Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.912.826 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) dlaczego ktokolwiek miałby ufać Bogu albo też w ogóle uznawać jego istnienie? Jeżeli "dlaczego" znaczy "na jakich podstawach, podobnych tym, do których odwołujemy się, przyjmując hipotezy naukowe" - odpowiedzi nie ma, jako że nie ma takich podstaw.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Petycja w sprawie dziewczynki oskarżonej o sprofanowanie Koranu (31-08-2012)
Autor: Misrek Masih
Źrodło: Avaaz Zgłosił/a: m.
Petycja apelująca o ratunek dla oskarżonej o bluźnierstwo nastolatki i ochronę dla wszystkich mniejszości religijnych w Pakistanie.
Do tekstu..
Zalegalizowany trójkąt to koniec hipokryzji? [OPINIE] (31-08-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zarejestrowanie w Brazylii związku mężczyzny i dwóch kobiet wywołało wiele kontrowersji. Czy to etyczne? Moralne? Czy państwo nie powinno tego zakazać? Jak to oceniają prof. Jan Hartman, prof. Magdalena Środa, Konrad Sawicki
Do tekstu..
Zmartwienie Kościoła: spada liczba małżeństw (31-08-2012)
Autor: (PG)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
W Hiszpanii systematycznie spada liczba ślubów kościelnych. Na każde 10 zawartych małżeństw przypada sześć cywilnych, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego. Zdaniem socjologów jest wiele powodów tej sytuacji. Jednym z nich jest postępująca sekularyzacja społeczeństwa.
Do tekstu..
Ksiądz pobił swojego brata? Poszło o Woodstock (31-08-2012)
Autor: (jmr)
Źrodło: onet.pl; Radio Lublin Zgłosił/a: slik
Nawet pięć lat może spędzić w areszcie ksiądz z Zamojszczyzny, który jest podejrzany o pobicie swojego młodszego brata. Chłopak trzy tygodnie spędził w szpitalu. Przyczyną sprzeczki był wyjazd na Przystanek Woodstock - podało Radio Lublin.
Do tekstu..
Umarł PiS, niech żyje krzyż (31-08-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Rzeczpospolita" i "Uważam Rze" dokonały na naszych oczach znamiennego zwrotu. Dotarło do nich (do Lisickiego najszybciej, do innych o wiele wolniej, bo są mniej kumaci), że Kaczyński nie da im już przepustki do władzy. Z Kaczyńskim na sztandarze Mazurek, Skwieciński, Ziemkiewicz nie "nakryją już nikogo czapkami" (parafraza za Robert Mazurek w swym tuż posmoleńskim uniesieniu). Nową szansą powrotu do wielkiej świeckiej gry "nakrywania innych czapkami" stał się dla nich krzyż.
Do tekstu..
Lekcje religia w szkołach to tylko czubek góry lodowej [list] (31-08-2012)
Autor: W.
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gorsza jest ta sankcjonowana przez dyrektorów i nauczycieli, dominacja tematyki i wydarzeń katolickich w szkołach. Nikogo nie obchodzi, czy to się komuś podoba, bo każdy MUSI być katolikiem. A jak nie, to my z niego katolika zrobimy...
Do tekstu..
Arktyka znika. W przyszłości na stałe? (31-08-2012)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Już we wrześniu lody arktyczne skurczą się rekordowo - do najmniejszego rozmiaru od początku naukowych pomiarów tego zjawiska. Czy Arktyka w przyszłości w ogóle zniknie?"
Do tekstu..
Kościół ma z tym duży problem. Co zrobi? (31-08-2012)
Autor: Patrycja Osęka
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Kościół musi zmierzyć się z nowym trendem. Coraz więcej osób decyduje się nie na kościelną ceremonię, lecz na świecki rytuał. Wśród osób, które odeszły z Kościoła lub nie zgadzają się z jego zasadami, pojawił się nowy trend na celebrowanie ważnych momentów z życia - świecki rytuał, który ich zdaniem jest równorzędny z sakramentem kościelnym, tj. z chrztem, ślubem lub pogrzebem. Ceremonię przeprowadza osoba świecka, nie zaś ksiądz, który "narzuca" zasady dla niektórych nie do zaakceptowania.
Do tekstu..
Masakra indiańskiego plemienia. Poszukiwacze złota zamordowali 80 osób (31-08-2012)
Autor: mil
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nawet do 80 osób zostało zabitych w ataku na wioskę indiańskiego plemienia Janomamów w Wenezueli. Masakry dokonali prawdopodobnie poszukiwacze złota z Brazylii - donosi BBC."
Do tekstu..
