Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.720.512 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Między osobistą trwogą egzystencjalną a władzą nad ciałem i duszą innych ludzi rozciąga się obszar, gdzie czają się metafizyczni rozbójnicy, czerpiący profity z duchowej i intelektualnej nędzy swych bliźnich.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wściekli ludzie zlinczowali kapłanów voodoo (25-12-2010)
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: MA
Co najmniej 45 kapłanów voodoo zostało zlinczowanych przez rozwścieczony tłum Haitańczyków, który obwinia ich za rozprzestrzenianie się cholery po całym kraju - informuje serwis bbc.co.uk.
Do tekstu..
Wojna pod choinką (25-12-2010)
Autor: Gene Wolfe
Źrodło: niniwa2.cba.pl Zgłosił/a: liliac
"Kotek płonął i płonął. Piesek próbował go wyciągnąć, ale wtedy Małpka pchnęła go w ogień." Literatura świąteczna pod choinkę.
Do tekstu..
Był sobie Kertész (25-12-2010)
Autor: Kuba Dąbrowski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Zamiast wystawiać, zarabiał, robiąc zdjęcia ogrodów amerykańskich gwiazd. André Kertész został klasykiem sztuki, dopiero kiedy skończył 70 lat"
Do tekstu..
Szalony Koń Szalonego Polaka (25-12-2010)
Autor: Emilia Kunikowska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Droga do ukończenia rzeźby jest jeszcze długa. Trzeba wysadzić kilkanaście milionów ton skały, żeby zobaczyć wyraźną sylwetkę jeźdźca. Na razie najbardziej wyraźna jest jego głowa. Korczak zstawił trzy tomy precyzyjnych rysunków, aby jego synowie mogli dokończyć skalne dzieło. Ojciec klarował im to bardzo dosadnie: "Zostaniecie tu i dokończycie! Nie ważcie się sprzedać choćby jednego akra tej ziemi! Jeśli nie dopełnicie tego, to przysięgam - wyjdę z grobu i wytłukę bez litości"."
Do tekstu..
Narodowość pod choinkę (25-12-2010)
Autor: Jan Dziadul
Źrodło: Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Zgłosił/a: liliac
"GUS poinformował, że w najbliższym spisie powszechnym wiosną 2011 r. "narodowość śląska" wpisana będzie na listę możliwych do zadeklarowania narodowości. Ale nie tylko Ślązacy dostali prezent pod choinkę, bo w elektronicznym formularzu rachmistrzów do wyboru będzie blisko 270 narodowości i grup etnicznych."
Do tekstu..
Krwawe ofiary z andyjskiej doliny (24-12-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Szczątki ponad 80 dzieci, które archeolodzy znaleźli w ostatnich latach w Cerro Cerrillos w dolinie Lambayeque w północnym Peru to jeden z najbardziej szokujących przykładów ofiar z ludzi w dziejach naszego gatunku."
Do tekstu..
Zapach Orientu (24-12-2010)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"Zapach Orientu Filed under: Fabulae de alimentis by sykofanta - Skomentuj 20 Grudzień 2010 Na przedświąteczne dni odkopałem coś lżejszego - stary tekst o historii przypraw korzennych. Kiedyś napisałem go na zlecenie pewnej gazety, ale okazał się "zbyt uczony" i za mało w nim było porad ściśle kulinarnych, więc ostatecznie drukiem okazała się zupełnie inna, moim zdaniem mniej ciekawa wersja. Tę ciekawszą wersję, bardziej rozbudowaną od strony "historycznej" (cudzysłów zamierzony, wszak historykiem nie jestem, więc z góry zastrzegam, że mogą pojawić się nieścisłości), a okrojoną od strony kulinarnej, chciałbym zaprezentować moim umęczonym jogurtami czytelnikom"
Do tekstu..
Polsko-litewskie pomieszanie (24-12-2010)
Autor: Robert Daniłowicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Józef Piłsudski mawiał, że jest Litwinem, a litewski wódz naczelny Silvestras Žukauskas, że Polakiem. Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent Polski, był bratem Stanisława Narutowicza, sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy. To skąd te dzisiejsze zgrzyty między Polską i Litwą?"
Do tekstu..
Czy Unia widzi, co się dzieje z Węgrami? (24-12-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy- blog Adama Szostkiewicza Zgłosił/a: liliac
"Czy Unia nie widzi, że w jednym z jej krajów członkowskich są podważane zasady demokracji? Przecież zagrożenie, jakim jest drakońska kara finansowa za materiały "niezrównoważone politycznie", godzi w system wolnej informacji i opinii, a bez nich demokracja staje się najpierw fasadowa, a później znika"
Do tekstu..
Nie męczyć Ali Baby (24-12-2010)
Autor: Sławomir Mizerski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Dopiero co zaskoczyła nas zima, a "Gość Niedzielny" już ostrzega, że wkrótce mogą nas zaskoczyć homoseksualiści.
Do tekstu..
