Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.484 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jest u nas [w Walii?] takie powiedzenie: 'Jeśli muszę pójść do dżungli, to najlepiej, gdy będę miał za towarzysza Polaka'. Jesteście wierni, trzymacie się do końca razem. Starsze pokolenie Anglików zaświadczy też, jakimi świetnymi jesteście żołnierzami."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
"Projekty zakazujące in vitro powinny być odrzucone" (28-10-2010)
Autor: PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
"Żyjemy w XXI wieku, metoda in vitro nie jest metodą obligatoryjną, daje szanse tym, którym nie przeszkadza światopogląd na skorzystanie z niej. W związku z tym nie zmuszamy do tego, mówimy: jest szansa. Jeśli jest ta szansa, to ty decydujesz we własnym sumieniu, we własnym rozumie, czy chcesz z tej szansy skorzystać. Jeśli taką propozycję, jako możliwość, a nie nakaz, przedstawiamy obywatelom, to jednocześnie nie możemy nakazywać, bo wtedy krzywdzimy jakąś część społeczeństwa, która chciałaby z tej metody skorzystać" - powiedziała minister zdrowia, Ewa Kopacz.
Do tekstu..
"Nie będzie biskup pluł nam w twarz" (28-10-2010)
Autor: (mj, kab)
Źrodło: IAR/Radio Łódź/www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Przed siedzibą łódzkiej kurii manifestowali zwolennicy metody in vitro i Janusza Palikota. Jak informuje Radio Łódź, w pobliżu odbyła się kontrmanifestacja LPR. Jeszcze w ośmiu innych miastach przed kościołami i siedzibami biskupów będą organizowane manifestacje w sprawie in vitro. Organizuje je Ruch Poparcia Janusza Palikota. Ponad 50 zwolenników posła Palikota i metody in vitro przyszło pod kurię, by - jak mówili - wyrazić niechęć wobec hierarchów, którzy się na tę metodę nie zgadzają. "Nie będzie biskup pluł nam w twarz", "Nie Biblia, Konstytucja", "Politycy nie lękajcie się" i "Ekskomunika dla biskupów" - takie hasła wygłaszali protestujący.
Do tekstu..
Palikot do duchownych: wracajcie do kościołów i bądźcie skromni (28-10-2010)
Autor: PG, onet.pl
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Były polityk Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot na swoim blogu w Onet.pl pisze, iż walczy o wolność i o możliwość wyboru. - Chcemy, aby każdy sam, wedle swego uznania, decydował o wyborze. O wyborze metody in vitro, o aborcji, eutanazji, lekcji religii czy etyki - czytamy. - Wracajcie do kościołów. Zrezygnujcie z pieniędzy za naukę religii. Służcie ludziom. Bądźcie skromni. Nie pouczajcie, ale dawajcie świadectwo - pisze kontrowersyjny poseł.
Do tekstu..
O zgubnym braku roztropności (27-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Chyba pierwszy raz w powojennej historii przed siedzibami kościelnych hierarchów usłyszymy protesty, a nie modły i wyrazy wsparcia. Siedziby biskupów staną się więc takimi samymi ośrodkami władzy jak inne instytucje, a więc i celem manifestacji. Można powiedzieć: kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Kto zachowuje się nieroztropnie, musi ponieść tego konsekwencje.
Do tekstu..
Seks i małżeństwo w katolicyzmie (27-10-2010)
Autor: Attonn
Źrodło: Onet blog Zgłosił/a: A.
Różnica między promowanym obrazem Kościoła jako źródła wartości i rozwiązłą, sprowadzoną do prokreacji rzeczywistością.
Do tekstu..
Coraz mniej sępów w Bombaju (27-10-2010)
Autor: Ludwika Włodek-Biernat
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Parsowie są w Bombaju jak Żydzi w Nowym Jorku. Ponad średnią wykształceni, ponad średnią majętni i bardziej obecni w życiu publicznym, niż wskazywałaby na to sama ich liczba. Wkrótce jednak może ich już nie być"
Do tekstu..
