Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.597.784 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wszyscy jesteśmy skłonni do ulegania napływom irracjonalnych emocji (..) i należy się ich strzec.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Usta Kościoła (01-02-2006)
Autor: Mikołaj Lizut
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Wilhelm
Nie mówmy o dziewictwie Matki Bożej na poziomie ginekologicznym! Rozmowa z dominikaninem o. Tadeuszem Bartosiem Dobrze się Ojciec czuje w zakonie? Różnie. Jak to? Współczesne życie zakonne jest głęboko zakorzenione w tradycji średniowiecznej. Zostało skrojone pod ówczesnego mężczyznę, poddanego. Tymczasem dzisiejsza kultura bardzo jest odmienna, co sprawia, że przepaść jest coraz większa. Nawet nasze habity wyglądają jak przebranie. Po prostu pochodzą z czasów, gdy mężczyźni nosili podobne szaty. Zakonników wyróżniał jedynie kolor, krój. Dziś wszystkie stroje się zmieniły poza zakonnymi. T
Do tekstu..
Kościół czy sekta? (01-02-2006)
Autor: Inqbus
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Czytelnicy zainteresowani wierzeniami i praktykami, które nie mieszczą się w repertuarze dopuszczanym aktualnie przez Kościół katolicki mogą poczuć się zaskoczeni tym, iż prawdopodobnie należą do sekty. Okazuje się, że nie trzeba żadnych specjalnych wysiłków w tym kierunku.
Do tekstu..
Jezus Magus (01-02-2006)
Autor: Jacek Sieradzan
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Praca Jezus Magus: Pierwotne chrześcijaństwo w kręgu magii jest pierwszą (nie tylko w Polsce) książkową prezentacją tezy prof. Mortona Smitha o Jezusie Chrystusie jako magu hellenistycznym. Teza ta została potraktowana jako punkt wyjścia dla szerszych rozważań nad obecnością, rolą i znaczeniem magii w chrześcijaństwie, głównie pierwotnym, ale także późniejszym.
Do tekstu..
Rasizm, czyli tolerancja po polsku (25-01-2006)
Autor: Anna K. Wiśniewska
Źrodło: onet.pl/cooltura Zgłosił/a: budzik
Londyn - współczesna wieża Babel. Spotkamy tu przedstawicieli wszystkich ras, narodowości, wyznań. Czy przeciętny Polak, który nie przywykł do wielokulturowości, potrafi się odnaleźć w tej różnobarwnej masie?
Do tekstu..
Brakujące ogniwo tolerancji (24-01-2006)
Autor: Artur Chludziński/Magdalena Środa
Źrodło: www.ateista.pl Zgłosił/a: budzik
O etyce, przemocy w rodzinie, mniejszościach i autorytetach w rozmowie z prof. Magdaleną Środą.
Do tekstu..
Prorodzinne targowisko (24-01-2006)
Autor: Paulina Nowosielska
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: budzik
Festiwal licytacji, kto jest bardziej prorodzinny, trwa w Sejmie w najlepsze. Rodzina i prorodzinność stały się dla polityków rodzajem fetyszu.
Do tekstu..
Skromna kobieta trzęsie warszawską giełdą (21-01-2006)
Autor: Katarzyna Wójtowicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
To opowieść jak z bajki: Elżbieta Sjöblom, która trzęsie dziś warszawską giełdą, jeszcze kilka lat temu w niczym nie przypominała rekina biznesu. Jako nikomu nieznana pani Ela stała całymi dniami za sklepową ladą. W Skierniewicach, gdzie mieszka, ludzie przecierają ze zdumienia oczy:- Nasza Ela dyktuje warunki na giełdzie? Toż to nie do uwierzenia!
Do tekstu..
Ja tylko walczę ze zgniłym lewactwem (20-01-2006)
Autor: Wierzejski/SE
Źrodło: gejowo.pl Zgłosił/a: as
Wojciech Wierzejski (LPR); O homoseksualistach mówi: zboczeńcy, lewactwo zgniłe. Na drzwiach swojego biura wywiesił tabliczkę z napisem: "Pederastom wstęp wzbroniony". Staje się jednym najpopularniejszych polityków LPR. Pochwala czystość przedmałżeńską, ale czy sam jej dochował?
Do tekstu..