Psy rozszarpują dzika. "Film to dowód na profesjonalizm myśliwych" (23-12-2010)
Autor: Sebastian Furtak
Źrodło: tok.fm Zgłosił/a: liliac
"Bardzo brutalny film z polowania umieścili na swoich stronach internetowych myśliwi z okolic Zielonej Góry. Widać na nim rozszarpywanego przez cztery psy młodego dzika. Mimo, że zwierzę bardzo cierpi myśliwi są z siebie wyjątkowo zadowoleni."
Do tekstu..
A laicyzacja Europy to pies? (23-12-2010)
Autor: nerwicaeklezjogenna
Źrodło: nerwicaeklezjogenna.salon24.pl Zgłosił/a: ramichael
Zapobieganie przez o.Wiśniewskiego zwaleniu się glinianego kolosa do bynajmniej nie religijnego przyklęku, może mu się zwyczajnie nie udać. KK przed nikim nigdy nie klęknie - sam bowiem obwołał siebie Bogiem. Dominikanin w jednym jeszcze się myli, lub jest to jego element układanki mającej ratować kościół w Polsce.
Do tekstu..
Co z tym seksem? (23-12-2010)
Autor: rozmawiał Marcin Markowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Uczniowie pytają: Czy można zarazić się HIV od spermy, która kapnie na oko? Czy homoseksualista to pedofil? Czy masturbacja jest dobra? Rozmowa z Anną Jurek i Aleksandrą Dulas, edukatorkami seksualnymi w łódzkich szkołach
Do tekstu..
Zwierzęcy jak człowiek (23-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Za kilka dni zwierzęta przemówią ludzkim głosem. Właściwie nie wiadomo, po co miałyby mówić, bo przecież ich sposoby komunikowania się są znacznie lepsze. Cudem byłoby raczej, gdyby nagle wszyscy ludzie zaczęli się komunikować jak zwierzęta, czyli skutecznie i sympatycznie. No ale zgodnie z tradycją: co ludzkie, to lepsze, bo ludzkie.
Do tekstu..
20 milionów nowych książek może trafić na makulaturę (23-12-2010)
Autor: Patrycja Otto
Źrodło: gazetaprawna.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
W przyszłym roku wydawcy mogą się spodziewać masowych zwrotów książek od dystrybutorów. Księgarze zamiast doliczyć 5 proc. VAT i zmienić cenę, odeślą książkę do oficyny. Kwiecień może stać się miesiącem masowego czyszczenia magazynów z tytułów.
Do tekstu..
W poszukiwaniu straconego czytelnika. Nowoczesna promocja książek (22-12-2010)
Autor: Marta Kazimierczyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W obliczu dyskusji nad wprowadzeniem podatku VAT na książki, powróci pytanie o to, jak promować czytelnictwo w Polsce. Cena książek sprawia, że stają się one towarem prawie luksusowym, a paradoksalnie coraz lepiej wyposażone biblioteki nie potrafią przyciągnąć potencjalnych czytelników. Sukces madryckiego Bibliometra dowodzi, że w dzisiejszych czasach trzeba działać niekonwencjonalnie, a nawet podać książkę na tacy. Tak aby książka przyszła do czytelnika, skoro ten nie chce (lub nie ma czasu) przyjść do niej."
Do tekstu..
Wycięta droga na Moskwę. Bitwa pod Kłuszynem (22-12-2010)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Około piątej rano, 4 lipca 1610 r., 150 km od Moskwy, rozpoczęła się bitwa, w której naprzeciw Polaków stanęli Moskwianie i ich szwedzcy sojusznicy. Przemilczane w historiografii PRL zbrojne starcie otworzyło polskiemu królewiczowi Władysławowi drogę na Kreml."
Do tekstu..
Węgierskie pytanie. Decyzje premiera Orbana (22-12-2010)
Autor: Tadeusz Olszański
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Pogrążone w kryzysie gospodarczym oraz historycznej traumie po utracie granic po I i II wojnie światowej Węgry znalazły się, mimo przynależności do Unii Europejskiej, w niezwykłej wręcz, fatalnej sytuacji - postępujących ograniczeń demokratycznych praw."
Do tekstu..
Sympatyczne i niesympatczne cechy religii (22-12-2010)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: www.liberte.pl/Liberte! Zgłosił/a: Romański
Rozważania jednego z czołowych współczesnych Polskich etyków na temat ukrytych cech religii - jej złych i tych nie-złych, choć niekoniecznie w pełni pozytywnych.
Do tekstu..
Śmierć sprzedaje się dobrze (22-12-2010)
Autor: rozmawiał Jarek Szubrycht
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nie chcę wyjść ze szpitala na czworakach, nie chcę, żeby to był czas zmarnowany - o walce z białaczką, wrażliwości, sile i polskości opowiada Adam "Nergal" Darski, lider blackmetalowej grupy Behemoth
Do tekstu..
Abp Gocłowski: o. Wiśniewski nie atakuje Kościoła, on go kocha (22-12-2010)
Autor: rozmawiała Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Po liście o. Ludwika Wiśniewskiego. - Jego słów nie można lekceważyć. On nie atakuje Kościoła, on go kocha - mówi abp Tadeusz Gocłowski. Autor listu jeszcze raz wyjaśnia, dlaczego go napisał. Dziękuje krytykom i obrońcom
Do tekstu..
