Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.632.959 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Harnessing sex to combat Jews (07-11-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
I AM fascinated by books with insane titles. And until last week, Birth Control is Sinful in the Christian Marriages and also Robbing God of Priesthood Children!!: Many False Christ Marriages are Living on Birth Control and Now Leading the American Church Wealth! by Ms Eliyzabeth Yanne Strong-Anderson, topped my list of favourites. But this "gift" to the world of literature by the clearly bonkers Ms Strong-Anderson has been replaced by the intriguingly titled Islamic Sex, Fighting Jews to Return Islamic Sex to the World, which has run into a spot of bother with the censors in Malaysia following its publication by the Muslim Obedient Wife Club.
Do tekstu..
Dlaczego szkoła szkodzi? (07-11-2011)
Autor: M.Żylińska
Źrodło: Neurodydaktyka Zgłosił/a: ssplayer
Wczoraj odbył się w Warszawie IV Kongres Obywatelski, w którym również wzięłam udział. O samym Kongresie i o panelu "Czy polska szkoła potrzebuje przełomu kopernikańskiego?" napiszę później. Dziś chciałabym zainteresowanym osobom podać link do rozmowy, jaką z okazji Kongresu miałam w radiu TOK FM. Rozmowę przeprowadził Jakub Janiszewski.
Do tekstu..
„Kochaj i rób” (06-11-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Często ci, którzy bardzo "miłują" Jezusa na krzyżu, potrafią okazywać nienawiść i pogardę wobec tych, którzy nie podzielają ich miłości lub też czują ją inaczej.
Do tekstu..
Instytut Amnezji Narodowej (06-11-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Szymon G. urodził się przed 102 laty we Włocławku, dzieciństwo spędził w Warszawie. Wcześnie dostrzeżono jego (jak później wielokrotnie pisali zachwyceni krytycy) niewątpliwy geniusz (...) Niesprawiedliwym byłoby jednak twierdzić, że potomni o nim zapomnieli, bądź że zupełnie go nie docenili. Szymon G. posiada pomnik. W Bostonie. I ulicę swego imienia. Na przedmieściach Groningen."
Do tekstu..
Biało-czerwona nabiera kolorów (06-11-2011)
Autor: Ewa Wilk, współpraca Marcin Kołodziejczyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Paradoksalnie to właśnie język może być dziś największym wyzwaniem dla wszystkich tych, którzy razem z Anną Grodzką mają sposobność wprowadzić "te sprawy" do obiegu publicznego. Transseksualizm jest często mylony (czasem tylko przez przejęzyczenie) z transwestytyzmem, zjawiskiem ze sfery upodobań seksualnych - osoba taka czerpie seksualną satysfakcję z przebierania się i stylizowania na płeć przeciwną. Do słownika powszechnego wypadałoby włączyć takie pojęcia, jak np. androginia, transgenderyzm, gnizemimeza i andromimeza"
Do tekstu..
Jesus Camp (06-11-2011)
Autor: Asmodai
Źrodło: ekino Zgłosił/a: asmodai
Dzieci po przez swoją niewinność i naiwność często są wykorzystywane do prywatnych celów. Indoktrynacja produkuje cyborgi głuche na wszelkie argumenty.
Do tekstu..
Monika i Janusz Palikotowie (06-11-2011)
Autor: Monika i Janusz Palikotowie, Magdalena Środa
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Faith
"Moje poglądy nikogo by nie poruszyły w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Kraje te przeżyły trwającą latami debatę publiczną w sprawach światopoglądowych i wypracowały pewien rodzaj porozumienia pomiędzy całkiem różnymi religiami, rasami i orientacjami. My jesteśmy na początku tej drogi."
Do tekstu..
Kościół i wolność (06-11-2011)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Nazwijmy rzecz po imieniu: ten religijny knebel jest w istocie przestępczym złamaniem konstytucji.
Do tekstu..
jesus or squirrel (05-11-2011)
Zgłosił/a: kiryl
This blog is a *fun* attempt at figuring out what should truly be credited to Jesus, Religion, Hype, Tradition, Superstition, Satan, Oral Roberts and his Friends, or The Squirrel.
Do tekstu..
Marsz Niepoczytalności (05-11-2011)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Umysły i serca młodzieży i starców rozpala organizacja legalnego (cyt. za Janem Wróblem) Marszu Niepodległości i nielegalnej blokady. Nieważne, że żadne zgromadzenie publiczne pod nazwą Marsz Niepodległości nie zostało zarejestrowane w Urzędzie Miasta Warszawa (choć były takie próby - wieść niesie, że potencjalni organizatorzy nie potrafili poprawnie wypełnić wniosku), a tymczasem Koalicja 11 listopada zarejestrowała już cztery. Jan Wróbel i tak lepiej wie, co jest legalne, a co nie.
Do tekstu..