Nie mieszajmy prawa z moralnością (18-01-2006)
Autor: Andrzej Dryszel
Źrodło: onet.pl, kiosk Zgłosił/a: Wilhelm
Rozmowa z prof. Andrzejem Zollem, rzecznikiem praw obywatelskich Jeśli rzecznik praw ma być zależny i zaangażowany politycznie, to lepiej, żeby go w ogóle nie było.
Do tekstu..
Joanna Kluzik-Rostkowska - Najważniejsze: praca dla kobiet (16-01-2006)
Autor: Marzena Chińcz
Źrodło: lesbijka.org Zgłosił/a: as
Jaką ma wizję urzędu, który sprawuje, współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz dr Wujecką? Co myśli o dyskryminacji homoseksualistów w Polsce i jakie lektury wywarły wpływ na kształtowanie się poglądów na sprawy kobiet i rodziny u osoby, od której dziś zależą sprawy właśnie kobiet?
Do tekstu..
Jesteśmy wytworem ewolucji (16-01-2006)
Autor: Zofia Kielan-Jaworowska
Źrodło: Forum akademickie/onet Zgłosił/a: as
Prawie nikt z paleontologów nie wierzy w istnienie tak zwanego inteligentnego projektu. To jest sprzeczne z naszym doświadczeniem.
Do tekstu..
Socjalni na socjalu (13-01-2006)
Autor: Wojciech Duda-Dudkiewicz
Źrodło: kiosk.onet.pl Zgłosił/a: zet
Pusta kasa, źle opłacani, niedouczeni i przypadkowi pracownicy, tabuny niepotrzebnych urzędników na różnych szczeblach, źle skierowane, czyli marnowane pieniądze - taki jest mniej więcej stan polskiej pomocy społecznej
Do tekstu..
Demokratka w rydzykowym zoo (03-01-2006)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: as
Prawdopodobnie nowa, młoda lewica nie będzie miała trudności z podejmowaniem tematów, przed którymi uciekali starzy SLD-owcy
Do tekstu..
IV RP: katolicka albo żadna (03-01-2006)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
Premier Marcinkiewicz modli się w świetle kamer przed sejmowym exposé. Zachować wiarę katolicką do grobowej deski obiecuje prezydent Lech Kaczyński. Jak wobec tej nieskrywanej miłości ludzi władzy do katolicyzmu zachowają się polscy biskupi? Czy wezmą sobie do serca słowa Benedykta XVI, który przestrzegał ich ostatnio w Rzymie, by Kościół nie angażował się po żadnej ze stron politycznego sporu?
Do tekstu..
Opus Dei w rządzie (03-01-2006)
Autor: Paweł Siennicki
Źrodło: Newsweek 01/06 Zgłosił/a: MA
W gabinecie premiera Marcinkiewicza i wokół niego znalazła się duża grupa ludzi Opus Dei, najbardziej tajemniczej i wpływowej organizacji religijnej naszych czasów. Są ministrami, wiceministrami i doradcami w najważniejszych resortach. Jednocześnie deklarują, że chcą zmienić świat. Co to oznacza dla rządu, jego decyzji i każdego z nas? I czy członkowie Opus Dei nie są skazani na konflikt interesu - lojalność wobec siebie czy lojalność wobec państwa?
Do tekstu..
Matka Boska się nie zjawi ... (27-12-2005)
Autor: Rozmowa ze Stanisławem Lemem
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: hez
Polacy są, jak to powiedział Norwid, wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem. To się od lat nie zmienia, jeśli spojrzeć na historię.
Do tekstu..
PiS chce wprowadzić cenzurę katolicką w mediach (23-12-2005)
Autor: Sylwia Miszczak
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Wilhelm
PiS chce przejąć kontrolę w mediach publicznych. LPR już zgłosił poprawkę do ustawy, która zezwoli Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na cenzurę w mediach. Teraz PiS już z nikim nie musi się liczyć - alarmuje w rozmowie z Wirtualną Polską senator Kazimierz Kutz.
Do tekstu..
Internet to kultura dostępna (22-12-2005)
Autor: Jarosław Lipszyc
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Utrzymanie domeny publicznej, sfery niekomercyjnej wymiany dobrami kultury leży w żywotnym interesie społeczeństwa. Musi być równowaga pomiędzy prawem artysty do wynagrodzenia a prawem widza do obejrzenia filmu za rozsądną cenę - pisze Jarosław Lipszyc
Do tekstu..
Nienawidzę Świąt ! (22-12-2005)
Autor: Manuel Díaz Prieto
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Baltar
Wielu ludzi z niepokojem myśli o zbliżającym się Bożym Narodzeniuv ...
