Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.632.831 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
France issues first fine for woman in Islamic veil (12-04-2011)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: KarolG
First fine or... citizenship course.
Do tekstu..
Centrum Jana Pawła II w tarapatach finansowych (12-04-2011)
Autor: (bart)
Źrodło: www.wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Centrum Kulturalne Jana Pawła II w Waszyngtonie, łączące rolę muzeum polskiego papieża z funkcjami instytutu badawczo-edukacyjnego, przeżywa trudności finansowe i jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Zbudowane ze składek Polonii amerykańskiej Centrum przynosi straty i jego właściciel - archidiecezja w Detroit - usiłuje sprzedać budynek położony w pobliżu Catholic University of America i Bazyliki Świątyni Narodowej Niepokalanego Poczęcia.
Do tekstu..
Serce nie sługa, nie poczeka. Jak ratować sercowców? (12-04-2011)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Sześć godzin! Tyle zazwyczaj mija, zanim pacjent z zawałem serca znajdzie się w specjalistycznym ośrodku, gdzie można mu udrożnić tętnicę wieńcową. I to w Polsce, która ma jedną z najlepiej rozwiniętych sieci tego typu placówek na świecie!"
Do tekstu..
Łożysko - bariera chroniąca płód? (12-04-2011)
Autor: Agata Piestrzyńska-Kajtoch
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Łożysko jest narządem, który tworzy połączenie między układem krążenia matki i dziecka u ssaków. Oddziela krew matki od krwi dziecka cienką warstwą tkanek, zwaną barierą łożyskową. Przez barierę łożyskową przenikają tlen i substancje pokarmowe oraz usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Łożysko pełni także funkcję ochronną i wewnątrzwydzielniczą."
Do tekstu..
Szukanie Boga w mózgu (12-04-2011)
Autor: Marcin Nazaruk
Źrodło: Charaktery Zgłosił/a: Sznajper
Równo 50. lat temu, 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii znalazł się w przestrzeni kosmicznej. - Gagarin był w niebie i nie spotkał tam nikogo. Nie ma Boga - mówili potem nie tylko radzieccy propagandyści. Podobne wnioski wyciągają niektórzy badacze pracy mózgu.
Do tekstu..
Katolicka szkoła za karę wypłaci uczniowi 40 tys euro (12-04-2011)
Autor: (kab)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Katolicka szkoła wypłaci uczniowi 40 tysięcy euro odszkodowania. To najwyższa kara zasądzona w Hiszpanii za bullying, czyli znęcanie się - czytamy w "Rzeczpospolitej". Sytuację w szkole opisała wcześniej gazeta "El Pais". Cała sprawa zaczęła się, gdy jeden z uczniów szkoły był wyzywany, okradany, bity, potrącany i straszony śmiercią. Rodzice zaalarmowali wychowawców, ale ci zlekceważyli sprawę i twierdzili, że chłopiec zmyśla. Szkołę, do której chodził, prowadzi Zgromadzenie Sióstr Bożej Miłości.
Do tekstu..
Był kir, krzyż i plucie. Rok po Smoleńsku (11-04-2011)
Autor: Dariusz Bartoszewicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rok temu pod Pałacem Prezydenckim była cała Polska, wczoraj hufce Jarosława Kaczyńskiego, apostołowie Radia Maryja, żołnierze "Gazety Polskiej", obrońcy krzyża i zwolennicy teorii spiskowych. Co ja tutaj robię?
Do tekstu..
Arcybiskup mówi językiem PiS (11-04-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Do kazania na rocznicę tragedii smoleńskiej, na głównej mszy w warszawskiej archikatedrze abp Gądecki wypożyczył język partii zainteresowanej jedynie dzieleniem, jątrzeniem, wskazywaniem winnych i stawianiem siebie w roli ofiar czy pogardzanych bohaterów.
Do tekstu..
Naukowcy: To dlatego kościoły są puste (11-04-2011)
Autor: JS
Źrodło: www.sfora.pl Zgłosił/a: slik
Religia obiecuje nagrodę dopiero po śmierci. Spadek religijności obywateli państw bogatych wynika z wydłużenia średniej długości życia. W krajach biednych, gdzie żyje się krócej, ludzie stają się religijni znacznie wcześniej - donosi canadaeast.com. Statystyki pokazujące długość życia są odwrotnie proporcjonalne do statystyk pokazujących zainteresowanie kościołem i religią.
Do tekstu..
"Byłem egzekutorem" - wyznania żołnierza AK (11-04-2011)
Autor: Polska Zbrojna, Jan Bohdan Chmielewski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Faith
Wywołali go po rosyjsku i (...) wyprowadzili dwa kilometry od domu - tam odczytali mu wyrok i zastrzelili. (...) I ja też strzeliłem... - wyznaje Jan Bohdan Chmielewski. Gdy miał 16 lat przyłączył się do partyzantki, później działał w grupie egzekucyjnej Armii Krajowej. W wywiadzie dla "Polski Zbrojnej" opowiada o swojej walce.
