Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.340 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Technologia, w wielu znaczeniach, jest najwyższą ekspresją ludzkości.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Gdula: Europa umiera w Grecji. (01-05-2013)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Grecję chętnie widzi się jako skrajny i odosobniony przypadek. I cały problem z Unią Europejską zawiera się w tym spojrzeniu.
Do tekstu..
Pokorna heroina (01-05-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: http://podwojnahelisa.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"W historii nauki niejednokrotnie zdarzało się, że zaszczyty za czyjeś odkrycia spływały na kogo innego. W świecie, który wciąż jeszcze zdominowany jest przez mężczyzn tym wyraźniejsze są przypadki, gdy "pokrzywdzonym" badaczem jest kobieta. Z drugiej strony bohaterki najbardziej znanych takich historii: dama Jocelyn Bell Burnell, odkrywczyni pulsarów, oraz Rosalind Franklin, badaczka, której badania krystalograficzne DNA pozwoliły Crickowi i Watsonowi śmiało opublikować ich teorię na temat struktury DNA, obie nie uważały się za pokrzywdzone."
Do tekstu..
GMO Box Office – Kwiecień (01-05-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Comiesięczne newsy ze świata GMO, m.in.: "Na wniosek Komisji Europejskiej, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował dwie opinie naukowe dotyczące wydłużenia obowiązywania w Austrii moratorium na import genetycznie modyfikowanych odmian rzepaku (GT73, Ms8, Rf3 oraz Ms8 x Rf3). Panel naukowy GMO stwierdził, iż uzasadnienie oraz dokumentacja przedstawiona przez Austrię nie potwierdza zagrożenia dla środowiska. Jednym słowem obowiązujące moratoria są nieuzasadnione"
Do tekstu..
Bunt stadionów (01-05-2013)
Źrodło: yt Zgłosił/a: MA
Film Mariusza Pilisa o środowiskach polskich kibiców
Do tekstu..
Wymiana konserwy (01-05-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie słuchałam premiera, który wyjaśniał, dlaczego zdymisjonował Jarosława Gowina. Nie włączyłam telewizora, by wysłuchać oświadczenia odwołanego polityka. Nie oglądałam zdymisjonowanego ministra Gowina u Tomasza Lisa. Wystarczyła mi lektura kilku relacji prasowych, by poznać przebieg wypadków i dowiedzieć się, że następcą Jarosława Gowina został Marek Biernacki. Dlaczego miałabym ekscytować się wymianą rządowej konserwy?"
Do tekstu..
Socjaliści: zakazać bezpłatnych staży! (01-05-2013)
Autor: MS
Źrodło: mlodzisocjalisci.pl Zgłosił/a: iga
Lewicowa młodzieżówka domaga się od Ministra Pracy i Polityki społecznej działań na rzecz wprowadzenia zakazu bezpłatnych staży.
Do tekstu..
DYPLOMATYKA I GOWIN (30-04-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Jarosław Gowin, jak Ryszard Kalisz, przeciągał strunę aż pękła. Niespodziewanie dla nich obu. Dlatego, w nowej sytuacji, nie potrafili od razu odpowiedzieć, jakie mają plany.
Do tekstu..
Polski ginekolog pracujący w Niemczech: Dzwoni Polka "Chcę przyjechać na ab (30-04-2013)
Autor: Sebastian Wierciak, Janusz Rudziński
Źrodło: tokfm.pl, gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W naszej klinice aborcję robi ok. tysiąc Polek rocznie. To, co dzieje się w Polsce - nielegalne zabiegi, komplikacje, łykanie środków chemicznych uszkadzających płody - to katastrofa - mówi w rozmowie z TOK FM dr Janusz Rudziński, który od 30 lat pracuje w klinice w niemieckim miasteczku Prenzlau, niedaleko granicy z Polską"
Do tekstu..
Feminizm uwiedziony, zawłaszczony, poszukujący (30-04-2013)
Autor: Agnieszka Graff, Jakub Krzeski
Źrodło: Kultura liberalna Zgłosił/a: liliac
"O tym, dlaczego feminizm wywołuje u młodych Polek poczucie dyskomfortu, jakiego rodzaju ludzie nie powinni dyktować sposobu życia rodzinom nad Wisłą i o tym, czy Kościół zawłaszczył temat kobiecych problemów z Agnieszką Graff rozmawia Jakub Krzeski."
