Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.719.801 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluchy, zaplanować inwazję, ubić wieprza, zbudować statek, zaprojektować dom, napisać sonet, poprowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszać umierających, wydawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiazywać równania, analizować nowe problemy, roztrzasać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
At least three-quarters of climate change is man-made (12-02-2012)
Autor: Quirin Schiermeier
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Natural climate variability is extremely unlikely to have contributed more than about one-quarter of the temperature rise observed in the past 60 years, reports a pair of Swiss climate modellers in a paper published online today. Most of the observed warming - at least 74 % - is almost certainly due to human activity, they write in Nature Geoscience"
Do tekstu..
Trochę szumu wokół Google’a nie zaszkodzi (12-02-2012)
Autor: Jaś Kapela, Barbara Gubernat
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Choć wiele się nie zmienia, to bez dbania o własną prywatność faktycznie można mieć powody do obaw. Google rezygnuje z ponad 60 różnych polityk prywatności na rzecz jednej, spójnej dla wszystkich produktów firmy. Reklamuje to oczywiście jako wielkie udogodnienie dla użytkowników. Ale jest też druga strona medalu: dane, które użytkownik umieścił w jednej usłudze, będą przekazywane innym. Jeżeli użytkownik sam nie zadba o to, jakie informacje o sobie chce udostępniać, to na przykład filmy obejrzane na YouTube mogą służyć do profilowania reklam w wyszukiwarce."
Do tekstu..
Alfabet ACTA (12-02-2012)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"ACTA - międzynarodowa umowa, która nic nie zmieni. Jej wprowadzenie ma zapobiec sprzedaży podrobionych torebek od Louis Vuitton."
Do tekstu..
Demokracja przyszła do Wukan, ale nie do Pekinu (12-02-2012)
Autor: David Pilling
Źrodło: Forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Wybory w Wukan są jak autobusy. Najpierw nie ma żadnego, a potem przyjeżdżają trzy naraz ..."
Do tekstu..
Owad zdalnie sterowany (12-02-2012)
Autor: Piotr Kościelniak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: liebes
Żywe zwierzęta kontrolowane przez wszczepione czipy będą zwiadowcami nowej generacji
Do tekstu..
Układ katowickiej kurii z miliarderem (11-02-2012)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Śląski biznesmen wszedł w układ z kurią, która w pierwszej kolejności informowała go o sprzedaży nieruchomości otrzymanych od Komisji Majątkowej. W efekcie biznesmen mógł kupować kościelną ziemię taniej i bez wiedzy aktualnych dzierżawców"
Do tekstu..
God squad weighs in over NSS’s successful challenge to council prayers (11-02-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
RELIGIOUS leaders - plus Community Secretary Eric Pickles - have let loose a collective howl of horror over the news that the National Secular Society had won its prayer case against Bideford Council.
Do tekstu..
Evolution advocate turns to climate (11-02-2012)
Autor: Susan Young
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Students walking out of classrooms when global warming is mentioned; teachers pressured to change lesson plans to avoid the subject or portray it as speculative rather than a matter of scientific consensus. For Eugenie Scott, the stories and anecdotes fit a familiar pattern. Scott is executive director of the National Center for Science Education (NCSE) an organization based in Oakland, California, with a reputation for doggedly defending the teaching of evolution in US classrooms. But a growing impression that climate science is facing a similar struggle, together with entreaties from educators and textbook authors, has helped to convince her that the NCSE should expand its mandate to include the politically charged issue of global warming."
Do tekstu..
kwantowa teoria spiskowa (11-02-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: liść ledwie, na wietrze Mocy - blog Zgłosił/a: liliac
"Robert Anton Wilson, autor kultowej dla kontrkultury trylogii Illuminatus!, powiedział kiedyś, że nie da się wymyślić teorii spiskowej absurdalnej na tyle, by ktoś, gdzieś w nią już nie wierzył. Miał okazję przekonać się o tym na własnej skórze, kiedy zaczął otrzymywać listy od czytelników przekonanych, że skoro napisał książkę tak szczegółowo opisującą machinacje Iluminatów, musi posiadać na ten temat wiedzę z pierwszej ręki, być może samemu będąc Illuminati Primi. Teorie tego typu często cechują się zadziwiającą tolerancją wobec wyraźnych niespójności. Do dziś spotkać można ludzi przekonanych, że lądowanie na Księżycu zostało sfingowane."
Do tekstu..
Brzydkie, bo polskie, czyli usłyszcie mój wrzask! (11-02-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wracam do tego dość zgranego tematu, gdyż jestem po lekturze książki Piotra Sarzyńskiego "Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?". Krótka i celna odpowiedź na to nieco naiwne pytanie powinna brzmieć: bo to jest Polska. Sarzyński, opisując koszmar estetyczny naszej rzeczywistości, będąc mężczyzną eleganckim i powściągliwym, ma w sobie jak na mój gust i tak za dużo empatii, zbyt łaskawy jest dla tego, co się tutaj wyprawia, książka o takim tytule nie powinna być nawet wrzaskiem, ale potężnym wulgarnym bluzgiem, ja w każdym razie byłbym zdecydowanie mniej wstrzemięźliwy."
