Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.659.930 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
One hundred years of Rita (31-12-2012)
Autor: Alison Abbott
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: JK
"From a home lab to the Italian Senate, by way of nerve growth factor - Rita Levi-Montalcini is a scientist like no other. Alison Abbott meets the first Nobel prizewinner set to reach her hundredth birthday."
Do tekstu..
Konferencja: Jan Paweł II a problemy bezpieczeństwa (31-12-2012)
Autor: Akademia Obrony Narodowej
Źrodło: Akademia Obrony Narodowej Zgłosił/a: Stary50
Z uwagi na znaczenie problematyki dla tworzenia duchowych podstaw bezpieczeństwa narodowego wystąpiliśmy o honorowy patronat ze strony władz państwowych i kościelnych.
Do tekstu..
W wieku 103 lat zmarła noblistka Rita Levi-Montalcini (30-12-2012)
Autor: Sylwia Wysocka
Źrodło: wyborcza.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"W Rzymie zmarła w niedzielę w wieku 103 lat włoska senator, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny profesor Rita Levi-Montalcini. Przez wiele dekad była ogromnym autorytetem naukowym i społecznym, wzorem dla kolejnych pokoleń badaczy."
Do tekstu..
Przyszłość szczepionek doustnych (30-12-2012)
Autor: Marta Cipińska, Józef Kapusta
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: liliac
"Wydaje się, że szczepionki roślinnego pochodzenia, tj. rekombinowane szczepionki wytwarzane w roślinach, mogą potencjalnie konkurować na rynku z kilku powodów. Wytwarzanie szczepionek poprzez ich produkowanie w roślinach, może być ekonomicznie efektywniejsze pod warunkiem uzyskania i ustabilizowania odpowiedniego poziomu ekspresji rekombinowanego białka. Możliwość uformowania szczepionki do postaci tabletki, względnie kapsułki stabilnej w temperaturze pokojowej pozwoli z jednej strony na uproszczone aplikowanie tego typu preparatów bez konieczności asystencji średniego personelu medyczn
Do tekstu..
I’ve reached the New Testament! (30-12-2012)
Autor: Jerry A. Coyne
Źrodło: whyevolutionistrue.wordpress.com Zgłosił/a: JK
"I had to take a Bible break for a while, for reading it straight through proved too much for my frail constitution. But I've finally reached the New Testament, 849 pages into the 1108-page book, and things are picking up. (Oy, the books of the minor prophets were deadly: one after another crying out that the Lord would smite Israel for improper worship!)."
Do tekstu..
There's Plenty of Room at the Bottom (29-12-2012)
Autor: Richard P. Feynman
Źrodło: zyvex.com Zgłosił/a: JK
Wykład Feynmana z 1959 roku w którym przedstawił on idee leżące u podstaw nanotechnologii.
Do tekstu..
Statystyka w sidłach astrologów (29-12-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Historia o tym, jak statystyka stała się nałożnicą astrologii, liczy sobie ponad 50 lat. Panna statystyka to bardzo delikatna i wrażliwa dama. W nieokrzesanych dłoniach, które jej nie rozumieją i nie darzą należytym szacunkiem, dowodzić może absurdalnych powiązań i nie istniejących związków."
Do tekstu..
Prawa człowieka po krakowsku (29-12-2012)
Autor: Mariusz Klinowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Podsumowując, zgadzam się z Agatą, że Kongres Praw Człowieka był wielkim niewypałem, który, choć miał stać się promocyjnym hitem UJ, wizerunkowo z pewnością zaciążył Polsce. Nie stało się tak jednak z uwagi na msze odprawiane w czasie konferencji, czy kilka głupich wystąpień zaproszonych uczestników. Organizatorzy postawili po prostu na formę, a nie na treść, zaś walkę o prawa człowieka sprowadzono do wyżerki w Audytorium Maximum czy innym Radissonie, na które zaproszono kilku celebrytów oraz kilka pełniących podobną rolę organizacji pozarządowych."
Do tekstu..