Internet oczami przodków czyli jak zrozumieć małpę (31-08-2012)
Autor: Robert Kędzierski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Kiedy rodził się Internet, a nawet wcześniej, gdy komputery trafiały z bunkrów do biur, świat zastanawiał się, co nam to przyniesie. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem wizji przyszłości pełnej komputerów połączonych Siecią."
Do tekstu..
Profesorze Samsonowicz, jest pan jest winien łez i cierpienia dzieci [list] (30-08-2012)
Autor: Dorota Wasilewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Bo nie chodziły na błogosławione lekcje religii. Nic Pana nie tłumaczy. Od ludzi z tytułem profesorskim wymaga się więcej, od przeciętnej, myślenia. Pan tych dzieci nie widział, a ja tak
Do tekstu..
REM: „Newsweek” o homoseksualistach z dziećmi zgodny z normami (30-08-2012)
Autor: wirtualnemedia.pl
Źrodło: wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: liliac
"Media są między innymi po to, by uświadamiać społeczeństwu, iż uznawane przez nie „normy prawne i obyczajowe” nie odzwierciedlają zmian zachodzących w życiu publicznym, w strukturze społeczeństwa, w obyczaju, w technice i technologii."
Do tekstu..
Why we are poles apart on climate change (30-08-2012)
Autor: Dan Kahan
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Overcoming this dilemma requires collective strategies to protect the quality of the science-communication environment from the pollution of divisive cultural meanings. Psychology - along with anthropology, sociology, political science and economics - will play a part. But to apply the insights that social science has already given us, we will have to be smart enough to avoid reducing what we learn to catchy simplifications."
Do tekstu..
Zastrzyki kalectwa, racjonalny strach (30-08-2012)
Autor: Maria Dorota Majewska, Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Polemika - dziennikarz Polityki versus guru antyszczepionkowców, Maria Dorota Majewska.
Do tekstu..
Świat się tego obawiał. Egipt staje się dominium islamskich radykałów (30-08-2012)
Autor: brak
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: adamzwawy
"...rządzącym w Egipcie Braciom Muzułmańskim chodzi w gruncie rzeczy o to samo co Al-Kaidzie."
Do tekstu..
Ciąża trwa za krótko (30-08-2012)
Zgłosił/a: Rowan
21 miesięcy - tyle zdaniem naukowców powinna trwać ludzka ciąża. Dlaczego więc dzieci przychodzą na świat zaledwie po 9 miesiącach, malutkie, bezbronne i całkowicie zależne od rodziców?
Do tekstu..
Pędzi kapelan do człowieka, na bramkach wcale nie czeka (30-08-2012)
Autor: acek Harłukowicz, Wojciech Szymański
Źrodło: gazeta pl Zgłosił/a: elli
Do bezpłatnego korzystania z autostrady uprawnione są wyłącznie pojazdy służbowe biorące udział w akcjach ratowania życia, zdrowia i akcjach związanych z zachowaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na Dolnym Śląsku do tej grupy zaliczono prywatne auto policyjnego kapelana.
Do tekstu..
Co może kuria gdy ksiądz jej nie słucha, nic. (30-08-2012)
Autor: Jacek Harłukowicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: maruda
To już trzy lata, jak parafianie z Karpnik pod Jelenią Górą walczą ze swoim proboszczem. W tym czasie ks. Marek Skolimowski został przez Kurię Biskupią w Legnicy odwołany ze stanowiska proboszcza, a nawet pozbawiony praw do odprawiania sakramentów. Duchowny nic sobie z tego nie robi. A kuria przyznaje, że jest bezradna.
Do tekstu..
Podręcznik zarządzania majątkiem kościlenym (30-08-2012)
Autor: mp / br
Źrodło: ekai.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Idea uporządkowania finansów Kościoła w Polsce została przyjęta przed rokiem na spotkaniu biskupów diecezjalnych, jakie odbyło się na Jasnej Górze 25 sierpnia 2011 r. Chodziło w niej nie tylko o uporządkowanie finansów na styku z państwem, ale również na gruncie wewnątrzkościelnym, analogicznie jak to zostało zrobione w innych krajach po Soborze Watykańskim II i wprowadzeniu nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Idea ta została zdecydowanie wsparta przez nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore. W ślad za tym został powołany specjalny zespół pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, s
Do tekstu..
"Nauczyciel religii ma pełnić funkcję inkwizytora. Tego wymaga Kościół (30-08-2012)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Polski Kościół wymaga od nauczyciela religii, aby pełnił funkcję inkwizytora mającego błogosławieństwo Kościoła i państwa do krzewienia jedynej prawdziwej wiary, a nie różnorodności i bogactwa wiedzy, z której dopiero później wyłoni się wiara - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Aleksander Bugla, b. katecheta.