Katolicka ofensywa przeciwko Halloween (27-10-2010)
Autor: (ap, tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
O katolickiej ofensywie przeciwko obchodom Halloween we Włoszech pisze dziennik "Corriere della Sera". Wśród przykładów wymienia inicjatywę ruchu katolickiej włoskiej młodzieży "Papaboys", który ogłosił Holyween - święto świętych.
Do tekstu..
O cholera... (27-10-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"W ciągu ostatnich 170 lat odnotowano sześć pandemii cholery, co wiązano przede wszystkim z zagęszczeniem ludności na pewnych terenach, marnym stanem higieny i brakiem dostępu do czystej wody. W chwili obecnej jesteśmy świadkami pandemii numer 7 - spowodowanej zresztą przez biotyp El Tor - która zaczęła się w 1960 roku w Indonezji, a potem rozprzestrzeniła się na inne kontynenty: w Afryce pojawiła się w 1971, a do Ameryki Południowej dotarła w 1991 roku. Natomiast serogrupa O139 nie jest aż tak rozpowszechniona, zakażenia powoduje w tej chwili głównie w niektórych rejonach Indii i Bangladeszu."
Do tekstu..
Ksiądz prał brudne pieniądze w... banku watykańskim (27-10-2010)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Prokuratura w Katanii na Sycylii wszczęła dochodzenie przeciwko pochodzącemu stamtąd księdzu, któremu zarzuca, że poprzez swoje konto w watykańskim banku IOR prał pieniądze, wyłudzone z kasy włoskiego państwa przez jego ojca i stryja - podały włoskie media.
Do tekstu..
Prezydent: nie boję się ekskomuniki, to instytucja trochę z innej epoki (27-10-2010)
Autor: POg / PAP / onet.pl
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że nie boi się ekskomuniki ze strony Kościoła za ustawę o in vitro. Jak zaznaczył, w żadnym cywilizowanym kraju europejskim nie zdarzyło się, aby w XXI wieku strefę polityczną dotknęła ekskomunika. - To jest instytucja trochę z innej epoki i wydaje mi się, że nic takiego nie będzie miało miejsca, bo byłoby to fatalne także dla relacji państwo-Kościół, demokracja-Kościół - powiedział prezydent,...
Do tekstu..
Zmywanie chrztu. Tylko odważni nie udają katolików (27-10-2010)
Źrodło: NIE Zgłosił/a: MA
Na prowincji Bóg jest obowiązkowy. Ateiści, agnostycy i apostaci to specjalność wykształconych, znudzonych obywateli wielkich miast. Tak myślałam, aż zaproszono mnie do Olecka...
Do tekstu..
"Czołowego intelektualistę PiS obleciał strach" (26-10-2010)
Autor: PG / Blogi polityczne w Onet.pl, Gazeta Wyborcza
Źrodło: wiadomości.onet.pl Zgłosił/a: slik
Kilka miesięcy temu prof. Ryszard Legutko, były minister edukacji w rządzie PiS, nazwał "rozwydrzonymi smarkaczami" maturzystów, którzy żądali usunięcia krzyży ze szkoły. Maturzyści złożyli cywilny pozew o naruszenie dóbr osobistych - pisze na swoim blogu w Onet.pl Wojciech Filemonowicz. Polityk SDPL zaznacza, iż: "czołowego pisowskiego intelektualistę obleciał strach przed sądową konfrontacją z młodymi ludźmi i zasłania się immunitetem europosła!"
Do tekstu..
TK: Rolnicy muszą płacić składki! (26-10-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Finansowanie rolnikom - bez względu na ich dochód - składek na ubezpieczenie zdrowotne przez budżet państwa narusza konstytucję - orzekł Trybunał Konstytucyjny"
Do tekstu..
"W sprawie in vitro potrzeba kompromisu i poszanowania praw niewierzących (26-10-2010)
Autor: (mj) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Abp Hoser, mówiąc o wykluczaniu z Kościoła za poparcie in vitro, poszedł chyba za daleko - ocenił we wtorek bp Tadeusz Pieronek. Podkreślił, że z punktu widzenia Kościoła metoda jest niedopuszczalna, ale potrzeba kompromisu i poszanowania praw niewierzących.
