Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.811 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Najmocniej wierzy się w to, o czym wie się najmniej".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Last refuge of an ultimate killer (31-01-2014)
Autor: Rachel Nuwer
Źrodło: bbc.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
If a virus killed millions, why keep it alive? Two places on Earth guard the last vials of smallpox, but Rachel Nuwer finds that they may not be there for long
http://www.bbc.com/future
Prof. Midro o uwarunkowaniach genetycznych płci (31-01-2014)
Zgłosił/a: greg
Intetesujący wykład o uwarunkowań genetycznych płci.
Do tekstu..
Hartman: Nie byłoby dla mnie problemem, gdyby mężczyźni chodzili w sukienkach (31-01-2014)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Pamiętajmy, że temat "ideologii gender" wypłynął, kiedy arcybiskup Michalik tłumacząc pedofilię wśród księży przerzucił winę na dzieci i feministki. Partie kościelne tylko chwytają ten wiatr żagle, odgadują życzenia duchownych i podlizują się im, ile tylko mogą. To jest teatr: jedni coś wymyślą, drudzy odpowiedzą jeszcze ostrzej.
Do tekstu..
Jak różne są dorosłe dzieci wychowywane przez rodziców żyjących z związkach homo (31-01-2014)
Źrodło: Rzepa Zgłosił/a: racjonalista
Jak różne są dorosłe dzieci wychowywane przez rodziców żyjących z związkach homoseksualnych? Wnioski z nowego badania struktur rodzinnych
Do tekstu..
"Prymitywni, brutalni, mniej moralni, bardziej zdolni do rzeczy złych i naj (31-01-2014)
Autor: Zofia Rojek
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
-Ateiści, jak to pokazują badania, są mniej moralni, mniej duchowi, bardziej zdolni do rzeczy złych i najgorszych, bardziej prymitywni, brutalni. Oni najbardziej poniżają godność człowieka - tak w środę mówił do zebranych na spotkaniu w Pszczynie ks. Dariusz Oko.
Do tekstu..
Neoliberalizm prowadzi Zachód do samozniszczenia (31-01-2014)
Autor: Paul Craig Roberts
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Arsamene
"Wstyd mi za neoliberalizm. Ten niewiarygodnie patologiczny kult wolnego rynku".
Do tekstu..
Szalona miłość (30-01-2014)
Autor: Steven Pinker
Źrodło: psychologia-spoleczna.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Czemu my, kretyni, się zakochujemy? Dlaczego kiedy to robimy, to nasze rozumowanie, szacunek do samych siebie, a nawet poczucie dobra i zła, często zostają zaburzone? Dlaczego z tych powodów ktokolwiek mógłby chcieć odwzajemnić miłość do osoby, która stała się przez to samo uczucie "stuknięta"?
Do tekstu..
Novel genes determine division of labor in insect societies (30-01-2014)
Autor: Universität Mainz
Źrodło: sciencedaily.com; Universität Mainz Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Novel or highly modified genes play a major role in the development of the different castes within ant colonies. Evolutionary biologists at Johannes Gutenberg University Mainz (JGU) came to this conclusion in a recent gene expression study. Dr. Barbara Feldmeyer and her colleagues at the JGU Institute of Zoology studied the question how the different female castes arise.
Do tekstu..
Od fascynacji do destrukcji i… ponownego powrotu do życia (30-01-2014)
Autor: Zuza Lewandowska
Źrodło: uzaleznienie.com.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Pierwszym krokiem w terapii uzależnień jest zazwyczaj "odcięcie" chorego od tzw. czynnika uzależniającego - substancji psychoaktywnej czy też szkodliwych czynności, takich jak np. gra w kasynie, dokonywanie zakupów lub korzystanie z Internetu, nad którymi utracił on kontrolę.
Do tekstu..
Rosjanie chcą zbudować największą rakietę (30-01-2014)
Autor: kosmonauta.net
Źrodło: odkrywcy.pl; RIA Nowosti; kosmonauta.net Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Dyrektor Roskosmosu zapowiedział, że Federalna Agencja Kosmiczna stara się o zgodę rządu na uruchomienie projektu budowy największej rakiety nośnej na świecie.
Do tekstu..
Przygotowania do nowej ery w obserwacjach Ziemi (30-01-2014)
Autor: esa.int
Źrodło: esa.int Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Pierwszy satelita programu Copernicus, ambitnego europejskiego projektu monitorowania środowiska, przechodzi ostatni etap testów przed przetransportowaniem do Gujany Francuskiej. Start zaplanowany jest na koniec marca.
Do tekstu..
Grand Canyon is not so ancient (30-01-2014)
Autor: Alexandra Witze
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A longstanding geological fight over the age of one of the most iconic landscapes in the United States - Arizona's Grand Canyon - may finally be over. The massive chasm does not date back 70 million years, as earlier work had suggested, but was born in its entirety 56 million years ago when older, shorter canyons linked together to form the complete structure."
Do tekstu..
