Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.659.842 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć się twierdzi, że nauka lub religia może badać tylko pewną określoną dziedzinę albo stawiać sobie tylko pytania pewnego szczególnego rodzaju i tak dalej, tylekroć mamy prawo podejrzewać, że dokonuje się nadmiernych uproszczeń i arbitralnych ograniczeń.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
BKP (06-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bardzo niepokojące wieści dochodzą z Trybunału Konstytucyjnego. Wśród kandydatów na nowych członków znajdują się osoby nader wyraziste, jeśli chodzi o poglądy polityczne, i nader mgliste, jeśli chodzi o dorobek naukowy"
Do tekstu..
Czy można oszukać czas (06-11-2010)
Autor: Mariola Marklowska-Dzierżak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie potrafimy jeszcze odwrócić procesu starzenia, ale możemy go opóźnić i sprawić, że będziemy wyglądali i czuli się młodziej, niż wynika to z naszej metryki
Do tekstu..
Dlaczego Finowie porzucają swój Kościół (05-11-2010)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Ponad 30 tys. Finów odeszło w ciągu dwóch tygodni z Kościoła luterańskiego z powodu nie dość stanowczego sprzeciwu hierarchów wobec homofobii. To najpoważniejszy kryzys Kościoła luterańskiego w Finlandii od lat, skoro w całym roku 2009 z Kościoła odeszło 42 tys. ludzi.
Do tekstu..
Ile może nas kosztować in vitro? (05-11-2010)
Autor: dżek, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
Jeśli stosowanie metody in vitro będzie finansowane przez państwo, to - jak szacuje resort zdrowia - jej koszt dla budżetu państwa wyniesie od 91 do 375 mln zł rocznie - powiedziała minister Ewa Kopacz. Dokładna suma ma zależeć od rodzaju zastosowanej terapii hormonalnej.
Do tekstu..
"Piętnowanie grzechów Kościoła - nienasycenie kleru" (05-11-2010)
Autor: -
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Pokojowa manifestacja Janusza Palikota przed archidiecezją w Gdańsku odbyła się pod hasłem piętnowania grzechów Kościoła. Przyniesione serdelki i butelka wódki miały obrazować nienasycenie polskiego kleru. By napiętnować nienasycenie kleru, a także samego biskupa Sławoja Leszka Głódzia, Janusz Palikot przyniósł krzyż, do którego przybił zdjęcie biskupa oraz butelkę wódki i pęto serdelków. Biskupowi Palikot zarzuca prawie wszystkie z siedmiu grzechów głównych, za wyjątkiem grzechu lenistwa.
Do tekstu..
Publiczne życie mrożaczka (05-11-2010)
Autor: Agata Jankowska, Małgorzata Święchowicz
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
W polskich klinikach leczenia niepłodności w zamrożeniu czeka 30 tysięcy zarodków. Nie są porzucane ani masowo zabijane, jak mówią przeciwnicy in vitro. Zarodki są wręcz pożądane - do ich zaadoptowania ustawiają się kolejki chętnych
Do tekstu..
Zarządzanie trwogą (05-11-2010)
Autor: Krystyna Romanowska
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego smutni ludzie chodzą do jubilera, a w obliczu śmierci warto być liberałem, opowiada profesor Wiesław Łukaszewski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, autor książki "Udręka życia"
Do tekstu..
Polityk gej w Polsce. Czy miałby jakąkolwiek szansę na wygraną? (05-11-2010)
Autor: Dorota Kowalska, Małgorzata Gołota
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: ramichael
Po wysypie artystycznych coming outów, potem tych naukowych, przyszedł czas na polityczne. Wiadomo przecież, że politycy najpierw ocenią ryzyko, a potem zdecydują, czy warto je podjąć. Można się więc spodziewać, że za miesiąc, dwa któryś z naszych parlamentarzystów przyzna na łamach jednego z tabloidów, że dłużej nie może tak żyć i nie zamierza się dalej ukrywać. "Jestem gejem!" albo "Jestem lesbijką!" - przeczytamy na pierwszej stronie wielkimi literami. Czy aby na pewno?
