Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.683.166 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzymy mediom. Media "zakręcają się na prawo". Prezenterzy i dziennikarze widocznie mają jeszcze usta pełne wadowickich kremówek, dlatego nie stać ich na obiektywizm i prawdę."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Przerwijmy milczenie, krytyka nie zaszkodzi Kościołowi (14-08-2010)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Najwyższy czas postawić pytanie dziś nieobecne w publicznej debacie: dlaczego właściwie nie można - jeśli krytyka jest uzasadniona - szkodzić dobremu wizerunkowi Kościoła?
Do tekstu..
Firma Kotlewski (12-08-2010)
Zgłosił/a: piotreks1
POLAK POTRAFI! pewien stolarz z Radomia jest w stanie w ciągu kilkunastu dni dostarczyć "krzyż wykonany z wysokiej jakości drewna" wraz z grupą wyszkolonych osób w dowolne miejsce w Polsce, aby np. zablokować budowę niechcianego supermarketu.
Do tekstu..
Pożary lasów to "kara za grzechy" (12-08-2010)
Autor: amk/mtom/k
Źrodło: TVN24 Zgłosił/a: Wojtek
Szef rosyjskiego agroholdingu "Russkoje Mołoko" (Rosyjskie mleko) zagroził, że zwolni z pracy wszystkich pracowników żyjących w związkach zawartych w Urzędzie Stanu Cywilnego, a nie w cerkwi.
Do tekstu..
Panika! (12-08-2010)
Autor: Judyta Sierakowska
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"W ciągu ostatnich 30 lat podczas zgromadzeń masowych ponad 7000 osób zostało stratowanych na śmierć. Druga zła wiadomość: imprezy całkiem bezpieczne nie istnieją. Niedawno w Polsce też mogło dojść do tragedii - pod Grunwaldem"
Do tekstu..
Nie słuchaj rodziców (12-08-2010)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Siedź prosto! Nie jedz lodów, bo się przeziębisz! Nie czytaj po ciemku! To ględzenie towarzyszy kolejnemu już pokoleniu, powraca niczym niechęć do szpinakowej brei. Ale i tu coś drgnęło, bo obecne młode pokolenie ma w ręku broń, jakiej rodzice sprzed dwóch dekad nie musieli się jeszcze obawiać - Internet."
Do tekstu..
Dama z samograjem (12-08-2010)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Leonardo da Vinci twierdził, że najłatwiej głupim sprzedaje się cuda fałszywe. W Polsce, mimo sprzeciwów specjalistów i wbrew światowym standardom, do woli handluje się jego cudem prawdziwym - "Damą z gronostajem""
Do tekstu..
Klinika u rzeźnika. Chirurgia estetyczna pod lupą (12-08-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, gdzie usługi z zakresu chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej i dermatokosmetologii można oferować bez posiadania odpowiednich papierów. A taka specjalność jak "medycyna estetyczna" w ogóle nie figuruje w spisie specjalizacji lekarskich."
Do tekstu..
Przyczyna (12-08-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
A może przyczyną jest to, że przez lata godzono się na specjalne miejsce Kościoła w państwie?
Do tekstu..
Historie nieświęte (11-08-2010)
Autor: Wiesław Kot
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Wiadomość sezonu jest taka, że Barbara Sass ruszyła ze zdjęciami do filmu o siostrach betankach, które pięć lat temu narobiły zamieszania w Kazimierzu i nieco huczku w Polsce. Jak znamy panią reżyser, otrzymamy dziełko feministyczne, jak w przypadku "Pokuszenia" (1995), gdzie zakonnica na usługach UB donosiła na hierarchę, w którym się jednocześnie kochała. Ale nawet skromna wariacja feministyczna na kościelny temat należy się Polsce księdza Rydzyka, arcybiskupa Paetza, arcybiskupa Wielgusa, śp. księdza Jankowskiego, a także dziesiątków tych anonimowych kapłanów, którzy za molestowanie, defraudację czy pijaństwo nie trafiają już nawet na łamy "Faktu" - tak bardzo spowszednieli.
Do tekstu..
Polityka pod krzyżem - zamiast Hyde Parku (11-08-2010)
Autor: Michał Sutowski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Pod krzyżem znowu się dzieje. I choć wszechobecność tego tematu w mediach jest coraz bardziej irytująca, to w poniedziałkowy wieczór chyba rzeczywiście wydarzyło się coś nowego. Nie dlatego bynajmniej, że "skończył się w Polsce klerykalizm", jak twierdzi Wojciech Orliński. Ani nie dlatego, że grupa ludzi postanowiła zrobić sobie jaja z nazbyt rozgorączkowanych staruszków. Coś jednak drgnęło - okazało się, że Kościół katolicki, religijni fanatycy, Cejrowski czy inny Pospieszalski nie są już świętymi krowami
Do tekstu..
