Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
197.520.315 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 771 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozwój Polski zależy nie tyle od kadry wykwalifikowanych hydraulików, mimo że są oni postrachem Francji czy Niemiec, ile od umiejętności spojrzenia trochę dalej poza najbliższy, to znaczy wyborczy horyzont. Cóż to bowiem znaczy, na przykład, uznanie oświaty i edukacji za najważniejszy priorytet rozwoju? Znaczy to przeznaczenie znaczącej, a może nawet kolosalnej części wydatków państwa na modernizację..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
"Projekty zakazujące in vitro powinny być odrzucone" (28-10-2010)
Autor: PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
"Żyjemy w XXI wieku, metoda in vitro nie jest metodą obligatoryjną, daje szanse tym, którym nie przeszkadza światopogląd na skorzystanie z niej. W związku z tym nie zmuszamy do tego, mówimy: jest szansa. Jeśli jest ta szansa, to ty decydujesz we własnym sumieniu, we własnym rozumie, czy chcesz z tej szansy skorzystać. Jeśli taką propozycję, jako możliwość, a nie nakaz, przedstawiamy obywatelom, to jednocześnie nie możemy nakazywać, bo wtedy krzywdzimy jakąś część społeczeństwa, która chciałaby z tej metody skorzystać" - powiedziała minister zdrowia, Ewa Kopacz.
Do tekstu..
"Nie będzie biskup pluł nam w twarz" (28-10-2010)
Autor: (mj, kab)
Źrodło: IAR/Radio Łódź/www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Przed siedzibą łódzkiej kurii manifestowali zwolennicy metody in vitro i Janusza Palikota. Jak informuje Radio Łódź, w pobliżu odbyła się kontrmanifestacja LPR. Jeszcze w ośmiu innych miastach przed kościołami i siedzibami biskupów będą organizowane manifestacje w sprawie in vitro. Organizuje je Ruch Poparcia Janusza Palikota. Ponad 50 zwolenników posła Palikota i metody in vitro przyszło pod kurię, by - jak mówili - wyrazić niechęć wobec hierarchów, którzy się na tę metodę nie zgadzają. "Nie będzie biskup pluł nam w twarz", "Nie Biblia, Konstytucja", "Politycy nie lękajcie się" i "Ekskomunika dla biskupów" - takie hasła wygłaszali protestujący.
Do tekstu..
Palikot do duchownych: wracajcie do kościołów i bądźcie skromni (28-10-2010)
Autor: PG, onet.pl
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Były polityk Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot na swoim blogu w Onet.pl pisze, iż walczy o wolność i o możliwość wyboru. - Chcemy, aby każdy sam, wedle swego uznania, decydował o wyborze. O wyborze metody in vitro, o aborcji, eutanazji, lekcji religii czy etyki - czytamy. - Wracajcie do kościołów. Zrezygnujcie z pieniędzy za naukę religii. Służcie ludziom. Bądźcie skromni. Nie pouczajcie, ale dawajcie świadectwo - pisze kontrowersyjny poseł.
Do tekstu..
O zgubnym braku roztropności (27-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Chyba pierwszy raz w powojennej historii przed siedzibami kościelnych hierarchów usłyszymy protesty, a nie modły i wyrazy wsparcia. Siedziby biskupów staną się więc takimi samymi ośrodkami władzy jak inne instytucje, a więc i celem manifestacji. Można powiedzieć: kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Kto zachowuje się nieroztropnie, musi ponieść tego konsekwencje.
Do tekstu..
Seks i małżeństwo w katolicyzmie (27-10-2010)
Autor: Attonn
Źrodło: Onet blog Zgłosił/a: A.
Różnica między promowanym obrazem Kościoła jako źródła wartości i rozwiązłą, sprowadzoną do prokreacji rzeczywistością.
Do tekstu..
Coraz mniej sępów w Bombaju (27-10-2010)
Autor: Ludwika Włodek-Biernat
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Parsowie są w Bombaju jak Żydzi w Nowym Jorku. Ponad średnią wykształceni, ponad średnią majętni i bardziej obecni w życiu publicznym, niż wskazywałaby na to sama ich liczba. Wkrótce jednak może ich już nie być"
Do tekstu..