Do tekstu..
Zeznania egzorcysty wywołały burzliwą dyskusję (04-11-2010)
Autor: (MK)
Źrodło: TSz / newsru.com / onet.pl Zgłosił/a: slik
Sędzia z Mediny w Arabii Saudyjskiej, oskarżony m.in. o przyjęcie ogromnej łapówki, twierdzi, że popełnił przestępstwo, gdyż oddziaływał na niego zły duch - dżin. Na świadka powołał egzorcystę, który potwierdził jego wersję zdarzeń. Zeznania egzorcysty, jak i cała sprawa, wywołały gorącą dyskusję w Arabii Saudyjskiej - podaje portal newsru.com. W trakcie procesu obrona powołała świadka, który zeznał, że osobiście przeprowadzał z podsądnym seans egzorcyzmów.
Do tekstu..
Zwolennicy Palikota: in vitro jest darem od Boga (04-11-2010)
Autor: (ib) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Kilkudziesięciu zwolenników posła Janusza Palikota demonstrowało przed katowicką Archikatedrą Chrystusa Króla. Namawiali posłów do przegłosowania ustawy zezwalającej na zapłodnienie in vitro. - In vitro darem od Boga - przekonywali. Zbierali podpisy na listach poparcia projektu ustawy dopuszczającym tę metodę. - Nie walczymy z biskupami, to biskupi walczą z nami - skandowali uczestnicy demonstracji. Życzyli parlamentarzystom odwagi, by przyjęli ustawę zezwalającą na in vitro. "Posłowie nie lękajcie się" - można było przeczytać na jednym z transparentów.
Do tekstu..
Katolicy do papieża: Zabierz naszego prymasa. Jak najdalej! (04-11-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Tak jak przewidywaliśmy, prymas Belgii André Léonard ma kłopoty w związku ze swoją sugestią, aby nie karać emerytowanych księży pedofilów. Nie dość, że narobił sobie wrogów w podległym sobie Kościele, to jeszcze jego apel przyniósł skutek odwrotny do zamierzonego.
Do tekstu..
Gdańsk: nie chcą "zbyt dużego" kościoła (04-11-2010)
Autor: Magdalena Sapkowska
Źrodło: Polska Dziennik Bałtycki, onet.pl Zgłosił/a: slik
Mieszkańcy Osiedla Świętokrzyskiego w Gdańsku obawiają się, że nowy kościół parafii św. Krzysztofa, który ma powstać w najbliższych latach, będzie za duży. Nie chcą ponad 50-metrowej świątyni pod swoimi blokami.
Do tekstu..
"Na moim grobie małpa będzie waliła mnie w głowę" (04-11-2010)
Autor: Jamie Stokes
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Pasuje mi polski sposób na bycie martwym - leżysz przez większość czasu nic nie robiąc, a krewni odwiedzają cię raz do roku, by u ciebie posprzątać i dać ci jakieś kwiaty. Tylko dlaczego zdjęcia na polskich grobach muszą być poważne? Osobiście rozważam dodanie do mojego testamentu paragrafu zmuszającego moich krewnych do umieszczenia na moim nagrobku zdjęcia, na którym szympans wali mnie w głowę - deklaruje Jamie Stokes w felietonie dla Wirtualnej Polski.
Do tekstu..
Terlikowski: homofob misjonarz (04-11-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Mam wiele zastrzeżeń do nauki Kościoła o homoseksualizmie. Wzywanie gejów i lesbijek do życia w celibacie to żądanie nieludzkiego heroizmu. Trudno się oprzeć wrażeniu, że katolik gej jest wyznawcą drugiej kategorii: Kościół pochyla się nad nim "z troską", która daleka jest jednak od akceptacji czy zwykłej tolerancji. Ale najsurowszy dokument kościelny blednie przy tyradach samozwańczych rzeczników nauki Kościoła w tej materii.