Lato w mieście (11-08-2010)
Autor: Kazimiera Szczuka
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół Katolicki w Polce wygrał już, co miał do wygrania. Rechrystianizacja kraju powiodła się. Młodzież uznaje dziś aborcję za ohydną zbrodnię, a naród Polski za naród wybrany. Areał ziem odbitych państwu będzie zapewne w posiadaniu Kościoła do końca świata, skoro zmiany klimatyczne doprowadzą do niego już wkrótce. Może jednak krzyż na Krakowskim Przedmieściu stanie się mentalną granicą, na której ten proces się zatrzyma. Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień i wreszcie do sympatycznych, apolitycznych i aspołecznych normalsów dotarło, że coś jest nie tak. Że warto stanąć naprzeciw fanatyków i wrzeszczeć: "Tu jest Polska". Lepiej późno niż później.
Do tekstu..
Do kościoła! (10-08-2010)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Jarosław Kaczyński wciąż pozostaje jednym z najsprawniejszych polskich polityków. W parę zaledwie miesięcy zdołał dokonać tego, czego od dekad - a właściwie nigdy - nie udało się dokonać ani polskiej lewicy, ani polskim liberałom. Sprowokował mianowicie dwie masowe manifestacje antyklerykalne. (...) Jak tak dalej pójdzie, tandem Kaczyński-Macierewicz zasłuży się dla sekularyzacji Polski nieporównanie bardziej niż tandem Boy-Krzywicka.
Do tekstu..
Lud na Krakowskim Przedmieściu (10-08-2010)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy 9 sierpnia skończył się w Polsce klerykalizm? Tak dobrze jeszcze nie jest, ale 9 sierpnia na pewno stanie się ważną datą w historii relacji między kościołem a państwem. Rozpoczyna się nowy etap walki o miejsce religii i kościoła w życiu Polaków, a jej rytm będą wyznaczać najgłośniej wykrzykiwane hasła wieczoru "Do kościoła" i "Tu jest Polska".
Do tekstu..
Latający pies, który gwałci (10-08-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost- blog Zgłosił/a: liliac
"Pewien gatunek rudawkowatych, Cynopterus sphinx należy do ekskluzywnego klubu zwierząt, które odkryły przyjemności seksu oralnego, i w ogóle rozkoszowania się chwilą." O nietoperzach ciekawostek kilka.
Do tekstu..
Nie rozumiem (10-08-2010)
Autor: Olga Walendziak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Gdy włączam telewizor lub otwieram gazetę, przecieram oczy ze zdumienia. Odkąd pamiętam, przedmiotem debaty publicznej są prawie wyłącznie religia i historia, niemal zupełnie pomija się zaś tak mało frapujące kwestie jak budżet, edukacja czy polityka imigracyjna. Świętem jest, gdy ktoś zacytuje rzeczowo wskaźniki gospodarcze. Badań naukowych nie cytuje chyba nikt."
Do tekstu..
Posucha na wodniczki. Mniej różnorodnie w przyrodzie (10-08-2010)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"ONZ obchodzi rok różnorodności biologicznej. Smutna to feta, skoro wiele gatunków nie dotrwa do jego końca."
Do tekstu..
„Do kościoła!”. Krzyż smoleński wciąż dzieli (10-08-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Odpowiedzią PiS na wczorajszą manifestację zwolenników przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny było pojawienie się pod nim lidera Prawa i Sprawiedliwości w otoczeniu pisowskiego "hard-core'u"."
Do tekstu..
Edward Wspaniały. Dyskretny urok gierkowszczyzny (09-08-2010)
Autor: Jan Dziadul
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Mit Edwarda Gierka - dobrego gospodarza i patrioty - odżył ostatnio za sprawą Jarosława Kaczyńskiego. Narodził się jednak dużo wcześniej"
Do tekstu..
Małpy, czyli skąd się wzięła moralność. Małpa na biegunach (09-08-2010)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z prof. Fransem de Waalem, biologiem, prymatologiem, o zwierzęcej moralności
Do tekstu..
Do ostatniej kropli z żył (09-08-2010)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Po raz pierwszy naukowcom udało się zobaczyć, jak w zarodku rodzi się krew. Ba! Nawet to sfilmowali. Ta wiedza daje nadzieję na nowe sposoby leczenia między innymi białaczki i anemii
Do tekstu..
A zza krzyża wyjrzał diabeł (09-08-2010)
Autor: Jerzy Domański
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Zostawianie państwa fanatykom i zwalczającym się frakcjom kościelnym to przyzwolenie na obecne, chore relacje państwa z Kościołem. Relacje, które w dużej mierze obarczone są patologią. Jak chociażby wypływające z budżetu państwa miliardy złotych przeznaczone na utrzymanie kościelnej biurokracji, tysięcy kapelanów ulokowanych już chyba we wszystkich możliwych instytucjach i nauczycieli religii. A zwłaszcza na dobra materialne przekazywane parafiom bez umiaru i niezgodnie z prawem.