Lekcji będzie mniej (05-11-2011)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"...godziny są ucinane przedmiotom kluczowym (jeśli za takie uznajemy te, z których są egzaminy maturalne). Np. język polski traci 3 godziny w cyklu, w każdej klasie po jednej godzinie tygodniowo. Wiele przedmiotów, takich jak chemia, biologia, fizyka czy geografia, będzie nauczanych w wymiarze jednej godziny tygodniowo tylko w jednej klasie (np. na geografię w całym cyklu nauczania licealnego będzie razem 30 lekcji). Religia nie traci nic (jest i będzie 180 godzin w cyklu trzyletnim, po 60 rocznie w każdej klasie)."
Do tekstu..
Nasz geniusz (05-11-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"W ferworze zapoczątkowanej w XIX wieku i toczonej z zaciśniętymi zębami absurdalnej debaty dotyczącej przynależności etnicznej duchownego, ogółowi zaciekle kłócących się patriotów obojga narodów umknął drobny szczegół. Sformułowanie i szczegółowy opis teorii heliocentrycznej - wraz z szeregiem wyliczeń, z których wynikać miało jak autor do tego doszedł, zawdzięczamy Arystarchowi z Samos. Wzmiankowany jest ten Arystarchos w Polsce raczej półgębkiem. Zmarły w 230 roku p.n.e. uczeń Stratona z Lampsakos nie tylko stworzył heliocentryczny system, lecz również, jako pierwszy obliczył (zresztą błędnie) odległość dzielącą Ziemię od Słońca. Dokładne informacje na temat teorii heliocentrycznej Arystarchosa zawdzięczamy Archimedesowi (który z lubością go cytował) i stoikowi Kleantesowi (k
Do tekstu..
Fetal gene screening comes to market (05-11-2011)
Autor: Erika Check Hayden
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Until last week, scrutinizing a fetus's DNA for indications of genetic abnormalities meant tapping into the mother's womb with a needle. Now there's a test that can do it using a small sample of the mother's blood."
Do tekstu..
Zdjęcie Pana Boga (05-11-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: NorahYorke
Gdzie ten Absolut? Już polewam. Otóż jako osoba niewierząca, tak właśnie postrzegam religię. Większość modlitw ludzi wierzących sprowadza się przecież do „#bry”, „#branoc” i „#niechmniektosprzytuli”.
Do tekstu..
Writing Advice From History's Fastest, Most Prolific Authors (05-11-2011)
Źrodło: theatlantic.com Zgłosił/a: JK
"John Updike, Muriel Spark, and Christopher Hitchens on how to pen your next best-selling novel."
Do tekstu..
Hubble directly observes the disc around a black hole (05-11-2011)
Autor: http://sci.esa.int
Źrodło: sci.esa.int Zgłosił/a: JK
"A team of scientists has used the NASA/ESA Hubble Space Telescope to observe a quasar accretion disc - a brightly glowing disc of matter that is slowly being sucked into its galaxy's central black hole. Their study makes use of a novel technique that uses gravitational lensing to give an immense boost to the power of the telescope. The incredible precision of the method has allowed astronomers to directly measure the disc's size and plot the temperature across different parts of the disc."
Do tekstu..
Irlandia oszczędza i zamyka ambasady (04-11-2011)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Rząd Irlandii zamknie ambasadę przy Stolicy Apostolskiej i w Iranie oraz biuro administrujące pomocą w Timorze Wschodnim - ogłosił wicepremier Irlandii Eamon Gilmore."
Do tekstu..
Kościół będzie się tłumaczył ze skandalu? (04-11-2011)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, do którego kompetencji należy zajmowanie się przypadkami pedofilii wśród księży, uważa, że Kościół musi wyjaśnić, dlaczego niekiedy nie podjęto żadnych działań lub reakcja była niewystarczająca. Podkreślił, że prawo i obowiązek zgłaszania takich przestępstw mają rodzice i opiekunowie, którzy nie powinni się tego obawiać. - Święta władza może wywoływać błędny strach - powiedział."
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – piekielny afrodyzjak (04-11-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"...w przeszłości przez wiele lat stosowano ją jako składnik napojów miłosnych, wierzono bowiem, że jest silnym afrodyzjakiem. Silną to może i jest, ale trucizną. Panie i Panowie, oto Molekuła Listopada: kantarydyna."
Do tekstu..
Jaki Kościół? (04-11-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Ograniczenie wolności wyrażania opinii zastosowane przez Kościół wobec ks. Bonieckiego w ogóle mnie nie dziwi. Dziwi mnie raczej to, że pracownicy i czytelnicy "Tygodnika Powszechnego" tak bardzo się temu dziwią oraz to, że księdzu Bonieckiemu zamknięto usta tak późno. Intelektualizm, otwartość i mądrość księdza Bonieckiego od dawna szkodziły Kościołowi. Szkodził mu też "Tygodnik Powszechny" (który z przyjemnością czytają osoby tak bezbożna jak ja), oraz wszelka wolna myśl, która swoją treścią i formą wyrasta ponad Radio Maryja. Boniecki był jak wyrzut! Jak czyrak na zdrowym ciele Kościoła
Do tekstu..