Do tekstu..
Mały krok w dobrym kierunku (11-04-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Postawmy sobie sprawę jasno. Każdy, kto spotkał się z osobą uzależnioną wie, że uzależnienie jest poważnym problemem osobistym i społecznym i trzeba mu przeciwdziałać. ALE POMAGAĆ TRZEBA SKUTECZNIE."
Do tekstu..
"Nabici w granulkę". Homeopatia to lipa? (11-04-2011)
Autor: Tomasz Stawiszyński
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Specyfiki homeopatyczne nie leczą. Mimo to lekarze zalecają je w przychodniach, a farmaceuci sprzedają w aptekach jako leki. Czas skończyć z tą mistyfikacją.
Do tekstu..
Indie wciąż nie chcą dziewczynek (11-04-2011)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ag-nes
Najnowszy spis powszechny w Indiach przyniósł alarmujące dane. Stosunek liczby dziewczynek do chłopców jest najniższy od ponad 60 lat.
Do tekstu..
Studia bez przyszłości (11-04-2011)
Autor: Bartosz Janiszewski, Newsweek
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Ag-nes
Europeistyka, dziennikarstwo czy pedagogika to kierunki oblegane przez rzesze przyszłych bezrobotnych.
Do tekstu..
Pajac i pałac (11-04-2011)
Autor: lewy.dolny
Źrodło: Lewy Dolny Róg Zgłosił/a: lewy.dolny
Cały wczorajszy dzień wszystkie media koncentrowały się tylko na jednym, na wyczynach pewnego pajaca, który robił ludziom z mózgu wodę przed Pałacem Prezydenckim. Pajaca, który neguje demokrację, demokratycznie wybraną władzę, pajaca, który uważa, że polski rząd do spółki z Rosjanami dokonał zamachu na Lecha Kaczyńskiego, itd. Dla normalnych ludzi przysłuchiwanie się frazom z przemówień pajaca to prawdziwy koszmar.
Do tekstu..
Radom: Działacze SLD wolą beatyfikację od pochodu (11-04-2011)
Autor: rm
Źrodło: e-KAI Zgłosił/a: es
Radomskie środowiska lewicowe zrezygnowały z organizacji pochodu pierwszomajowego ze względu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II.
Do tekstu..
SLD zmienia formułę obchodów 1. maja (11-04-2011)
Autor: Anna Kowalczyk
Źrodło: Lewica.pl Zgłosił/a: es
SLD rezygnuje z tradycyjnych 1-majowych pochodów. Zamiast tego proponuje protesty pod likwidowanymi zakładami pracy lub... udział w beatyfikacji papieża.
http://lewica.pl/?id=24133
Posmoleński słownik polityczny (11-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
/2011 (1470) Smoleńsk nie tylko podzielił Polskę, lecz także przeorał nasz język. Zmienił znaczenie pewnych pojęć, uwypuklił inne.
Do tekstu..
"Rosjanie chętnie spiskują przeciwko Tuskowi" (11-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Z wczorajszego dnia zapamiętam te trzy pojęcia: wolność, spisek, szacunek. Pod pałacem prezydenckim spora grupa zwolenników Jarosława Kaczyńskiego domagała się wolnej Polski. Czyli jakiej? Wolność ma co najmniej trzy znaczenia, jedno odnosi się do niepodległości, drugie do niezależności (w szczególności niezależności od własnych namiętności), trzecie odnosi się do autonomii czyli wolności osobistej a więc możliwości pełnego decydowania o własnych wyborach i własnym losie. Tej ostatniej ostro sprzeciwiał się Jan Paweł II uważając, że wolność liberalna stanowi fundament trzeciego totalitaryzmu tudzież kultury śmierci
Do tekstu..
Naukowcy odkryli zupełnie nową cząstkę elementarną (11-04-2011)
Autor: PAP
Źrodło: Google News Zgłosił/a: Rhotax7
O odkryciu nowej cząstki w fizyce. Piątej siły elementarnej.
Do tekstu..
Pijarowy antyklerykalizm (10-04-2011)
Autor: Damian Chodorek
Źrodło: Blog Damiana Chodorka Zgłosił/a: iza
Dla kogoś kto choćby w niewielkim stopniu śledzi wydarzenia polityczne oczywistym jest, że Sojusz Lewicy Demokratycznej jest partią klerykalną. Tworzą ją w większości ludzie, którzy są w stanie zaimprowizować na scenie politycznej wszelkie możliwe poglądy (sami takowych nie posiadają), o ile im się to opłaca, ale nie mają odwagi cywilnej ani konsekwencji, aby podjąć realne działania, np. na rzecz rozdziału Kościoła od państwa. Wręcz przeciwnie, z punktu widzenia rządzenia państwem bardziej odpowiada im to, aby społeczeństwo było jednolite światopoglądowo, poddane instytucjonalnej presji Kościoła i generalnie zastraszone.