Do tekstu..
Hiszpańscy katolicy w natarciu (20-12-2005)
Autor: Lola Galan
Źrodło: El Pais/Onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Obrońcy religii i tradycyjnych wartości zorganizowali się w Hiszpanii w prężny ruch. Już dziś jest on liczącą się siłą polityczną i niewykluczone, że jutro zadecyduje o wynikach wyborów.
Do tekstu..
Homoseksualizacja (17-12-2005)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: lesbijka.org/Wys.Obcasy Zgłosił/a: as
"Homoseksualni demonstranci złamali prawo" - oświadczył zaraz po wydarzeniach w Poznaniu minister policji Ludwik Dorn. A co z heterykami, oni nie złamali!?
Do tekstu..
Antykoncepcja i seks (16-12-2005)
Autor: Aleksander Fedoruk
Źrodło: lesbijka.org/wp.pl Zgłosił/a: as
Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego to zewnętrzny wizerunek Polski i jej obywateli. Ostatnio było o nich głośno. Z jednej strony pokazali dwa skrajne oblicza - "świętoszków" i zagorzałych obrońców życia nienarodzonego oraz namiastkę "niegrzecznych chłopców".
Do tekstu..
Panie od seksu (15-12-2005)
Autor: Nowydzien.pl
Źrodło: lesbijka.org Zgłosił/a: as
Ten widok każdego wprawiłby w osłupienie. W I klasie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" w Warszawie siedzi 20 uczniów. Przy tablicy jeden z nich zakłada prezerwatywę na drewniany fantom imitujący męski organ. Cisza jak makiem zasiał, twarze nadzwyczaj skupione.
Do tekstu..
Nadchodzi koniec spamu? (15-12-2005)
Autor: (honey)
Źrodło: 7thguard.net Zgłosił/a: zet
Czy z zalewem internetowego śmiecia da się walczyć? Metodami fizycznymi - częściowo tak. Metodami prawnymi - do tej pory było to mocno utrudnione. Tylko najbardziej wytrwali wygrywali w sądach ze spamerami. W Polsce sytuacja być może ulegnie zmianie...
Do tekstu..
Wszyscy jesteśmy terrorystami? (15-12-2005)
Autor: (honey)
Źrodło: 7thguard.net Zgłosił/a: zet
Przyjęta właśnie dyrektywa o zatrzymywaniu danych nakłada na operatorów telefonicznych i internetowych obowiązek przechowywania przez conajmniej pół roku wszelkich danych dotyczących połączeń. Według zwolenników dyrektywy, ma ona ułatwić walkę z terroryzmem. Zapominają jednak oni o tym, że każda osoba posiadająca podstawowe umiejętności techniczne - lub chociaż potrafiąca sprawnie używać wyszukiwarki typu Google, jest w stanie zapewnić sobie pełną anonimowość.
Do tekstu..
Jak zostaje się religijnym niewolnikiem? (14-12-2005)
Źrodło: wlasnowierca.pl Zgłosił/a: JO =] łaśka
Opisane jak rodzice czynią z nas religijnych niewolników.
Do tekstu..
Krzykiem i krzyżem (14-12-2005)
Autor: interia/pap
Źrodło: interia Zgłosił/a: as
Choć nie zajmują w Parlamencie Europejskim eksponowanych stanowisk i tak o nich głośno - polscy europosłowie.
Do tekstu..
Bóg w probówce (13-12-2005)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
List do Tygodnika w sprawie zapłodnienia in vitro
Do tekstu..
Rezonans Ruperta (08-12-2005)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: as
Teoria "rezonansu morficznego" głosi, że człowiek czuje, kiedy ktoś na niego patrzy. A co na to nauka?
Do tekstu..
Nasz głos w sprawie "Marszów Równości" (03-12-2005)
Autor: ekumenizm.pl
Źrodło: ekumenizm.pl Zgłosił/a: as
W skład redakcji Ekumenicznej Agencji Informacyjnej ekumenizm.pl wchodzą przedstawiciele pięciu różnych kościołów, zarówno duchowni, jak i świeccy. Dzieli nas nie tylko przynależność konfesyjna, ale także spojrzenie na teologię i kwestie moralne naszych czasów. (...)Jednak przez dwa lata działalności naszej Agencji nauczyliśmy się szanować nawzajem odmienny punkt widzenia, i pracować razem, pomimo dzielących nas różnic, gdyż głęboko wierzymy, że łączy nas miłość do Ewangelii.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365