Do tekstu..
Organizmy genetycznie zmodyfikowane (GMO) w łańcuchu żywnościowym - fakty i mity (30-04-2013)
Autor: Z. Sieradzki, M. Mazur, K. Kwiatek
Źrodło: PIWet - PIB (Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy) Zgłosił/a: liliac
"W okresie zielonej rewolucji wprowadzono do hodowli odmiany roślin, w których wywoływano mutacje w obrębie DNA poprzez stosowanie środków chemicznych, promieniowania itp. Czy stosowanie tych "tradycyjnych" odmian (u których wywołano przypadkowe korzystne mutacje) jest bezpieczniejsze, niż stosowanie roślin gdzie wprowadzono dokładnie znany fragment DNA, odpowiadający za znaną i poznaną cechę? Czy ktoś zbadał żywność tradycyjną pod możliwie jak najszerszym kątem możliwych zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia ludzi i zwierząt?"
Do tekstu..
Who knew illuminated manuscripts contained so many fart and poop jokes? (30-04-2013)
Autor: Lauren Davis
Źrodło: io9.com Zgłosił/a: liliac
"There's plenty of silliness sitting in the margins of illuminated manuscripts, and the Tumblr The Discarded Image collects some of the goofiest of the goofy: cats licking their junk, murderous bunny rabbits, prankster monkeys, amorous animals, and tongue-wagging jokesters. But perhaps the highlight of blog is its extensive collection of butts, and the poop and fart humor that goes with it"
Do tekstu..
Agnieszka Ziółkowska odpowiada ks. Lemańskiemu (30-04-2013)
Autor: Agnieszka Ziółkowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Pisze Ksiądz dalej o konieczności przeprowadzenia w Kościele otwartej debaty na temat in vitro, z udziałem specjalistów, naukowców itp. i zwraca się do mnie o pomoc i uczestniczenie w tej dyskusji. Apel ten jestem w stanie zrozumieć, ale sądzę, że został on źle zaadresowany. Wezwanie do ratowania Kościoła, do przeprowadzenia szerokiej i otwartej debaty powinien kierować Ksiądz nie do mnie, ale właśnie do abp. Hosera. (...) nie moim zadaniem jest ratowanie przed nią samą instytucji, do której nie należę."
Do tekstu..
Bliźniaki (29-04-2013)
Autor: Joanna Kańdulska
Źrodło: Bambusowy las Zgłosił/a: liliac
"Z Chinami kojarzy się nam między innymi Wielki Mur, Zakazane Miasto, czerwona książeczka Mao, lampiony, zielona herbata, a także tzw. "polityka jednego dziecka". Co jakiś czas pojawiają się informacje, iż władze ChRL zamierzają zrezygnować z obecnie obowiązującego prawa i zezwolić wszystkim obywatelom na posiadanie dwójki dzieci. Ale czy my Europejczycy w ogóle wiemy, na czym te restrykcje dotychczas polegają?"
Do tekstu..
First Lady of Astronomy - Caroline Herschel Biography (29-04-2013)
Autor: Nick Greene
Źrodło: space.about.com Zgłosił/a: liliac
"This first discovery of a comet by a woman brought Caroline to the attention of the world. In 1787 King George III gave Caroline a Ł50 per year salary to continue as William's assistant. With this step, she became the first woman officially recognized for a scientific position. (...) Shortly thereafter, she received the Gold Medal of the Royal Astronomical Society on February 8, 1828. She went on to receive other honors including becoming the first woman to receive honorary membership into Britain's Royal Society in 1835, election into the Royal Irish Academy in 1838, and awarded the Gold Medal for Science by the King of Prussia in 1846 on her 96th birthday"
Do tekstu..
Wiosna przyszła, Szlendak w gazecie (29-04-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"W przyrodzie wszystko odbywa się z grubsza cyklicznie, wraz z upływem pór roku, zmianami pogody i nasłonecznienia. Pory roku mogą nie trzymać się kalendarza, ale przyroda trzyma się pór roku. Na przykład - wiosną, gdy robi się ciepło, słonecznie i jasno specyficzny podgatunek profesora socjologii przeciera zaspane oczka i aktywizuje się medialnie z pierwszą myślą, jaka mu do rozczochranej po długim zimowym śnie główki wpadnie."
Do tekstu..