Katolicka ofensywa przeciwko Halloween (27-10-2010)
Autor: (ap, tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
O katolickiej ofensywie przeciwko obchodom Halloween we Włoszech pisze dziennik "Corriere della Sera". Wśród przykładów wymienia inicjatywę ruchu katolickiej włoskiej młodzieży "Papaboys", który ogłosił Holyween - święto świętych.
Do tekstu..
O cholera... (27-10-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"W ciągu ostatnich 170 lat odnotowano sześć pandemii cholery, co wiązano przede wszystkim z zagęszczeniem ludności na pewnych terenach, marnym stanem higieny i brakiem dostępu do czystej wody. W chwili obecnej jesteśmy świadkami pandemii numer 7 - spowodowanej zresztą przez biotyp El Tor - która zaczęła się w 1960 roku w Indonezji, a potem rozprzestrzeniła się na inne kontynenty: w Afryce pojawiła się w 1971, a do Ameryki Południowej dotarła w 1991 roku. Natomiast serogrupa O139 nie jest aż tak rozpowszechniona, zakażenia powoduje w tej chwili głównie w niektórych rejonach Indii i Bangladeszu."
Do tekstu..
Ksiądz prał brudne pieniądze w... banku watykańskim (27-10-2010)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Prokuratura w Katanii na Sycylii wszczęła dochodzenie przeciwko pochodzącemu stamtąd księdzu, któremu zarzuca, że poprzez swoje konto w watykańskim banku IOR prał pieniądze, wyłudzone z kasy włoskiego państwa przez jego ojca i stryja - podały włoskie media.
Do tekstu..
Prezydent: nie boję się ekskomuniki, to instytucja trochę z innej epoki (27-10-2010)
Autor: POg / PAP / onet.pl
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że nie boi się ekskomuniki ze strony Kościoła za ustawę o in vitro. Jak zaznaczył, w żadnym cywilizowanym kraju europejskim nie zdarzyło się, aby w XXI wieku strefę polityczną dotknęła ekskomunika. - To jest instytucja trochę z innej epoki i wydaje mi się, że nic takiego nie będzie miało miejsca, bo byłoby to fatalne także dla relacji państwo-Kościół, demokracja-Kościół - powiedział prezydent,...
Do tekstu..
Zmywanie chrztu. Tylko odważni nie udają katolików (27-10-2010)
Źrodło: NIE Zgłosił/a: MA
Na prowincji Bóg jest obowiązkowy. Ateiści, agnostycy i apostaci to specjalność wykształconych, znudzonych obywateli wielkich miast. Tak myślałam, aż zaproszono mnie do Olecka...
Do tekstu..
"Czołowego intelektualistę PiS obleciał strach" (26-10-2010)
Autor: PG / Blogi polityczne w Onet.pl, Gazeta Wyborcza
Źrodło: wiadomości.onet.pl Zgłosił/a: slik
Kilka miesięcy temu prof. Ryszard Legutko, były minister edukacji w rządzie PiS, nazwał "rozwydrzonymi smarkaczami" maturzystów, którzy żądali usunięcia krzyży ze szkoły. Maturzyści złożyli cywilny pozew o naruszenie dóbr osobistych - pisze na swoim blogu w Onet.pl Wojciech Filemonowicz. Polityk SDPL zaznacza, iż: "czołowego pisowskiego intelektualistę obleciał strach przed sądową konfrontacją z młodymi ludźmi i zasłania się immunitetem europosła!"
Do tekstu..
TK: Rolnicy muszą płacić składki! (26-10-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Finansowanie rolnikom - bez względu na ich dochód - składek na ubezpieczenie zdrowotne przez budżet państwa narusza konstytucję - orzekł Trybunał Konstytucyjny"
Do tekstu..