Do tekstu..
Kościół: Harry Potter jest jak Chrystus (26-10-2010)
Autor: Auslan Cramb
Źrodło: www.telegraph.co.uk Zgłosił/a: slik
Harry Porter opiera się na wzorcu Chrystusa i promuje chrześcijańskie wartości - orzekł Dr Stephen Holmes z St Andrews University.
Do tekstu..
O pewnym złudzeniu (26-10-2010)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Maddy
Były dominikanina, teolog i filozof o prawdziwym motywach KK leżących u podstaw tzw. "obrony życia"
Do tekstu..
Striptizerki pikietują przed kościołem. (25-10-2010)
Autor: -
Źrodło: facet.wp.pl Zgłosił/a: slik
W miejscowości - o swojsko brzmiącej nazwie - Warsaw (stan Ohio, USA) święta wojna rozgorzała na dobre. Podczas gdy pastor wraz z wiernymi próbuje nawracać grzeszników pod klubem GoGo, striptizerki grillują w najlepsze pod drzwiami kościoła. Co wygra - krzyż czy bikini? Już od ponad czterech lat ojciec Dunfee, wraz z wiernymi, urządza cotygodniowe pielgrzymki pod miejscowy klub ze striptizem. W każdy weekend pastor zbiera najzagorzalszych wyznawców ze swojej parafii, wręcza im transparenty z napisami typu: "Nie wolno dzielić ziemi z diabłem!",...
Do tekstu..
12 osób skoczyło przez okno bo do drzwi stukał "diabeł" (25-10-2010)
Autor: (ib) wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Dwanaście osób wyskoczyło przez balkon z drugiego piętra w sobotę rano. Były one przekonane, że widzą diabła. W wyniku upadku zmarło czteromiesięczne dziecko, a dziesięć osób zostało rannych - podaje "Belfast Telegraph" na swojej stronie internetowej. Do zdarzenia doszło ok. 3.00 w sobotę. W mieszkaniu w pobliżu Paryża było wtedy trzynaście osób. Jeden z mieszkańców, nagi czarnoskóry mężczyzna, zajmował się swoim dzieckiem. Płacz dziecka obudził żonę mężczyzny, która widząc męża, zaczęła krzyczeć: - To diabeł!.
Do tekstu..
Cud w Terespolu: Cudowna ikona przyciąga tłumy wiernych (25-10-2010)
Autor: Marek Pietrzela
Źrodło: www.dziennikwschodni.pl Zgłosił/a: slik
Do przygranicznego Terespola nad Bugiem ciągną setki pielgrzymów z całego kraju. Jedni wierzą, że uzdrowi ich olej płynący z kopii ikony Matki Bożej Spełniającej Prośby. Inni chcą podziękować za cud.
Do tekstu..
Zabijamy słowami (25-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Co to się działo?! Jaka eksplozja nienawiści, niekontrolowanych emocji! Tak jakby morderstwo w łódzkim biurze PiS otworzyło puszkę Pandory (do tej pory lekko tylko uchyloną).
Do tekstu..
Człowiek, który pił kawę drugą stroną (25-10-2010)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
I znów nurkujemy w Otchłań. Tym razem o leczeniu raka dietą, lewatywach z kawy i ogólnej teorii wszystkiego (w medycynie alternatywnej).
Do tekstu..
Zakonnica zgodziła się na aborcję u swojej pacjentki (25-10-2010)
Autor: ks. Jacek Prusak
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: psychobobas
"Siostra Margaret McBridge, dyrektor katolickiego szpitala w Phoenix, zaaprobowała decyzję szpitalnej komisji etycznej, zezwalającej na usunięcie 11-tygodniowego płodu w celu ratowania życia matki cierpiącej na nadciśnienie płucne. Miejscowy biskup ogłosił jej ekskomunikę i zwolnił ze stanowiska."
Do tekstu..