Wszystkie zarodki ministra Jarosława Gowina (28-04-2013)
Autor: Not. Marek Wąs
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nikt w Polsce nie niszczy ludzkich zarodków, zabija się je tylko w telewizji. Na darowane zarodki czekają tysiące niepłodnych par, czasem po dwa, trzy lata - mówi prof. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku.
Do tekstu..
Jak rozmawiać z wyznawcą (28-04-2013)
Autor: Steven Novella
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Ludzie mają tendencję do obrony swoich przekonań. Dlatego frontalna konfrontacja z jakimś wierzeniem jest najlepszym sposobem, żeby je wzmocnić.
Do tekstu..
‘Ex-gay’ advocate repents of homophobia, admits that ‘reparati (28-04-2013)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
CHRISTIAN fundie John Paulk once co-authored a book with his wife called Love Won Out: How God's Love Helped Two People Leave Homosexuality and Find Each Other but this week he urged people to disregard everything it contained. Paulk. for years the poster boy for the Christian "ex-gay" movement, has formally renounced his anti-gay propagandising and says he is "truly, truly sorry for the pain I have caused" in preaching that gays and lesbians could become straight through prayer and counseling.
Do tekstu..
Noce w ciekłym azocie (28-04-2013)
Autor: balsamlomzynski
Źrodło: Balsam Łomżyński: Wiele hałasu onuc Zgłosił/a: liliac
"W zbiorniku panowała cisza. Wieko przylegało szczelnie do krawędzi, było wilgotno i chłodno, tu i ówdzie, azot wracał do swojej uprzedniej, gazowej postaci. Stało się najgorsze. Jadwidze wycięto retikulum i wstrzyknięto czeczeńskie rybosomy. Kiedy wróciła, pędziła samotnie po niezaludnionych obszarach zbiornika pohukując dziko, azjatycko."
Do tekstu..
Antyfeministycze bingo p.1 (28-04-2013)
Autor: Szprota
Źrodło: szprotest Zgłosił/a: liliac
"Prawdę powiedziawszy, nie wierzę w człowieka obdarzonego intelektem i mocami poznawczymi, który, osiągnąwszy wiek ~30 nigdy nie zetknął się z debunkiem drugofalowego feminizmu. Inteligentny człowiek bowiem umie przezwyciężyć skłonność do posługiwania się stereotypem i zada sobie trud zgłębienia tematu, na który się wypowiada. Człowiek z kolei cierpliwy - a kobiety w tym kraju wychowuje się na cierpliwe - potrafi wybaczyć użycie stereotypu, jeśli widać, że wynikł on z niewiedzy. Jeśli jednak wiedza jest dostępna i bezpłatna, upraszczanie sobie życia stereotypami zaczynam brać jako przejaw złej woli i głupoty, nie zaś wybaczalnej dla laika ignorancji. Po sieci krąży kilkadziesiąt antyfeministycznych bing. Pozwolę sobie rozmontować to, które wydało mi się najbardziej znajome
Do tekstu..
Precz z fińską okupacją! (28-04-2013)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: En Passant Zgłosił/a: liliac
"Usłużny dziennikarz "Wyborczej" podpowiada, że głównym problemem w Dolince Szwajcarskiej, i nie tylko, bo jest to klęska narodowa, są psie kupy. Wytworni dyplomaci o tym nie wspominają, ale ich cel jest jasny - chcą zabronić polskim psom srać na nasze trawniki, chodniki, klomby, rabatki, pragną ograniczyć wolność właścicieli wszystkich Polaków, którzy posiadają ukochane pieski i wyprowadzają je kilka razy dziennie do klozetu zwanego dumnie Warszawą. Polak nigdy nie będzie sprzątał, zwłaszcza po swoim psie, i nigdy nie zgodzi się na powierzenie tego wyspecjalizowanym firmom, w zamian za podatek od psów."
Do tekstu..
Richard Dawkins: dzieci nie powinno się uczyć religii (28-04-2013)
Autor: (ATR;KK)
Źrodło: onet.pl; dailymail.co.uk Zgłosił/a: slik
Zdaniem profesora Richarda Dawkinsa zmuszanie dzieci do bycia religijnymi jest tak samo szkodliwe, jak molestowanie seksualne [] Profesor stwierdził, że jest "przeciwny religijnej indoktrynacji". - Dzieci powinny być uczone o tym, że religia istnieje, że ludzie wierzą w to lub tamto, a nie - samej religii - przekonywał.