Most influential British women in the history of science (29-12-2012)
Autor: The Royal Society
Źrodło: royalsociety.org Zgłosił/a: liliac
"To celebrate its 350th anniversary and its commitment to the advancement of women in science, the Royal Society has asked a panel of experts - all leading female scientists or science historians - to vote for the ten women in British history who have had the most influence on science. The panel comprised of Professors Lorna Casselton, Athene Donald, Uta Frith and Julia Higgins, all Fellows of the Royal Society, and Dr Patricia Fara, an eminent historian of science."
Do tekstu..
Forgotten Benefactor of Humanity (29-12-2012)
Autor: Gregg Easterbrook
Źrodło: theatlantic.com Zgłosił/a: JK
"Norman Borlaug, the agronomist whose discoveries sparked the Green Revolution, has saved literally millions of lives, yet he is hardly a household name"
Do tekstu..
Ksiądz aresztowany na trzy miesiące (29-12-2012)
Autor: ansa//kv
Źrodło: tvn24.pl, TVN24 Wroclaw, Gazeta Wrocławska Zgłosił/a: JK
"Ksiądz Paweł K. decyzją wrocławskiego sądu został aresztowany na trzy miesiące. Prokuratura nie chce ujawniać o co jest podejrzany, ale lokalne media podają, że może chodzić o zarzut pedofilii. Przed dwoma laty duchowny został skazany na rok więzienia za posiadanie dziecięcej pornografii."
Do tekstu..
Poniżana pracownica na katolickim uniwersytecie (28-12-2012)
Źrodło: uwaga.tvn.pl Zgłosił/a: ramichael
Katolicki Uniwersytet Lubelski to szkoła z pięknymi tradycjami, znana z wysokich standardów etycznych i znakomitych wykładowców. To tu uczył studentów Karol Wojtyła, którego papieskie imię nosi teraz uczelnia. Jak to możliwe, że na tak szanowanym uniwersytecie może dochodzić do bulwersujących zdarzeń?
Do tekstu..
Prawa człowieka po polsku (28-12-2012)
Autor: Agata Kwiatkowska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"W tym roku Polskę, a dokładnie Uniwersytet Jagielloński spotkał wyjątkowy zaszczyt organizacji światowego Kongresu Praw Człowieka. Lista noblistów i profesorów, którzy potwierdzili swoją obecność - imponująca. Było mi niezwykle miło, kiedy dowiedziałam się, że będę miała okazję prezentować organizację, w której pracuję. Jakże na wyrost była ta moja radość (...) Zapytałam Dr Sev Ozdowskiego, pomysłodawcę całego Kongresu, czy coś takiego zdarzyło się już wcześniej. Miał posępną minę. To pierwszy raz, wcześniej nie było takich incydentów"
Do tekstu..
Wykorzystanie roślin do wytwarzania biofarmaceutyków (28-12-2012)
Autor: Anna Dobrowolska
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Wykorzystanie roślin w medycynie było powszechne od początku rozwoju cywilizacji. Zidentyfikowano czynniki farmakologicznie aktywne wielu roślin, a obecnie około jedna czwarta dostępnych leków jest pochodzenia roślinnego. Nowoczesna biotechnologia stwarza możliwości szerszego wykorzystania własności leczniczych roślin."
Do tekstu..
Jak Darwin pomaga nam zwalczać raka (28-12-2012)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Komórki rakowe zachowują się jak organizmy w trakcie ewolucji. Dlatego prawa Darwina pozwalają lepiej poznać choroby nowotworowe, a ewolucjonistom możemy w przyszłości zawdzięczać nowe leki na raka."
Do tekstu..
Szykuje się zaskakujący zwrot w sprawie sporu o Telewizję Trwam (28-12-2012)
Autor: Grzegorz Krawczyk
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła wczoraj konkurs na ostatnie cztery miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT chce, by obok kanału filmowego, edukacyjno-poznawczego i dla dzieci powstał program społeczno-religijny, co może być szansą dla TV Trwam.
Do tekstu..
Jak wypędza się szatana z biur poselskich (28-12-2012)
Autor: Dominika Leonowicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Pewnego dnia w biurze posła Michała Kabacińskiego pojawił się pan w średnim wieku. Wyglądał schludnie i z początku nic nie wskazywało, że stanie się coś nietypowego. Po chwili jednak padły pierwsze wyzwiska. "Tu wszędzie jest szatan, a wy Boga obrażacie!" - krzyczał. Następnie zza pazuchy wyjął spodek i kropidło, za pomocą którego zaczął wyganiać szatana z biura posła.