"Episkopat mnie atakował - składam pozew" (25-10-2010)
Autor: (db) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Sławomir Kopyciński (SLD) zapowiedział złożenie pozwu o ochronę dóbr osobistych przeciwko sekretarzowi Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisławowi Budzikowi, jej rzecznikowi Józefowi Klochowi, a także samej Konferencji Episkopatu. - Moja osoba spotkała się z atakiem przedstawicieli Episkopatu Polski. Zarzucano mi podawanie nieprawdy - tłumaczył poseł. Chodzi o słowa, jakie padły na konferencji prasowej przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski 14 października. Bp Budzik przekonywał na niej, że podane przez Kopycińskiego sumy odszkodowań za mienie utracone w PRL przez Kościół są
Do tekstu..
Ciosy arcybiskupa (25-10-2010)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W Afryce propagował kalendarzyk małżeński jako skuteczny sposób kontroli urodzeń R W Polsce straszy ekskomuniką ludzi pragnących mieć dziecko dzięki metodzie in vitro.
Do tekstu..
Polska za Mozambikiem (25-10-2010)
Autor: Agata Grabau
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Co czeka kobietę w Polsce? Jakie ma perspektywy wykształcenia, zatrudnienia, dostęp do polityki, opieki zdrowotnej? Jak plasujemy się na tle innych państw świata? Na te pytania odpowiada opublikowany w ubiegłym tygodniu przez Światowe Forum Ekonomiczne raport o równości płci. W rankingu, obejmującym 130 państw, zajmujemy 43. miejsce. Przed nami znalazły się m.in. Sri Lanka, Mozambik i Uganda.
Do tekstu..
Mają plan na reelekcję - lepszy, niż internowanie (25-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Politycy już wiedzą, co zrobić, by czuć się bezpiecznie i jednocześnie zbudować swój prestiż i autorytet oraz uzyskać reelekcję. Wystarczy postarać się o osobistą ochronę BOR. Dziś posiadanie "borowika" to lepsze niż niegdysiejsze zdjęcie z Wałęsą. To nawet lepsze niż internowanie
Do tekstu..
Z ambony padną wyniki głosowań posłów? (24-10-2010)
Źrodło: PAP Zgłosił/a: MA
Kuria w Tarnowie rozesłała do parafii komunikat o tym, jak posłowie z jej terenu głosowali w ubiegłego roku w sprawie całkowitego zakazu in vitro. Księża zapowiadają, że imienne wyniki kolejnych głosowań też będą odczytywane w kościołach.
Do tekstu..
Waleczny król (24-10-2010)
Autor: Glen Carey
Źrodło: Onet/The Washington Post Zgłosił/a: Grzesiek
Saudyjski monarcha próbuje rewolucjonizować społeczeństwo. Ale niektórzy duchowni nadal twierdzą, że obcy sobie ludzie obojga płci mogą ze sobą przebywać dopiero, kiedy mężczyzna wypije pięć szklanek mleka pochodzącego z piersi kobiety. W 2002 roku policja religijna nie pozwoliła dziewczętom opuścić płonącej szkoły w Dżudda, ponieważ nie miały osłoniętych głów. Czternaście z nich zginęło, co wywołało zamieszki w królestwie.
Do tekstu..
"Będą manifestacje pod siedzibami biskupów" (24-10-2010)
Autor: POg / PAP /onet.pl
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Manifestacje przed siedzibami biskupów zamierza zorganizować w środę Ruch Poparcia Janusza Palikota. Celem jest zaprotestowanie przeciwko presji, jaką - według Palikota - Kościół wywiera na posłów w sprawie uregulowania zapłodnienia in vitro.
Do tekstu..
Życie intymne hitlerowskich Niemiec (24-10-2010)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Trzecia Rzesza - w odróżnieniu od Drugiej, zdegenerowanej jakoby przez system weimarski - dzieliła swych poddanych na dwie grupy: seksualność jednych była pobudzana i wykorzystywana przez państwo, a drugich - niszczona. Potomstwo pierwszych było wspierane, tych drugich natomiast - zakazane administracyjnie."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365