Do tekstu..
"Afera z krzyżem" przemyślanym fortelem rządu? (09-08-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Niektórzy optymistyczni komentatorzy twierdzą, że "afera z krzyżem" była na rękę rządowi, by odwrócić uwagę opinii publicznej od spraw ważniejszych, czyli zwiększonego podatku VAT. Jeszcze inni, bardziej optymistyczni sądzą, że w ogóle "obrona krzyża" była sprawą przemyślaną, opracowaną i obliczoną na bardzo różnorodne, partyjne i pozapartyjne cele
Do tekstu..
Sekrety kościelnej monarchii (09-08-2010)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: PW
Domosławski niedawno kwestionował, a przynajmniej stawiał w innym, niż dotychczas "świetle" - autorytet Ryszarda Kapuścińskiego, teraz - papieża Jana Pawła II. Czy Polskę czeka przełom w postrzeganiu Kościoła i papieża?
Do tekstu..
Paździerz (08-08-2010)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Cechą dystynktywną paździerza jest znakomite samopoczucie, paździerza poznacie po tym, że dobre samopoczucie nie opuszcza go nigdy, bo paździerz z definicji pozbawiony jest refleksji nad sobą, paździerz spogląda w lustro i widzi tam piękność o umyśle Leonarda da Vinci i fizis Adonisa, nie widzi za to, że jest zwykłą płytą paździerzową, z której sypią się "zdrewniałe części łodyg roślin włóknistych, połamane i oddzielone od włókna w procesie przetwarzania słomy lnianej lub konopnej", jak głosi oficjalna słownikowa definicja paździerza. Czyż nie jest to zatem najważniejsze dziś polskie słowo?"
Do tekstu..
Brzydko jak w Tatrach (08-08-2010)
Autor: Grzegorz Sroczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Polska staje się najbrzydszym krajem Unii Europejskiej. Obkleiliśmy reklamami, bannerami, plastikiem nawet morze i góry." Rzecz o estetyce przestrzeni publicznej.
Do tekstu..
Co wynika z Nocnika (08-08-2010)
Autor: Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Trzy piętra samotności Andrzeja Żuławskiego. Rozmowa z reżyserem". O ostatniej, skandalizującej książce Żuławskiego i o tym, co go denerwuje w Polsce. "PiS wespół z Kościołem oznaczają niechęć do wszystkiego, co za płotem. Oznaczają głupotę."
Do tekstu..
Czas jest jak tory kolejowe (07-08-2010)
Autor: Monika Florek
Źrodło: wprost24 Zgłosił/a: LadyTilly
Rozmowa ze Stephenem Hawkingiem, astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem o teorii wszystkiego oraz powstaniu wszechświata. Nie będę dużo pisać - pytania są ogromnej wagi, odpowiedzi zaś... czasem uderzająco proste.
Do tekstu..
"Przeniesiemy krzyż!". Będzie bijatyka pod Pałacem? (07-08-2010)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Wczoraj TokFM poinformowało o pojawieniu się grupy ludzi zamierzających zorganizować demonstrację przeciwko obecności krzyża pod Pałacem Prezydenckim: Na razie jest ich ponad 250. Poznali się na Facebooku. Chcą zaprotestować przeciwko pozostawieniu krzyża przed Pałacem Prezydenckim.... Na Facebooku organizatorzy bez ogródek stwierdzają, że mają zamiar zabrać krzyż spod Pałacu: W związku z powyższym, my jako osoby prywatne deklarujemy się przenieść krzyż "Smoleński" do kaplicy Loterańskiej. Nie mamy zamiaru reprezentować któregokolwiek ugrupowania politycznego, ani władz. (...) Zwracamy się także z apelem do władz by nie przeszkadzały nam w podjętych przez nas krokach. Skoro nikt nie potrafi rozwiązać tej gehenny, rozwiążemy ją my, zwykli ludzie.
Do tekstu..
Polskie granice światowej rewolucji. Cud czy błąd? (07-08-2010)
Autor: Fidoro Gajda
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Co zdecydowało o rezultacie Bitwy Warszawskiej: lekkomyślność i brawura Sowietów czy patriotyczna mobilizacja słabszej militarnie Polski - zastanawia się rosyjski historyk Fiodor Gajda."
Do tekstu..
Witaj w Polsce, Nowym Średniowieczu! (07-08-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: liliac
"Witaj w Polsce, Nowym Średniowieczu! Nie mamy Pałacu Dożów jak Wenecja, nie mamy katedry Notre Dame jak Paryż, ale mamy ogromny potencjał turystyczny. Odkryto go ostatnio na Krakowskim Przedmieściu, pod Pałacem Prezydenckim."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365