Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.996.749 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 282 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Musiała już minąć pierwsza pięciolatka po upadku komunizmu. Toczyły się wielkie spory o to czy zwycięstwo było klęską, czy klęska zwycięstwem. Tak wiele trzeba było zmienić, żeby kolejna generacja wybrańców mogła robić to co poprzednie – żyć kosztem najsłabszych w głębokim przekonaniu, że ich utrzymują? Kiedy nie dało się już dłużej być uczciwym i dobrym komunistą, trzeba było zacząć być..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
"Spier... stąd, brudasie!". Polacy nie lubią Arabów? (20-11-2008)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Pewien Egipcjanin udowodnił osobistym poświęceniem, że wszystko jest możliwe. Nawet wygrana z panującymi w naszym narodzie stereotypami.
Do tekstu..
Katolicki bojkot sklepów (20-11-2008)
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Henryk_P
"Jestem katolikiem, nie kupuję w IKEA" - pod takim hasłem trwa akcja bojkotująca zakupy w tej firmie, zorganizowana przez forum Fronda. Powodem akcji jest umieszczenie w zimowym katalogu zdjęcia pary homoseksualistów prezentującym wyroby tej firmy. Do bojkotowanych sklepów dołączy zapewne sieć Media Markt reklamująca się jako "nie dla idiotów", która zaaplikowała sobie kolejną kontrowersyjną reklamę po tym, jak na jej stoiskach muzycznych pojawił się bluźnierczy znaczek o Jezusie. Tekst o Jezusie znalazł się na sprzedawanym w Media Markt niewielkim błękitnym znaczku do wpięcia sobie w klapę. "I may not be Jesus, but the size of my cock is a miracle", "Być może nie jestem Jezusem, ale rozmiar mojego kut asa to cud" - głosi napis. Zapewne Fronda ni
Do tekstu..
Narasta konflikt o rekompensaty dla Kościoła (19-11-2008)
Autor: PAP
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
GW ujawniła: "Elżbietanki otrzymały grunty w ramach rekompensaty za utracone przez zakon ziemie w Poznaniu. Oburzyło to władze dzielnicy - na tym terenie miały powstać szkoły, przedszkola i boiska." Teraz c.d.
Do tekstu..
Somalia: Piraci świętowali ramadan (19-11-2008)
Źrodło: afryka.org Zgłosił/a: ellubis
Somalijscy piraci, coraz groźniejsza plaga Zatoki Adeńskiej, to poza tym ludzie wierzący, wierni wyznawcy Allaha, w październiku koniec Ramadanu uczcili dziką strzelaniną. Na razie jeszcze nie zabijają, ale somalijscy islamiści już nawołują do wysadzania statków z niewiernymi.
Do tekstu..
O krok blizej od odkrycia nowej Ziemi (18-11-2008)
Źrodło: wp.tv Zgłosił/a: Liss
Cztery planety krążące wokół gwiazdy poza Układem Słonecznym zostały sfotografowane przez naukowców.
Do tekstu..
Wierz boś nie zwierz (17-11-2008)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Raport "Polityki" na temat religii w szkołach.
Do tekstu..
Skąd się biorą rybki Darwina? (17-11-2008)
Źrodło: youtube Zgłosił/a: MA
Rybka Darwina jest międzynarodowym znakiem racjonalistów i ateistów. Emblemat na samochód dla ludzi chcących wyrazić swój racjonalny światopogląd.
Do tekstu..
Bajka o Adamie i Ewie (15-11-2008)
Źrodło: http://ekai.pl/serwis/?MID=16752 Zgłosił/a: Henryk_P
"Adam i Ewa nie są postaciami historycznymi w takim znaczeniu jak Mieszko I. Ich dzieje nie są historią według zasad metodologii historii współczesnej. Nie znaczy to jednak, że biblijne opowiadanie o stworzeniu świata nie ma sensu historycznego. Przeciwnie. Ma pewien wydźwięk historyczny, ale równocześnie nie jest ścisłą historią" - wyjaśnia biblista ks. prof. Jelonek. Wybitny biblista wyjaśnia, jak czytać Księgę Rodzaju i na czym polega istota pierwszej księgi Starego Testamentu: "Księga Rodzaju miała opowiedzieć prawdę, że człowiek pochodzi od Boga, a następnie wytłumaczyć, skąd się wzięło zło, które przecież nie może pochodzić od Boga. W trzecim rozdziale księgi umieszczono więc tę wspaniałą scenę kuszenia, która ma tłumaczyć, skąd się wzięło zło. To opowiadanie jes
Do tekstu..