Egzorcyzmy okiem nauki (21-12-2010)
Autor: Mariusz Agnosiewicz
Źrodło: Focus Zgłosił/a: MA
Materiały uzupełniające do tekstu Mariusza Agnosiewicza "Polska choruje na egzorcyzmy" z "Focusa" nr 1/2011: wywiad z psychiatrą (profesor nadesłał za późno i nie mógł się ukazać w magazynie) oraz odesłania do literatury naukowej
Do tekstu..
Spokojnie umierają (21-12-2010)
Autor: January Weiner
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"...było to w kontekście "niewygodnych prawd na temat szczepionek", jakie to szczepionki są szkodliwe. Nie jestem dowcipny, więc nie będę się wyzłośliwiał, tylko zrobię to, co w miarę umiem: wyszukam w literaturze garść danych."
Do tekstu..
Kościół a prezerwatywy. Watykan tłumaczy Benedykta XVI (21-12-2010)
Autor: ga PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Watykan zapewnia: papież nigdy nie dopuścił stosowania prezerwatywy w celu uniknięcia ciąży. Kongregacja Nauki Wiary wystąpiła przeciwko wypaczaniu słów Benedykta XVI z jego wywiadu-rzeki w tomie "Światłość świata". Wywiad interpretowano jako złagodzenie stanowiska Watykanu w sprawie stosowania prezerwatyw.
Do tekstu..
Pracownicy KGHM dostaną 18 pensji i ciągle chcą więcej (21-12-2010)
Autor: Michał Kokot
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Tak wysokie wynagrodzenie zawdzięczają rekordowemu w tym roku zyskowi spółki. Ale związkowcy chcą jeszcze więcej i nadal domagają się po 300 zł podwyżki dla całej załogi. Zarząd odmawia, ale znalazł się w niewygodnej sytuacji, bo dwa miesiące temu rada nadzorcza podwyższyła jego zarobki aż o 100% (...)I tylko nikt nie potrafi wytłumaczyć dlaczego pielęgniarka ma zarabiać pięciokrotnie mniej od sprzątaczki w KGHM."
Do tekstu..
Poczytaj mi z czytnika. E-książki zalewają światowy rynek (21-12-2010)
Autor: Edwin Bendyk, Kuba Frołow
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Cyfrowe książki szturmem zdobywają świat. Moda na nie dociera również do Polski. Czy będzie lekarstwem na spadek czytelnictwa?"
Do tekstu..
W objęciach głupoty i Heinego-Medina (21-12-2010)
Autor: Artur „Jurgi” Jurgawka
Źrodło: Wyśmiewisko Różności Zgłosił/a: liliac
"Dzieci często nie rozumieją słów "nie dotykaj, bo się poparzysz". Nie wiedzą, co znaczy się poparzyć, czasem przekonują się zbyt późno, w zbyt tragiczny sposób. W miarę dorastania nabywamy umiejętności przewidywania, oceniania zagrożenia, wykorzystywania wiedzy innych. Niestety, obserwując wielu dorosłych mam wrażenie, że jednak nie wszyscy w wystarczającym stopniu. Może tak musi być. Ale są rzeczy, których nie rozumiem. Jak ludzi, którzy uważają, że upadek z dziesiątego piętra nie jest groźny, bo nigdy sami nie spadli. A wszelkie ostrzeżenia doświadczonych i mądrzejszych o szkodliwości upadku nazwą globalnym spiskiem."
Do tekstu..
Disneyland Tyberiusza (20-12-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"rzeczytałem gdzieś ostatnio, że paryski Disneyland jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną Europy. Trochę to smutne - w końcu można by pomyśleć, że nasz kontynent ma pod tym względem mocniejsze karty w talii - ale z drugiej strony rzeczywiście nie sposób się w tym gargantuicznym wesołym miasteczku nudzić."
Do tekstu..
Od polio chcę mieć głowę wolną (20-12-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"I zwłaszcza, że od biedy zrozumieć można fanatycznych analfabetów w krajach muzułmańskich, którzy nie szczepią/nie szczepili swoich dzieci, bo szczepionki uważają za amerykański spisek. Trudniej zrozumieć wykształconych Amerykanów czy Europejczyków, którzy podejmując nieracjonalne decyzje narażają zdrowie i życie swoich bliskich. Tym bardziej, że jeszcze przecież żyją ludzie, którzy pamiętają epidemie polio, pamiętają, jak rodzice bali się każdej infekcji u dziecka, bo myśleli, że to polio, pamiętają, jak nosiło się doktora Salka na rękach."
Do tekstu..
Infomous by ICOSYSTEM (20-12-2010)
Autor: www.infomous.com
Źrodło: www.infomous.com Zgłosił/a: coreless
Ciekawostka technologiczna. Nowy, interesujący sposób na serfowanie w sieci.
http://infomous.com/

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365