Żelichowski: Program PiS jest bardziej lewicowy niż SLD (30-01-2014)
Autor: Paweł Orlikowski
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: KR
SLD chciałoby podjąć współpracę z Cimoszewiczem. Były premier twierdzi jednak, że Sojusz stracił wiarygodność.
Do tekstu..
Polak złamał kod Joyce'a (30-01-2014)
Źrodło: Culture.pl Zgłosił/a: MA
Czy to możliwe, że James Joyce w swoim ostatnim dziele zakodował muzyczne utwory Haydna, Chopina, Rachmaninowa a nawet Marsz Imperatora z "Gwiezdnych wojen"? Tak uważa tłumacz "Finnegans Wake" Krzysztof Bartnicki - efektów jego pracy można teraz posłuchać w sieci
Do tekstu..
Jak Zabłocki na prywatyzacji (30-01-2014)
Autor: Bartosz Oszczepalski
Źrodło: Nowy Obywatel Zgłosił/a: MA
Historia Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych przeczy liberalnym mitom o optymalnej strukturze własnościowej. Jeszcze kilka lat temu wielkie, państwowe przedsiębiorstwo przynosiło duże zyski. Dzisiaj, po prywatyzacji, walczy o przetrwanie. Niestety za błędy urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa do tej pory płacić muszą pracownicy, którzy od początku byli przeciwni sprzedaży zakładu.
Do tekstu..
Włodek Pawlik z nagrodą GRAMMY (30-01-2014)
Źrodło: Stefczyk.info Zgłosił/a: MA
Polski pianista Włodek Pawlik został w niedzielę w Los Angeles uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Grammy za płytę "Night in Calisia", którą jego zespół nagrał wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. To pierwsza w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzmana.
Do tekstu..
Poznano nowy model naprawy DNA! (29-01-2014)
Autor: Edyta Bańcyr
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Stan naszego zdrowia uwarunkowany jest ilością i jakością wielu enzymów, znajdujących nieprawidłowości w DNA oraz enzymów naprawiających wszelkie usterki. W najnowszych badaniach opublikowanych przez NYU School of Medicine opisano mechanizm działania nowo poznanego enzymu - polimerazy RNA, która wyszukuje uszkodzenia DNA i wspomaga jego naprawę. Wyniki badań prowadzonych przez prof. E. Nudler (Howard Hughes Medical Investigator) i prof. Julie Willson Anderson (NYU Langome Medical Center) opublikowano w styczniowym numerze Nature.
Do tekstu..
Acid Treatment Could Provide Breakthrough Stem Cell Technique (29-01-2014)
Autor: Dennis Normile
Źrodło: news.sciencemag.org Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Scientists have found a surprisingly simple way to turn mature cells back into a primitive state. Simply giving mouse blood cells an acid bath is enough to produce so-called pluripotent cells that can develop into any cell type in the body, they report in two new papers this week. The remarkable transformation contradicts many assumptions about cell biology and may ultimately lead to new ways to treat disease and injuries.
Do tekstu..
Nowicka: Wprowadzenie religii do szkół było naruszeniem konstytucji (29-01-2014)
Autor: PAP
Źrodło: Interia.pl Zgłosił/a: TyDraniu
Wprowadzenie religii do szkół było wielką pomyłką i naruszeniem konstytucji - powiedziała Nowicka, która na wysłuchanie obywatelskie pt. "Świecka Szkoła" do Sejmu zaprosiła m.in. przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
Do tekstu..
Program polskiej energetyki jądrowej przyjęty przez Radę Ministrów (29-01-2014)
Autor: nuclear.pl
Źrodło: nuclear.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
28 stycznia 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przygotowanego przez ministra gospodarki. W Programie zapisano zakres działań, jakie należy podjąć, aby bezpiecznie korzystać z energetyki jądrowej w Polsce.
Do tekstu..
Musierowicz zagrożona (29-01-2014)
Autor: Ignacy Karpowicz
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Zezia, Giler i Oczak to tekst dla najmłodszych, służący przygotowaniu do życia po katolicku. Chociaż expiosenkarka wyznała: "Tak jak odblokowało mi się pragnienie oddania się komuś w miłości, tak samo nadeszła tęsknota za tym, żeby poszukać Boga. Nie określonego w jakiejś religii, tylko jako absolutu", to jednak dziwnym trafem nieokreślona bliżej religia i absolut okazały się katolicyzmem, a nie np. protestantyzmem czy judaizmem. Możliwe, iż wpłynął na to Szymon Hołownia, bliski przyjaciel jurorki Mam talent! oraz katolicki kaznodzieja w drogich garniturach."
Do tekstu..
Pierwsza rocznica Dnia Zwycięstwa Ignorancji nad Rozumem (29-01-2014)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Mija rok od wprowadzenia na terenie naszego kraju moratorium na uprawę genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON810 oraz ziemniaka Amflora. Z tej okazji postanowiłem podsumować sytuację w Polsce rok po jego wprowadzeniu"
Do tekstu..