Do tekstu..
O nieuniknionym związku Ameryki i Azji (11-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"W trakcie miliardów lat istnienia Ziemi kontynenty, super czy nie, dryfowały zawsze. Niektórzy badacze sugerują, że powstawanie superkontynentów, a następnie ich rozpad na mniejsze fragmenty, wędrówka i ponowne zrastanie w superkontynent, jest zjawiskiem cyklicznym i względnie regularnym w historii Ziemi. Nazywa się je cyklem superkontynentalnym."
Do tekstu..
Elementy konfesjonalizacji państwa we współczesnej Polsce (11-02-2012)
Autor: Augustyn
Źrodło: Wirtualny Wschód Wolnomularski Zgłosił/a: MA
Państwo polskie nie dostrzega potrzeb ludzi niewierzących w sprawach religijno-światopoglądowych. Konstytucja z 1997 r. nie przewiduje takich samych gwarancji prawnych ochrony wolności myśli, sumienia i wyznania dla niewierzących, jak dla wyznawców światopoglądu fideistycznego – definiuje jedynie wolność religii.
Do tekstu..
My, ateiści (11-02-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...prawdziwym zagrożeniem dla tej szybkiej w działaniu jak ślimak i skorej do autorefleksji jak żółw instytucji jest zwykły, spokojny, coraz powszechniejszy racjonalny ateizm. To on spowoduje, że pewnego dnia cała hierarchia kościelna obudzi się jak co dzień w świetnych nastrojach, tyle że nie będzie już wiernych."
Do tekstu..
Europejskie innowacje. Teoria i praktyka (11-02-2012)
Autor: Praca zbiorowa
Źrodło: CORDIS Zgłosił/a: coreless
"Autorzy książki w interesujący i obiektywny sposób omawiają zarówno teoretyczne jak i praktyczne aspekty innowacyjności gospodarki europejskiej. Każdy rozdział zawiera cenne rozważania pozwalające zrozumieć rolę innowacji w rozwoju regionalnym i lokalnym, jak również znaczenie konkurencji na rynku unijnym i globalnym dla przyśpieszenia tempa B+R oraz podnoszenia produktywności i konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich". Prof. Adam Gawiazda
Do tekstu..
Babcia ciasta nie upiecze (11-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kobiety mają nad sobą szklany sufit, pod nogami lepką podłogę. Mężczyźni rzadko to widzą, bo pędzą w górę ruchomymi schodami
Do tekstu..
Manifa i piłka nożna, czyli dlaczego nie lubimy Euro 2012. (11-02-2012)
Autor: pk8m manifa.org fb.me/porozumieniekobiet8marca
Źrodło: Portal Informacyjny TOK FM Zgłosił/a: Alicja Duda
O EURO2012 i dziurze budżetowej.
Do tekstu..
Londyn: zakazano modlitwy, werdykt ma znaczenie precedensowe (10-02-2012)
Autor: PG
Źrodło: onet.pl; IAR Zgłosił/a: slik
Centralny sąd cywilny w Londynie wydał orzeczenie zakazujące modlitwy na posiedzeniach samorządowych w niewielkim mieście w hrabstwie Devon. Werdykt ma znaczenie precedensowe i może oznaczać, że setki innych samorządów będą się musiały wyrzec inwokacji do Boga na początku sesji, jeśli ktoś zgłosi takie zastrzeżenie.
Do tekstu..
Taunted in Taunton; exorcised in Rome (10-02-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
TWO Christian crazies are in the news today: a street preacher in Taunton called Michael Overd, 47, and the Vatican's "Chief Exorcist" Father Gabriele Amorth, 87.
Do tekstu..
Pass a hanky, Mo’s been dissed – again! (10-02-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
THE utterly childish nature of Islam is again in the headlines, this time with a report that Saudi Arabia's Information Minister had to reach for a hanky after reading nasty things written about his dumb-assed religion by a young journalist, Hamza Kashgari.
Do tekstu..
Szkoły katolickie? Miasto mówi "nie" (10-02-2012)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Prezydent odmawia tworzenia publicznych szkół katolickich, tłumacząc, że kolejne w Poznaniu nie są potrzebne. Rodzice, popierani przez część radnych, protestują."
Do tekstu..
Prawnik Konrad Gliściński o ACTA: obawy internautów są zasadne (10-02-2012)
Autor: Joanna Poros, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Obawy internautów, zwłaszcza związane z kwestią dostępu do danych osobowych, są zasadne - tak Konrad Gliściński, doktorant w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ocenia konsekwencje podpisania umowy ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami."