Do tekstu..
GMO, głód i biznes (04-11-2010)
Autor: Jerzy Buchowicz
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Konflikt interesów, choć zapewne przejściowy, długo jeszcze będzie hamował rozpowszechnianie GMO, jak i prace badawcze prowadzące do ich ulepszania. Jednakże pasja badawcza i obiektywne potrzeby gospodarcze, w połączeniu z upowszechnianiem wiedzy o GMO, zapewne spowodują szybki postęp poznawczy i wdrożeniowy w zakresie niekonwencjonalnych sposobów zwiększania produkcji żywności. Mimo barier biurokratycznych i sprzeciwu zwolenników "stref wolnych od GMO"."
Do tekstu..
Szczęśliwe palce (04-11-2010)
Autor: Zbigniew Dauter, Patrycja Dołowy
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Są takie dziedziny, które rozwijają się w zamkniętych laboratoriach. Jedną z nich jest krystalografia strukturalna. A jedną z niezwykłych metod, które popchnęły biologię do przodu, jest metoda zwana dauteryzacją." Wywiad ze Zbigniewem Dauterem.
Do tekstu..
Era RNA (04-11-2010)
Autor: Elżbieta Kierzek, Ryszard Kierzek
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Prawie wszyscy znamy słowa piosenki "...życie jest formą istnienia białka...". Tak, to prawda, ale także formą istnienia kwasów nukleinowych - DNA i RNA."
Do tekstu..
In vitro, Kościół, Polska (04-11-2010)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Niedługo rozstrzygnie się, w jaki sposób zostaną uregulowane w naszym kraju procedury medyczne zapłodnienia pozaustrojowego. Finał tej sprawy będzie ważnym probierzem postępów, jakie czyni w Polsce liberalna demokracja.
Do tekstu..
Bilokacja (04-11-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Innym ciekawym przykładem jest minister Radziszewska, która jednocześnie jest rzecznikiem równości i jej przeciwniczką
Do tekstu..
Duch Święty na Facebooku (03-11-2010)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Cóż mi więc pozostało, jak nie wpisać słowa "Jesus Christ"? I znów problem, bo Jezusów Chrystusów naliczyłem coś około siedemdziesięciu, jak rozpoznać tego jednego prawdziwego, którego mógłbym dopisać do znajomych? Mieć wśród znajomych Jana Pawła II, Benedykta XVI, Jezusa Chrystusa i Matkę Boską (osiem profili tylko po polsku) to byłby naprawdę solidny "fejsowy" lans."
Do tekstu..
Jedz, módl się, wydawaj (03-11-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie obcasy Zgłosił/a: liliac
"Gwałt, molestowanie, bolesny rozwód - z takimi problemami borykają się, niestety, nie tylko kobiety obscenicznie zamożne. Kasjerka w hipermarkecie też może być molestowana - czy jej także zaproponujemy wyjazd na Bali jako rozwiązanie wszystkich problemów?"
Do tekstu..
Bezlitosna matka dzieci in vitro (03-11-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Mam dzieci z in vitro ale jestem przeciw! - wrzeszczy "Super Express" na pierwszej stronie. Obok zdjęcie Joanny Mazurkiewicz, wdowie po senatorze PiS, z uroczymi bliźniakami.
Do tekstu..
W trybach ochrony (03-11-2010)
Autor: Martyna Bunda, współpraca Maciej Perzanowski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Alicja Duda
Aborcja po polsku. Wstrząsający opis naszego sadownictwa, działań prokuratury, policji.
Do tekstu..
Kochanowski była kobietą... (03-11-2010)
Autor: Małgorzata Mrowiec
Źrodło: Dziennik Polski Zgłosił/a: Piątkowski
Rzekoma czaszka Kochanowskiego, okazała się czaszką kobiety, prawdopodobnie należała do jego żony: Doroty z domu Podlodowskiej
Do tekstu..