Do tekstu..
Badaczka życia wewnętrznego gwiazd (10-04-2011)
Autor: Małgorzata Porada–Labuda
Źrodło: Uniwersytet Wrocławski Zgłosił/a: coreless
Materiał, który asterosejsmolodzy, czyli badacze gwiazd pulsujących, dostają z NASA, nie jest porywający. To zapis zmian jasności gwiazd. Długie kolumny liczb...
Do tekstu..
Idzie rak, nieborak, jak poliżesz, będzie znak (10-04-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Już jakiś czas temu ukazały się dość alarmujące doniesienia, skwapliwie zresztą podchwycone przez prasę popularną i portale internetowe, że skutkiem seksu oralnego może być rak. Odniosłam się tylko zwięźle do tegoż odkrycia, w tej apetycznej notce (no ale tam było tyle ładnych zdjęć, że nikt nie zwracał uwagi na inne rzeczy), jednak mam ochotę napisać dzisiaj więcej nieco o tych doniesieniach, tym bardziej że nie tylko o samego raka mi chodzi, ale i o reakcje odbiorców tych wiadomości."
Do tekstu..
Olgi Boznańskiej portret za mgłą (10-04-2011)
Autor: Maria Rostworowska
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"Na "nowinki" była Olga uodporniona - intuicja, inteligencja, wielki talent, dobry smak i rzetelne malarskie wykształcenie sprawiły, że zawsze odróżniała to co autentyczne i wartościowe od ulotnych i powierzchownych fascynacji na jeden sezon. Jednak ogólna atmosfera panująca w tym ogromnym, kolorowym i błyszczącym tyglu jakim był ówczesny Paryż, w którym ocierało się o siebie absolutnie wszystko, odpowiadała jej bardzo i stanowiła dla niej środowisko idealne."
Do tekstu..
Polityka proantyrodzinna (09-04-2011)
Autor: Maria Skóra
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
24 marca to Narodowy Dzień Życia - święto uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku, którego celem jest promowanie dobrych wzorców i budowanie pozytywnego klimatu wokół rodziny. Wszystko po to, by rodziło się więcej dzieci. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że przepaść między teorią a praktyką rośnie w postępie geometrycznym. Może nieprzypadkowo tydzień później przypada Prima Aprilis.
Do tekstu..
Laying Poland's messianic complex to rest (09-04-2011)
Autor: James Hopkin
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Poland is finally shaking off its image as the martyr of Europe - the first anniversary of Smolensk will test its progress
Do tekstu..
DEKRET O STANIE ŻAŁOBNYM (09-04-2011)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Wyobraziłam sobie, że gdyby Jarosław Kaczyński dziś wygrał wybory, jego pierwszym posunięciem (po posunięciu premiera Tuska i najchętniej także prezydenta Komorowskiego) mogłoby być wydanie Dekretu o stanie żałobnym. Na wzór dekretu o stanie wojennym.
Do tekstu..
Słodkie wygnanie króla Stanisława albo przysmaki Lotaryngii (09-04-2011)
Autor: Ludwik Lewin
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"Obaj Stanisławowie byli opiekunami sztuki i literatury. Choć nas na nie nie zapraszano, pamiętamy obiady czwartkowe, wydawane przez Stanisława Augusta dla śmietanki oświeceniowych pisarzy, uczonych i artystów. Czytając pamiętniki z epoki i listy wielkości, których nazwiska wciąż nie zostały zapomniane, ma się wrażenie, że u Leszczyńskiego w Luneville ciągle był czwartek."
Do tekstu..
Jak mieć dziecko bez udziału faceta (09-04-2011)
Autor: Barbara Pietkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie chcą strzelać sobie "dziecka z balu". Facet mógłby je nachodzić, szantażować, zarazić jakąś francą, a pragną dziecka. Zgłaszają się do klinik wspomaganego rozrodu po nasienie, jajeczko albo zarodek. Samotne matki invitrówki.
Do tekstu..
BEATYFIKACJE PAPIEŻY: kult relikwi (09-04-2011)
Autor: Piotr Kowalczuk z Rzymu
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Przez wieki beatyfikacjom papieży towarzyszyły makabryczne rytuały - usuwanie wnętrzności, pobieranie relikwii i wystawianie ciał na widok publiczny.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365