Legutko przeprosi uczniów? Na razie bez ugody (04-11-2011)
Źrodło: GW Kraków Zgłosił/a: MA
Po wysłuchaniu stron sędzia zaproponował ugodę, jednak propozycję odrzucił zarówno Legutko, jak i uczniowie. - Profesor stwierdził, że jest gotów zapłacić nawiązkę, ale nie zamierza nas za nic przepraszać - relacjonuje Chabinka. - Szanse na zawarcie jakiejkolwiek ugody są więc nikłe, bo nam najbardziej...
Do tekstu..
Błędy systematyczne: czyli czy rozwiązano problem neutrin szybszych od światła? (04-11-2011)
Autor: arctic_haze
Źrodło: Anomalia klimatyczna blog o zmianach klimatu Zgłosił/a: maruda
Przystępne wyjaśnienie na czym polegał błąd pomiaru szybkości neutrin. Neutrina nie są szybsze od światła.
Do tekstu..
Posłowie na czarnej liście neofaszystów (03-11-2011)
Autor: mon/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Nowi posłowie, transseksualistka Anna Grodzka oraz czarnoskóry Killion Munzele Munyama trafili na listę "zdrajców rasy" na portalu Redwatch Polska. Neofaszyści umieścili tam zdjęcia i adresy mailowe posłów, a w przypadku Killiona Munzele Munyamy - także adres zamieszkania i numery telefonów jego i jego żony. Portal Redwatch Polska wciąż działa, mimo usilnych starań policji o jego zamknięcie. ANNA GRODZKA: JESTEM Z TEGO DUMNA
Do tekstu..
The Importance of a Controlled Study (03-11-2011)
Autor: Guy McKhann
Źrodło: The Dana Foundation Zgłosił/a: coreless
A study such as this one has an outside monitoring team, made up of experts in the area that are not involved in the study...
Do tekstu..
Udane awaryjne lądowanie - dla katolików (PiS) to problem (03-11-2011)
Autor: Attonn
Źrodło: ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
1 listopada 2011 na lotnisku w Warszawie udało się przeprowadzone awaryjne lądowanie Boeinga 767 należącego do LOT. Jak wiadomo, katolicy każdą wiadomość potrafią sprowadzić do tragizowania na swój temat. "Warszawski radny PiS, wiceprzewodniczący komisji kultury i niedawny kandydat tej partii na posła Maciej Maciejowski po informacji o awaryjnym lądowaniu Boeinga 767 napisał na Twitterze: "Cywilny boeing jest przygotowany do lądowania na brzuchu a bombowiec TU154 nie wytrzymuje zderzenia z brzozą tak?!!!!!!".
Do tekstu..
Europoseł PiS w sądzie za "rozpuszczonych smarkaczy" (03-11-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Europoseł, b. minister edukacji Ryszard Legutko stanął przed krakowskim sądem. W procesie cywilnym, wytoczonym mu przez dwójkę licealistów, którzy złożyli petycję o usunięcie symboli religijnych wyjaśniał, dlaczego nazwał ich "rozpuszczonymi smarkaczami". Na pierwszej rozprawie w listopadzie ub. roku pełnomocnik europosła wniósł o odrzucenie powództwa ze względu na immunitet. Sąd okręgowy uznał, że wypowiedzi Legutki nie mieściły się w zakresie sprawowania przez niego funkcji europosła. Stanowisko to podzielił sąd apelacyjny, do którego złożył zażalenie europoseł.
Do tekstu..
''Tygodnik Powszechny'' w obronie księdza Bonieckiego. Kto przeciw? (03-11-2011)
Autor: Agko, w
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Cenzurowanie ks. Bonieckiego w imię jakkolwiek rozumianej "poprawności eklezjanej" ośmiesza Kościół - pisze w komentarzu redaktor naczelny Tygodnia Powszechnego Piotr Mucharski
Do tekstu..
Neonaziści popierają marsz. "To policzek dla patriotów" (03-11-2011)
Autor: Grzegorz Szymanik
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Do manifestowania w Marszu Niepodległości zachęcają w internecie polscy neonaziści z Blood & Honour. Organizatorzy marszu od B&H odcinają się. - Znów podziały - smucą się na forach kibice.
Do tekstu..
Oburzona z namiotu (03-11-2011)
Autor: Laurent Zecchini/Le Monde
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Zainicjowała największy ruch społeczny w historii Izraela. Teraz 25-letnia studentka Daphni Leef jest sławna, a kalendarz ma zapełniony gęsto niczym premier. Zapewnia jednak, że walcząc o równość w swej ojczyźnie nie zamierza wpaść w szpony tradycyjnej polityki."
Do tekstu..
Homer o liście Ziobry (03-11-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Bohaterem "Iliady" - jak stwierdza na początku eposu sam Homer - jest gniew. Nie tylko "Iliady". Nasza historia polityczna zbudowana jest na emocjach, na ambicjach, na wzrastającej bądź urażonej męskiej dumie
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365