Rzecznik prymasa: prymas jedzie pod prąd! (02-11-2010)
Autor: Michał Kot, (bart)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat AIDS, homoseksualistów i księży-pedofilów prymas Belgii stracił swojego rzecznika, który zarzucił mu brak odpowiedzialności i przywództwa. Tego samego dnia do sądu wpłynął pozew przeciw prymasowi za homofobię. Rzecznik: biskup nie zajmuje się misją. Juergen Mettepenningen był rzecznikiem coraz szerzej krytykowanego arcybiskupa Andre Leonarda ledwie trzy miesiące. Złożył dymisję, gdyż - jak tłumaczył prasie - nie było zaufania między nim a prymasem, którego wielokrotnie bezskutecznie starał się odwodzić od kontrowersyjnych wypowiedzi.
Do tekstu..
"Film o papieżu to propagandowy chłam" (02-11-2010)
Autor: (aw, ap)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
"Propagandowym chłamem" i "dziełem apologetycznym" nazwał główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni wyświetlony w weekend w telewizji RAI film fabularny o Piusie XII. Jego ostre słowa rozbudziły dyskusję na temat przyszłej beatyfikacji papieża czasów wojny. Dwuczęściowy film pod tytułem "Pod niebem Rzymu", wyprodukowany dla włoskiej telewizji publicznej wyreżyserował Kanadyjczyk Christian Duguay. W roli papieża obsadził amerykańskiego aktora Jamesa Cromwella. Głównym tematem mini-serii jest niemiecka okupacja Rzymu i postawa papieża Pacellego wobec nazizmu i wojny.
Do tekstu..
Leptospira czyha w wodzie (02-11-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Leptospiroza uważana jest za najpowszechniej występującą na świecie zoonozę, czyli chorobę, którą człowiek zakaża się od zwierząt. Bardzo wiele różnych zwierząt może być jej źródłem, począwszy od zwierząt domowych (psy), przez hodowlane (krowy, świnie), a skończywszy na dzikich, zwłaszcza gryzoniach."
Do tekstu..
Szantaż, absurd, insynuacje (02-11-2010)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: En passant- Blog Daniela Passenta Zgłosił/a: liliac
"Natychmiast po morderstwie łódzkim prezes Jarosław Kaczyński zaszantażował społeczeństwo. Od tej chwili - powiedział - każde słowo krytyki pod adresem PiS będzie traktowane jako nawoływanie do morderstwa."
Do tekstu..
Ułomne równe traktowanie (02-11-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W tempie jak przy dopalaczach - bez poprawek i wbrew protestom organizacji pozarządowych - Sejm przyjął ustawę wdrażającą niektóre unijne przepisy równościowe. Rządowy projekt rodził się w bólach od jakichś ośmiu lat. Miał być ustawą kompleksowo regulującą wszystko, co dotyczy równego traktowania. Skończyło się tylko na "wdrożeniu niektórych przepisów UE", i to pod pistoletem wysokich kar za niewprowadzanie w życie tych przepisów od 2006 r. Komisja Europejska postawiła już nasz rząd przed Trybunałem w Luksemburgu. Grożą nam kary od 4 do 260 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
Do tekstu..
Kościół za grosze kupi kamienicę na Starówce (02-11-2010)
Autor: Marcin Behrendt
Źrodło: Gazeta Wyborcza Toruń Zgłosił/a: maruda
Toruńska kuria diecezjalna przejmie od miasta lokal przy ul. Podmurnej 15 za 1 proc. jego wartości. Zapłaci niecałe 14,3 tys. zł za pomieszczenia warte ponad 1,4 mln zł. Olbrzymią bonifikatę zaproponował Kościołowi prezydent Torunia Michał Zaleski, a zgodzili się na nią radni. Przeciw sprzedaży głosowało zaledwie dwóch rajców.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365