowej miałaby się opóźniać. Do tego stopnia, że byłaby ratyfikowana dopiero w następnej kadencji Sejmu, o czym wspomniał w swoim ostatnim wywiadzie Jarosław Gowin. Nie wyjaśnił on jednocześnie przyczyn takiego długiego procedowania nad konwencją. Nasuwa to przypuszczenie, że są środowiska, które po prostu będą chciały opóźnić ratyfikację, blokować ją. Odkładanie tej sprawy w nieskończoność jest niekorzystne dla ofiar przemocy. Ale też dla wizerunku rządu i Platformy Obywatelskiej.
Do tekstu..
W kryzysie dziewczynki mają ciężej niż chłopcy (21-01-2013)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Śmiertelność małych dziewczynek rośnie pięciokrotnie szybciej niż chłopców. Częściej niż chłopcy zabierane są ze szkoły, żeby pracować. Jeśli w rodzinie brakuje jedzenia, wydaje się je bardzo młodo za mąż, lub uczy, że powinny oddawać swoje porcje bratu i ojcu - wynika z raportu organizacji Plan International i Instytutu Overseas Development
Do tekstu..
Ateiści chcą miejsca dla patrona (21-01-2013)
Autor: Marek Rudnicki
Źrodło: Głos Szczeciński Zgłosił/a: Kowalski
"Obywatele mają prawo kształtowania własnej przestrzeni symbolicznej - mówi Wijas. - Oczywiście, rozpatrzymy wniosek, zapraszając do siebie wnioskodawców, aby uzasadnili prośbę. Myślę, że w ciągu trzech tygodni uda się wniosek wnieść na posiedzenie komisji. Ateiści chcą w wyznaczonym miejscu umieścić tablice upamiętniającą Kazimierza Łyszczyńskiego, jezuitę i filozofa, który podobnie jak Giordano Bruno zginął za swoje poglądy"
Do tekstu..
Prof. Adam Łomnicki o tym, dlaczego się starzejemy (20-01-2013)
Autor: lt/agt
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: Nessy
Nie wszystkie organizmy muszą umierać. Dlaczego więc starzejemy się i umieramy? Tłumaczy to prof. Adam Łomnicki w wykładzie, który opublikowało Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Do tekstu..
Australijski ksiądz przez 14lat molestował wierną.Pozwolono mu wrócić do posługi (20-01-2013)
Autor: prot
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Tom Knowles, ksiądz z Australii, który przez 14 lat napastował seksualnie niepełnosprawną kobietę, wrócił do sprawowania posługi w jednym z największych kościołów w kraju. Wywołało to falę oburzenia w kraju - podaje "Sydney Morning Herald".
Do tekstu..
Kobiety w Sudanie częściej zabijają ciąże i porody. A nie wojna (20-01-2013)
Autor: dżek, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Wyniszczony przez lata wojny domowej Sudan Południowy to kraj o najwyższym na świecie wskaźniku umieralności kobiet podczas porodu. Statystycznie ze względu na komplikacje okołoporodowe śmierć grozi jednej na siedem kobiet, a więc częściej niż na wojnie.
Do tekstu..
Science: it's a girl thing! A viral fiasco (20-01-2013)
Autor: Curt Rice
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"Advertising professors everywhere must be thanking the European Commission for their new campaign, Science: it's a girl thing! This campaign - designed to convince high school girls to pursue careers in science - had such a badly bungled launch that it's sure to become the topic of lectures and exam questions for communications students throughout Europe and beyond"
Do tekstu..
Poseł PiS: nie damy zepchnąć się ateistom do podziemia (20-01-2013)
Autor: Przemysław Henzel
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Musimy walczyć z nietolerancją, nie możemy pozwolić zepchnąć się walczącym ateistom do podziemia, do katakumb. Podejmiemy tę walkę zgodnie z zaleceniem błogosławionego Jana Pawła II - mówi w rozmowie z Onetem Artur Górski. Poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że katolicy, we współczesnym świecie, muszą "otwarcie i wytrwale zabiegać o swoje racje i o swoje prawa".
Do tekstu..
Islamski patrol napada na kobiety. Szariat w Londynie? (20-01-2013)
Autor: Martin Robinson
Źrodło: www.dailymail.co.uk/news; sfora.pl Zgłosił/a: slik
Na ulicach Londynu grasuje muzułmański patrol. Jego członkowie zabraniają picia alkoholu i nakazują kobietom, by się zasłoniły. Twierdzą, że są należą do samozwańczej straży obywatelskiej "To muzułmański teren", "muzułmańskie prawo", "szariat" - to tylko nieliczne ze słów, które przewijają się na materiale wideo nakręconym komórką przez muzułmański patrol.