Do tekstu..
Dolina Muminków z łódzkiego studia filmowego (28-12-2012)
Autor: Marzena Bomanowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Tove Jansson odmówiła Disneyowi, który chciał zekranizować opowieści o Muminkach. Serial powstał w łódzkim Se-ma-forze, a autorka przygód Muminków, Ryjka, Włóczykija, Panny Migotki i Paszczaka w 1978 roku odwiedziła Łódź, by zobaczyć projekty bajkowych postaci"
Do tekstu..
Struck off MMR doctor handed award for 'lifetime achievement in quackery' (28-12-2012)
Autor: Alok Jha
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
Andrew Wakefield, the doctor struck off the medical register for his discredited research that claimed to find a link between autism and the MMR vaccine, can add another honour to his list this Christmas: the inaugural Golden Duck award for lifetime achievement in quackery, set up by the science writer Simon Singh.(...) The Good Thinking Society, a campaign group led by Singh, set up the annual Golden Duck award to recognise those "who have supported or practised pseudoscience in the most ludicrous, dangerous, irrational or irresponsible manner".
Do tekstu..
Najciekawsze odkrycia 2012 roku według magazynu Archaeology (28-12-2012)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"...najbardziej znany magazyn archeologiczny, amerykańskie Archaeology, opublikował listę 10 najciekawszych odkryć mijającego roku. Kolejność w ramach dziesiątki jest przypadkowa."
Do tekstu..
Płeć biskupa (28-12-2012)
Autor: kilimangaro
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Biskup polski zaczyna być dla mnie synonimem ciemnoty, ciasnoty umysłowej oraz na dodatek kompletnego braku dobrej woli. Biskup polski w konwencji dotyczącej zwalczania przemocy wobec kobiet zdążył się jedynie doszukać definicji płci oraz rzekomych kłamstw dotyczących źródeł tej przemocy. Jedno i drugie zdołał zinterpretować i skomentować w sposób urągający zdrowemu rozsądkowi oraz zaprzeczający jakiejkolwiek próbie dotarcia do sedna tej konwencji. Biskup polski nigdy nie słyszał o przemocy wobec kobiet, usprawiedliwionej religią, tradycją, kulturą. Biskup polski albo urwał się z księżyca i nie zdołał nań powrócić, albo nigdy nie trzeźwieje
Do tekstu..
MIT discovers a new state of matter, a new kind of magnetism (28-12-2012)
Autor: Sebastian Anthony
Źrodło: extremetech.com Zgłosił/a: JK
"Researchers at MIT have discovered a new state of matter with a new kind of magnetism. This new state, called a quantum spin liquid (QSL), could lead to significant advances in data storage. QSLs also exhibit a quantum phenomenon called long-range entanglement, which could lead to new types of communications systems, and more."
Do tekstu..
Słowa proboszcza wywołały oburzenie wiernych (27-12-2012)
Autor: (PG)
Źrodło: onet.pl, IAR Zgłosił/a: JK
"W kończącym się roku na Półwyspie Apenińskim 118 kobiet zamordowanych zostało przez mężów, odrzuconych kochanków czy krewnych płci męskiej, którzy uważali się za ich "panów i władców". Tymczasem ksiądz Piero C., proboszcz parafii w Lerici w Ligurii, na same święta na tablicy ogłoszeń, wywiesił prowokacyjny tekst. Apelował w nim do kobiet, by zastanowiły się, czy same nie ponoszą winy za to, że mężczyznom "puszczają czasem nerwy"."
Do tekstu..
Ponad połowa pytanych jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce (27-12-2012)
Autor: jagor, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"56 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego na potrzeby rządowej kampanii informacyjnej "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią" opowiedziało się za budową w Polsce elektrowni jądrowej. Przeciwko było 40 proc. badanych."
Do tekstu..