Nie wiesz, od kiedy JP II był papieżem, nie będziesz Polakiem (15-11-2008)
Autor: Bartosz Kowalczyk
Źrodło: www.pardon.pl/NIE Zgłosił/a: zet
Jaka jest różnica między Bożym Ciałem a Ciałem Chrystusa? Którego wypada Wielkanoc? Co się robi w Wielką Sobotę? To wszystko musisz wiedzieć, jeśli chcesz dostać kartę stałego pobytu w Polsce.
Do tekstu..
Polacy mają skłonność do negatywnego postrzegania własnego narodu (14-11-2008)
Autor: Karolina Olszewska
Źrodło: PAP - Nauka w Polsce Zgłosił/a: TerriAnna
Dzięki grupie czujemy się lepsi i silniejsi. Grupa jest częścią naszej tożsamości, z której mogą wynikać stereotypy i uprzedzenia narodowościowe - chcemy, aby nasz naród wypadał lepiej niż inne, żeby jego wizerunek był pozytywny, zatem inne narody muszą wydawać się gorszymi. Badania pokazują jednak, że Polacy mają skłonność do negatywnego postrzegania własnego narodu. "Jaki może być tego powód? Do czego może to prowadzić? Czy jesteśmy w tym wyjątkowi? Czy wobec tego faktycznie jesteśmy mniej uprzedzeni do innych?" - pytał podczas Festiwalu Nauki w Warszawie dr Michał Bilewicz z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentacja "Swoi i obcy. Jak ich widzimy?" została wyróżniona dyplomem przez Radę Programową Festiwalu Nauki pod przewodnictwem prof. dr hab. Mag
Do tekstu..
Matka Boska dołączy do dwóch drwali w herbie? (13-11-2008)
Autor: Milena Nykiel
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Oruba
Herb Jaworzna wywodzi się ze średniowiecznej legendy. I choć nie było w niej mowy o Matce Boskiej, jeden z jaworznickich księży chce, żeby znalazła się w herbie. Jego pomysł zaskoczył specjalistów od heraldyki i poróżnił mieszkańców
Do tekstu..
„Rasowa zbrodnia nienawiści”? (12-11-2008)
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: Liss
Brutalna śmierć polskiego marine Jana Pietrzaka i jego czarnoskórej żony Quiany jest szeroko komentowana na amerykańskich forach internetowych. - To rasowa zbrodnia nienawiści - twierdzi część uczestników dyskusji, wskazując, że zabójcami okazali się czarnoskórzy.
Do tekstu..
CBOS: dla Polaków patriotyzm to walka, a nie płacenie podatków (12-11-2008)
Źrodło: PAP Nauka w Polsce Zgłosił/a: TerriAnna
Oddawanie życia za ojczyznę bardziej kojarzy się Polakom z patriotyzmem niż wypełnianie "pokojowych" obowiązków wobec państwa, np. płacenie podatków czy odbywanie służby wojskowej - wynika z sondażu CBOS. Wyniki sondażu wskazują, że pojęcie patriotyzmu dla Polaków wiąże się nierozerwalnie z historycznymi, negatywnymi doświadczeniami, czyli z wojną, okupacją i zaborami oraz z walką zbrojną z zewnętrznym wrogiem.
Do tekstu..
Wierni pobili się w kościele (10-11-2008)
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: Liss
Ortodoksyjni Grecy i Ormianie pobili się w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Na terenie świątyni, w której według tradycji znajduje się grób Chrystusa, musiała interweniować policja. Aresztowano dwóch duchownych.
Do tekstu..
Kościół, czyli korporacja? (10-11-2008)
Autor: ks. Andrzej Draguła
Źrodło: onet.pl/Więź Zgłosił/a: zet
Dla niejednego wierzącego czytelnika słowa o krzyżu jako logo firmy, "które syn rzemieślnika, pierwszy przedsiębiorca powstającego właśnie największego w dziejach przedsięwzięcia, wybrał sobie, by oddać życie ťdla dobra ludzkościŤ" (s. 15) mogą się wydawać bluźniercze.
Do tekstu..