Do tekstu..
Roman Giertych: pozew przeciwko ojcu Tadeuszowi Rydzykowi jest już prawie gotowy (20-01-2013)
Autor: (jpo)
Źrodło: TVN24, PAP, WP.PL Zgłosił/a: slik
Pozew przeciwko o. Rydzykowi jest już prawie gotowy, trafi do sądu w ciągu najbliższych kilkunastu dni - powiedział na antenie TVN24 były wicepremier Roman Giertych. Jak stwierdził, nie jest to działanie wymierzone przeciwko Kościołowi. - Jestem katolikiem i nigdy Kościoła nie będę atakował. Jednak nie może być tak, że sutanna chroni człowieka przed odpowiedzialnością. Bronię swojego dobrego imienia - podkreślił Giertych.
Do tekstu..
Przestarzała religia. Część pierwsza: dogmaty i stworzenie. (19-01-2013)
Autor: Marcin Adamski
Źrodło: Stoova.blog Zgłosił/a: Stoova
Podstawowe dogmaty chrystianizmu oraz wizja stworzenia wzięte na celownik i przesiane przez bezwzględne sito rozsądku i nauki.
Do tekstu..
Benedykt XVI: "filozofia gender"? Sprzeciw! (19-01-2013)
Autor: (bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Papież Benedykt XVI wyraził sprzeciw Kościoła wobec "filozofii gender", czyli społeczno-kulturowej tożsamości płciowej. Wykluczył też możliwość współpracy dobroczynnej Watykanu z instytucjami, działającymi wbrew etyce chrześcijańskiej.
Do tekstu..
Pomidorowa pod krzyżem (19-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wyrok w sprawie "krzyża w Sejmie" sędziny Alicji Fronczyk można uzasadnić na kilka sposobów. = felieton
Do tekstu..
Istniejemy dzięki fizyce kwantowej (19-01-2013)
Autor: Abhay Ashtekar, Marcin Bójko
Źrodło: Focus Zgłosił/a: liliac
"Co było przed początkiem wszystkiego? Z czego tak naprawdę zbudowany jest cały Wszechświat? O najnowszych teoriach fizycznych z prof. Abhayem Ashtekarem z Pennsylvania State University rozmawia Marcin Bójko."
Do tekstu..
Tuleya i wszystko jasne (19-01-2013)
Autor: Sławomir Mizerski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Przykre, że chcąc się popisać przed opinią publiczną, sędzia Tuleya skrzywdził dużą grupę byłych funkcjonariuszy CBA. Tymczasem gdyby nie wielogodzinne przesłuchania prowadzone przez tych funkcjonariuszy dniem i nocą, sędzia Tuleya nie tylko nie miałby dziś kogo sądzić, ale nie miałby również czego uzasadniać. Ci funkcjonariusze już w CBA nie pracują, ale jestem przekonany, że gdyby sędzia Tuleya został przez nich precyzyjnie przesłuchany, doceniłby ich profesjonalizm. Chociaż nie można wykluczyć, że potem przez jakiś czas nie byłby w stanie wypowiadać się w sposób jasny i zrozumiały."
Do tekstu..
Naukowcy i „piraci” (19-01-2013)
Autor: Mirosław Filiciak
Źrodło: Kultura 2.0 Zgłosił/a: liliac
"Temat jest o tyle ciekawy, że nauka jest postrzegana specyficznie - zgodę na nieformalny dostęp do artykułów naukowych dają osoby, które w wypadku treści kultury nazwałyby to złodziejstwem lub w najlepszym przypadku fanaberią (kopiowanie filmów trąci przecież "stadionem" i jest dobre dla krajów rozwijających się, a nie dla nas, niewątpliwych przyszłych liderów w eksporcie własności intelektualnej). Łatwo też - choć to przecież ogromnie krzywdzące - uznać, że kultura nie jest nikomu do życia niezbędna, to nie obiad ani dach nad głową (jak pisał klasyk: "Bez tej płyty z głodu nie umrzesz"). Ale w wypadku dostępu do wiedzy tak łatwo już nie jest."
Do tekstu..
Niemiecka prasa o skandalu w Kolonii: katolicka moralność ważniejsza od ... (19-01-2013)
Autor: Małgorzata Matzke; Bartosz Dudek
Źrodło: onet.pl; Deutsche Welle Zgłosił/a: slik
"Berliner Zeitung" pisze: "Dwa katolickie szpitale nie tylko odmówiły udzielenia pomocy zgwałconej kobiecie i wydania recepty na tabletki wczesnoporonne, ale nie chciały także zabezpieczyć materiału dowodowego gwałtu. Jako powód podały ustalenie zawarte z kolońskim kardynałem Meisnerem.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365