SPOWIEDŹ ABP. MICHALIKA (27-12-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Czyżby abp. Michalikowi ciążyły własne kłamstwa i życie niezgodne z systemem wyznawanych wartości, że z okazji Świąt Bożego Narodzenia dokonał publicznej spowiedzi? Wprawdzie nieco zakamuflowanej, ale dobre i to. Metropolita przemyski stwierdził, że "nie mamy odwagi, już się przyzwyczailiśmy i nie umiemy mówić prawdy. Kłamiemy nawet wtedy, kiedy usiłujemy mówić prawdę". Słowa te pasują do abp. Michalika, jak ulał.
Do tekstu..
FAŁSZ BOŻEGO NARODZENIA (27-12-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
W Bożym Narodzeniu wszystko jest fałszywe: termin, miejsce, wół i osioł w rzekomej stajence, zimno i śnieg wokół. Kościół nie prostuje, bo wyciągnięcie jednej cegiełki grozi runięciem misternie budowanego przez 2000 lat mitu założycielskiego chrześcijaństwa. To zresztą ani jedyne, ani tym bardziej najgorsze łgarstwo Kościoła. W dodatku nawet sympatyczne, bo tworzy szopkę ze świętą rodziną, siankiem i gadającymi bydlętami. Niekoniecznie do naśladowania, ale próbować można.
Do tekstu..
Nowe informacje ws. biskupa, który prowadził auto po pijanemu (27-12-2012)
Autor: (PG)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Stołeczny sąd nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze przez bp. Piotra J., oskarżonego o prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia postanowił, że sprawa będzie toczyła się w normalnym trybie. Sędzia Edyta Dzielińska-Wolińska nie uzasadniła tej decyzji.
Do tekstu..
Praktyki świąteczne (gawęda) (26-12-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Przed wielu laty pewien duchowny próbował przywrócić mnie na łono Kościoła, dodajmy, że bardziej chodziło o wiarę niż instytucję. Było to w dawnych czasach, kiedy księża nie kojarzyli mi się z przemocą, a troska o zbawienie mojej duszy trochą łechtała moją próżność, a trochę mnie wzruszała. Inna sprawa, że była to troska zupełnie zbyteczna i to z dwóch powodów. Po pierwsze nie mam duszy, chociaż wydaje mi się, że mam. Ten powód był jednak przez ojca OP. kwestionowany. Drugiego powodu nie podałam, bo rozmawialiśmy poważnie. Otóż zbawienie załatwiłam sobie jeszcze jeszcze jako dziecko, a kilka dni temu, przy przedświątecznym śledziku, znajomy eks, czyli były ksiądz, potwierdził, że praktyka taka istniała.
Do tekstu..
Jak żyć bez abai?! (26-12-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
To dramatyczne pytanie zadała jedna z przedstawicielek polskiej delegacji przedsiębiorczyń, które niedawno odwiedziły Arabię Saudyjską. Miała ona charakter historyczny, była to bowiem pierwsza na ziemiach króla Abdullaha bin Abdulaziza delegacja złożona wyłącznie z kobiet, a do tego pochodzących z kraju, gdzie organizuje się Kongres Kobiet.Przedsiębiorczynie prowadziły dwustronne rozmowy na wysokim szczeblu z saudyjskimi przedsiębiorcami, a ja pomału pozbywałam się złudzeń, że Polskę i Arabię dzieli jakaś gigantyczna różnica kulturowa. Nic bardziej mylnego!
Do tekstu..
Peszek: w Polsce wystarczy umrzeć, żeby stać się bohaterem (26-12-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz, Maria Peszek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Nessy
My Polacy, potrafimy pięknie umierać, natomiast trudniej nam pięknie żyć. Mnie najbardziej irytuje to, że w Polsce wystarczy umrzeć, żeby stać się bohaterem. Nieważne dlaczego umierasz, jak to się dzieje. Życie jest ważniejsze niż jakakolwiek idea dlatego nie oddałabym ani jednej kropli krwi za ojczyznę - powiedział w drugiej części rozmowy z Onetem Maria Peszek. Artystka zapytana, czy chodzi jej o ofiary katastrofy smoleńskiej odpowiedziała: "Ci wszyscy ludzie stali się bohaterami natychmiast po tym, jak zginęli. To nie jest w porządku. Bohaterami są Ci, którzy żyją, którzy muszą sobie r
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365