Do tekstu..
Prawicowa francuska wiosna? (28-04-2013)
Autor: Marcin Mrowicki
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Kim są ludzie, którzy w ostatnich miesiącach coraz radykalniej protestowali przeciwko przyjęciu ustawy o małżeństwach homoseksualnych?
Do tekstu..
„Współczesna edukacja to uczenie głupoty i konformizmu” (28-04-2013)
Autor: Violetta Rymszewicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Poglądowo bliżej mi do liberałów niż jakiegokolwiek innego poglądu politycznego. Jedyne, co mnie kole, to rozpanoszone przekonanie, że edukacja wyższa jest dla wszystkich. Ten, zdecydowanie przereklamowany, mit doprowadził nas do bezwzględnego kultu głupoty, bez-myślenia, tandety intelektualnej i powszechnej wiary w teorie spiskowe."
Do tekstu..
Ksiądz aresztowany za posiadanie pornografii dziecięcej (27-04-2013)
Autor: lmg, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Mieszkaniec Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) został aresztowany przez sąd jako podejrzany o posiadanie i rozpowszechnianie pornografii z udziałem dzieci. Mężczyzna jest duchownym, wikariuszem w jednej z inowrocławskich parafii.
Do tekstu..
Pasjonaci: dewianci, dziwacy, „normalsi” (27-04-2013)
Autor: Waldemar Dymarczyk
Źrodło: Przegląd Socjologii Jakościowej Zgłosił/a: Armindo
"W niniejszym artykule podjęto próbę zdefiniowania szczególnej kategorii ludzi określanych mianem "pasjonatów", czyli osób z zaangażowaniem realizujących różnego typu zainteresowania".
Do tekstu..
Nie bójmy się edukacji seksualnej czterolatków! (27-04-2013)
Autor: Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Jakie informacje należy dziecku przekazać? Na przykład fakt, że niektórzy mają dzieci, a inni nie; różnice pomiędzy płciami; odczuwanie "tak" i "nie", odpowiedzialność dorosłych za bezpieczeństwo dzieci. Umiejętności? Przestrzeganie norm społecznych i kulturowych, stosowanie modelu trzech kroków (mówienie nie, odejście, rozmowa z zaufaną osobą); wyrażanie własnych emocji i uczuć. Postawy? Szacunek wobec innych osób, docenianie własnego ciała, świadomość własnych praw. Nie ma tu mowy o seksualnej deprawacji."
Do tekstu..
Prof. Węgleński: "Źle się dzieje, gdy do nauki miesza się religia i polityk (27-04-2013)
Autor: Michał Fal
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"- Idę o zakład, że gdyby w Polsce zrobić ankietę z pytaniem "Czy na śniadanie jadł pan dzisiaj geny?", to odpowiedź byłaby: "Nigdy, skąd! Do ust bym nie wziął" - mówi prof. Piotr Węgleński w wywiadzie z okazji 60. rocznicy odkrycia struktury DNA. Opowiada też o szansach na wskrzeszenie wymarłych gatunków, sukcesach genetyki oraz... dziwnej książce, którą wymachiwał w Sejmie Minister Środowiska rządu PiS."
Do tekstu..
Niezły chaos oświatowy (27-04-2013)
Autor: Bogusław Śliwerski
Źrodło: pedagog Zgłosił/a: Armindo
"Ciekawe, kto jest jeszcze w stanie się połapać w tym, jaka jest strategia polityki oświatowej w tym kraju?".
Do tekstu..
Lekcje bez krzyża (26-04-2013)
Autor: Leszek Konarski
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
"Ze szkół całego województwa małopolskiego napłynęło do fundacji Polistrefa dużo uwag dotyczących braku tolerancji, dyskryminacji religijnej, naruszania wolności sumienia i wyznania. Tylko w VII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym i Prywatnym Gimnazjum nr 8 im. Mikołaja Reya w Krakowie przy ul. Grodzkiej 60 nikt na nic się nie poskarżył. W tej szkole nie ma krzyży w salach lekcyjnych, na korytarzach, w sekretariacie ani w stołówce. Nie trzeba było zdejmować ich ze ścian, bo krzyży nigdy tutaj nie było, nawet przed wojną."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365