Bezbożnica (29-01-2014)
Autor: Julia Amalia Heyer
Źrodło: onet.pl, Der Spiegel Zgłosił/a: JK
Aviva była ultraortodoksyjną Żydówką. Miała 18 lat, kiedy wyszła za mąż. Urodziła sześciu synów, prała, gotowała i nie miała pojęcia, co dzieje się poza jej maleńkim światem. Nagle odkryła internet. Dziś żyje zupełnie innym życiem, ale zapłaciła za to ogromną cenę. (...) Jej mąż Szai złożył w bejt din, sądzie rabinackim wniosek o wyłączne prawo do opieki nad synami. Twierdził, że żona jest niepoczytalna, zażywa narkotyki i należy do sekty. Wynajął prywatnego detektywa, który miał dostarczyć dowody, że to Aviva jest winna rozpadu ich małżeństwa. Detektyw nie znalazł śladów romansu ani narkotyków, znalazł za to coś o wiele gorszego. "Pańska żona - napisał do Szaiego - odwróciła się od Boga".
Do tekstu..
Jak to było za Gierka? Pierwszy raz publikowany fragment nowej książki Piotra Ga (28-01-2014)
Źrodło: Smaki z Polski Zgłosił/a: MA
Piotr Kostikow, radziecki nadzorca Polski, napisał o nowym I sekretarzu KC, że „był zaskakująco nowy”.
Do tekstu..
Filozofia na politechniki (28-01-2014)
Autor: Łukasz Piechowiak
Źrodło: Blogbank.pl Zgłosił/a: Arsamene
"Daleko nam jeszcze do chińskiej rewolucji kulturalnej (...), ale idziemy w świetnym kierunku".
Do tekstu..
MdM, czyli rząd wysyła młodych na peryferia miast (28-01-2014)
Autor: Aleksandra Jaros
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Arsamene
"Rządowy program dopłat do zakupu pierwszego mieszkania MdM zalewa fala krytyki".
Do tekstu..
JWST przeszedł CDR (28-01-2014)
Autor: Hubert Bartkowiak
Źrodło: kosmonauta.net; NASA Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Teleskop Kosmiczny im. Jamesa Webba amerykańskiej NASA osiągnął swój pierwszy projektowy krok milowy na rok 2014. Statek przeszedł kluczowy przegląd konstrukcyjny, czyli tym samym zaakceptowano układy zasilania, łączności i utrzymywania pozycji statku. Zostały one poddane gruntownej analizie przez niezależny panel ekspertów.
Do tekstu..
Prof. Monika Płatek ostro o mediach, politykach i kościelnej tresurze (28-01-2014)
Autor: Prof. Monika Płatek, Krzysztof Majak
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Monika Płatek to prawniczka pracująca w Instytucie Prawa Karnego UW. To właśnie z jej opiniami liczą się dziennikarze, którzy często proszą ją o komentarz bądź zapraszają do udziału w programach telewizyjnych. Pomimo to, prof. Płatek w wywiadzie dla naTemat surowo ocenia nie tylko media goniące za sensacją, ale i wbija szpilkę w pępowinę łączącą Kościół z państwem polskim. - Kościół funduje nam obłędną tresurę i wdraża do praktyk, które przyzwalają, by ludzi dzielić, jednych drugimi szczuć, tworzyć wrogów i nawoływać do krucjat. Wczoraj Żyd, dziś Gender - mówi
Do tekstu..
Popukać się w głowę (28-01-2014)
Autor: psycho-kit.pl
Źrodło: psycho-kit.pl Zgłosił/a: liliac
"Na internetowych stronach-ofertach pseudoterapii sprzedaje się nadzieję i slogany dla osób czytających bez zrozumienia. Np ze strony EFT, terapii meridianowej, dowiadujemy się, że metoda "neutralizuje emocje" a o jej podbudowie teoretycznej "mówił już Einstein" (a tylko głupcy do dziś nie dali się przekonać). Technika EFT zaiste prosta: trzeba sobie wmawiać "akceptuję siebie głęboko" czy "jestem bezpieczna", pukając się przy tym w głowę. Można też przewracać oczami i śpiewać "Wlazł kotek na płotek". Odpowiednie pukanie gwarantuje powodzenie."
http://psycho-kit.pl/?p=1978
Kiedy Europejczycy stali się biali? (28-01-2014)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Dotąd naukowcy zakładali, że pochodzący z Afryki migranci stopniowo tracili ciemną karnację na skutek samego osiedlenia się w północnej części Eurazji. Zakładano, że na tych terenach jasna skóra była konieczna, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy D, co zależy w dużej mierze od ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Ciemniejsza skóra utrudnia takie pozyskiwanie witaminy D, gdyż zbyt dobrze zapobiega absorpcji promieni UV. Jednak opublikowane właśnie w prestiżowym magazynie Nature badania genów łowcy-zbieracza, który żył w Hiszpanii 7000 lat temu, podważają taką hipotezę"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365