Do tekstu..
zabójca był białym mężczyzną, najprawdopodobniej znał ofiarę (10-02-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: liść ledwie, na wietrze Mocy - blog Zgłosił/a: liliac
"Profil psychologiczny to charakterystyka mająca w zamierzeniu zawęzić grono poszukiwanych do osób pasujących do danego sposobu popełnienia przestępstwa, umożliwiając śledczym dostosowanie metod operacyjnych do potencjalnego sprawcy, jak również ukierunkowując przebieg przesłuchań. Niestety, analiza publikowanych głównie w Wielkiej Brytanii materiałów przygotowywanych przez profilerów pokazała, że tylko 25% zawartych w nich stwierdzeń odnosi się do cech sprawcy."
Do tekstu..
Książka o tym, dlaczego w Polsce jest tak brzydko (10-02-2012)
Autor: Jacek Poprzeczko
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Polska to wyjątkowo piękny kraj, w którym jest wyjątkowo brzydko. Czy da się z tym coś zrobić?"
Do tekstu..
Umorzono postępowanie ws. mężczyzny - motyla (10-02-2012)
Autor: WM
Źrodło: religia.onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Łódzka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie incydentu, do jakiego doszło w czerwcu ub. r. w trakcie procesji Bożego Ciała w Łodzi. Podczas uroczystości do wiernych dołączył lokalny artysta w przebraniu motyla. Prokuratura zajęła się sprawą po raz drugi. Śledczy sprawdzali, czy doszło do obrazy uczuć religijnych "poprzez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędu" oraz czy doszło do "złośliwego zakłócenia publicznego wykonywania aktu religijnego" - powiedział PAP w piątek rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.
Do tekstu..
Kościoły się nie obronią (10-02-2012)
Autor: Marcin Górka
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Maddy
MON tnie wydatki na ordynariat wojskowy. Nareszcie.
Do tekstu..
Janusz Palikot zakłada własny lewicowy think tank (10-02-2012)
Autor: Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Ruch Palikota tworzy zaplecze eksperckie, które ma przekuwać jego program w projekty ustaw. Partia chce z nich skorzystać po następnych wyborach, bo wtedy planuje wejście do rządu."
Do tekstu..
Nie ma narodowości, są tylko osobowości (09-02-2012)
Autor: Justyna Daniluk
Źrodło: www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
"Polacy nigdy nie będą potęgą, za bardzo nienawidzą się nawzajem. To jest naród samo-uciskowy, ma przed sobą tylko taką przyszłość, jak cała jego przeszłość. Choć bardzo chciałbym się mylić". - z pisarzem Piotrem Czerwińskim, którego książka "Międzynaród" niedawno trafiła do księgarń, rozmawiała Justyna Daniluk.
Do tekstu..
Poeta i Świat. Odczyt Noblowski (09-02-2012)
Autor: Wisława Szymborska
Źrodło: nobelprize.org Zgłosił/a: JK
"Dlatego tak wysoko sobie cenię dwa małe słowa: "nie wiem". Małe, ale mocno uskrzydlone. Rozszerzające nam życie na obszary, które mieszczą się w nas samych i obszary, w których zawieszona jest nasza nikła Ziemia. Gdyby Izaak Newton nie powiedział sobie "nie wiem", jabłka w ogródku mogłyby spadać na jego oczach jak grad, a on w najlepszym razie schylałby się po nie i zjadał z apetytem. Gdyby moja rodaczka Maria Skłodowska-Curie nie powiedziała sobie "nie wiem", zostałaby pewnie nauczycielką chemii na pensji dla panienek z dobrych domów, i na tej skądinąd zacnej pracy upłynęłoby jej życie. Ale powtarzała sobie "nie wiem" i te właśnie słowa przywiodły ją, i to dwukrotnie, do Sztokholmu, gdzie ludzi o duchu niespokojnym i wiecznie poszukującym nagr
Do tekstu..
Belgia: uczestnicy konferencji oskarżeni o "islamofobię" (09-02-2012)
Autor: MH/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Na uniwersytecie ULB w Brukseli doszło do zamachu na wolność wypowiedzi - twierdzi jego rektor i wielu belgijskich polityków. Grupa około 50 muzułmanów uniemożliwiła przeprowadzenie debaty o skrajnej prawicy, a mówczyni wychodziła w towarzystwie ochroniarzy. W komunikacie prasowym rektor oświadczył, że jest "zaszokowany tym poważnym zamachem na wolność słowa na uniwersytecie"."
Do tekstu..
Demitologizowanie macierzyństwa (09-02-2012)
Autor: Maciej Badura
Źrodło: e-splot.pl Zgłosił/a: liliac
"Musimy porozmawiać o Kevinie Lynne Ramsay teoretycznie jest filmem bardzo kontrowersyjnym. Narusza tabu, o których rzadko mówi się publicznie, a w zaciszu domowym zwyczajnie wypiera. Bo cóż świętszego od macierzyństwa może istnieć w społeczeństwie, które od kilku dekad jest ślepo zakochane w potomstwie? Jak nie zgodzić się z wszelkiej maści psychologami, którzy niczym kapłani nowej religii rozgrzeszają nas wszystkich, idąc coraz dalej w zrzucaniu winy na wychowanie, czy też na to, że za mało nas przytulano?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365