Do tekstu..
Katecheza jak amen w pacierzu (30-08-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Religia w szkole to świętość - tak można wywnioskować z oddźwięku po wywiadzie prof. Henryka Samsonowicza dla ''Gazety''.
Do tekstu..
Z bronią maszynową na anarchistów (30-08-2012)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: http://wyborcza.pl Zgłosił/a: BadRohn
Policjanci siłą odbili poznańską kamienicę, w której anarchiści chcieli otworzyć nowy squat.
Do tekstu..
Ksiądz: Reklama napoju Demon jest groźna. Zaprasza złe duchy (30-08-2012)
Autor: asz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: BadRohn
Protest przeciwko producentowi napoju Demon wciąż trwa. Nawołujący do jego bojkotu internauci twierdzą, że kampania reklamowa produktu to "promocja zła i zguby ludzkich dusz". Dzisiaj "Rzeczpospolita" o komentarz w tej sprawie poprosiła księdza demonologa Aleksandra Posackiego z KUL. - Kampania Demona ma realne konsekwencje. To zapraszanie złych duchów do naszego życia - mówi ksiądz.
Do tekstu..
Ruch Palikota chce zbadania ustawy ratyfikującej konkordat z konstytucją (29-08-2012)
Autor: (TR)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Politycy Ruchu Palikota chcą sprawdzić zgodność z konstytucją ustawy o ratyfikacji konkordatu między Watykanem a Polską. Przygotowali w tej sprawie wniosek o zainicjowanie m.in. przez Prokuratora Generalnego postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Do tekstu..
Siedemnastolatka: Ksiądz na religii powiedział, że jestem dla niego zerem [list] (29-08-2012)
Autor: Weronika
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Mam 17 lat, jestem uczennicą szkoły średniej. Moja przygoda z religią jest argumentem przemawiającym za usunięciem owego przedmiotu z listy obowiązkowych. Więcej... http://wyborcza.pl/1,126764,12378352,Siedemnastolatka__Ksiadz_na_religii_powiedzial__ze.html#ixzz24xReDxT3
Do tekstu..
Bartoś zrzucił habit, Lemańskiego zesłali na koniec świata, a Boniecki dostał za (29-08-2012)
Zgłosił/a: Rowan
Mówili odważnie, czasem niezgodnie z doktryną, wytykali błędy współbraci, niespójności nauki Kościoła. Często stawali w obronie wiernych. Zapłacili wykluczeniem i uciszeniem. Buntownicy Kościoła - Ks. Wojciech Lemański, Tadeusz Bartoś i ks. Adam Boniecki
Do tekstu..
Kailash Chand on Tony Nicklinson and the right to die (29-08-2012)
Autor: Kailash Chand
Źrodło: BMJ Group blogs Zgłosił/a: liliac
"I sincerely believe, unbearable suffering, prolonged by modern medical technology/care, and inflicted on a dying patient against their will, is an unequivocal evil. To die with dignity is a basic human right."
Do tekstu..
GMO na suszę (29-08-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Wiele firm hodowlanych w USA oraz na świecie prowadzi zakrojone na szeroką skalę projekty, które na celu mają opracowanie odmian zbóż ze zwiększoną tolerancją na suszę. Starają się tego dokonać przy użyciu każdej możliwej techniki. Oczywiście inżynieria genetyczna nie jest wyjątkiem. Na rok 2013 firma Monsanto zapowiedziała wprowadzenie na rynek pierwszej transgenicznej odmiany kukurydzy ze zwiększoną tolerancją na suszę, o nazwie handlowej DroughtGard."
Do tekstu..
Ksiądz doradził: "kropcie syna-geja wodą święconą" (29-08-2012)
Autor: Wojtek
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Moi rodzice, kropili mnie wodą święconą po tym, jak dowiedzieli się, że jestem gejem. Tak na wszelki wypadek, bo ksiądz doradził. Do dziś pamiętam, jak w mojej rodzinnej miejscowości grupki ludzi wykrzykiwały za mną zwartym tonem "Gejuuu wypierdalaj (...)" - pisze Wojciech
Do tekstu..
Duchowny skazany za przestępstwa seksualne odwołał się od wyroku (29-08-2012)
Autor: (aka, ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Do Sądu Okręgowego w Białymstoku wpłynęła apelacja prawosławnego duchownego, skazanego w kwietniu na cztery lata więzienia za współżycie z młodą, niepełnosprawną dziewczyną. Domaga się uniewinnienia. Ze względu na charakter sprawy, cały proces przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim, który był sądem pierwszej instancji, odbywał się przy drzwiach zamkniętych.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365