Brytyjscy oficerowie: to Gruzja rozpoczęła wojnę (09-11-2008)
Autor: PAP
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Władek Lichacz
Dwóch oficerów brytyjskich, którzy byli obserwatorami OBWE w Osetii Płd. w przededniu wybuchu konfliktu gruzińsko-rosyjskiego, gotowych jest publicznie zaświadczyć, że to Gruzja pierwsza rozpoczęła wojnę o to terytorium - podaje tygodnik "Sunday Times".
Do tekstu..
Koniec epoki Reagana (09-11-2008)
Autor: Eric Foner
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Obama - tak jak Lincoln i Roosevelt - ma szansę wyznaczyć nowy sposób myślenia o rządzeniu, o ekonomii, o miejscu Ameryki w świecie - mówi wybitny historyk Stanów Zjednoczonych
Do tekstu..
Andrzeja Grabowskiego refleksje o... (09-11-2008)
Autor: Andrzej Grabowski, Hanna Halek
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
ANDRZEJ GRABOWSKI: Życie, miłość, śmierć. Cóż jest banalniejszego i jednocześnie najważniejszego w życiu? Nic. Może jeszcze wiara. Ludzie są szczęśliwi, kiedy dotyka ich to tzw. uczucie wyższe, czyli ekstaza związana z wiarą. Byłem bardzo religijnym dzieckiem i ministrantem. Nadal jestem wierzący, ale nie aż tak, nad czym ubolewam, bo ta analiza i zastanawianie się nad wiarą i religią - jedną, drugą, trzecią, czwartą, sprawia, że człowiek dochodzi do wniosków, do których nie chciałby dojść... Że to wszystko może być bujda wymyślona przez ludzi dla ludzi.
Do tekstu..
Poseł PiS: Obama to koniec białej cywilizacji (08-11-2008)
Autor: INTERIA.PL/Newsweek
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Władek Lichacz
Ambasador USA w Polsce Victor Ashe, jest zszokowany słowami posła PiS Artura Górskiego, jakie ten wypowiedział w sejmie.
Do tekstu..
Wandalizm za publiczne pieniądze (07-11-2008)
Autor: Marek Słoń, Paweł Stankiewicz
Źrodło: Zielone Mazowsze Zgłosił/a: PD
O problemach warszawskich drogowców z przestrzeganiem przepisów odnośnie sytuowania latarni i innych słupów
Do tekstu..
Doktorat z telepatii (06-11-2008)
Autor: Anna Ochab-Marcinek
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: Pawel_L
Czasem - naiwni maniacy. Zwykle - cyniczni hochsztaplerzy. To dwa główne typy pseudouczonych. Niezależnie od intencji, ich działalność szkodzi.
Do tekstu..
Myśl jak kryształ (05-11-2008)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: onet.pl/Polityka Zgłosił/a: zet
Być, to działać. Doświadczam, więc jestem. Jestem, bo robię doświadczenia. George Johnson, dziennikarz naukowy gazety "New York Times", wydał niedawno ranking najpiękniejszych doświadczeń ("The Ten Most Beautiful Experiments"). Przekonuje, że z doświadczeniami w nauce jest jak z dziewczynami na zabawie: im piękniejsze, tym ważniejsze.
Do tekstu..
Zakład o istnienie Boga (04-11-2008)
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Wygląda na to, że Brytyjczycy są coraz pewniejsi istnienia Boga. Skąd to wiadomo? Tylko cztery funty za każdego postawionego dostanie każdy, kto u angielskich bukmacherów obstawi, że taka siła istnieje. A jeszcze niedawno za każdego funta można było zarobić aż 20. Niecodzienny zakład wprowadziła firma Paddy Power z okazji uruchomienia Wielkiego Zderzacza Hadronów. Brytyjczycy mogli zakładać się, czy podczas testów ze zderzaniem podstawowych cząstek zostanie odkryty dowód na istnienie Boga. Zaczęło się od obstawiania w stosunku 20:1. Potem zderzacz się zepsuł i bukmacherzy podwyższyli go do 33:1, pewnie dlatego, że zaczęto wątpić w jego ponowne uruchomienie. Ale potem nagle zwiększyła się liczba małych zakładów na to, że dowód jeszcze zostanie znaleziony. Bukmacherzy nie widzą zwią
Do tekstu..
Dave Allen - Religia (polskie napisy) (03-11-2008)
Autor: Dave Allen
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: youzwiak
Irlandzki komik Dave Allen opowiada o swoim pierwszym dniu w katolickiej szkole. >> Filmik w ciągu 1 dnia wyświetlono 15 tys. razy ! Jak na polskie realia i tą tematykę to świetny wynik ! (a zapowiada się jeszcze lepszy)
Do tekstu..