"W sprawie in vitro potrzeba kompromisu i poszanowania praw niewierzących (26-10-2010)
Autor: (mj) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Abp Hoser, mówiąc o wykluczaniu z Kościoła za poparcie in vitro, poszedł chyba za daleko - ocenił we wtorek bp Tadeusz Pieronek. Podkreślił, że z punktu widzenia Kościoła metoda jest niedopuszczalna, ale potrzeba kompromisu i poszanowania praw niewierzących.
Do tekstu..
Kościół: Harry Potter jest jak Chrystus (26-10-2010)
Autor: Auslan Cramb
Źrodło: www.telegraph.co.uk Zgłosił/a: slik
Harry Porter opiera się na wzorcu Chrystusa i promuje chrześcijańskie wartości - orzekł Dr Stephen Holmes z St Andrews University.
Do tekstu..
O pewnym złudzeniu (26-10-2010)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Maddy
Były dominikanina, teolog i filozof o prawdziwym motywach KK leżących u podstaw tzw. "obrony życia"
Do tekstu..
Striptizerki pikietują przed kościołem. (25-10-2010)
Autor: -
Źrodło: facet.wp.pl Zgłosił/a: slik
W miejscowości - o swojsko brzmiącej nazwie - Warsaw (stan Ohio, USA) święta wojna rozgorzała na dobre. Podczas gdy pastor wraz z wiernymi próbuje nawracać grzeszników pod klubem GoGo, striptizerki grillują w najlepsze pod drzwiami kościoła. Co wygra - krzyż czy bikini? Już od ponad czterech lat ojciec Dunfee, wraz z wiernymi, urządza cotygodniowe pielgrzymki pod miejscowy klub ze striptizem. W każdy weekend pastor zbiera najzagorzalszych wyznawców ze swojej parafii, wręcza im transparenty z napisami typu: "Nie wolno dzielić ziemi z diabłem!",...
Do tekstu..
12 osób skoczyło przez okno bo do drzwi stukał "diabeł" (25-10-2010)
Autor: (ib) wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Dwanaście osób wyskoczyło przez balkon z drugiego piętra w sobotę rano. Były one przekonane, że widzą diabła. W wyniku upadku zmarło czteromiesięczne dziecko, a dziesięć osób zostało rannych - podaje "Belfast Telegraph" na swojej stronie internetowej. Do zdarzenia doszło ok. 3.00 w sobotę. W mieszkaniu w pobliżu Paryża było wtedy trzynaście osób. Jeden z mieszkańców, nagi czarnoskóry mężczyzna, zajmował się swoim dzieckiem. Płacz dziecka obudził żonę mężczyzny, która widząc męża, zaczęła krzyczeć: - To diabeł!.
Do tekstu..
Cud w Terespolu: Cudowna ikona przyciąga tłumy wiernych (25-10-2010)
Autor: Marek Pietrzela
Źrodło: www.dziennikwschodni.pl Zgłosił/a: slik
Do przygranicznego Terespola nad Bugiem ciągną setki pielgrzymów z całego kraju. Jedni wierzą, że uzdrowi ich olej płynący z kopii ikony Matki Bożej Spełniającej Prośby. Inni chcą podziękować za cud.
Do tekstu..
Zabijamy słowami (25-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Co to się działo?! Jaka eksplozja nienawiści, niekontrolowanych emocji! Tak jakby morderstwo w łódzkim biurze PiS otworzyło puszkę Pandory (do tej pory lekko tylko uchyloną).
Do tekstu..
Człowiek, który pił kawę drugą stroną (25-10-2010)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
I znów nurkujemy w Otchłań. Tym razem o leczeniu raka dietą, lewatywach z kawy i ogólnej teorii wszystkiego (w medycynie alternatywnej).
Do tekstu..
Zakonnica zgodziła się na aborcję u swojej pacjentki (25-10-2010)
Autor: ks. Jacek Prusak
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: psychobobas
"Siostra Margaret McBridge, dyrektor katolickiego szpitala w Phoenix, zaaprobowała decyzję szpitalnej komisji etycznej, zezwalającej na usunięcie 11-tygodniowego płodu w celu ratowania życia matki cierpiącej na nadciśnienie płucne. Miejscowy biskup ogłosił jej ekskomunikę i zwolnił ze stanowiska."
Do tekstu..