Dlaczego impotent nie może zostać księdzem? (03-11-2008)
Źrodło: GW Zgłosił/a: Henryk_P
Instrukcja Watykanu nie pozostawia żadnych wątpliwości, homoseksualista księdzem zostać nie może. Nawet jeśli kandydat na kleryka żyje w całkowitej czystości, nie ma szans na zostanie duchownym. - Jeśli pragniecie mieć dobrych księży, to nie pytajcie się, dlaczego. Kościół nie święci ludzi, którzy są tego niegodni - mówi Przewodniczący Konferencji Wyższych Seminariów Duchownych ks. Krzysztof Pawlina. Zgodnie z prawem kanonicznym, do seminarium nie zostaną przyjęte także osoby ułomne fizycznie. ''Ułomności cielesne nie pozwalające sprawować funkcji kapłańskich'' to między innymi: ślepota, głuchota, brak ręki, nogi lub dłoni, a także brak palca wskazującego lub wielkiego palca u prawej ręki. Kapłan nie może być także przewlekle chory. Niedoszłego kapłana może zdyskwalifikować równi
Do tekstu..
Beatlesi zamiast Biblii (03-11-2008)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Piosenki Beatlesów mogą wyjaśniać zasady chrześcijaństwa równie dobrze, jak Biblia, twierdzi pewien biskup kościoła anglikańskiego. Wielebny Nick Baines, biskup Croydon, zachęca duchownych, aby wykorzystywali w swoich kościołach twórczość takich zespołów, jak U2, czy The Beatles, ponieważ zawarte w nich głębokie treści teologiczne są przedstawione w formie bardziej przystępnej dla młodszych pokoleń. W wielu kościołach ewangelickich śpiewa się zamiast tradycyjnych hymnów bardziej rockowe piosenki z towarzyszeniem gitary, jednak zdaniem biskupa Bainesa, popularna muzyka może okazać się również sposobem dotarcia do serc osób niewierzących. - Dla wielu ludzi język Biblii stał się niezrozumiały, zaś twórcy muzyki pop potrafią ją wyjaśniać, ponieważ ich język jest świeży i aktualny. Poza ty
Do tekstu..
Boy - życie utrudnione (02-11-2008)
Autor: Krzysztof Tomasik
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: waldeck77
(..) Że już nie ma czci dla księdza, Że się w kraju płodność zmniejsza, Że nie tylko czas się spędza, Że miast kurwy ma być gejsza!... Boya wina, Boya wina, Boya bardzo wielka wina!
Do tekstu..
Podatek papieski (02-11-2008)
Autor: BARBARA SAWA
Źrodło: FiM Zgłosił/a: Henryk_P
Ksiądz prezes krakowskiego Centrum Jana Pawła II - Jan Kabziński łeb ma nie od parady. Zamiast żebrać na budowę krakowskiego Centrum Jana Pawła II - "Nie lękajcie się", wymyślił sposób finansowania inwestycji. Udało mu się przeforsować swoisty podatek papieski. Mają go płacić wszyscy mieszkańcy (!) wszystkich miast i gmin, które JPII nadały honorowe obywatelstwo. No bo jak zaszczyt, to zaszczyt. Inicjatywę księdza prezesa poparł drugi prezes - tym razem Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny (prezydent Poznania). Panowie wystosowali apele do samorządów grodów papieskich, by uruchomili strumień kasiory. W zamian Centrum JPII obiecuje wznieść dziwoląg o nazwie "Dom miast papieskich". Aby w pełni usatysfakcjonować fundatorów, na elewacji tego obiektu umieszczone zostaną
Do tekstu..
"Nasz Dziennik": "Włatcy móch" to dzieło Szatana! (02-11-2008)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: zet
Ktoś to nareszcie powiedział głośno. "Włatcy móch" to nie jest zwykły serial. To dzieło samego Szatana. Na łamach "Naszego Dziennika" ksiądz dr Aleksander Posacki dokonał miażdżącej krytyki współczesnej kultury masowej. A przede wszystkim tych jej aspektów, które wiążą się ze świętem Halloween.
Do tekstu..
Sam Harris -- Religia szkodzi (31-10-2008)
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: Bartłomiej Pokorski
Wywiad z Samem Harrisem autorem książki "List do chrześcijan"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365