"Episkopat mnie atakował - składam pozew" (25-10-2010)
Autor: (db) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Sławomir Kopyciński (SLD) zapowiedział złożenie pozwu o ochronę dóbr osobistych przeciwko sekretarzowi Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisławowi Budzikowi, jej rzecznikowi Józefowi Klochowi, a także samej Konferencji Episkopatu. - Moja osoba spotkała się z atakiem przedstawicieli Episkopatu Polski. Zarzucano mi podawanie nieprawdy - tłumaczył poseł. Chodzi o słowa, jakie padły na konferencji prasowej przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski 14 października. Bp Budzik przekonywał na niej, że podane przez Kopycińskiego sumy odszkodowań za mienie utracone w PRL przez Kościół są
Do tekstu..
Ciosy arcybiskupa (25-10-2010)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W Afryce propagował kalendarzyk małżeński jako skuteczny sposób kontroli urodzeń R W Polsce straszy ekskomuniką ludzi pragnących mieć dziecko dzięki metodzie in vitro.
Do tekstu..
Polska za Mozambikiem (25-10-2010)
Autor: Agata Grabau
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Co czeka kobietę w Polsce? Jakie ma perspektywy wykształcenia, zatrudnienia, dostęp do polityki, opieki zdrowotnej? Jak plasujemy się na tle innych państw świata? Na te pytania odpowiada opublikowany w ubiegłym tygodniu przez Światowe Forum Ekonomiczne raport o równości płci. W rankingu, obejmującym 130 państw, zajmujemy 43. miejsce. Przed nami znalazły się m.in. Sri Lanka, Mozambik i Uganda.
Do tekstu..
Mają plan na reelekcję - lepszy, niż internowanie (25-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Politycy już wiedzą, co zrobić, by czuć się bezpiecznie i jednocześnie zbudować swój prestiż i autorytet oraz uzyskać reelekcję. Wystarczy postarać się o osobistą ochronę BOR. Dziś posiadanie "borowika" to lepsze niż niegdysiejsze zdjęcie z Wałęsą. To nawet lepsze niż internowanie
Do tekstu..
Z ambony padną wyniki głosowań posłów? (24-10-2010)
Źrodło: PAP Zgłosił/a: MA
Kuria w Tarnowie rozesłała do parafii komunikat o tym, jak posłowie z jej terenu głosowali w ubiegłego roku w sprawie całkowitego zakazu in vitro. Księża zapowiadają, że imienne wyniki kolejnych głosowań też będą odczytywane w kościołach.
Do tekstu..
Waleczny król (24-10-2010)
Autor: Glen Carey
Źrodło: Onet/The Washington Post Zgłosił/a: Grzesiek
Saudyjski monarcha próbuje rewolucjonizować społeczeństwo. Ale niektórzy duchowni nadal twierdzą, że obcy sobie ludzie obojga płci mogą ze sobą przebywać dopiero, kiedy mężczyzna wypije pięć szklanek mleka pochodzącego z piersi kobiety. W 2002 roku policja religijna nie pozwoliła dziewczętom opuścić płonącej szkoły w Dżudda, ponieważ nie miały osłoniętych głów. Czternaście z nich zginęło, co wywołało zamieszki w królestwie.
Do tekstu..
"Będą manifestacje pod siedzibami biskupów" (24-10-2010)
Autor: POg / PAP /onet.pl
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Manifestacje przed siedzibami biskupów zamierza zorganizować w środę Ruch Poparcia Janusza Palikota. Celem jest zaprotestowanie przeciwko presji, jaką - według Palikota - Kościół wywiera na posłów w sprawie uregulowania zapłodnienia in vitro.
Do tekstu..
Życie intymne hitlerowskich Niemiec (24-10-2010)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Trzecia Rzesza - w odróżnieniu od Drugiej, zdegenerowanej jakoby przez system weimarski - dzieliła swych poddanych na dwie grupy: seksualność jednych była pobudzana i wykorzystywana przez państwo, a drugich - niszczona. Potomstwo pierwszych było wspierane, tych drugich natomiast - zakazane administracyjnie."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365